agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri
(https)

Beğeni Düzeni35Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-12-2014, 21:55   #91
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.Leofold kardeşim.
Büyüklük asıl sizde, bir şeyleri öğrenmek adına emek veriyorsunuz. Bir eğitmen olarak benim gözümde en büyük erdemlerden biridir bu...
Eğer bende bir şeylere vesile olabiliyorsam çok mutlu olurum.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Leofold beğendi.

Düzenleyen badrobot : 22-12-2014 saat 08:06 Neden: yazım hatası
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2015, 07:07   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2015
Merhabalar kafama bi soru takildi acemiyimde bu islerde, oradaki çam a neden tel bagladiniz bircok yerde gördüm bunu.Birde bonsai icin nasıl bir toprak gerekiyor Tesekkurler .

OzdemirBerke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2015, 08:10   #93
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OzdemirBerke Mesajı Göster
Merhabalar kafama bi soru takildi acemiyimde bu islerde, oradaki çam a neden tel bagladiniz bircok yerde gördüm bunu.Birde bonsai icin nasıl bir toprak gerekiyor Tesekkurler .
Telleme işlemi ile dalları eğerek ağacın yaşlı veya gelişmiş bir ağaç görünümü kazanması , ara dalların ışığa göre konumlanması ve estetik şekil alması hedeflenir.

Bonsai toprağı genel bir karışım değildir, bonsainin türüne göre farklı içerikler kullanılabilir. Bu konu ile ilgili forumda birçok konu vardır.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2015, 09:02   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2015
Peki teşekkür ederim

OzdemirBerke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2015, 16:34   #95
Ağaçsever

Tylerdurden's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2014
Piyasada ki bakır tellerle (tüm mm ölçüleri için) bonsai teli olarak satılan teller arasında fark var mıdır ?

Tylerdurden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2015, 12:11   #96
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tylerdurden Mesajı Göster
Piyasada ki bakır tellerle (tüm mm ölçüleri için) bonsai teli olarak satılan teller arasında fark var mıdır ?
Merhaba sn Tylerdurden

"Piyasada bonsai teli olarak satılan tel" derken neyi kasdediyorsunuz sorabilir miyim? Nerede satılıyor bu? Linkini de verirseniz çok mutlu olurum doğrusu! İnsanları aydınlatalım ki paraları boşa gitmesin.

Piyasada "özel bonsai ekim kiti", "özel bonsai gübresi", "özel bonsai toprak karışımı", "bonsai tohumu" diye satılan ve hatta bonsaiyle alakası olmayan bitkilerin bile "bonsai" diye satıldığı ve tüketiciyi tamamen aldatmaya yönelik ürünleri duydum ve gördüm ama "özel bonsai teli"ni de ilk defa duydum. Demekki sonunda insanları kandıracak bir şey daha buldular.

Böyle şeylere lütfen itibar etmeyiniz. Concave cutter (İçbükey budama makası), Kök makası, jin aleti, oyma ucu vs. gibi bonsaiye yönelik özel olarak üretilen ürünler elbette mevut ama yukarıda bahsettiklerim tamamen aldatmacadır, böyle ürünlere boş yere paranızı harcamayınız. Bakır tellerin plastik kılıfını soyduktan sonra ısıtıp soğutarak (yumuşak hale getirerek) kullanabileceğiniz gibi alüminyum telleri de kullanabilirsiniz. Bunların haricinde bonsai için özel olarak üretilen veya kullanılan başka bir alaşım veya metalden tel yoktur.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2015, 13:10   #97
Ağaçsever

Tylerdurden's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2014
Sn Sakaki,
google arama motoruna bonsai teli yazıldığı zaman yerli, yabancı sitelerde bonsai teli olarak karşımıza satılan ürünler çıkmaktadır. Benim burada ki soru kastım aluminyum veya bakır olarak sattıkları telde bir uygulama, materyal farklılığı var mıdır? çünkü metallere çeşitli alaşımlarla sertlik, yumuşaklık ayarı yapılabilir
Hali hazırda birçok malzeme gibi telleme deneyiminde de bulunmadığımız için yanılgıya düşmeyelim dedim. Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.

Sakaki beğendi.
Tylerdurden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2015, 13:57   #98
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Anladım

Bakır veya alüminyum teller sanayide kullanılacağı yerlere göre çeşitli kimyasal maddelerle kaplı olabileceğinden öncelikle bunların temizlenmesi gerekir. Alüminyum tel yumuşak olduğundan herhangi bir başka özel işlem gerekmeden kullanabilirsiniz.

Bakır teller ise alüminyuma göre nispeten daha sert olduğundan ve ağacın dallarına bu sertliğinden ötürü zarar verebileceğinden, bu telleri örneğin mangalda kızgın kömür üzerinde vs. gibi uygun bir şekilde ısıtıp soğumasına izin verdikten sonra yumuşatarak kullanabilirsiniz.

Her halükarda, tellenecek dalı doğal (ıslatılarak yumuşatılmış) rafya ile sarmak ve sonra tellemek dalın hasar görme riskini minimuma indirecektir.

Tylerdurden beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2018, 23:12   #99
Yeni Üye

springspirit's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2018
Merhabalar, telleme konusunda genellikle hangi aylarda yapılması gerektiğine dair bilgiler buldum ancak fidanın hangi yaştayken yapılmaya başlanması gerektiğine dair bilgiye rastlamadım. Acaba 1-2 yaş arasındaki bir Japon kavağına telleme yapmak uygun mudur?

springspirit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2018, 16:37   #100
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi springspirit Mesajı Göster
Merhabalar, telleme konusunda genellikle hangi aylarda yapılması gerektiğine dair bilgiler buldum ancak fidanın hangi yaştayken yapılmaya başlanması gerektiğine dair bilgiye rastlamadım. Acaba 1-2 yaş arasındaki bir Japon kavağına telleme yapmak uygun mudur?
Ağaç yaşken eğilir.
Fidanın kabuk dokusuna ve sağlığına zarar vermeyecek şekilde ne kadar erken yapılırsa o kadar kolay ve çabuk şekil alır.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2018, 09:09   #101
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011

nicholai hel beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024