agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Biçim verme teknikleri (http://www.agaclar.net/forum/bicim-verme-teknikleri/)
-   -   Bonsai'de Toprak Örtü Türleri (http://www.agaclar.net/forum/bicim-verme-teknikleri/1620.htm)

gallus 27-07-2006 22:11

Bonsai'de Toprak Örtü Türleri

3 Eklenti(ler)
En az bonsailer kadar önemli olduğunu düşündüğüm bir konu
Sizlerin de bu konuya katkılar yapmanızı rica edeciğim.Daha derli bir kaynak olur diye düşünüyorum.

Mondo Grass (Ophiopogon japonicus)
yarı gölge-tam gölgede yetişen bir bitki. üremesi ayırma yöntemiyle yapılıyor.

Eklenti 2883
linkilgili bir http://www.plantdelights.com/Catalog...nt/page76.html

bonsaisini bile yapmışlar
Eklenti 2886

birde kullanım örneği olsun
Eklenti 2888

gallus 27-07-2006 22:36

Nertera granadensis

1 Eklenti(ler)
hiç bonsaide kullanıldığını görmedim ama bana farklı bir alternatif gibi geldi. gerçi kışın 12 derecenin altına düşmemeli diye bir uyarı var ama belki akışın ayrı korumaya alınabilir. koçtaş bauhaus gibi yapı marketlerde satılıyor hatta be bir tane aldım.
Eklenti 2889

NERTERA
Anavatanı:Yeni Zellanda,Tazmanya,Orta ve Güney Amerikadır.

Yeşilimsi yıldız şeklinde çiçekleri dikkat öekici değildir.asıl turuncu-kırmızı renkli meyveleri için üretilirler.

Çiçeklenme zamanı:İlkbaharda çiçek açarlar Meyveleri Ağustosdan Kışa kadar görülür.

yer seçim: Yıl boyunca çok aydınlık fakat direk güneş almayan havadar yer ister.Kışın 12 derecenin altına düşmemeli,ilkbahardan itibarense daha sıcak bir ortama alınmalıdır.

Su ve besin ihtiyacı: Yazın toprağı sürekli nemli tutulmalı sonbahardan itibaren su azaltılmalıdır.Gelişme dönemi boyunca 4 hafta arayla sulama suyuna az oranda besin karıştırılması iyi sonuç verecektir.

bakım:Gerekli görüldüğünde saksıları ilkbaharda çok amaçlı saksı toprağı kullanılarak değiştirilmelidir. Sık su püskürtülmeli,çiçeklenme döneminde kesilmelidir.

üretim:Ayırma suretiyle üretilir .bu hemen meyvelerinin dökülmesinden sonra yapılabilir.

hastalık ve zararlılar:Kışı fazla sıcak ve kuru ortamda yaprak bitlerine maruz kalır.

bonsaireef 27-07-2006 23:00

'Helxine/Soleirolia solerirolii' (Baby Tears)

1 Eklenti(ler)
Dayanıklı bir toprak örtüsü.
Eklenti 2890

Ali H. ALI 11-10-2006 13:50

Mustafanin, "Ali H Ali bonsai sorularnizi cevapliyor" formunda sordugu bir soruyu bu forumda cevaplamayi uygun buldum .
Mustafa, cimlenme derken saniyorum ki , bonsai toprak ortusunu anlatmak istedi.
Bonsai saksilarinda, toprak uzerinde cim gibi gorunen yesillikler yosundur. Yosunlari nemli duvar diplerinde nemli yol kenarlarinda bulabilirsiniz. Ormanddaki agaclar altinda bulacaginiz yosunlar bonsai toprak ortusu icin boylari cok uzun oldugu icin pek elverisli deyildir. Bonsaide uzun yosunlar dogal durmuyor. Yosunlari bonsai saksisina iki sekilde aktarabilirsiniz:

A/ Yosunlari dogrudan kucucuk parcalara ayirip, ozenle her parcacigi bastira, bastira, sakisinin istediginiz kisimlarina yerlestirebilirsiniz.

B/Yosunlari topladiktan sonra golge bir yerde kurutup, daha sonra kurumus yosunlari avcunuzun icerisinde ezip kucucuk kirintilar haline getirdikten sonra bonsai saksisina serpistirip sularsaniz 3-4 gun sonra yosunlar yesermiye baslar [bu yontem daha cok kista toplanip kurutulmus yosunlar, yaz aylarinda yosunlarin ortadan kayboldugu zaman bonsai toprak ortumunde kullanilir.]
Bonsai toprak ortusune firsat buldukca devam edecegim.
Hepiniz hosca kaliniz.

Ali H. ALI 21-10-2006 16:48

5 Eklenti(ler)
Herkese iyi gunler, bu gun duz tas uzerine dikilmis orman tarzindaki Nandina[sacred bamboo] lara yosunlar koydum, bunu resimlerle anlatacagim umarim ki bonsailerinize yosun korken sizlere yardimci olur.

