agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri
(https)

Beğeni Düzeni35Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-06-2012, 15:14   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Mehmet, bonsaide tel sarmak belki sulama kadar zor bir istir yanlis bir tel sarimi hangi mevsimde sarilirsa sarilsin agaci olumsuz etkileyebiliyor.

Tel sarimlari da deneyimlerle elde edilen bir beceri isidir. Telin kalinlik ve yumusakligi ise cok onemlidir. Yumusatilmadan sarilan bir tel ile yapilan sarimda tel agac kabugunu aninda zedeliyor, o yuzden elde ettiginiz telleri once yumusatip sonra kullanmalisiniz.

Daha once de dedigim gibi, buyume mevsiminde tellemenin hem getiri hem goturuleri var, uyku zamaninin da oyle, o yuzden telleme kisinin deneyim ve becerilerini gelistirdikten sonra hangi zamanda telleycegi kendinin karar verecegi bir konudur.

Senin deneyimlerinnden elde ettigin sonuc, buyume mevsiminde agaclarini tellememen gerektigidir. Bu yanlis bir karar degildir sadece senin secimindir, ama buyume mevsiminde tellemek isteyenlerinki de yanlis bir karar olmaz, sadce tellemeye daha fazla bir ozen ve dikkat gostermeleri gerekmektedir.

Hepinize iyi calismalar...

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2012, 21:23   #62
Yeni Üye

supersolak's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2012
Açıkçası Türkiye'de bakır tel bulmak çok zormuş, bobinajcılarda kilo hesabı satılıyor ...
En kolayı hepsi burada'dan uygun ölçülerde bakır tel kullanılan bilgisayar kabloları onları ameliyat edip ihtiyacım olan bakır telleri bulabilirim

supersolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2012, 21:56   #63
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Neden zorluk çektiniz bilmiyorum. Bolca ve kolay bulunan bir malzeme. İstanbul'da Perşembe pazarında yer tarif eden arkadaşlar var. Ayrıca bobinajcılardan da çıkma tel bulunabiliyor.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2013, 21:44   #64
Ağaçsever

Alp Er's Avatar

Giriş Tarihi: 10-01-2013
Konuyu baştan sona okudum ama hala şu soruya cevap bulamadım. Elektrikçilerin kullandığı tesisat kabloları telleme yaparken kullanılamaz mı? Bobinajcılardan elde edilen çıkma teller çok ince değiller mi?

Alp Er Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2013, 22:57   #65
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alp Er Mesajı Göster
Konuyu baştan sona okudum ama hala şu soruya cevap bulamadım. Elektrikçilerin kullandığı tesisat kabloları telleme yaparken kullanılamaz mı? Bobinajcılardan elde edilen çıkma teller çok ince değiller mi?
Hem elektrik tesisatında kullanılan hem de bobinajcıların kullandığı bakır kabloları elbette kullanabilirsiniz.
Alüminyuma göre biraz sert olduklarından, bir ateşin üzerinde iyice ısıttıktan sonra soğumaya bırakın, böylece teller bariz derecede yumuşayacak ve rahatça bükülebilecektir. Ağaçtan tekrar sökerken, elinizle sökmek yerine uygun bir tel kesici ile ağaca zarar vermeden keserek almanız gerekir telleri.

Bobinaj tellerinin de incesi var kalını var, fark eden birşey yok. Önemli olan dalın kalınlığına uygun kalınlıkta tel kullanmanız.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2013, 21:26   #66
Yeni Üye

Baskan's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2013
Arkadaşlar Merhaba. Bonsai'mi biraz budama girişiminde bulundum ve ilk haliyle son halinin fotoğraflarını ekliyorum.. Sormak istediğim şey ise telleme dediğimiz olayla ana gövdeden sağa ve sola çıkan kalın dalları düzleştirme şansım var mı ? Ya da sizce nasıl yapılabilir ?

Budamadan Önceki Hali
İlk Hali.jpg

Budadıktan Sonraki Hali
Son Hali.jpg

Baskan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2013, 14:50   #67
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Baskan Mesajı Göster
Arkadaşlar Merhaba. Bonsai'mi biraz budama girişiminde bulundum ve ilk haliyle son halinin fotoğraflarını ekliyorum.. Sormak istediğim şey ise telleme dediğimiz olayla ana gövdeden sağa ve sola çıkan kalın dalları düzleştirme şansım var mı ? Ya da sizce nasıl yapılabilir ?

