agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Biçim verme teknikleri (http://www.agaclar.net/forum/bicim-verme-teknikleri/)
-   -   Önce gövdeyi kalınlaştırın, dalları sonra... (http://www.agaclar.net/forum/bicim-verme-teknikleri/18909.htm)

msgurkan 22-01-2010 14:05

Önce gövdeyi kalınlaştırın, dalları sonra...
 
2 Eklenti(ler)
Önce Gövde!........ Dallar Sonra!


Hepimizin yaptığı bir hata. Özellikle yeni başlayanlar ağacın birkaç yıl sonraki halini hayallerinde canlandıramazlar. Dolayısı ile hayal kırıklığı yaşayabilirler.


Gövde henüz çok ince ve kalınlaştırma gerekli iken, o gövde üzerinde finaldeki dalları oluşturup gövde ile birlikte geliştirilmeye çalışılırsa ne olur?


Olacak olan şudur: Büyük olasılıkla dallar gövde çapına yakın çapa ulaşır. Estetik görünüş bozulur. Bir bonsai kuralı ihlal edilir:


“Dalların çapları gövdeyle orantılı olmalı. Gövde çapının 1/3'ünden kalın dallar olmamalı.”


Eklenti 122848

Eklenti 122849


İncirden yaptığım bonsai çalışmasında bu durumla karşılaştım. Şimdi gövde kalınlığına yakın kalınlıktaki bu dalların budanması ve yerine yeni çıkan sürgünlerden dallar seçilmesi gerekir.


Sorun şu ki ben o dalları finalde ana dallar olacak diye ümitlenip telleyerek şekillendirmiştim. Aslında hayal kırıklığına pek gerek yok. Çünkü o dallar, gövdeyi kalınlaştırarak bir işe yaramış oldular. Ama artık budanmaları gerektiğini kabullenmemiz gerekir.


Yeni başlayan arkadaşlar; Bu gerçeği kabullenirsek bonsaiye devam etmekte tereddüt etmeyiz.


Bonsai hevesinizin hiç sönmemesi dileğiyle…

Harun Parlak 22-01-2010 22:31

Sayın msgurkan Size katılıyorum. Bu hatayı hepimiz yapıyoruz malisef. Haklısınız önce gövde gelişecek sonrra tac. Bizimkisi olmayan saça model düşünüyoruz. Gövde oluşssun saçlar meydana çıksın ozaman saçları taramak ve gövde yapısına uygun saç modelini uygulamak kolay. Aslında bu gibi yanlışlar bizlerde söylendi ama illada o tecrübeyi yaşamak istedik sanırım.:)
Çok yerde okudum iyi bir bonsai elde etmek için en az 3 yıla ihtiyacı var diye. Sanırım bu 3 yıl bonsai adayı gelişirken bizleri geliştiriyor. Bu yazıda bir itiraf oldu galiba.:)

bonsaisever 22-01-2010 23:01

Aslında bu tür hatalar çok yapılıyor.
Bunların görüp yaşanmadan giderilmesi de mümkün değil. :)

Bu konuda yapılan en büyük hatalardan biri de; gövde ve dal kalınlığını uydurmaya çalışırken, ağır budamalar yaparak gövde üzerinde izler bırakılması.
Bonsaide istenmeyen şeylerden biridir bu.

Bu tür izlerin bırakılmaması için; budanacak o dalın, görülmeyecek şekilde arka yüzde, kurumuş dal veya oyarak kuş yuvası şeklinde bırakma alternatifini de düşünmek gerekiyor.

bonsaisan 22-01-2010 23:45

Sayın msgurkan konu olarak evet diyebilirim ama örmek oalrak hayır diyeçeğim.

İncir bu konu için uygun bir örmek oluşturaç bir tür değil.

İncir ilginctirki geç sürügünleri normalde serce parmağı kalınlığında dalar oluşturan bir tür bu yüzden yaşlı gövde 3 ila 10 yılık olsuın **** daha yaşlı genç sürügünleri hep serce parmağı **** işaret parmağı kalınlığındadır.


Ama gövde geliştirmesi konusunda ki aktarımızın konusuna katılıyorum.

Saygılar.

msgurkan 23-01-2010 01:31

2 Eklenti(ler)
Bonsaisan, İncir sürgünlerinin serçe parmağından kalın olduğu konusundaki görüşünüze kısmen katılıyorum. Özellikle yeni köklendirilmiş bu fidanımda ilk sürgünler çok kalındı. Ancak yaz aylarındaki uç almalarla sürgünleri inceltebildim. Zaten verdiğim örnek henüz 1 yaşında.


Ancak incirden çok sayıda çalışmam var ve sürgünleri 1-2 mm kalınlığa kadar düşürebildim. Resimlerini henüz paylaşmadım ancak yakında paylaşırım.


