agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Biçim verme teknikleri (http://www.agaclar.net/forum/bicim-verme-teknikleri/)
-   -   Hasan Çetin/ Akçaağaç Havai Köklendirme Çalışması (http://www.agaclar.net/forum/bicim-verme-teknikleri/31419.htm)

Hasan Çetin 30-04-2013 07:09

Hasan Çetin/ Akçaağaç Havai Köklendirme Çalışması

5 Eklenti(ler)
Herkese merhabalar kısa bir süre önce bir akçağaç fidanı alarak bende bonsai çalışmasına başlamıştım bu hafta sonu bir adet daha akçaağaç fidan aldım ileride kesmek istediğim dallarını düşünürken dalların kesilip atılmasından ziyade havai köklendirme yolu ile fidan sayısını arttırmak daha iyi olur diyerek havai köklendirmesi yaptım sizlerle bu yaptığım çalışmaların fotolarını paylaşmak ve sizlerin fikirlerini almak için yorumlarınızı bekliyorum

Hasan Çetin 30-04-2013 07:12

4 Eklenti(ler)
bunlarda fotorafların devamı

sagol 30-04-2013 07:49

Yeni adayınıza ikiz gövde çalışması yapılabilir.

Kolay gelsin....

Hasan Çetin 18-07-2013 07:03

5 Eklenti(ler)
Tekrar herkese merhabalar havai köklendirme çalışması için dörtdüncü ayda uyguladığım ağaçların artık saksıya geçirme zamanın geldiğini düşünerek saksıya aktırması için yaptığım çalışmaları ve sonuçlarını sizlerle paylaşmak istedim bu arada havai köklendirme çalışması için üç adet köklendirmesi yapmıştım elimde toprağım olmadığı için ilk etapta bir tanesini saksıya aldım ilerleyen günlerde diğerlerinide saksıya aktarma çalışmalarını sizlerle paylaşmayı düşünüyorum yorumlarınız bekliyorum

Hasan Çetin 18-07-2013 07:04

3 Eklenti(ler)
Fotarafların devamı

sagol 18-07-2013 08:34

Hasan Bey,

Havai köklendirmeleriniz hayırlı olsun. Yeni adaylarınızın yapraklarını azaltmanızı tavsiye ederim. En azından büyük yaprakları kesmenizi tavsiye ederim. Kökler geliştikçe yeni yapraklar gelecektir.

İyi çalışmalar dilerim...

tourkana 22-07-2013 11:23

sn. Hasan Çetin , başarılı bir çalışma yapmışsınız, bu şekilde bir çalışma yapmayı planlayan arkadaşlar için ,

Kullandığınız malzemeleri , hangi ortamda , kaç gün beklediğinizi , ara ara nemi sağlamak için su verip vermediğiniz gibi konularda da bilgi verebilirseniz çok yararlı olur.

Ben de 30 günü geçen bir çalışmam var, 45 güne tamamlanınca açmayı planlıyorum.

Bir tavsiyem de eğer bonsai için seçeceğiniz kısım buysa , (en iyisi daha alt kısımlardan dal çıkmış bölümleri tercih etmelisiniz) boy kısaltması yoluna gitmelisiniz.

Hasan Çetin 29-07-2013 14:33

4 Eklenti(ler)
Tekrar merhabalar havai köklendirme çalışmasına 4 . ayda başlamıştım yaklaşık 3 ayın sonunda 7.ayın ortalarında saksıya alma zamanının geldiğini düşünerek saksılara almaya karar verdim ilk etapta bir adettini saksıya alabilmiştim elimde yeterli toprağım yoktu toprak temin edince geride kalan iki çalışmalarımıda saksıya aktardım resimlerini paylaştığım adaylara haftada bir defa enjeksiyonla suladım ortam olarakta baktığım yer aşırı güneş görmeyen ve rüzgar almayan bir bahçemiz var orada mufaza ettim ve halen orada durmaktalar ileryen günlerde yaprak seyrekleştirme ve boy kısatma yapmayı düşünüyorum bunlarda son havai köklendirme çalışmalarımın fotoları

Hasan Çetin 29-07-2013 14:34

3 Eklenti(ler)
fotorafların devamı

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024