agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Biçim verme teknikleri (http://www.agaclar.net/forum/bicim-verme-teknikleri/)
-   -   Havai Köklendirme (Dalda Köklendirme) (http://www.agaclar.net/forum/bicim-verme-teknikleri/402.htm)

malina 23-07-2005 12:53

Havai Köklendirme (Dalda Köklendirme)

Bir limon ağacım var. Canlı ağaçta, dallardan birini köklendirmeye karar verdim.

Toprağa yakın dallardan birinin dip kısmından, 2 cm kadarlık kısmın kabuğunu, maket bıçağıyla kaldırdım. Bir kumaşa saksıdan biraz toprak aldım ve sardım. Nemin uzun süre kalması için bezi biraz kalın sardım. Buharlaşmanın hızlı olmaması için üzerini bir kat naylonla kaplayıp bağladım. Dalın eğimi nedeniyle fazla su kendiliğinden akacak...

Bakalım ilk denemem nasıl sonuçlanacak :)

Erkan Aktaşgül 23-07-2005 13:08

İnşallah tutar diyerek birkaç şey ekleyeyim;

Bu iş için genelde torf gibi suyu iyi tutan türde topraklar sarılıyor dallara. Yani herhangi bir saksı toprağı işini görmeyebilir. Ayrıca sarılan bölgenin siyah veya koyu renk bir naylonla kapatılması o bölgenin karanlık olmasını sağlayarak daha çabuk sonuç almaya yarar.

Şimdiye kadar hiç deneme fırsatım olmadı ama bildiğim kadarıyla 1-2 haftada bir o bölgeyi açıp su ekleniyor ve köklenmenin olup olmadığı kontrol ediliyor.

Dalların ana gövdeye tutunduğu yerlere çok yakın yerlerden değilde genelde dalların orta kısımlarından yapıldığını görmüştüm. Tam bilemiyorum..

Air-layering de denen bu tenik için en uygun zamanın Nisan-Mayıs ayları olduğu söyleniyor.

Herşeye rağmen tecrübenin yerini hiçbirşey tutmuyor. Umarım köklenir :)

bonsaireef 24-07-2005 01:16

Nisan ayında air-layering yapılması gerektiğini bildiğim için, yapmak istediğim ama geç kaldığım bazı uygulamaları ertelemiştim.Ama için için de merak ediyordum acaba bunu bu aylarda yapsak ne olur diye.

Vildan Hanım merakımız sizin sayenizde geçecek.Umarım başarılı olursunuz.Sonuçları bekliyoruz.

bonsaireef 24-07-2005 01:23

Söylemeyi unutmuşum bende bir incir var.Gövdesinin bir kısmı toprağa yakın gidiyor.Bu gövdenin neresini toprakla kapatırsam derhal ordan kök veriyor.Yani gövde toprağı görsün köklenmesi için yetiyor.

Neden olmasın belki sizin girişiminizde başarılı olur.Hep şunu savunuyorum; uğraştığımız materyal bir canlı, bir canlı ile uğraşırken hiçbir zaman kesin kurallar koyamazsınız.

Erkan Aktaşgül 24-07-2005 18:35

Nasıl yani?? Kabuğunu kaldırmadan kök mü veriyor ağaç??

Ne arsız ağaçmış o öyle.
Yenmez onun meyvesi :o

sezinci 24-07-2005 18:56

Bazı ağaç türlerinin gövedeleri odunlaşmış olmasına rağmen "uyuyan tomurcuklar" denilen tomurcuklar bulunur. Bunlar bazı durumlarda (özellikle gövdede yaralar meydana geldiği zaman aktif hale geçerler.

bonsaireef 25-07-2005 22:58

Sanırım bu incire has bir özellik.Gövdenin neresi toprağa değerse oradan kök veriyor.Kabuğunu kaldırmaya gerek yok.

Acaba diyorum ben bunun çok uzuyan bir dalına toprak sarsamda kök verir mi?Kesmeye kıyamıyorum ama çok uzadı.

aybala 26-07-2005 09:48

Nedense böyle şeyleri okuyarak anlayamıyorum :(
Fotoğrafını görsem belki...

