agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri
(https)

Beğeni Düzeni13Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2008, 13:29   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Köpükten yapay kaya çalışmaları

Oneren arkadaslara ben de katiliyorum ve bu yeni konuyu aciyorum saksi sorunundan oturu, kopukten yapilabilecek dogal gorunumlu yapay kayalarin, saksi yerine kullanilmasi kismen de olsa bonsai saksisina bir cozum getirecegini dusunuyorum.

Benim denemek istedigim, Maxine'nin yaptigi gibi yapay kayalari saksi icerisine yerlestirmek degil de, dogrudan yapay kayalari saksi gibi kullanip onlarin icerisine agaclar dikmektir.

Ornegin asagida eklenmis olan calismamda kayalarin en ust tarafi ici oyuk saksi gibi tasarlanmistir ve oraya dikecegim agac belki de bir yayilici ardic olacaktir.

Yapay kayalar 001.jpg

Bir birine yapistirilmis kopukler birbirlerine iyice yapismalari icin 24 saat bekledim.

Yapay kayalar 002.jpg
Kopuk yedirme calismasindan sonraki durum.

Yapay kayalar 003.jpg
Pek iyi olmadigini dusundugum yerlere tekrar kopukler yapistirip yarina kadar bekleyip tekrar yeni kopukleri sekillendirecegim.

Yapay kayalar 005.jpg

Kopukler uzerinde calisirken kullandigim alet ve malzemeler.

Yapay kayalar 004.jpg
Bu da koyu renge boyanmis, yarin diger kaya renklerine boyanmiya hazir bir calisma. Bunun da icerisine agac dikilecek altina da ayaklari olan, ve kayanin sekline gore tahtadan ozel bir altligi olacak. Hafta sonuna kadar bitirebilecegimi dusunuyorum. Nasil olacagini hep birlikte gorecegiz.

Tekin arkadasimizin ve herkesin yapacagi kopukten yapay kayalari burda paylasip birbirimizden ogrenecegimiz cok sey oldugunu dusunuyorum.

Hepimize kolay gelsin.

abk ve falcon00 beğendi.
Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2008, 13:39   #2
red
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Hocam elinize sağlık.Bunu bende düşündüm fakat doğallığı yakalayamam diye vaz geçmiştim.Sizinki doğallığı yakalamış ilerki günlerde bende biraz çalışabilirim.

red Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2008, 14:04   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Ali üstad ellerine sağlık.
malzeme listesini oluşturduktan sonra bende ardıçıma yapmayı düşünüyorum...

iremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2008, 14:40   #4
Ağaç Dostu

Son ekledigim koyu renk boyali yapay kayayi dogal kaya gorunu almasi icin boyadim. bu asamayi da paylasiyor ve mutlaka denemenizi oneriyorum. Cunku saksi sorununuza, su an bu calismalarla kismen de olsa bir cozum getirecektir diye dusunuyorum. Ustelik hic de zor bir is degildir, biraz ozen gostererek herkes yapabilir.

Tekin bey sizin calismalarinizi da bekliyoruz.

Yapay kayalar2 002.jpg

Yapay kayalar2 007.jpg
Boydan ve yukardan gorunusu

Yapay kayalar2 003.jpg

Yapay kayalar2 005.jpg
Yakindan goruntuler.

Diger kaya uzerinde calisamadim. Onun uzerindeki gelismeleri de paylasacagim.
Hosca kaliniz.

falcon00 beğendi.

Düzenleyen Ali H. ALI : 03-05-2008 saat 13:24
Eski 02-05-2008, 14:47   #5
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
Ali Bey, gerçekten harika olmuş. Saksı konusunda artık bir alternatifimiz daha var demektir. Teşekkürler.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2008, 15:09   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Ali bey

harika olmuş yakın görünüşe baktım da hiç kopukten yapıldıgı belli değil.dogal bir taş-kaya gibi duruyor.

bende kopukleri birbirine yapıştırdım. yedirme işlemi için tiner almam gerekli. sentetik tiner yapmıyormus haberiniz olsun.

iremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2008, 17:31   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Gerçekten boyanınca muhteşem olmuş, aynı zamanda paludaryum ve terraryum için arka fon olarak da kullanılabilinir.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2008, 23:30   #8
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Ali hocam elinize sağlık,yalnız köpük zamanla deforme olmaz değilmi?

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2008, 13:23   #9
Ağaç Dostu

Kopuge birsey olmuyor, da boya kopuk uzerinde ne kadar bir sure bozulmadan duracak onu da bilemiyorum.

