agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Biçim verme teknikleri (http://www.agaclar.net/forum/bicim-verme-teknikleri/)
-   -   Denek dalları telleyip, deneyim kazanabilirsiniz (http://www.agaclar.net/forum/bicim-verme-teknikleri/20643.htm)

Harun Parlak 02-05-2010 21:23

Denek dalları telleyip, deneyim kazanabilirsiniz

5 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar.
Bonsai ye yeni başlamak isteyen arkadaşlar'a deneyim ve el yatkınlığı kazandırma açısından denekler üzerinde sürekli budama telleme ve şekillendirme yapmaları faydalı olur diye düşünüyorum.
Her hangi bir ağaçdan fidandan koparacağınız herhangi bir dal üzerinde zarar verme ve öldürme korkusu olmadan sürekli alıştırmalar yaparak hem el yatkınlğınızı geliştirmiş hemde hayel dünyanızdaki bonsai şekillendirmelerinizi yapmış olursunuz.
Bu tür denemelerden sonra kazandığınız tecrübe ve el yatkınlığı ile gerçek fidanlar üzerinde rahatca çalışmalar yapabilirsiniz.

Bu tür denemelerinizde seçeceğiniz uygun dallar size ileride fidan seçimi konusunda da deneyim kazandıracağını düşünüyorum.
Sizler için bugün bir denek dal üzerinde alıştırma çalışması yaptım umarım yeni başlayacak arkadaşlara faydalı olur.

Harun Parlak 02-05-2010 21:25

5 Eklenti(ler)
İkinci aşama telleme.

Harun Parlak 02-05-2010 21:32

5 Eklenti(ler)
3. aşama göresel.

msgurkan 03-05-2010 08:08

Harika bir anlatım. Üstelik benim çok sevdiğim bir tazı yaratmışsınız.

Bence yeni başlayan arkadaşlar benzer uygulamaya hemen başlamalı ve defalarca uygulamalı.

İlerde yaplacak hataları önlemenin ve çok hızlı öğrenmenin sihirli yolu bu.

Tekin beye teşekkürler.

Harun Parlak 03-05-2010 12:51

Denekler üzerinde deneme yapan arkadaşlar burada yaptıklarını paylaşırlar ise bir çok arkadaşa fikir de verir diye düşünüyorum.

Ayrıca Denek alırken aynı ağaçdan aynı anda 3 ayrı dal alıp birini anıda telleyip şekillendirme yapsınlar. Diğerrini 2. gün bir diğerini 3. gün yapsınlar ki Susuz kalınca telleyip şekil vermenin nasıl daha esnek hale geldiğini fark etsinler.
Şekillendirme öncesi bitkiyi susuz bırakmanın ne kadar faydalı olduğunu görecekler. Bitkide su azaldığı zaman kırılma olaslığı azalıyor ve esneklik kazandırıyor.

Ali H. ALI 03-05-2010 16:19

Bonsaide telleme ve govde ile dallara sekil verme en onemli calismalardan biridir. Tekin bey telleme ornegini burada cok guzel anlatmis. Tellemede sorun yasiyan bircok arkadasa yol gosteren bir calisma.

Tekin beyin dedigi gibi yapilan calismalari fotograflayip burada paylasirsaniz, fotograflar uzerinde yapilacak goruslerle, yanlislar ve dogrular daha iyi anlasilmis olacagini dusunuyorum.

Ali H. ALI 03-05-2010 16:20

Tekin bey bu ara tasinizi daiza uzerine koymussunuz:)

Harun Parlak 03-05-2010 21:57

Merhablar Ali H. ALI bey bu daiza yı yaparken az kırıldı pek güzel olmadı.
Ahşap baya sertmiş çatladı yeniden yapacağım ve sergi öncesi bir kaçtane yapabilmeyi umuyorum.

oyekcin 05-05-2010 15:32

Gercekten cok iyi faydalı bir çalışma Tekin hocam eline sağlık.

kalambaklı 05-05-2010 15:42

Sevgili ustam, iyi ki varsın.
Sağlıcakla kal.

akinups 05-05-2010 15:52

Çok iyi elinize sağlık..

akinups 05-05-2010 15:54

Yeni başlayan biri olarak çok yararlı oldu.Bende yeni bir bonsai saksısı olabilecek bir saksı aldım .inşallah iyibir ağaç bulabilirim dikecek

Harun Parlak 05-05-2010 19:49

Teşekkürler arakdaşlar. Budama ve telleme zamanını belmeksizin yap boz gibi sürekli bu tür denemeleriniz elinizin alışması nı ve şekil verme tecrübenizi artıracak. Kolay gelsin.

Idontme 14-08-2012 21:19

Tekin bey;
Gerçekten teşekkürler açıkladığınız şeyleri bonsai almadan önce kesinlikle yapcağım.
Şükranlarımı sunuyorum.

Idontme 15-08-2012 21:35

1 Eklenti(ler)
Tekin bey;
Bugün akşam üzeri bir dal üzerinde şansımı deneyeyim dedim ve eldeki imkansızlıklarla bu sonuç ortaya çıktı.
He bu arada ilk bonsai denemem.
Sadece telleme,budama,yaprak eksiltme öğrenebilmem için yapılan bir çalışma idi.
Eklenti 325633

Harun Parlak 16-08-2012 08:33

Önemli olan denek dallar la korkmadan çalışıp deneym kazanmak. Ayrıca yaz aylarında yapamadığımız işlemleri denek dallar üzerinde sürekli çalışarak kışa kadar el yakınlığımızı geliştirip çeşitli tarzlar yapabilmeyi öğrenmek . Bu sayede zamanı geldiginde bilerek çalışıp gercek ağaçlarımıza zarar vermeden istediğimizi elde etmeyi öğrenmiş olacağız. Kolay gelsin denek dallar üzerinde çalısmaya devam.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024