agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Biçim verme teknikleri (http://www.agaclar.net/forum/bicim-verme-teknikleri/)
-   -   Gövde birleştirme tekniği (http://www.agaclar.net/forum/bicim-verme-teknikleri/12798.htm)

chopen 01-03-2009 18:12

Gövde birleştirme tekniği

Açelyalarda gövde birleştirme yapılabilirmi.eğer yapılabiliyorsa tekniğini anlatabilirseniz sevinirim.saygılar.

Ali H. ALI 03-03-2009 11:23

Chopen iyi gunler, acelyalarin govde ve dallarda yapilan budamalari izlerseniz kesilen yerlerin kapanmasi icin zaman aldigini gorursunuz.

Bir akcaagac ve ya bir incirde ise bunun tersi olur budanan yerdeki kabuk(cambium) cabuk bir sekilde gelisip yarayi kapatiyor.

Iki govdeyi birlestirmek icin birlestirmek istediginiz yerleri, birlestirmeden once yuz yuze gelecek govdelerin kabuklarini odunsu kisma kadar soyup, govdeleri oylece bir birine baglayip sarmalisiniz. Zaman icerisnide kesilen yerlerden gelismeye basliyacak olan kabuklarla iki agac bir birine kayniyacaktir.

Bunu acelyada denerseniz belki incirlere gore daha uzun bir zamanda kaynama olacaktir.

Kolay gelsin.

chopen 03-03-2009 15:40

Teşekkür ederim ali bey.deneyeceğim.sonuçlarını bildiririm.

Gülşen 26-07-2009 01:38

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba Ali Hocam; bu uygulamayi sogutte deneyebilir miyiz? Ozsuyunu yitirmemesi icin komur tozu kullanmali miyim? Ayrica 3 ince govdeye sahip leylak agacimi; daha kalin gorunmesi icin sac orgusu gibi ordum. Boyle bir islem ona da uygulamali miyim? Yoksa zaman icin de kendisi kaynasir mi? Cok tesekkur ederim.

Ali H. ALI 28-07-2009 12:56

Gulsen iyi gunler.
Sogut uzerinde yukarida tarif edilen govde birlestirme yontemini uygulayabilirsiniz.

Leylak govdelerini iyice bir birine sarmissaniz zaman icerisinde birbirleri ile kaynasacaklardir.

Kolay gelsin.

Fatih 13-10-2009 21:12

3 Eklenti(ler)
Burda büyük bir alışveriş merkezinde(Teras Parkta) yapılan dinlenme alanında 4 adet gövde birleştirilmesi yapılmış bonsailer mevcut.Bir kaç ta resim çektim sizler için.

tugrul bıyıklı 13-10-2009 22:56

herkese iyi günler.
işte aklıma takılan soruyu burda buldum syn. fatih beyin paylaştığı bilgide. bu gövde birleştirme tekniği ile elde edilen ürünler bazı yapı marketler ve ya bitki satışı yapılan yerlerde bonsai diye satılmaktadır. benim merak ettiğim bu gövde birleştirilen bitkiler bonsai grubuna girer mi? yani bonsai oldukları doğrumudur? çünkü gövde birleştirme işlemi ve yeni kabuk oluşma işlemi çok daha kolay bir işlem bonsaiye oranla. bilgilendirirseniz çok çok sevinirim.

Ali H. ALI 14-10-2009 12:28

Bu cesit govde birlestirmelerini, tropik bir bitki olan incirlede yapiyorlar. Tropik bir iklimde cabuk buyuyen incirlerin govdelerinin birbirlerine kaynasmasi da hizli gelisiyor.

Her saksidaki bitki bonsai degildir. Bonsainin kendine ozgu kurallari vardir.
yukarda eklenen incirler bonsai degildir. sus bitkisi olarak yetistirilmisler.

Bonsaide de govdeleri birlestirerek calismalar yapilabiliyor. Bu calismalarda govdeler dogal bir gorunumdedir eklentilerdeki ki gibi yapay bir goruntuleri yoktur.

tugrul bıyıklı 22-10-2009 00:02

vermiş olduğunuz cevap için çok teşekkür ederim Ali Hocam. benimde gördüğüm bu bitkiler ficustu yani anladığım kadarı ile bonsai diye satılan her bitki aslında bonsai olmayabilir dikkat edilmesi lazım ve sizin gibi bilgilendirenlerin de başımızda olması şart. çok teşekkür ederim...

saygılar...

Charlaux 23-05-2022 15:57

Söğüt çeliklerini birbirlerine bağlayıp örgü usülü olmadan dizdim. Sanıyorum zamanla kaynaşaklacaklardır.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024