Malinanın yaptığını, ben de mandalina ağacında yapabilir miyim acaba..?
Ya ağaca zarar verirsem..

sezinci 26-07-2005 10:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aybala

Buna yazacak şey bulumıyorum. Sadece gülebiliyorum :D

aybala 26-07-2005 11:08

35 yıllık mandalina ağacını kurutacak değilim herhalde..
Doğru anlamak istiyorum sadece ..
:(

malina 26-07-2005 12:07

Ağacın bir dalına uygulayacağına göre en kötü ihtimalle o dalı kaybedersin. Bu nedenle küçük bir dal seç :)

Erkan Aktaşgül 26-07-2005 17:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aybala

Bu teknikle ilgi fotoğrafların da olduğu bir kaç tane link vereyim. Sanırım işinize yarar. Yalnız bu konu içerisinde bahsedilen toprak sarma mevzuunda kabuğu soymak yok, fotoğraftakilerden farkı o. Kafanız karışmasın..

http://internetbonsaiclub.org/content/view/27/134/
http://www.bonsaitree.com/bonsaiaid/...es/abal_1.html
http://www.bonsaiprimer.com/creating.../layering.html

aybala 26-07-2005 18:04

Teşekkürler, daha iyi oldu..en azından benim için :)

Kabuğu linklerdeki gibi tamaman sökmeyip, sadece kaldırıyoruz di mi?
Sonrada malina ne yaptıysa onu yapıyorum..
Fotoğraflarda dikkatimi çeken, sargı için alüminyum folyo kullanılıyor, böyle olursa sargı içinde köklenme koşulları naylona göre daha iyi muhafaza edilir sanırım.
Bir de yine fotoğraflarda gördüğüm kadarı ile, topraga kök hormonu dahil ediyorlar..
ama ben öyle bir şey yapmam..hormonsuz mandalina oldun di mi ama..

Tekrar teşekkür, heyecan mı yaptım ne ..
:)

Erkan Aktaşgül 26-07-2005 18:48

Genelde bu uygulamada dalın 360 derece boyunca 3-5 cmlik genişlikteki kabuğu soyulur. Bazı uygulamalarda ise 360 değil sadece 180 derecelik bölümün kabuğu kaldırılır. Malina bir dalın 2cm kalınlığındaki bölümünün kabuğunu kaldırıp yapmış. Yani fotoğraflardakiler gibi.

Bonsaireef ise incirde hiç kabuk kaldırmadan dala toprağı sarıp kapatmış. Bunu ben ilk defa duydum ki bazı ağaç türlerinde olmaması için bir sebep de yok. Linkteki fotoğraflar farklı dediğim husus bonsaireefin uygulaması. Malinanın uygulaması sitelerdekiler ile aynı.

Aliminyum folyo veya siyah naylon farketmez, önemli olan o bölgenin nemini koruması için tercihen koyu renkli bir madde ile sarılması.

Köklendirme hormonu bitkinin genetiğini değiştirmez. O biçim hormon değildir yani :) Sadece sarılan bölümde köklerin daha hızlı ve güçlü çıkmasını sağlar o kadar. Çok pahalıymışlar, boşver.

Köklendirme hormonu konusunda söğüt suyu ile ilgili olarak yazılmış yazıya bakabilirsiniz

Söğüt suyu

malina 27-07-2005 21:58

http://www.bonsaiartists.co.uk/defau...topic=3&item=1

aybala 30-07-2005 22:28

1 Eklenti(ler)
Çok ideal bir dal olmasa bile bulduğum bir dala tarifler doğrultusunda bişeyler yaptım ama, bakalım olacak mı ?

aybala 11-08-2005 17:05

Paketi ne zaman açmam gerekiyor..Köklenmiş midir?

bonsaireef 11-08-2005 22:26

Bence daha köklenmemiştir.Biraz daha beklemenizi tavsiye ederim.Yalnız nemini kaybetmemesine özen göstermelisiniz.

aybala 12-08-2005 12:54

Aslında aklıma bir şey takıldı ama sorsam mı sormasam mı tereddütteyim.
Şimdi daldaki kabuğu sıyırdık,
ıslak toprağı ( burada yaratıcılık örneği gösterip ıslak toprağı ıslak pamuğa sardım ) ıslak bez ile buraya bağladım.
Üzerini de naylon ile deli bağlar gibi bağladım.
Buradaki ıslaklık kendi süresince yetmek zorunda yani ben müdahale edemiyorum bu durumda.
Şırınga ile iç kısma su mu aktarsam ??

