agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Biçim verme teknikleri (http://www.agaclar.net/forum/bicim-verme-teknikleri/)
-   -   yamadori uygulaması Ardıç (http://www.agaclar.net/forum/bicim-verme-teknikleri/1431.htm)

ade1 24-06-2006 15:22

yamadori uygulaması Ardıç

5 Eklenti(ler)
bu agaci bugun kaldirdim,yamadori nasil aliyoruz paylasmak istedim.Bu agac bir bahcede 20 sene gibi buyuyordu,ben 6/7 yil once kaldirmistim ve ciftligimde koymustum.agacin cesiti hakkinda emin degilim ardic oldugunu biliyorum ama hangi cesit ardic bilmem.

yamadoriyi kaldirma dan once,her seyi hazirlamak lazim,bir kutu aldim ve plastik poseti toprak tutmak icin kutude koyacagim

Eklenti 2103

poseti kestik ten sonra su cikmak icin delik koyuyorum

Eklenti 2104

simdi taslar koyuyorum

Eklenti 2105

bir daha resim tas gosteriyor

Eklenti 2106

simdi standart bonsai toprak ekliyorum(60%toprak 40%tas)

Eklenti 2107

ade1 24-06-2006 15:58

yamadori projesi devami

5 Eklenti(ler)
Eklenti 2109simdi ben kutuyu olcuyorum,cunku yamadori etrafinda bu kadar toprak/koku almak istiyoruz,daha fazla koku alabiliriz,agac yasamak icin daha buyuk sansin var

Eklenti 2110

Eklenti 2111

simdi yamadoriyi suluyorum,toprak sulama dan sonra daha yumsak olacak,ve daha fazla koku alabilirim(toprak biraz camurlu gibi olacak)

Eklenti 2112
simdi yamadori etrafinda topragi olcuyorum,bundan sonra agaci kutuya koyunca,biliyorum agac ve toprak birlikte girebiliyor

Eklenti 2113.

ade1 24-06-2006 16:03

yamadori proje devami

5 Eklenti(ler)
ben simdi topragi bahce belli ile kesiyorum,simdi yamadorinin buyuk kokuleri kesiyorum.

Eklenti 2114

yavas yavas gibi agaci kaldiriyorum,bu arada kokleri yirtmak istemiyoruz,eger kokler yirtiyorsa,kokleri makas ile kesiyoruz cunku daha iyi ilestirebilir.

Eklenti 2115
agac geldi ve kok topusu buyuk bu iyi demek cunku agac ilestirmek icin cok fazla ugrasmayacak.

Eklenti 2116

baska resim

Eklenti 2117

simdi eve goturdum,ve kok topusu suluyorum, kucuk kokler kurumek (yani kurutmak) istemiyorum.bu agac evimiz den 10 dakkika uzak oldu ama eger daha uzaktan goturuyoruz kokler etrafinda eski ve cok islak kazak veya mont sarilabiliriz.

Eklenti 2118

ade1 24-06-2006 16:24

yamadori proje devami

5 Eklenti(ler)
simdi kutuda agac yerlestim ve daha fazla toprak ekiliyorum,her bos yeri toprakla dolduruyorum.

Eklenti 2119

cok fazla suluyorum her yer toprakta islak istiyorum,her koku buyutmek icin sans veriyorum

Eklenti 2120

simdi agacini govdeyi kesiyorum o cok uzun,ve son stili ile iyi gorunmeyecek

Eklenti 2121

cok uzun dallarini kesiyorum,yine onlara sonunda kullanmayacagim.not yapraklari makas ile hic kesmiyorum,eger ardicin yapraklarini makasla kesiyoruz kahve renk olacaklar ve olucekler

Eklenti 2122

baska resim

Eklenti 2123

ade1 24-06-2006 16:35

yamadori proje devami

5 Eklenti(ler)
simdilik is bitti bu agac hafif golgede 1 sene icin koyucagim,ve 1 ay icin hic yem vermeyecegim,ve sulama dan once toprak biraz kuru olacak,1 ay dan sonra hafif yem verecegim,bir sene icin hic bicim vermeyecegim surekli dallarini yavasca azaltacagim

Eklenti 2124

Eklenti 2125

nebari yakin dan

Eklenti 2126

govde yakin dan

Eklenti 2127

agac arkadan,iki tane buyuk dal var onlara 'deadwood'yapacagim ama simdi bilmiyorum.