Eski 03-05-2008, 23:10   #10
Ağaç Dostu

minka's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2006
Galeri: 31
Ali Bey merhaba,
Çok güzel olmuş, hemen uygulamaya geçmişsiniz. Ellerinize sağlık. Su bazlı boya mı kullandınız acaba ? Ben köpüğe yağlı boya denedim, inceltmeden. 2 gün oldu kurudu ama elimi sürünce hala biraz boya çıkıyor. Bir de " akrilik boya " olur sanırım, ama kuruyunca renk koyu ve mat oluyormuş.

minka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2008, 12:32   #11
Ağaç Dostu

Minka Dusundugun gibi su bazli boya kullandim. Yagli boyalarin icerisindeki kimyasallarin kopugu yeme olasiligi var. o yuzden su bazli boya kullaniyorum.

Eski 04-05-2008, 13:21   #12
Ağaç Dostu

Kopukten yapay kayalari yaparken, saksilarda oldugu gibi agaclari baglamak icin telleri, suyun suzulecegi deliklerden gecirmiyoruz cunku agaci baglama sirasinda, tel gerilip kopugu kesiyor.

Asagidaki resimde oldugu gibi teli delikli bir metal parcasi icerisinden gecirip, metal ile birlikte, kopukleri bir birine yapistirmak icin kullandigimiz yapistirici ile istedigimiz yere monte ediyoruz.

Yapay kayalar2 008.jpg

Bu sekilde yapistirilan tel, agaci baglayip tutacak sekilde gerilince yerinden cikmadigi gibi kopugu de kesmiyor.

Yapay kayalar2 010.jpg
Koyu astar boyasi vurulmus diger calismam.

falcon00 beğendi.
Eski 04-05-2008, 13:59   #13
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Ali bey, yapay kayalar elde etmek için ytong kullanılabilir mi? Ve eğer kullanılabilirse, ağaç direk ytonga dikilebilir mi?

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2008, 14:37   #14
Ağaç Dostu

Penelophe iyi gunler, seni tekrar bonsai sayfalarinda gormek ne guzel. Umarim bonsai yapmaktan vaz gecmemissindir.

Ytong ile hic bir calismam olmamidigi icin kesin birsey soylemek istemiyorum.
Kirec tasi gibi islenmesi kolay olan bir insaat urunu olan ytong istenildigi bicimde yontuldugu zaman, saksi gibi kullanilabilecegini dusunuyorum.

Kum kirec ve cimento madadelerinin karisimindan elde edildigini saniyorum ki bu maddeler cozulmedigi surece bitkilere zarari olmuyor.

Sen yine de imkanin varsa kopukten dogal kaya gorunumunde saksilar yapmayi dene.

Ben iki hafta var deniyorum gercekten zefkli bir ugras.

Hosca kal.

Eski 04-05-2008, 16:21   #15
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Bonsai yapmaktan vazgeçmedim fakat kararsız toplantılar biraz soğuttu diyebilirim.

Büyükçe bir parça ytong var evde yontmayı düşünüyorum.

Köpükle yapılan çalışmalardaki yedirme işlemini tam olarak anlamış değilim. Birde su bazlı boya zamanla sudan etkilenecektir diye düşünüyorum, yanlış mı?

Eski 05-05-2008, 14:39   #16
Ağaç Dostu

Kopugu yedirme isi cok basit, isterseniz asagidaki alintiyi bir daha okuyunuz.

"Bu birbirine yapistirilmis parcalar yapistirildiktan 24 saat sonra, Yagli boyalarin, cozulmesinde ve ya temizlenmesinde Tiner gibi kullanilan "MINERAL TURPENTINE" ile, kucuk bir suluboya fircasi kullanilarak, oyulmasini sekil degistirmesini istediginiz yerlere suruyorsunuz surulen mineral turpentine surulen yeri yemiye basliyor. Dogal kayalar uzerinde olusan oyulma asinma gibi bir olay gerceklesiyor ve yalniz beyaz malzemeyi etkiliyor yapistiriciya bir etkisi olmuyor. Ayni isi tiner de goruyor yalniz hos olmiyan bir kokusu ve daha cabuk isledigi icin kontrolu biraz zor. Mineral turpentine suruldugu yerde durdugu surece surulen yeri yemeye devam ediyor o yuzden surdugunuz yer istediginiz sekli aldiktan sonra hemen orayi su ile iyice yikayiniz. (eldiven kullanmayi unutmayiniz.)

Bu islem bittikten sonra su ile yikanmis kayanizi bir gun kadar, kurumaya aliniz.
Resimlerde dogada gordugunuz renklerle kayalarinizi boyama sirasina gelinmistir. Kullanacaginiz boya su ile cozulen boya olmalidir. Yagli boyalar icerisinde bulunan kimyasallar beyaz meteryali mineral turpentine gibi yemiye basliyacagindan kullanmamalisiniz."