Şimdilik örnek olsun diye daha önce paylaştığım iki incirimin resmilerini veriyorum. Ağaçlar iki yıllık ve gördüğünüz gibi dallar şimdiden 2-3 mm kalınlığa inmiş durumda. (Kış ılık geçtiğinden filizler açılmaya başlamış)


Eklenti 122896

Eklenti 122897


Birçok arkadaşta incir bir mit haline gelmiş. Özellikle bu mitin etkisinden kurtulamıyoruz. Ben iddialıyım, göreceksiniz ki incirden çok güzel bonsailer yapılabilir. Sık ve ince dalcıklanma ile minyatür yapraklar oluşturulabilir. Üstelik 2-3 yılda.

bonsaisever 17-02-2010 20:36

Sayın msgurkan; çalışmalarınızı ilgiyle izliyorum.
Size incirle ilgili bir sorum olacak.

Gösterdiğiniz ağaçta 1-2 mm lik dallanma yapmışsınız.
Ben de Akçaağaçlar üzerinde çalışmalar yapmaktayım.
Bu kadar ince olan dalların bir çoğu kışı çıkartamamakta ve bahara kadar kurumakta.
Bunun için en ufak dalın 3-5 mm üzerinde oluşmasına dikkat ediyorum.
İncirde böyle bir şeye rasladınız mı?

msgurkan 08-05-2010 14:23

Bonsaisever, mesajınızı yeni farkettim.

Dediğiniz gibi bazen bende de oluyor bu sorun. İnce dalcıklar geri kuruma yapıyorlar.

Ancak bu genel bir kural olarak değerlendirilemez. Bonsai demek çok sayıda ince dalcık (Ramification) demektir. Bonsai Onsuz eksik kalır.

Mutlaka bir bilgi eksiğimiz vardır. Güçlü ve sağlıklı ağaçlarda geri kuruma olmayacağını düşünüyorum.

Mesela 5. mesajdaki ikinci resimde görülen incirimde birkaç önemsiz ince dal kaybı oldu, ancak yeni çıkan dalcıklarla ağacın formunu korudum.

Yine birkaç çok sağlıklı olmayan minyatür incir ağaçlarımda önemli ince dal kayıplarım oldu. Ama ağaçlar güçsüzdüler.

Halbuki güçlü ve sağlıklı olan şu ağacımda ince dalcıklarda geri kurumaya hiç rastlamadım:
http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=376

Nedenini henüz tam olarak anlayabilmiş değilim. Sonuçta öğrenmemiz gereken daha çok şey var.

jeomeo 08-05-2010 15:02

Aynı şey süs narımın ince dalcıklarında oldu. Tabi üstünü battaniyelerle örttüğüm seracığımın içindeki havanın -8, -9 dereceye indiği kışı sadece dallarını kaybederek atlatması şansıydı.

Bunu araştırırken yabacı forumlarda, ağaca poşet geçirme, üstünü örtme vb. fiziki korumaların yanında, güz sonunda azotsuz gübre kullanımının ve vitamin desteğinin yardımcı olduğunu okudum. Önümüzdeki kış ne kadar işe yaradığını deneyip göreceğim :D

budak-botanik 25-05-2010 13:00

Kalınlaşmış olan gövdeyi tel sarma ile S formuna getirebilirmiyiz peki ?

Ali H. ALI 25-05-2010 15:30

Sayin budak- botanik,
Iyi gunler avatrinizdaki resimden yola cikarak bonsaiye ilginiz oldugunu dusunuyorum. Eger dusundugum gibiyse forumda ilginizi cekecek bonsai hakkinda bircok bilgi var. Bu bilgileri ogrenmiye calisir ve ogrendiklerinizi uygularsaniz bonsai yapabilirsiniz.

Kalinlasmis govdeleri tel sararak S sekline getiremezsiniz. (marketlerde satilan govdesi S seklindeki bonsai saksisindaki agaclar, okuduk ve gozledik sonra siz de goreceksiniz ki o S bonsaide ve dogada pek de dogal bir sekil degildir.) fidaninizin govde kivrimlarini sekillendirip agacinizin govdesini oyle gelistirebilirsiniz. Ya da govdesi sizin dusundugunuz bonsaiye uygun bir agac bulur onunla calisirsiniz.

Fidancilarda kosede bucakta kalmis bonsai olabilecek fidanlar bulma olasiligi yuksektir.

Kolay gelsin.

budak-botanik 26-05-2010 09:00

Sayın Ali H. ALI ,
iyi günler. Cevabınız için teşekkür ederim. bonsai ile ilgilenmeye yeni başladım. elimde bonsai yapabileceğimi düşündüğüm bir kaç fidan var. Ateş dikeni ile başlıyorum. buraya resmini atıp nasıl bir form verebileceğimi ilerideki günlerde size danışmak istiyorum.


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020