agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-03-2010, 00:01   #61
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Köklendirme yapabilirsiniz.
En uygun zaman.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2010, 00:13   #62
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Alıntı:
yabancı kaynaklarda mayıs ve eylülde yapılan air-layering uygulamaları var.
Mevsim itibariyle bize uyuyor mu?
Kaynakların nereye göre yazıldığı önemli
Eylül sonu, Ekim başında ve bu zamanlarda da yaptığım uygulamalarda sorun yaşamadım.
Ağaçta su yürüdüyse bu uygulamayı yaptım.

Fidanda birden fazla köklendirme yapıldığında sorun yaşanabilir!

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2010, 20:51   #63
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Teşekkürler bonsaisever. Uygulamayı en yakın fırsatta yapacağım. Fotoğraflarını da eklerim.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2013, 13:01   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2013
merhabalar aranıza yeni katıldım
kiraz ve erikte dalda köklendirme yapmak istiyorum aynı yöntemi kullanacağım değilmi? yoksa faklı bir şey varmı?

ppicasso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2013, 13:29   #65
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.ppicasso.
Konunun çok uzmanı değilim. fakat en iyi bildiğim bir tek şeyi ifade etmek istiyorum; en iyi zaman Mart sonu Nisan başı olduğunu söylemeliyim. Bende bir çok kere dalda köklendirme denemelerimde sadece Nisan başında yaptığım uygulamalarda başarılı olduğumu ifade etmek isterim.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 18:23   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
Arkadaşlar merhaba Bilgilendirmeler için herkese teşekkür ederim. Benim merak ettiğim konu köklendirme yapılacak dalın çap kalınlığı. azami bir kalınlık ölçüsü varmıdır ? mesela gövde çapı 10cm olan bir dal köktendirilebilir mi? **** bu işin belli bir kalınlığın üstünde uygulanmaz gibi bir kuralı varmıdır

murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 19:31   #67
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba Bilgilendirmeler için herkese teşekkür ederim. Benim merak ettiğim konu köklendirme yapılacak dalın çap kalınlığı. azami bir kalınlık ölçüsü varmıdır ? mesela gövde çapı 10cm olan bir dal köktendirilebilir mi? **** bu işin belli bir kalınlığın üstünde uygulanmaz gibi bir kuralı varmıdır
10 cm ve üzerinde de olsa, dal da ,gövde de köklendirilebilir. Yeter ki uygun malzeme ve yöntemi kullanın.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2013, 09:46   #68
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
10 cm ve üzerinde de olsa, dal da ,gövde de köklendirilebilir. Yeter ki uygun malzeme ve yöntemi kullanın.
öyleyse, gelişmiş bir fidan aramaktansa, bir ağacın uygun dalı köklendirilebilir. çünkü ben gezdiğim yerlerde sizlerin tarif ettiğiniz hacim ve kalınlıkta, fidanlar bulamadım. Bulduğum biraz gelişmiş fidanlar içinde yüksek fiyatlar istiyorlar. Küçük fidanları alarak onların büyümelerini beklemek durumundayım. ama bu arada hevesim geçecek, bir şeylerle uğraşmak tecrübe edinmek istiyorum. şimdi yapacağım iş belli oldu. hemen yanımızda ki parkta çok güzel süs erikleri var. acaba mevsim olarak geciktim mi. bu arada burada halen denize girdiğimizi, hava sıcaklığının 25, 27 derecelerde olduğunu da söyliyeyim.

Eski 19-09-2013, 10:23   #69
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Havai köklendirme ilkbahara bitkiler uyandığı mevsime ertelemek daha uygun.

Hava durumu iyi olsa da, bitkiler köklenme konusunda istekli olmayabilir.
Biraz sabredin.

Ali H. ALI beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2013, 21:02   #70
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Havai köklendirme ilkbahara bitkiler uyandığı mevsime ertelemek daha uygun.

Hava durumu iyi olsa da, bitkiler köklenme konusunda istekli olmayabilir.
Biraz sabredin.
anladım memet bey teşekkür ederim, olay sadece havanın sıcaklığı değil anlaşılan. bitkinin gelişme döneminde olup olmadığı önemli. buralarda park bahçe ve sokaklarda bolca benjamin var. ilk baharda ilk iş uygun dallar bulup çalışma yapmak olacak. aslında baharda belediye tüm ağaçlarda budama yapıyor. onlar dalları budamadan bu işi halletmem lazım.

Eski 30-10-2013, 23:33   #71
Ağaç Dostu

Merhabalar. Dalda köklendirme durumunda kalın dallarda, mesela 10 cm ve üzeri dallarda, oluşan kökler köklenen dalı saksısına aldığımızda, bitkiyi beslemek için yeterli olacak mıdır. Dallarını budamak acaba guçlenmesi için enerjinin dallara gitmesini engelleyerek, gelişimine yardımcı olmayı sağlarmı. Yoksa budamada yaparsak köklenen dal için iki uygulama ağır mı gelir. Ben bu mantıkla önce budayıp daha sonra bu dalın köklenmesi için işlem mi yapsam diye düşünüyorum.

Sakaki beğendi.
Eski 01-11-2013, 12:08   #72
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Merhabalar. Dalda köklendirme durumunda kalın dallarda, mesela 10 cm ve üzeri dallarda, oluşan kökler köklenen dalı saksısına aldığımızda, bitkiyi beslemek için yeterli olacak mıdır.
Bu biraz da köklerin miktarına, yani havai köklendirmenin ne kadar başarılı olduğuna bağlı.