Yukarda yazilanlarda oldugu gibi siz kopukleri birbirine yapistirdiktan sonra istediginiz yerlere bir firca yardimi ile sureceginiz "Mineral Turpentine" (Turkcede bu boya cozucuye ne dendigini bilmiyorum. Belki Tekin bey yardimci olur) KOpuk uzerinde sizin icin calismaya basliyor ve kopugu yemiye basliyor kopuk istediginiz sekli alinca orayi hemen su ile iyice yikamalisiniz ki su Mineral turpentine"i alip gotursun Su ile yikamadiginiz surece kopugu yeyip bitirecektir.

Su bazli boyalar kuruduktan sonra sudan etkilenmiyor. Ayrica boya isi tamamlandiktan sonra uzerine bir el renksiz koruyucu(Sealer) surulurse boyanin omru uzaatilmis oluyor.

Bonsaiden vaz gecmemenize sevindim.

Eski 05-05-2008, 15:55   #17
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Tamam, çok teşekkür ederim. fakat bu konu sanırım daha önce biryerlerde geçmiş ve ben gözden kaçırmışım. Orayı bulamıyorum şimdi. Köpükleri birbirine yapıştırmak için sanırım silikon kullandınız. İlk fırsatta deneyeceğim. Sealer dediğiniz şeyde sanırım vernik?

Eski 05-05-2008, 16:05   #18
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Yukarda yazilanlarda oldugu gibi siz kopukleri birbirine yapistirdiktan sonra istediginiz yerlere bir firca yardimi ile sureceginiz "Mineral Turpentine" Turkcede bu boya cozucuye ne dendigini bilmiyorum.

.
http://www.gedikgross.com/ProductLis...&_sp=brand=392

Sanırım linkteki ürün

Eski 05-05-2008, 22:35   #19
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Turpentin, terebentin ya da neftyağı.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2008, 22:43   #20
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Selamlar arkadaşlar köpükleri bir birine yapıştırmak için silikon çekomastik seramik yapıştırıcıları kullanabilirsiniz.
Köpüklere şekil vermek için sellozik tiner daha etkili erimesini istediğiniz bölüme sürüyorsunuz gelişi güzel şekiller alıyor.
Daha sonra su bazlı boylarla boyayıp üzerine yüzeysel değişik renklerde boya sürüyorsunuz ki derinde kalan yerler boyanmadığı gibi çift renkler elde edebiliyorsunuz.

falcon00 beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2008, 12:29   #21
Ağaç Dostu

Gectigimiz hafta sonuna bitirecegimi dusundugum, 1. ve 12. mesajlarda eklenti yaptigim calismayi bu gun bitirdim. sizlerle paylasiyorum ve sizin yaptiginiz calismalari da burada paylasirsaniz ne guzel olur.

Yapay kayalar3 001.jpg

Yapay kayalar3 002.jpg

Yapay kayalar3 003.jpg
Su an bu kayanin uzerine bir sey dikmiyorum, onumuzdeki 3. sali toplantisina goturup, ordaki uye arkadaslarin, kopukten saksi gibi kullanilacak yapay kayalar da yapilabilecegini gormelerini istiyorum.

Diger kaya calismasinin uzerine ise, once 2 tane dusundugum ama, daha sonra 5 tane mazi dikmeye karar verdigim bir calisma yapacagim. O yuzden, yapay kayaya, agaclari baglamak icin daha fazla teller yapistirdim. Bitirdigim zaman onu da resimler ekliyerek sizlerle paylasacagim.
Hepiniz hosca kaliniz.

falcon00 beğendi.

Düzenleyen Ali H. ALI : 08-05-2008 saat 13:55
Eski 07-05-2008, 12:34   #22
Ağaç Dostu

Boya çalışmaları etkileyici,kaç kat boya sürüyorsunuz, hangi renkleri kullanıyorsunuz?

Eski 07-05-2008, 13:07   #23
Ağaç Dostu

Denizakvaryumu iyi gunler.
Beyaz kopugun her tarafi kaplaycak sekilde surulen koyu renkli bir astar boya var. Bu astar boya kuruduktan sonra, kucuk sert bir firca ile kayayi hangi renkte boyamak istiyorsam(ornegin ilk calismada kizil renkler ikinci calismada ise krem ve acik renkler one cikiyor) boyayi yumusak darbeler halinde ve cikintilari takip ederek suruyorum. Cok derin yerlerde ve cukurlarda ise altaki koyu astarin kalmasi, kayaya bir dogallik sagliyor.

