agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-04-2007, 19:08   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Döngel aşısı?

Arkadaşlar merhaba.

Ben bir yabancı siteden gördüğüm aşı çeşidini yeni aldığım ve yay şeklini almış dağ muşmulasında denemek istiyorum. Ve adınıda en uygunu "Döngel Aşısı" olarak betimledim.

Olur mu acaba?

İyi eğlenceler ...

Birinci resim ağacın ilk hali. Diğerleri zaten aşamalrı gösteriyor.

En son haliyle gövde kalınlaşmış ve kısalmış olması lazım bence

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg dongel-1.JPG (11.3 KB, 252 views)
Dosya Türü: jpg dongel-2.JPG (13.0 KB, 249 views)
Dosya Türü: jpg dongel-3.JPG (10.1 KB, 245 views)
Dosya Türü: jpg dongel-4.JPG (10.6 KB, 242 views)
Dosya Türü: jpg dongel-5.JPG (10.7 KB, 245 views)
vekilori Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2007, 22:49   #2
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Bu aşıyı yapmanızın amacı nedir?

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2007, 01:40   #3
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Soru çok güzel olmuş bu aşının amacı nedir? Döngel ismi güzel lakin bunu size daha farkılı bir şekilde anlatacağım ozaman bu aşının mantığı daha doğru olaçaktır. Siz var olan sorunsuz bir dalla gene kendini aşılamaya çalışmışsınız. Lakin aslında bu aşı tekniği şu şekilde yapılıyor. Diyelim ki bir ağacımız var.
Lakin bu ağaçımızın sol tarafında uzuzn bir dallımız ve bu dalımız okadar esnek ve uzun ki döndürülebiliyor.
Şİmdi neden bu tekniği uygulayacağız kısmına geldi.Sol tarafda dalımız uzun fakat bunun karşı yönünde bulunan yani gövdemizin sağ tarafında hiç dal yok.
İŞde şimdi yapaçağımız uygulama.
Gövedemizi bir matkap ile deliyoruz.Ve sonra uzuzn olan ve dönebileçek derecede ki dalımızı bu deldiğimiz delikden yani gövdenni içinde geçiriyoruz.Ve dalımız karşıtarafdan çıkıyor.Ve artık sağ tarafda da bir dalımız olmuş oluyor.Uygulamayı size daha sonra fotoğrafik olrak anlataçağım bu bilgi sadece yüzeysel ve içeriği tam olarak aktarılmamış bir bilgidir.
Uygulama için anlatımımı bekleyin.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2007, 03:04   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Merhaba.

Benim anlatmak istediğim gövde kalınlaştırmakla ilgili. Yoksa Bonsaisan'ın anlattıkları iile aralarında fark var diyelim en azından. Onun anlatmaya çalıştığı formu net te gördüm ve hakikaten hayran olunmayacak şeyler değil.

Ama benim merhamım daha farklıydı. Demek ki ben anlatamadım.

vekilori Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2007, 09:54   #5
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Sanırım dal çıkış noktasına kadar kıvrılarak, iki kat yapılıyor. Birbirine kaynaşınca iki kat kalın dal oluyor.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2007, 18:51   #6
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Selam Bonsaisan;

Anlatmak istediğinizi anladığımı saniyorum. Ancak şekilde gösterilen dal kıvrıldıktan sonra yine aynı yönde aşılama yapılıyor. Sizin dediğinize göre ters yöde yapılması gerekiyordu.

Vekilolori'nin anlatımına gelince mantıklı bir şey hala göremedim...Yapılan aşının nedeni yapılmasının sebebi nedir acaba?

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2007, 03:03   #7
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Benim anlattığım dengesi olmayan bir bonsai de dengeyi sağlamak için bir dalı kullanarak bir dal aşılamakdı.
Sizin yazmış oldugunuz ve cizgisel olrak anlatmak istediğiniz şey sayın memet beyinde belirtmeye çalıştığı bir dalın kendi uzantısını kulanarak dalın üzerine tekrar dalı eklemek.
Lakin bir dalı kalınlaştırmak için üzerine bir dal aşılamak yerine
Sayın Ali beyinde daha önceden formda gösterdiği gövde kalınlaştırma yöntemini kullanmanız.
Bu yöntemle gövdeyi kalınlaştıra bildiğiniz gibi istediğiniz bir dalıda kalınlaştıra bilirsiniz.
Bu arada dal zaten belirli bir zamandan sonra siizn dalın uç sürgünlerine yapaçağınız budama uygulamaları sonuçunda zaman içinde zaten kalınlaşacakdır.
Bu yüzden uygulamanız bana garip geldi.Ayrıca bu gibi bir uygulama sonuçunda dalı kendine aşılaraken eğer dalın orta noktasından bu yugulamayı yaparasanız dalın sadece orta kısmı kalınlaşırken diğer uç ve dalın gövdeden çıkan noktası kalınlaşmıyaçakdır.
Ama size yinede iyi çalışmalar diliyorum.

Sayın cetecakal

benim anlatıgım uygulamada sağ tarafında düzenli bir sırada bulunan bir ağaçımız var fakat sol tarafında dal eksikliği olan ağaça sağ tarafdan bir dalı ağaçın gövdesinden geçirerek sol tarafa aktarıyoruz ve bu sayede sol kısımda yeni bir dal oluşturuyoruz.
Akla şu soru gelebilir.
Neden herhangi bir aynı ağaçdan keseceğimiz bir çubuğu gövdeye aşılamıyoruz.
İnanın denedim ama olmadı çünkü ağaçın gövdesine paralel yapılan bir aşı uygulamasında ağaç aşıyı kabul etmedi.Ama aşıyı gövdeye dik yaptıgınız zaman bunu kabul ediyor lakin aşı yapılan çubuk gövdeye dik olarak gelişme gösteriyor ve şekil vermekde sorun yaşıyorsunuz.
Genede bunu ileri düzey bir ustada danışmak lazım.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024