agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-03-2008, 16:34   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Böyle tepe budama olur mu?

Merhabalar,

Ağaçların boyu kısaltılırken yapılan kesim yakından bakıldığında çok belli oluyor. Benim aklıma şöyle bir budama yöntemi geldi.

tepe budama.jpg

Açıklama
1. Diyelim ki budayacağımız yer böyle görünsün.
2. Normalde budama yapacağımız tarafın tersinden yarım kesik atalım. (kesik sarı)
3. Normalde budama yapacağımız taraftan bir öncekime tam 90 derece gelecek şekilde ikinci bir yarım kesik daha atalım (resimde tam 90 derece olmadı- kesik sarı).
4. Kesiklerin birleştiği yeri biraz yuvarlatalak oyalım ki daha rahat bükülsün (oyulan yer sarı).
5.En son dal tarsını tepeye doğru gövde il birlikte kıvırarak kapak gibi kapatalım. Yanlardan aşı macunu veya ağaç tutkalı ile yapıştıralım ki; hava almasın ve iki yüzey kaynaşın (birleşme yeri sarı).
6.Bu yöntemle, hem budama yeri çıplak kalmamış olur hem de zamanla dal kalınlaştıkça daha doğal bir incelme etkisi yaratır.

Ne diyorsunuz? İşe yarar mı?

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2008, 17:12   #2
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Sizin bu yazdığınızı görünce Ali Bey'in şu mesajına bakın istedim.
Sizinkinde ayrılmış ve kaynaştırılacak bir parça var.
Olmaz gibi gelmiyor fikir olarak. İlginç.
Bakalım ustalarımız neler söyleyecek.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2008, 17:19   #3
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Bu olur. Buna benzer bir akçaağacı kırılmış olarak gördüm makine ayarlayabiliersem resmini çekeyim.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2008, 18:48   #4
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın eaglion

Böyle budama olur zaten bu tarz bonsai bir çok şekilde kesinin ve budanan yerin düzgün bir yapı kazanması için yapılan bir çok uyuglama mevcud.

Burada ki tek sorun aşı mantığının iyi kavranmasından geçer.

Yani her iki kesk kısmın **** en azında bir tarafın kambiyumlarıın tam çakışarak kaynaşma sağlanmasına yardımcı olmak gerekir.
Fakat bu gibi işlemlerde keskinliği çok fazla olan bir bıçak **** bonsai için üretilmiş özel aşı araçları ile pürüzsüz bir yapıya sahip kesikler elde etmek gerekir.Bu sayede kaynaşma maksimum düzeyde olur.İleriki senelerde ağaç tam olrak kaynaşır ve yara kısmında şişkinlik anlaşılmaz.

SAygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2008, 00:19   #5
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisan Mesajı Göster
Böyle budama olur zaten bu tarz bonsai bir çok şekilde kesinin ve budanan yerin düzgün bir yapı kazanması için yapılan bir çok uyuglama mevcud.
Sayın Bonsaisan,

Fikir aklıma gerçektende bu tür uygulamalardan esinlenerek geldi. Özellikle bükülemeyecek kadar kalın ve sert dalları bu yöntemle çok dramatik bir şekilde yön değiştirtebiliyorsunuz.

Benim sınırlı tecrübemde, hiç bu yöntemle tepe budaması yapılan bonsai görmemiştim. Gördüklerimin hepsi klasik kısaltma ve dalı yukarı çevirme ile yapılmıştı. Tepe budama tekniklerinde de hiç görmemiştim. Bana düşüncesi iyi geldiği halde neden görmediğimi merak ettim.

Bir de farkındaysanız dal gövdeden hiç ayrılmıyor. O dala gelen kabuk ve kambium sağlam kalıyor. Sadece yön değiştiriyor. Yine de aşıdaki gibi tam karşılıklıklı getirmek gerekli mi?