Son calismaya kullandigim renkler: Astar icin, koyu kul rengi, Krem, Beyaz, Amber ve Biraz kirmizi.

falcon00 beğendi.
Eski 10-05-2008, 12:56   #24
Ağaç Dostu

Hepinize iyi gunler.
Bu gun 4. mesajdaki kopukten yapilmis yapay kaya uzerine asagidaki 5 tane maziyi(Thuja plicata zebrina) diktim

Yapay kayalar4 001.jpg
Gecen hata bir fidancida rasladigim bu fidanlarin dikimi yapay kayaya kismet oldu.

Yapay kayalar4 003.jpg
Mazilari saksidan cikardiktan sonra koklerini gordugunuz sekilde budadim. Akaclari bir birine daha yakin dikmek icin bu budamayi yapmaniz gerekiyor.

Yapay kayalar4 002.jpg
Yapay saksiya topragi koyduktan sonra ilk agaci istedigim yere dikiyorum ve sira ile bunu diger agaclar izliyor.

Yapay kayalar4 004.jpg

Yapay kayalar4 005.jpg

Agaclari, son istedigim yere oynatabilmek icin onlari, yapay kaya uzerine sabitlenmis telle su an iyice baglamiyorum.

falcon00 beğendi.
Eski 10-05-2008, 13:08   #25
Ağaç Dostu

Yapay kayalar4 006.jpg

Yapay kayalar4 007.jpg

Kaya uzerine 5 agacin da dikimi tamamlandi onlari istedigim yerlere oynatip tellerle iyice bagladim. dallarda gereken son budamalari yaptim, govdeleri azacik kivirdim. Daha onceden topladigim yosunlari da toprak uzerine yerlestirince, asagidaki calisma ortaya cikti.

Yapay kayalar4 009.jpg

Yapay kayalar4 011.jpg

Hepinize guzel bir haftasonu diliyorum.

abk ve falcon00 beğendi.

Düzenleyen Ali H. ALI : 10-05-2008 saat 14:50
Eski 10-05-2008, 14:39   #26
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
Hayranlık uyandırıcı bir çalışma olmuş. Elinize sağlık. Köpükten Kaya görünümlü saksı yapılabileceği kanıtlanmış oldu. Doğallığı, estetik görünüşü, yazın sıcaktan, kışın soğuk ve dondan koruyacak düşük ısı tutma özelliği hep artı özellikler.

Ancak çok hafif olması örneğin rüzgarda ağaçla birlikte devrilmesine neden olabilir. Buna çözüm olarak altına çember veya parçalar halinde metal ağırlıklar gömülü olarak ve yapıştırma şeklinde yerleştirilebilir. Konacak metaller merkeze değil, diş taraflara ve her yöne konmalıdır.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2008, 14:45   #27
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Elleriniz dert görmesin. Ustalığınızı yine konuşturmuşsunuz, tüm paylaşımlarınız için tekrar teşekkürler, yüreğinize sağlık...

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2008, 15:00   #28
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Enfes olmuş hocam, köpük işi bana zor geliyor, cesaretimi toplayabilsem denemelere başlayacağım.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2008, 15:21   #29
Ağaç Dostu

Mehmet Salih, Berduray, Vyssera ve diger bonsai saksisi sorunu yasiyan tum arkadaslar. Kopukten, dogal gorunumlu kaya saksilari yapmayi mutlaka denemelisiniz. Hic de zor degildir. Herkesin yapabilecegini dusunuyorum. Belki ilk basta acemilikten olumsuzluklar yasiyabilirsiniz ama kopugun istediginiz gibi olmadigini dusundugunuz yerine tekrar baska kopuk yapistirip tekrar onu yedirip istediginiz sekli yakalayabilirsiniz. Bir iki denemeden sonra ne kadar kolay ve keyifli bir is oldugunu goreceksiniz.(en keyifli asama da dogal gorunum almasi icin, boya vurdukca kayalarin olusmasi)

Mehmet salih bey, dogru kopuk hafif oluyor ve dusundugnuz gibi ruzgardan devrilip suruklenebilir(icerisine toprak girdigi zaman biraz agirlasiyor, hafif esen ruzgardan etkilenecegini dusunmuyorum)

Alt tarafina agirlik koyma, iyi bir dusunce, yalniz metal agirliklari, oyle bir sekilde yerlestirmek gerekir ki distan gorunmesin. Belki kopukler yapistirilmadan once yenme payini da dusunup, yapistirilacak kopukler arasina metal levhalar konabilir.
Hosca kaliniz.

falcon00 beğendi.
Eski 10-05-2008, 15:37   #30
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Ali bey, gerçekten harika olmuş, bunu gördükten sonra kesinlikle köpükten saksı yapımını deneyeceğim. Bu kadar güzel olmasa da bende burada paylaşırım..

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024