agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Biçim verme teknikleri (http://www.agaclar.net/forum/bicim-verme-teknikleri/)
-   -   Kurumuş dal etkisi (Deadwood) (http://www.agaclar.net/forum/bicim-verme-teknikleri/1424.htm)

ade1 22-06-2006 21:06

Kurumuş dal etkisi (Deadwood)

4 Eklenti(ler)
herkese merhaba,bu proji 'deadwood' ilgilenir,nasil yapiyoruz,ve ayni arada bir tane problem agaci gelistirecegim.neyse proji ile devam edecegiz,

1-4,bu agac birkac sene bahcede buyuyordu ve hic bicim vermedim,belki 5/6 sene bahcede kaldi.
Eklenti 2047
Eklenti 2048
Eklenti 2049
Eklenti 2050

ade1 22-06-2006 21:14

deadwood proji devami

5 Eklenti(ler)
bu proji icin bu aletleri kulaniyorum

Eklenti 2052

burada kaburgu aliyorum

Eklenti 2054

baska resim

Eklenti 2055

bu aletin isimi turkcesi ne bilmem ama biz drill diyoruz,kaburgu almak icin cok iyi yardim ediyor

Eklenti 2056

burada makinasiyi kullaniyorum

Eklenti 2057

ade1 22-06-2006 21:20

deadwood proji devami

5 Eklenti(ler)
burada bir 'jin'yapiyorum

Eklenti 2058

baska resim

Eklenti 2059

baska resim

Eklenti 2060

kaburgu aldik tan sonra 'lime sulphur'boyuyoruz,odunu bem beyazlayacak,ve koruyecek

Eklenti 2061

baska resim

Eklenti 2062

ade1 22-06-2006 21:25

deadwood proji devami

4 Eklenti(ler)
burada boyuyorum

Eklenti 2063

sulphur dan sonra,disari kuruyor

Eklenti 2064

agaci arka dan

Eklenti 2065

baska resim

Eklenti 2066

tabbi bu ilk bicim verdim gelecekte govdeyi ve dallarini daha detayl yapacagim ozaman resimler gonderecegim
umarim yardim eder!

hasan42 22-06-2006 23:02

Gerçekten güzel bir çalışma. Ama Ade1 Bey her şeyiniz var maşaallah. Bana bir atasözünü hatırlattı çalışmanız: "Alet işler, el öğünür." :)
Kabuğu soyma işini yaparken matkabın (drill) ucuna bir tel fırça takmışsınız sanırım, yanılıyor muyum?

ade1 22-06-2006 23:10

tesekkurler,evet matkabin kelimeyi arastiriyordum:)evet fircayi taktim bu fircalar celiki temizliyorlar genelde yani kolay bulabilirsiniz bonsaiyi bir sey ozel ait olmuyor,ve cogu aletlerim boyle zaten tabii eger duzgun aletleri kullaniyorsaydik,is daha kolay degil mi?ama idare edebiliriz,ve cok fazla para aletleri hacamak lazim degil demek isterim.
ade

arsakay 23-06-2006 08:54

Çok güzel ve öğretici bir çalışma olmuş Ade1.
Başka çalışmalarını da görmek isteriz. :))

malina 23-06-2006 15:14

'lime sulphur'

içeriğinde neler var?

ade1 23-06-2006 15:21

lime sulphur,bir kimyasal var o curuk yumurta gibi kokuyor,onlar onu nasil uretiyorlar bilmem,sanirim 'lime sulphur' bonsaiyi ait olur baska yerde hic gormedim cunku.

bonsaisever 23-06-2006 16:59

malina, burada bir tarif var.

dentist48 14-07-2007 20:48

yardım

bu lime sulphur nerede bulunur arkadaşlar acilen bulmam lazım,kabuğunu soyduğum yere kreç sürmüştüm önceden ama sülfür daha fazla beyazlatıyor sanki

bonsaisever 14-07-2007 21:05

Türkiyede bulunmuyor, yurt dışından istetmen lazım.

bonsaisan 15-07-2007 00:24

Lime sülfür **** kalsiyum polisülfit.zeliği sönmüş bahçe kireçinin etkisini artırmak amaçıyla sülfürün kulanılmasıdır.
Özeliği koyuçu bir tabka oluşturmasıdır.Ahşapda vernikteki etkinin aynısına yakın bir etkisi vardır.Jİn Shari ve sabamiki uygulamalarıdan ağaçın soyulmuş ve ölen odununun dış etkenlerde etkilenmemesi çürümemesi ve diğer bir takım zaralılardan korunmasını sağlamakdır.Dİğer bir mantığı estetik amaçlı olarak beyazlatılmış bir ölü bölge izlenimi artırır.
Yanlız en önemli konu lime sülfür uygulanan ağaçlarda 2 yılda bir **** 1 yılda bir aynı bölgenin tekrardan lime sülfür ile boyanmasıdır.Çünkü sürülen lime sülfür zman içinde sulama ve yağmur ayrıca diğer aşındırıı unsurlardan dolayı özeliğinin yitirir.
Saygılarımla.