Budamadan Önceki Hali

Budadıktan Sonraki Hali
Ana gövdeden çıkan dallar esnekliğini yitirmiş ve odunlaşmışsa, artık tel ile eğmeniz çok zor veya imkansız diyebiliriz.
İbrelilerde ve ardıçlarda, böyle dallar kalınlaşsa bile değişik tekniklerle eğme imkanı oluyor, ancak dalları kırılgan türlerde bu pek de mümkün olmuyor açıkcası.

Eski 09-05-2013, 15:21   #68
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Baskan Mesajı Göster
ana gövdeden sağa ve sola çıkan kalın dalları düzleştirme şansım var mı ?
Düzleştirme derken neyi kasettiniz acaba?
Gövdeden çıkan birincil yan dallara genellikle yere doğru eğilen bir görünüm vermeye çalışırız, sizin ağacınızda da dalların eğimi bu şablona uygun durumda görünüyorlar.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2013, 11:18   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2012
Önceliklere selamlar. Fotoğraflarını paylaştığım ve türünü bilmediğim mor salkım açan bir ağacım var ve bunu bosai denemesi yapmak istiyorum. İlk olacak. Bu dal şekline göre hangi bonsai stilini önerirsiniz, şekillendirmede nelere dikkat etmeliyim? Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2013-07-008.jpg (69.8 KB, 502 views)
Dosya Türü: jpg 2013-07-05 10.49.22.jpg (43.4 KB, 501 views)
Dosya Türü: jpg 2013-07-05 10.50.09.jpg (33.2 KB, 500 views)
kara_kalem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2013, 23:40   #70
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kara_kalem Mesajı Göster
Önceliklere selamlar. Fotoğraflarını paylaştığım ve türünü bilmediğim mor salkım açan bir ağacım var ve bunu bosai denemesi yapmak istiyorum. İlk olacak. Bu dal şekline göre hangi bonsai stilini önerirsiniz, şekillendirmede nelere dikkat etmeliyim? Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Merhaba sn kara_kalem,

Bitkiniz mor salkım değil, öncelikle bunu belirtmek isterim.
Adayınız henüz çok genç olduğu için bonsai tarzlarının herhangi biri seçilerek eğitilebilir, bu sizin tercihinize kalmış şu aşamada.

Bunun içi öncelikle forumumuzdaki bonsai tarzları başlığını incelemenizi öneririm.

ANCAK; tellemeniz hem uygulama şekli olarak, hem mevsim olarak hem de tel olarak yanlış olmuş. Bu konulardaki gerekli tüm bilgi zaten hem bu başlıkta hem de biçim verme tekniklerinde detaylı açıklanmış. Bunları iyice okumanızı öneririm.

Bol şans ve başarılar

Eski 02-03-2014, 21:00   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2012
10 Aralık gibi tellediğim çamlardaki telleri ne zaman çıkarmalıyım. İstediğim form sabit kalır mı. Gövdede herhangi bir kalınlaşma yok.

Teşekkürler.

gencer özdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2014, 22:36   #72
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn gencer ozdemir

Telleri çıkarmanın belirli bir tarihi yoktur ama şunları bilmenizde fayda var: ağaç uykudayken tellemenin faydası pek yoktur çünkü bitki uykudayken gelişmediği için dallar tellemeye çok olumlu yanıt vermeyecektir. Bitki gelişim halindeyken de çok dikkatli olunmalı ve tellerin dala batıp batmadığı sıkça kontrol edilmelidir, çünkü bitki gelişirken dallar da hızla kalınlaşacak ve teller dala zarar vermeye başlayacaktır.

Eski 04-03-2014, 10:43   #73
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.gencer özdemir.
Sakaki çok doğru söylemiş. Ağacın uykuda olduğu dönemde tellerin ağaca şekil olarak bir katkısı olmayacaktır. Ancak ağaca su yürdüğü (uyandığı) zaman tellerle verdiğimiz şekle girmeye başlar. Telleri bu dönemde sık sık kontrol etmekte fayda var. Aksi halde gelişim içinde olan ağacın dallarıda kalınlaşacağı için teller dalları sıkmaya başlar, hatta bunun farkında olmazsanız dallar üzerinde yaralar izler yapmaya, daha ileriki safhada dalların içine girmeye başlar. Bu yaralarında iyileşmeşlemisi ya çok uzun zaman alır ya da hiç iyileşmeyip hep dallarda o izler kalır.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2014, 19:32   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2012
Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. O zaman fidanlarımı iyi gözlemleyip, gövdede hasar oluşmaz ise haziran ayına kadar telleri muhafaza edeyim.