Eklenti 2128

umarim size yardim eder kolay gelsin
tesekkurler
ade

Şule 24-06-2006 22:59

Eline sağlık Ade! Şimdi bu yamadorinin bonsai halini görmek için bir sene bekleyecek miyiz?:( Bu sarı ardıç gerçekten güzel. İnşaallah yaşar.
Yalnız bir şey soracağım; "yaprakları makasla kesmeyin, kurur" demişsiniz. Yaprakları neden kesmek isteyelim? Ve de makasın niye böyle bir etkisi olur?

ade1 25-06-2006 00:51

birinci cok tesekkurler ikinci yamadori alirken bir sans aliyoruz,butun hayitimda 15/17 tane yamadori kaldirmistim,veya kaldirmak icin yardim etmistim ve onlar dan 4/5 tane olmuslerdi,bu yamadori olur ve bazen onlarla aci cekiyoruz,bu yamadori bonsai olur her agac yasamiyorlar,gecmiste birkac cok guzel agac kaybettim.
Bir sene bekleyecegim cunku eger bir agac dogada uzun zaman yasiyorsa,onun koku uzun olacak.agaclar surekli yeni yerleri yemek icin arastiriyorlar ve bu is yapmak icin uzun kok(genelde bir tane)uzatiyorlar,bu uzun koku yamadoriyi alinca,aletlerimiz ile kesiyoruz topraktan kaldirmak icin yani,o yuzden agac yeni kucuk kok vermek icin zaman lazim.

Insanlar bazen ardiclari bir kisin yapraklarini doken agaclar gibi ardic ayni buyuyor dusunuyorlar,ama oyle degil.Mesela erken yazinda bir maple(acer)tum yapraklari aliyoruz yeni kucuk yapraklar verecek,eger ardici ayni yaparaz o agac olecek,kesinlikle olecek,cunku ardincin yapraklarina ozsu lazim,baska agaclar adepte olabilirler,ve yeni yapraklar verebilir.ardicin yapraklarini kucuklemek istiyoruz cimcikliyoruz(pinch),eger o yapraklari makasla kesiyoruz kimyasal yapraklar dan ve kimyasal celik ten karsiyi geliyor,ve yapraklari kestik ten sonra yapraklari ilestirmek icin ozsu gonderecek,ama kimyasal celik makas tan bunu engel ediyor bu yuzden yapraklar ilestirmiyorlar,
umarim anlattim?
ade

malina 25-06-2006 07:20

Alıntı:

simdi eve goturdum ve kok topusu suluyorum, kucuk kokler kurumek istemiyorum
Burasını anlamadım... :)

ade1 25-06-2006 18:55

agacin kucuk koklerini kurutmak istemiyorum,cunku agacin buyuk koklerini kestim toprak tan kaldirdigim zaman,o yuzden ne kaldi?kucuk kokler kaldi,ve onlari kurutmak istemiyorum kurursa agac olucek demek istedim turkcem yetersiz galiba:)

durustsahtekar 25-06-2006 21:14

Tamam ağacın büyük köklerini kesiyorsunuz.(zaten bunlar belirli boydan,yaştan sonra topraga tutunmaktan baska bi işe yaramıyorlar diye biliyorum)bu kökleri temizleme oranınız kaç oluyor.yani hiç yaşlı kök bırakmıyormusunuz bitkide ?

malina 25-06-2006 22:02

kurumek = Kurutmak

Şimdi anladım, teşekkür ederim :)

bonsaisever 25-06-2006 22:16

Saçak kökler zaten o ana köklerden çıkıyor.
Ağacın boyutuna, gövdenin boyutuna göre saksıyı belirledikten sonra saksıya göre kalın kökleri kesiyorsun.
Atıyorum; boyu 70 cm, gövde kalınlığı 10 cm olan ağacı 3 cm derinliğinde bonsai saksına yerletiremezsin.
10 cm derinliğinde bir saksı alır ve ona göre 8cm lik kök bırakırsın.
En azından benim bildiğim oran hesabı yok.
Amacımız o ağacın yaşamasını sağlamak, dayanıklılığını ölçmek değil :)

ade1 25-06-2006 23:21

evet bonsaisever haklisin yamadori alince en buyuk amacimiz o agac yasamak/saglamak oluyor,bir kac ay icin yamadori kaldirma dan sonra bonsai hakkinda dusunmuyoruz surekli agac yasamak istiyoruz hepsi bu yani.

oktars 26-06-2006 10:26

Ade bir şey sormak istiyorum ağacı sökmek için neden uykuda oldukları kış aylarını seçmediniz
Sizce bu aylar tutması açısından riskli bir zaman değilmi?

ade1 26-06-2006 16:54

evet risk var aslinda her agac ilk sonbaharda toprak tan kaldirmak lazim,cunku ozamanda agaclar buyumek icin haziliyorlar ama ardic farkli,onlari ne zaman kaldirmak/yeni saksida koymak istiyorsunuz genelde kaldirabilirsiniz/koyabilirsiniz,ama ama...ingilterede temuz ve eylul veya ekim veya ocak kaldirmayabiliriz eger hava cok sicaksa veya cok soguksa biz bekliyoruz.turkiyede genelde daha sicak oluyor bu yuzden siz gelecek ilk bahar veya bu sonbahar kaldirabilirsiniz tavsiye ediyorum.

unalsel 22-07-2009 14:37

ade1 ne oldu senin yamadoi umarım iyidir.

memet 22-07-2009 21:08

Ade1 uzun süredir foruma girmiyor, bir cevap vereceğini sanmıyorum.

arıfy 25-09-2012 22:41

Bende merak ettim şimdiki halini

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024