gönder 22-10-2008 10:43

Sayın hocam merhaba,
Kurumuş dal etkisi verirken bakıyorum kurumuş dal etkisi verilmiş ağacın uç kısmına doğru kıvrılmış sivrilik yapılmış bu sivriliği nasıl veriyoruz.Özellikle şamdan sitilinde gördüm.Yardımcı olabilirmisiniz.
Burhan GÖNDER

bonsaisan 22-10-2008 11:47

Sayın gönder

Örnek teşkil eden çalışmayı buradan bizmle paylaşırmısınız.
Jin yapımında uç kısmın sanki doğal olrak kırldığı izlenimi biraz el işçiliği ile olan bir işdir.
Dalı kırarken jin için özel olarak yapılmış bir jin pensi kullanıyoruz ama bu yosa bildiğimiz pense ilede yapabilirsiniz.

Büütn iş el maharetinde birkaç denemeden sonra bu işlemi apmanız mümkün.
Lakin önemli olan jin yapılaçak dalın mevsimi ve ağaçın cinsi ve sağlığı çok önemli.
Saygılar.

nariçi 23-05-2009 23:31

2 Eklenti(ler)
Yalancı iğde bonsai adayı yaptığım bu resimlerde ki bitki kepçe darbesi ile şarampolde epeyce ecel teri döktü. Daha sonra onu alıp bonsai adayı yapmaya karar verdim. Ancak bir tarafı darbe nedeniyle kabukları soyulmuş durumdaydı. Daha sonra kurumaya başlayan gövde kuruyup çatlamaya başladı. Bu gün köke kadar inmesini önlemek için kesmek durumunda kaldım. Koruyucu sürebilseydim belki korumaya alabilirdim.

Eklenti 80870
Eklenti 80871

Emre Kuzu 21-09-2009 19:29

Kurumuş dal efekti

4 Eklenti(ler)
Merhabalar
Aşşağıda gördüğünüz üzere türünü bilmedigim bitkim var
ortadaki kısım kurumuş daha dün farkettim ve üstündeki kabukları soydum böyle bir görüntü çıktı ortaya kurumuş dal efektine uygunmudur bu kısım kurumuş dal efekti vermek istiyorum da eğer uygunsa nasıl yapabilirim? nasıl ve ne şekilde kesmeliyim?

Yardımcı olursanız sevinirim

bonsaisan 22-09-2009 21:44

Bonsai için uygun bir tür olmasada denemesi **** çalışılması olanaklı bir deneysel çalışma olabilir.

Size tavsiyem yönlendirilmesi uygun ülkemize ait türler ile çalıma yapmanız özeliklede yaprak döken türler ile çalışmanız daha başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlıya bilir.
SAygılar.

Emre Kuzu 22-09-2009 22:10

Biliyorum hocam teşekkürler tavsiyeler için gün gelecek ülkemize ait türlerlede çalışmalar yapıp sizlere sorular soracağım.

Ortadaki kısmı Nasıl şekillendireceğim hakkında bir tavsiyede bulunmamızsınız kendi kafama göre bir şeylermi yapayım gösterdiğim bölümü şekillendirmek istiyorum zaten ortadaki kısmı-da şekillendirip bırakacağım bir köşeye ardından başka türlerle calışmaya başlayacağım

yardımcı olursanız sevinirim

teşekkürler

bonsaisan 22-09-2009 23:52

Kabuk üzerine çalışmalar sadece kabuğun soyulması ile bitmez.

Kabuğu üzerinde alınmış odunsu kısım doğanın şekilendirilmesi gibi bir etki bıraklmalıdır.

u türlü bir etkiyi doğda doğal sebeblerden etkilenmiş ağacların bu türlü oluşumlarına bakarak **** taklit ederek işlemenzi daha iyi oluçaktır.

Emre Kuzu 23-09-2009 00:14

Kabugunu soyduktan sonra ıslemın bıtmıyecegı ıcın sormustum zaten nasıl sekıllendırebılırım dıye.

Tamam araştıracagım bonsaı resımlerını kuru dal calısmalarını en uygununu yapacagım burada paylasacagım ınsallah guzel bır sekıl cıkartırım

yardımlarınız ıcın sagolun tesekkurler.