gencer özdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2014, 16:21   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dagcı Mesajı Göster
ali bey merhabalar
sizlerin verdiği bilgiler doğrultusunda
bugün yaz başında aldığım pembe çiçeklerini döken fakat taze yaprak ve dalları epeyce güzel olan begonvilimi yarı yarıya kısalttım, hiç dalı ve yaprağı kalmadı..
1- önce üst kısmını kısalttım
2- daha sonra köklerini budadım
3-saksı içinden geçirdiğim telle sardım ve kıvrılmasını istediğim yöne doğru eğerek sağlamlaştırmak için teli saksıya bantladım.
resmi incelemenizi rica ediyorum sizce yaptığım telleme doğru olmuşmu ? birde dal oluşmaz ise aşı yapmalıyım ?
şimdiden teşekkürler
Sanırım kök budamasını ve normal budamayı ağustos ayında yapmışsınız bu agacı yaşatabilme şansınız biraz zayıf görünmekle birlikte eğer yaşatabilirseniz gövde bükmek için başka yöntemler var onları deneyebilirsiniz.
İyi çalışmalar...

Akhilleus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2014, 09:58   #76
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Budama ve Telleme, Bonsai'de şekil vermek için kullanılan olmazsa olmaz 2 teknik. Hep kendimizi eleştiriyoruz; "Türkiye'de Bonsai çok geri" diye. Evet söylenenler doğru. Türkiye'ye Bonsai Sanatının öyle gelenekçiliğe dayanan, nesiller öncesine dayanan çok fazla fazla geçmişi yok. Bonsai'yle uğraşan benim gibi kişlerde sanatı hep internetteki her türlü kaynağı değerlendirerek, deneyrek, daha iyi bildiğini düşündüğümüz birilerine sorarak bir şeyler öğrenmeye ve yapmaya çalışıyoruz.
Aslında işi özünde iyi niyetle, sabırla, dikkatle, notları kötü olan bir öğrencinin azmederek notlarını düzeltme çabası gibi bir çabayla çalışıldımı çok büyük ilerleme olur.
Kötü örnek verilmez, ama buradaki videoda o kadar kötü bir telleme varki, anlatamam. Böylesine kötü bir telleme bizim forumda yapılsa o kişiyi haklı olarak hemen topa tutarız, "böyle tellememi olur diye..."
Buradaki kişi aslında tellemeyi muhakkak biliyordur. Biliyorsa neden böyle yapmış ve birde videoyu çekip zahmet edip youtube yüklemiş. Cevap çok basit; özen göstermeyip üzerinde yeterince kafa yormamış belli. Yani tüm arkadaşlarım kendini kötü hissetmesin. Biz bu işi tel, makas, saksı, bilgi vb. daha bir çok malzemesizliklere rağmen yapmaya çalışıyoruz. Ama buna karşın çabalıyoruz, özen gösteriyoruz. İnanıyorum bir kaç yıl sonra forumda tüm bu olumsuzluklara rağmen bir çok bonsai olacak.
İyi seyirlememeler.
https://www.youtube.com/watch?v=LIaXK3PmMBc

Eski 16-06-2014, 11:32   #77
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2014
Sn. Badrobot video da ki kişi o kadar rahat özensiz basit bir şekilde telleme yapmış ki bizim gibi değil aman dikkat edelim, 45 derecelik açı olsun, şu kalınlıkta olsun vs. vs.
En son ailem almanya ya gittiğinde orada bir bonsai satıcısı demiş ki " Gübreleme ve takviye besinler hiç gerekli şeyler değil Bonsai de en önemli olay sulamadan geçmektedir" demiş. Gerisini siz düşünün yani her toplumun her kişinin bakımı özen göstermesi taktikleri farklı
Biz sadece bunlardan ders çıkarıp kendimizi geliştirmemiz lazım.

Sakaki beğendi.
seccomann01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2014, 11:36   #78
Ağaç Dostu

meetoo's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2014
valla ne diyeyim bilemedim hintli arkadaşa ... hadi telleme neyse de o dalları riske atıp o telleri kesmeden çıkarma çabası beni benden aldı ... sn sakaki hocamın telleme çalışmalarını videoya çekip bu adama gönderesim var ...
Sn badrobot hocam güzel bir nasıl yapmayın videosu bulmuşsunuz paylaşım için teşekkürler.

