agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Biçim verme teknikleri (http://www.agaclar.net/forum/bicim-verme-teknikleri/)
-   -   Bir Acer pamlatum geçmişi (http://www.agaclar.net/forum/bicim-verme-teknikleri/24028.htm)

bonsaisan 07-04-2011 17:25

Bir Acer pamlatum geçmişi

12 Eklenti(ler)
Değerli bonsai dostları

www.bonsai-fachforum.de Almanya Bonsai forumunun üye ve yöneticilerinden

Sayın Heike_vG isimli bonsai dostu fidanlıkda kültüre edilmiş bir acer palmatumu üzeride ki çalışmasını sizler ile paylaşmak istiyorum.
2009 yılının sonbaharında Yaprakları kızıla dönmüş bu aceri aşağıda görmektesiniz.
Önce plastik bir kaba koyarak Köklerinde gereksiz toprağı temizliyor.
Ve gerekli kök budamasını yaparak kendince uygun kökler içinde yeterli bir bonsai saksısına alıyor.

1.2. 3. 4. fotoğraflarda ki görseli bu kısma ait
Eklenti 201507
Eklenti 201508
Eklenti 201509
Eklenti 201510

Daha sonra kasım ayında genel bir budamayaparak hem gereksiz dalları uzaklaştırıyor hem de saksı değişiminde sonra ağacın bu stersi daha rahat geçirmesi için de ona yardımcı oluyor.

5. ve 6. kare de bu kısma ait
Eklenti 201511
Eklenti 201512

Daha sonra bahar ayında acer ona bu yaptığı işlemlerin karşılığını ve gerek tomurçuklanma gereksede yapraklarını çıkarmaya başlıyor

7. 8. 9. kareler
Eklenti 201513
Eklenti 201514
Eklenti 201515

Yeşeren ve gelişen acer 2010 yılının kasım ayında serbest gelişmiş daları ile

Eklenti 201516

Fotoğafı çekilen acer aynı günde bir daha budanıyor kasım 2010

Eklenti 201517

Ve Sayın Heike_vG ağacı mart ayında aşağıda görmekte olduğunuz Mavi Sır kaplı daha sığ bir saksıya alıyor.

Eklenti 201518

Bu aşamadan sonraki görsellerini bu yıl tek tek bizler ile yine paylaşacak.

Sayın Heike_vG İle yaptığım konuşma görüşmeler neticesinde Ülkemizdeki bonsai faydası olması amacıyla Telif Hakları Yasaları uyarınca Bu konuyu forumumuzda sergileme ve yayınlama hakkını bize vererek çok büüyk bir destek sağlamıştır.
Kendisine teşekkür ediyorum.

nicholai hel 11-04-2011 11:10

Tüm işlemler, beklendiği gibi ustaca gerçekleştirilmiş. Çok güzel bir adayın usta ellerde "müthiş" hale gelmesini izliyoruz. Yaptığı budamalar ders niteliğinde, sayfayı aşağı yukarı kaydırarak defalarca inceledim. Belli ki çalışmanın devamından da öğreneceğimiz çok şey olacak.

En cesaret edemediğim şeyi (haklı olarak) ustalığına güvenerek en baştan yapmış. Henüz zaten o aşamaya gelmiş ağacım yok ama olsa da sığ saksıya geçme fikri beni ürkütüyor. Bu ağaç bu haliyle şu an bende olsa mümkün olan en büyük saksıma alırdım. Acemiden diğer acemi arkadaşlara bir öneride bulunacak olursam da gördüğünüz fotoğrafların etkileyiciliği size zamansız cesaret vermesin, ağaçlarınızdaki çalışmalarınız bitmeden sığ saksıya geçmeyiniz. :rolleyes:

Bu güzel çalışma için Heike_vG'ye ve paylaşımınız için size teşekkür ediyoruz.

bonsaisan 02-11-2011 01:01

1 Eklenti(ler)
Sevgili Bonsai Dostları

Sayın Heike_vG Bu acer palmatuma ait Yeni görselini yayınladı.

BEnde paylaşmak istedim.
Eklenti 253876

Saygılar

bonsaisan 15-11-2011 00:47

2 Eklenti(ler)
Heike 08-11-2011 acer palmatum da yine görsel bir değişkliğe gitti.

Önce yapraklarını aldı.

Sonrada geriye dönük budamasını yaptı paylaşmak istedim.
Eklenti 255621

Eklenti 255622

Nail Sarı 04-02-2013 15:38

Bir ağaç ancak bu kadar radikal bir şekilde şekillendirilebilir. Harika bir uygulama. Teşekkürler.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024