Bunları sormadım, hala sorarsam hakkımda ne düşünürler diye düşünüyorum...

Erkan Aktaşgül 12-08-2005 16:36

Sonuçta kendim bu yöntemi denemedim ama sardığınız malzemeyi açtığınız anda kökler ölmeyeceği için zaman zaman (çok da kısa aralıklarla değil tabii) o sargıyı açarak toprağın ve dolayısıyla köklerin yeterli ıslaklıkta olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Hatta bence etmelisiniz.

Unutmayın kök budamasında kökler dakikalarca açıkta kalırlar ve kesilirler ama dikkatli yapılan bu tür işlemler ölmelerine sebep olmaz. O yüzden sanırım sargıyı açmaktan o kadar da korkmanıza gerek yok. Ama tabii açtığınızda kökler oluşmaya başlamışsa onlara çok nazik davranmayı unutmayın, çok hassas olurlar.

bonsaireef 13-08-2005 19:54

Aybala bu uygulamaya ne zaman başladınız tam olarak bilmiyorum.Şunu söylemek istiyorum köklenme yaklaşık 6 haftada gerçekleşiyor.Bu sırada bakmanın pek bir anlamı olduğunu düşünmüyorum.Bakmanın sizin merakınızı gidermek haricinde bir faydası olmaz sanırım.Çünkü eğer köklenme başlama sürecinde ise bakarken yeni oluşmaya başlayan köklere zarar verebilirsiniz.

Şırınga ile su vermenizde bence hiçbir sakınca yok.Bende bu yöntemi kullanıyorum.

Yalnız toprak kullanmak yerine kaya yosunu kullanmanız daha iyi sonuç verir.Ben kaya yosunu kullanıyorum.Çünkü bu uygulamayı yapan tecrübeli bonsai yetiştiricileri kaya yosunu kullanmak gerektiğini söylüyorlar.Yani ben tecrübeli olduğumdan değil öyle yapılması tavsiye edildiği için kullanıyorum :) .

bonsaireef 13-08-2005 20:34

Aşağıdaki linkte air-layering konusunda güzel bilgiler ve resimler var:

http://www.bonsaitree.com/bonsaiaid/...es/abal_1.html

bonsaireef 17-08-2005 21:56

İncirim çok uzamıştı.Kesmeden önce air layering yapmıştım.Air layering yaparken sarmak için saydam poşet vs gibi malzemeler kullanıyorum.İncirim köklenmiş bugün onu farkettim.

Sizde saydam malzemelerle sararsanız köklenmeyi görebilirsiniz.

aybala 26-08-2005 12:17

Dün akşam sahildeki kayalıklar arasında, köklenmiş minik bir incir dalı buldum..
Onu söküp ekersem, köklendirme aşamasını atlamış olurum diye düşündüm.
Sökeyim mi?

Erkan Aktaşgül 30-08-2005 13:16

Aslında bu tür işlemler için genelde sonbahar ayları tercih ediliyor bildiğim kadarıyla ama ben de Erguvan Muhibbi'ne katılıyorum. Sonuçta sanırım şu andaki yeri pek de korunaklı değil. Bir süre sonra orada bulamayabilirsin belki.

Alırsan ağacı fazla hırpalamamaya dikkat et tabi..

aybala 30-08-2005 15:19

Üzgünüm, olayın ertesi günü yanıma kazıcı sayılabilecek bir aletle incircikin yanına gittim. Ama sökmek ne mümkün.
O minik ağaç, köklerini yanındaki kayanın altına doğru öyle uzatmış ki, arkadaşım ve ben bayağı uğraştığımız halde yerinden oynatamadık bile...İleride çok güçlü bir ağaç olacağı şimdiden belli.
Bu köklendirme aşamasında ki 2. denemem de başarısız oldu demek.
Azmin elinden bir şey kurtulmazmış ama.