Eklenti 4553
Nemli yerlerden toplanmis cesitli yosunlar

Eklenti 4555
yosunlari yerlestirmeden once kucuk, kucuk parcalara ayiriyorum.

Eklenti 4554
Yosunlari yerlestirecegim agaclarin altini suladiktan sonra.

Eklenti 4556
Eklenti 4557
Kucuk parcaciklara boldugum yosunlari bir fircanin ters tarafi ile, yosun parcaciklarinin ortadan deyil de tum kenarlarindan iyice bastirip daha once islattigim toprak zemine yerlestiriyorum[yosunlari orta yerden bastirirsaniz dogal gorunumleri bozulacak,kenarlarindan bastirdiginiz zaman dogadaki gibi orta yerleri kabarik duracaktir]

Ali H. ALI 21-10-2006 17:02

5 Eklenti(ler)
Eklenti 4558
Yosunlari yerlestirdikten sonra, artiklari ve toprak kirintilarini firca ile temizliyorum.

Eklenti 4559
su puskurterek suluyorum.

Eklenti 4560
Duz tasin rengine uygun, siyah kumlari yosunlar arasina serpistirecegim.[renkli kumlar burada kucuk paketler icerisinde satiliyor]

Eklenti 4561
kumu yer, yer yosunlar arasina serpiyorum

Eklenti 4562
Kumu serpip suladiktan sonra toprak ortusunun gorunusu

simdiden yosun toplamaya basliyabilirsiniz. hepinize kolay gelsin.

bonsaireef 12-11-2006 10:47

1 Eklenti(ler)
Ali hocamızın B şıkkında verdiği kuru yosunu ufalayıp toprağa serpiştirme yöntemini bir saksıda uyguladım. Çok kolay uygulanıyor ve sonuç gayet iyi. Denemek isteyenlere tavsiye ederim.
Aşağıdaki bir kaç hafta önce uygulandı. Yosunlar toprağa adapte oldu ve yaşıyorlar.
Eklenti 5053

bonsaireef 12-11-2006 10:51

2 Eklenti(ler)
Buda koyu yeşil yapraklı minik bir yonca(sanırım). Çoğu yerde bunlardan görmüşsünüzdür. Çok arsızdır. Sık sık budamanız ve uzayan dallarını azaltmanız gerekir. Yoksa saksınızın heryerini sarar. Hatta saksıdan aşağıya şelale tarzında akar gider :) Ben bir saksımda bunun yaşamasına izin verdim. Çoğu zaman beni yoruyor. Sık sık budamak zorunda bırakıyor beni ama şu sarı çiçeklere bakınca bütün yorgunluğum geçiyor.;)
Eklenti 5055
Eklenti 5056

bonsaireef 12-11-2006 10:56

Yukarıda söylemeyi unuttum en son resimde sağdaki saksıdaki de küçük yapraklı dipte yayılan bir bitki türü. 1 yıldan fazladır saksıda. Hiç budamadım, saksıdan aşağıya sarktı gitti. Dip bitkisi olarak **** penjing için harika bir bitki.

Ali H. ALI 12-11-2006 11:18

Iyi gunler Bonsaireef,
Bonsai saksisindaki yonca cinsi bitkiye dikkat et. Cok arsiz bir bitki ciceklendikten sonra olusan tohumlari dustugu her yerde cimlenip buyuyor. topragin altinda da soganciklar olusturdugu icin tuketilmesi epey zor bir bitki tohumlarinin dokulmesine izin verme.
Her sey diledigin gibi olsun.

bonsaireef 12-11-2006 11:34

Haklısınız Ali hocam çok arsız. Sürekli o patlayıp etrafa dağılan tohum kozalarını topluyorum. Diğer sakılarda çimlenmiş olanları topluyorum ama bu yonca saksıda uzun zamandır kontrolüm altında. Seviyorum aslında ama arsız işte. Arada sırada ağacın köküne doğru büyüyen yoncaları köklüyorum. Dediğim gibi gözüm sürekli üzerinde.
Çiçekleri güzel değil mi Ali hocam? :p

tugrulS 25-01-2008 13:04

yosunlar

Merhaba,bende dün bunları dogadan ormandan topladım ve eve getirdim.çeşitli kaselere toprak koyup ıslattıktan sonra yosun parcalarınında altlarını nemlendırıp bastırarak yerleştirdim inşallah tutarlar;)çünkü onlara ıhtıyacım olacak yeni bonzai çalışmamda.Serin ve aydınlıkta balkonda bekletiyorum..Fotograflarınıda hemen yüklüyorum;)

tugrulS 25-01-2008 13:10

3 Eklenti(ler)
...

memet 25-01-2008 13:13

Sürekli nemli tutmalısın. üstüne su püskürterek yapabilirsin bunu. Kurudukları öldükleri anlamına gelmez. Yazın kuruyorlar kışın tekrar canlanıyorlar doğada.

Emre Kuzu 27-09-2009 22:51

Selam
Bu yosunların ömürleri ne kadar yani bu olay ne kadar süre tekrarlanır? (kuruma yeşerme olayı)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024