Eski 05-03-2008, 00:28   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzman16 Mesajı Göster
Sizin bu yazdığınızı görünce Ali Bey'in şu mesajına bakın istedim.
Sayın uzman16,

Kastettiğiniz sağlı soluk kesik atma mı? Ali Bey'in o mesajını okumuştum. Ama benim aklıma gelen fikir Bonsaisan'ın da bahsetmiş olduğu yöntemden uyarlamaydı.

Kendisine yazdığım mesajda belirttiğim gibi, ben tepe budamada kullanıldığını bilmediğim için uygunluğunu merak ettim.

Benim Limoni serviye ileride yapmam gerekecek. Düşünürken aklıma takıldı. Daha zaman olmasına rağmen sormadan edemedim.

Eski 05-03-2008, 00:39   #7
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Şu anda elimde bir ulmusm var bu çok eski bir ulmus uzn zamandır şekilleniyr sitede var aslında bu ağaç üzerindeki büküm tekniği aynı
Gövde gövdeyi ayırmadan gövdeye paralel bir "v" kesi atıyorsunuz ve ağaçı açılan bu "v" kesiğe büküyorsunuz kalın gövde bir alda yana yatıyor.

BU uyulamanın sizn dediğinzitürdeki şeklide var web ortamında arasanız bulursunuz arjiv linklerime bakmam lazım.
Bulrsam fotğraf olrak uygulamasını sizn bu konu başlığunıza eklerim.
Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2008, 08:32   #8
Ağaç Dostu

teşekkürler

Eski 06-03-2008, 12:48   #9
Ağaç Dostu

DSCF3962 (Custom).JPG

DSCF3963 (Custom).JPG

DSCF3964 (Custom).JPG

DSCF3966 (Custom).JPG

DSCF3967 (Custom).JPG

Eski 06-03-2008, 13:22   #10
Ağaç Dostu

Selahattin Bey,

Teşekkür ederim.

Anladığım kadarıyla siz tepeyi kesmek yerine direkt yana dal gibi kullanmışsınız. Kaynama bakımından sonuç farketmiyor. Daha önce Bonsaisan'a sorduğum şu soru hakkında bir öneriniz olabilir mi?

"Bir de farkındaysanız dal gövdeden hiç ayrılmıyor. O dala gelen kabuk ve kambium sağlam kalıyor. Sadece yön değiştiriyor. Yine de aşıdaki gibi tam karşılıklıklı getirmek gerekli mi?"

Tekrar teşekkürler.

Eski 31-03-2008, 13:15   #11
Ağaç Dostu

Bu konuda bir şey diyemeyeceğim zira ağacın olaya ne tepki vereceğini bilemem, deneyin bence eğerken kırılmasın yeter, benim resimlerimdeki bitki tamamen doğal şartlarda oluşmuş. Sadece daha önceden dikkatimi çekmişti mesajınıza binaen resimlerini getirip koydum.

Eski 31-03-2008, 14:05   #12
Ağaç Dostu

Selahattin Bey,

Sırf gövdesini beğendiğim için aldığım bir mazı var. Dalları çok uzundu. İlk önce rüzgar stili yapayım. Çok yapay ve kötü durdu. Gövde budaması ile kısalaltayım diye düşündüm. Ancak, Mehmet bey daha önce gövde budaması yaptığı mazıda başarısız olduğunu söylemişti. Canlılığını sürdürebilsin diye,ben de bilerek budama yaptığım yerin altında 4 tane kalınca dal bıraktım. Bir tanesini de bu şekilde yaptım. Altan yeni dallar çıktığında her halikarda, bıraktığım dallarla beraber tepeyi daha da budayacağım. Yani tutmasa da sorun değil. Denemiş oldum.

Bu işlemi yaklaşık 15 gün önce yaptım. Her ne kadar mazıda anlamak zor olsa da, şimdilik bu dal iyi ve yaşamaya devam ediyor gibi. Şimdi sargılı duruyor. Bir yıl ellemeyi düşünmüyorum.

Eski 07-03-2010, 23:22   #13
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Sayın eaglion deneyinizin sonucu ne oldu?

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2010, 00:30   #14
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
2 senedir foruma uğramıyor.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2010, 00:45   #15
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
tamam

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024