Erkan Aktaşgül 31-08-2005 00:28

Neyse, en azından doğal bir bonsai ile tanışmış oldun.
Kimbilir belki doğa izin verirse o da seneler sonra hala küçük bir ağaç olarak kalacak..

erkolgencer 05-09-2005 08:46

dal köklendirmek kolay, kabuk kaldırmaya gerek yok. sık uyguladığım bir yöntemi anlatayım. küçük fidanlarda daha küçük kaplar kullanılabilir, ama büyük dallar için pet şişenin arka tarafını kesiyorsunuz, sonra kapağını çıkarıp baş aşağı dala geçiriyorsunuz. toprak-hayvan gübresi karışımını veya torfu şişenin içine dolduruyorsunuz, bu arada dalın şişenin ortasında (merkezinde) durmasına dikkat edin. Toprağı şıkıştırın ve düzenli olarak sulayın. yaprak dökmeyen türlerde her mevsim uygun oluyor, yeterki büyüme durmamış olsun. ****** en uygunu tüm türler için erken ilkbaharda başlamak. böylece dalın köklenmek için daha çok vakti oluyor.

dogan 09-09-2005 17:56

selamlar
internette bonsai ile ilgili yaptığım araştırmalarda sizlerden haberdar oldum. Geçmiş yıllarda çeşitli kereler bonsailerim oldu ama herkesin başına geldiği gibi onları kaybettim. İlk bonsaimi rusyada bir botanik bahçesinden aldım. 3 ay sonra bonsailer yaprak dökmeye ve kurumaya başlayınca aldığım yere geri götürdüm ve yıllarca bonsailere bakan kadın beni nasıl kovacağını bilemedi. O zaman bonsai bağlılığım daha da arttı. Şimdi Türkiyedeyim ve daha tecrübeliyim. ama tecrübemi tarif edersem ilk günden 1 gün ilerdeyim. Bu iş bir derya .. bu forumlar ve yahoo group ile çok iyi işler başarmışsınız emeği geçen herkese tebrikler. bende yaptığım araştırmalarda yeni bulduğum bir siteyi size iletmek istedim gerçi herkesin haberi vardır ama olsun.. http://www.bonsaisan.8k.com/yapim.html

herkese tekrardan selamlar

bonsaisan 26-10-2005 13:37

Bu teknik anaç bir ağaçın gövdesinde beyendiğimiz bir formda ki dal üzerinde uygulanır amaç kısa sürede zaten şekil almış bir dalı bonsai olarak işlemek ve normal bir fidanı 3 yıl gibi bir sergileme durumuna getirmekdense bu süreyi kısaltmak amaçı ile uygulanır.
İşlemler yukarıda anlatıldığı gibi yapılır ama bu ağaçın cinsi ile orantılı bir mevsimde dennemelidir.Benim tavsiyem kabuğunu kazıdığınız noktaya ki bu her açada kazımak doğru olamyaçaktır.Çünkü gövde içinde ki kalanları kestiğiniz için ağaç üst kımı besleyemez ve dal kuruya bilir.Bunun yerine dalın her 2 tarafından derin bir çentik açıp bu çentiğin içini torfla doldurup.Centiklerin arasınada kapanmayı önlemek için taş paçası koyarsanız ve daha sonra dış yüzeyide aynı şekilde torfla sabirleyim etrafını sarmak yerine bu bölgeye altını dalın kalında açılmın bir saksı yı dala geçirek yaparsanız hp bu saksıyı sulamakla nemi koruya bilrsiniz hemde köklenme gerçekleştiğinde saksının altından dalı kesip yeni ağaçınızı bu saksısı ile zarar vermeden taşımanız daha kolay olaçakdır.Bu konu ile ilgili bir uygulamayı fotoğraflayıp siz een kısa sürede yolamaya çalışaçağım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024