Ali H. ALI 24-09-2009 14:51

Bitkiniz bir "DRACEANA" dir Turkcesinin ne oldugunu bilmiyorum("Disi ejder" olabilir)

Bonsai yapacaksaniz, govdelerin boylari esit olmamali, Kurumus govdeyi oyup en uzun govde olarak birakir, yasiyan govdeleri de birini kurumus govdeden 5cm kadar kisa, ucuncu govdeyi de daha kisa olarak budarsaniz iyi bir forum yakalayabilirsiniz. Budanan yerlerin alt taraflarindan yeni surgunler cikip bitkiniz dallanacaktir.

Emre Kuzu 24-09-2009 18:50

Ali bey dediğinizi yaptımda yanlız soldakı ılk gövdeden sağdaki 2. gövdeyi kısa yapacağım diye yaprak kalmadı fazla da kısaltmamıştım soldakı ılk govdenin uzerınde de 2 yaprak kaldı kestiğim bölümleride suya koydum koklenir belki diye

Ölmez demi hocam:(

Ali H. ALI 25-09-2009 13:11

Govde uzerinde hic yaprak kalmasa da, budandiktan sonra govde uzerinde yeni surgunler cikacaktir.

Budadiginiz surgunleri topraga dikerseniz kolayca kok salacaktir.

Emre Kuzu 25-09-2009 14:40

Tekrardan teşekkürler hocam yazılarınızı ilgiylie takip ediyorum siz gibi hocaları allah başımızdan eksik etmesin.

Toprağı yarın almayı düşünüyorum şu an kesitiğim bölümleri ballı suda bekletiyorum
yarına kadar bir şey olmaz herhalde çürüme gibi

Saygılar

unalsel 15-12-2009 09:48

Herkese merhaba, lime sülfür sürüldükten sonra ne kadar beklemek gerekiyor? Üzerinden bir daha makina ile geçmek gerekiyor mu?

Ali H. ALI 15-12-2009 13:40

Agac uzerinde, kabugu soyulan, oyulan yerlere iki nedenden lime sulphur surulur

kabugun soyuldugu ve oyulan yerlerin curumemesi icin. Bir de dogadaki agaclarda olusan o kemiksi beyazligi yakalamak icin.

Sayin unalsel, Lime sulphur suruldukten sonra neyi beklemek gerekiyor?

Oyma islemleri tek defada degil de, genelde 2-3 yila yayilarak yapildigi icin, ornegin bir yil once lime sulphur surulmus bir calismaya devem edilmek isteniyorsa, o bolgede yeni bir calisma yapilip tekrar lime sulphur surulmeli. Oyma islemi tamamlandiktan sonra da 2-3 yilda bir islemin tamamlanmis oldugu yere lime sulphur surulmeli.

Agac uzerinde, kabugu yeni soyulmus bir yere, hemen lime sulphur surmek gerekmiyor. Odunsu bolge kuruduktan sonra lime sulphur surulur.

unalsel 15-12-2009 15:14

Sayin unalsel, Lime sulphur suruldukten sonra neyi beklemek gerekiyor?
Sn. Ali, Beyazlama etkisini görebilmek için. Uyguladığım yer şu an kuru durumda.

Ali H. ALI 16-12-2009 10:46

Agac uzerine suruldugu zaman, sarimtirak bir gorunumu olan lime sulphur, kuruduktan sonra beyazimsi bir renge donusecektir(belki 1-2 gun sonra)

Ali H. ALI 27-12-2009 13:46

5 Eklenti(ler)
Bir yil kadar once, kurumus govde ve dal gorunumu yaptigim kizilagac uzerinde http://www.agaclar.net/forum/bicim-verme-teknikleri/11357.htm bu gun calismalara devam ettim ve sizlerle de paylasmak istedim.

Eklenti 119220
Uzerinde calismaya baslamadan onceki agacin durumu.

Eklenti 119221
Bir yil once soymus oldugum agacin, soyulmus olan yerleri kuru oldugundan, yapacagim zimparalama ve lime sulphur surulusunde, agac uzerinde hicbir olumsuz etki olmayacagini dusunup, agaca yaprak budamasi ve hafif bir de budama yaptim.

Eklenti 119222
drimel'e takilmis bir zimpara ucu ile zimparalanacak yerleri iyice zimparaladim.

Eklenti 119223
Zimparalanan yerlere bir firca ile dikkatlice lime sulphur surdum.

Eklenti 119224
Calisma bittikten sonra agacin durumu.

3-4 haftaya kadar cikacak olan yeni yapraklarla bir fotografini daha eklerim.

Hosca kaliniz.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024