Sakaki ve shellomen beğendi.
meetoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2014, 17:49   #79
Yeni Üye

erdem7's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2013
Merhaba... Yeni tellediğim bir zeytinim var. Bu teller ne kadar süre ağaçta duracak acaba?

erdem7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2014, 18:12   #80
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Bence bu dönemde telleme yapmanın bir anlamı yok. Ağaçlar kışa hazırlık yapıyorlar. Üstelik kışın gelmesiyle zaten yapılan tellemenin bir anlamı olmayacak, ağaçlar tellerle verilen şekile girmeyecektir. Bence bu saatten sonra hiç ellemeyin ve Mart sonunu bekleyim. Zeytin yavaş gelişen bir türolsada gelişim döneminde 3-4 hafta zeytinde şekle girmesi için yeterli olacaktır. Telleri 2-3 hafta sonra kontrol etmelisiniz. Zira teller dalların kalınlaşmasıyla dallarda kobuk üzerinde hiç çıkmayacak izler bırakabiliyor.

seccomann01 beğendi.
Eski 16-09-2014, 19:05   #81
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erdem7 Mesajı Göster
Merhaba... Yeni tellediğim bir zeytinim var. Bu teller ne kadar süre ağaçta duracak acaba?
Ağaçlar, her ne kadar ilkbahar ve yaz mevsimindeki gelişim kadar olmasa da, sonbaharda da gelişim gösterirler. Dolayısıyla sonbahar da yaptığınız bu telleme de ilkbahar-yaz mevsimindekine göre biraz daha az da olsa etkili olacaktır. Telleri şu kadar süre sonra çıkarmalısınız veya bu kadar süre ağaçta kalmalı diye genel bir kural yoktur.

Teller, dallar gelişip kalınlaştıkça kambiyum dokuya gömülmeye ve dala zarar vermeye başlayacaktır. Bu nedenle, tellediğiniz ağacı periyodik olarak kontrol etmeniz ve teller zarar vermeye başladığı anda çıkartmanız gerekir.

Kolay gelsin

seccomann01 beğendi.
Eski 16-09-2014, 20:41   #82
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2014
Sn. Erdem 7 benim delice zeytinimde telleme ile ilgili kambiyuma gelmeden once kurtardigim ve bu konuda buna benzer bir ornek mevcut inceleyebilirsiniz.

seccomann01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2014, 15:13   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2012
merhaba iyi günler herkese. ıkı adet bahcemdeki fidanımı telleyecem fakat nasıl yapmalıyım fotoğraf yüklesem yardımcı olurmusunuz:?

aydın38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2014, 15:47   #84
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydın38 Mesajı Göster
merhaba iyi günler herkese. ıkı adet bahcemdeki fidanımı telleyecem fakat nasıl yapmalıyım fotoğraf yüklesem yardımcı olurmusunuz:?
Sn aydın38,

Bu başlığı en başından başlayarak okursanız, hem doğru telleme hem de hatalı telleme ile ilgili ayrıntılı anlatımları ve örnek resimleri görebilirsiniz, hatta kullanacağınız telin özellikleri hakkında bilgileri de bulabilirsiniz.
Ayrıca Denek dalları telleyip, deneyim kazanabilirsiniz başlığına da bakabilirsiniz.

Eski 11-10-2014, 05:22   #85
Ağaçsever

modelci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
kablo temini için fikir

merhaba, bu konuyu okurken kablo temini hakkında sorular gördüm,
resimlerde kullanılan kablolar elektrik tesisatındaki NYA kabloların dış koruyucuları soyulmuş halleri.
herhangi bir yapı market veya yerel elektrikçiden kolaylıkla NYA kablo olarak temin edilebilir. dikkat edilmesi gereken ise; kabloların tanımlanmasında kullanılan rakamlar, o kablodaki iletken kısmın yani bakırın kesit alanıdır. 1x2,5mm kare diye satılan kablonun içindeki bakır telin çapı 2,5mm değildir. bununla ilgili örnek tabloyu ekliyorum.

bitki hobim çok yeni, lakin sizlerin fotoğraflardan anladığım kadarı ile, dallar ve gövde genişlerken tellerin izi oluşuyor, teller yuvarlak kesitli olduğu için, sökülmez ise, kolaylıkla gövde ve dalda çukur izler bırakıyor. bu nedenle kalınlığı ince ama genişliği fazla olan yassı teller kullanılabilirmi?

bu telleride bobinaj teli olarak kolaylıkla bulabilirsiniz, bobinaj tellerinin bir avantajıda üzerlerinin çeşitli malzemelerle kaplı olarak alınabilmesi. koyu renk bir kaplamalı tel, ağaç üzerinde göze fazla batmayabilir.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1a8154454d7af46bcbe0dfe0338a71a7_1.jpg (30.7 KB, 270 views)
Dosya Türü: jpg H07V-U (NYA).jpg (27.5 KB, 269 views)
Dosya Türü: jpg NYA.jpg (9.9 KB, 268 views)
Dosya Türü: jpg NYA_2_5mm_PVC_insulated_copper_wire.jpg (12.7 KB, 269 views)
Dosya Türü: jpg polyester_kapli_tel.jpg (45.6 KB, 268 views)
Sakaki beğendi.
modelci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2014, 11:14   #86
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.modelci.
Ağaçlara sardığımız tellerin illaki yuvarlak olması bir zorunluluk. Çünki sizin önerdiğiniz düzlem yüzeyli teliri ağaca sararken telin düzlem yüzeyinin dala denk gelmesini sağlamak çok zor. Yuvarlak teller işi gayet güzel görüyor. Bahsettiğiniz tellerin ağacın dallarına iz yapması olayıda telin şekliyle alakalı değildir. Teller ağaca takıldıktan ve şekil verildikten sonra ağacın türüne ve gelişim hızına bağlı olarak sık aralıklarla kontrol edilmesi gerekiyor. Eğer unutulur veya geç kalınırsa ozaman ağaçta onarılması çok zor tel izleri oluşmakta hatta teller ağacın kambuyum dokusuna kadar girerek daldaki su hareketini kısmi olarak keserek dalın kurumasına kadar giden zararlar verebilmektedir.
Yeni başlayanlarında en sık yaptıkları hatalardan biride budur.

Eski 11-11-2014, 13:15   #87
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi modelci Mesajı Göster
bu nedenle kalınlığı ince ama genişliği fazla olan yassı teller kullanılabilirmi?
Yuvarlak telleri kullanmanızı tavsiye ederim şahsen. Yası teller hem sarma hem de özellikle tel kesici ile çıkarma aşamasında yassılığından ötürü size büyük zorluk çıkaracaktır diye düşünüyorum.

Eski 20-12-2014, 18:23   #88
Ağaçsever

Leofold's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Paylaşılan bilgilerin hepsi birbirinden faydalı, ancak merak ettiğim bir noktaya yanıt bulamadığım için sormak ihtiyacı hissettim.
-Bonsaimizi saksıya sabitlemek için kullandığımız ve kökleri tutan teller, saksı değişikliği yapılmadığı takdirde en azından saksının altından kesilerek kökler rahatlatılmalı mı?
-ya da saksı değişimi yapılana kadar dokunulmamalı?
-internette gördüğümüz yaşça çok büyük bonsailerde de kökler bu şekilde telle bağlı olarak mı durmaktalar yoksa belli bir zaman sonra çıkartılmakta mı?
Hepinize şimdiden fikirleriniz için teşekkür ederim..

Leofold Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2014, 18:41   #89
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.Leofold.
Doğada ağaçlar, rüzgar vb. onları devirebilecek etkenlere adeta bir çivi gibi toprağın derinliklere kadar göndedikleri kazık köklerleriyleriyle karşı durur ve ayakta kalmayı başarırlar. Sığ bonsai saksılarına alınan Bonsai'lerse ancak kazık kökleri kesilerek o sığ saksılara alınabilmekte. Bu nedenle saçak köklerden uygun olanları saksının altındaki deliklerden tel geçirilerek ve tutturularak sabitlenir. Eğer bu işlem yapımaz ise bizim bonsailerimizde rüzgara teslim olur. Ama esas ve tek tehlike rüzgar değildir elbet. Saksıyı taşırken saksının hafif yan dönmesi köklerin hava almasına neden olabileceği gibi ağaca kazayla elimizin çapmasıda aynı şekilde köklerin toprak içinde oynamasına ve aktif dönemlerde ağacın ölmesine bile neden olur. Elbette bu yöntem %100 bir güven sağlamasa yinede küçük çaplı kazaların kötü sonuçlarını bertaraf etmekte oldukça etkilidir.
Yani özetle; kök telleri bir dahaki saksı değişimine kadar çıkarılmayıp ağacın mümkün olduğunca saksıda sabit kalması amaçlanır.

Sakaki beğendi.
Eski 20-12-2014, 21:17   #90
Ağaçsever

Leofold's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Teşekkürler badrobot abi, tavsiyelerinizle kendimizi geliştiriyoruz..

Leofold Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024