Alıntı:
Dallarını budamak acaba guçlenmesi için enerjinin dallara gitmesini engelleyerek, gelişimine yardımcı olmayı sağlarmı. Yoksa budamada yaparsak köklenen dal için iki uygulama ağır mı gelir. Ben bu mantıkla önce budayıp daha sonra bu dalın köklenmesi için işlem mi yapsam diye düşünüyorum.
Bitkinin türüne, kök miktarına, mevcut dal ve yeşil aksam miktarına ve tabii ki iklim ve bölgeye göre yorum yapılması gereken bir husus. Ama bence de köklenen kısım üzerindeki dal ve yeşil aksam ne kadar fazla ise, köke gidecek enerji de o kadar çok çalınacaktır.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2013, 18:18   #73
Ağaç Dostu

Sayın sakaki benim deneme yapmak istediğim ağaç benjamin. Alanyadayım ve burada bu ağaçlar ciddi biçimde büyüyebiliyorlar. Buranın iklimi için herkes benjaminin arsız olduğunu söylüyor. Amacım farklı büyüklükteki dallardan ileride yapmayı düşündüğüm orman tarzı çalışması için agaçlar elde etmek. Bu amaçla benjaminin bu bölge iklimini seviyor olmasından cesaret alarak dalları ve Yeşil aksamı mumkun olduğunca az tutmayı düşünüyorum. Önce bir deneme yapmak daha doğru olacak sanırım. Belediye ekiplerinin budama yapacağı dallardan birinde deneme yapmak en doğrusu sanırım

GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 02-11-2013, 23:02   #74
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Sayın sakaki benim deneme yapmak istediğim ağaç benjamin. Alanyadayım ve burada bu ağaçlar ciddi biçimde büyüyebiliyorlar. Buranın iklimi için herkes benjaminin arsız olduğunu söylüyor. Amacım farklı büyüklükteki dallardan ileride yapmayı düşündüğüm orman tarzı çalışması için agaçlar elde etmek. Bu amaçla benjaminin bu bölge iklimini seviyor olmasından cesaret alarak dalları ve Yeşil aksamı mumkun olduğunca az tutmayı düşünüyorum. Önce bir deneme yapmak daha doğru olacak sanırım. Belediye ekiplerinin budama yapacağı dallardan birinde deneme yapmak en doğrusu sanırım

Benjamin orman çalışması için uygun (çok kalın olmamak kaydı ile) dalları doğrudan çelikleyebilirsiniz de!
Benjamin, özellikle de Antalya'da, çelikten çok rahat çoğaltabileceğiniz bir tür, ille de havai köklendirmesi gerekmez.

Bol şans.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2013, 23:57   #75
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Benjamin orman çalışması için uygun (çok kalın olmamak kaydı ile) dalları doğrudan çelikleyebilirsiniz de!
Benjamin, özellikle de Antalya'da, çelikten çok rahat çoğaltabileceğiniz bir tür, ille de havai köklendirmesi gerekmez.

Bol şans.
Evet doğru, çeliktende rahat kökleniyor ama ben birazda havai köklendirmeyi tecrübe etmek icin denemek istiyorum.

Sakaki beğendi.
Eski 11-01-2014, 08:10   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2014
Merhaba arkadaşlar ben forumu daha önceden üye olmadan takip ediyordum fakat şimdi üyeyim benim sorunum terasımızdaki seramıza babam gübre alırken ya mandalina tohumu ya.da portakal tohumu karışmış boyu bir pet şişesinden daha uzun ve iki yaprağı var ben bunu nasıl bonsai yapabilirim bunun için daha erkenmi

Jade_Mebarak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2014, 22:38   #77
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2011
Sn. Jade Mebarak, adayınızı elbette bonsai yapabilirsiniz fakat uzun bir süreç isteyecektir.

Gelişmesi için uygun bir ortamda bakımlarını yaparak gelişmesine destek verin bu süre zarfında bol miktarda bonsai resimlerini, türlerini inceleyerek ileride ağacınız üzerinde yapacağınız uygulamalar hakkında bilgi sahibi olursunuz.

Ferit Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2016, 23:33   #78
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2016
Merhaba üstadlar, konu uzun zamandır uyumuş, uyandırmak bana düştü herhalde. Kestane ağacı için havai köklendirme yapılabilirmi, ama amaç bonsai elde etmek değil normal kestane fidanları ve sonrasında kestane ağaçları. Soruyu doğru yerde soruyorum umarım.

ahmetmesut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2016, 02:08   #79
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2016
neden olmasın

beşiktaşlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2016, 03:28   #80
Ağaç Dostu

Velevki köklendirmeyi başarabildim, ana ağaçla aynı özlelliklerde meyve üretilebilirmi?

Eski 25-06-2016, 11:14   #81
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetmesut Mesajı Göster
Velevki köklendirmeyi başarabildim, ana ağaçla aynı özlelliklerde meyve üretilebilirmi?

Havai köklendirme yönteminde anaç üzerindeki bir dalı köklendirip daha sonra yerinden ayırıp toprağa alıyorsunuz, bunu böyle düşündüğünüzde zaten ana ağacın bir parçasıyla yola devam ettiğiniz için farklı olması düşünülemez, elinize geçecek olan yeni ağaç, anacın birebir genetik kopyası olacaktır.

Fakat meyve özellikleri bakımından biliyorsunuz kaliteyi etkileyen faktörler oldukça fazladır. Burada en büyük farkı aşılanmış anaçlardan alınan havai köklendirme çalışmalarında yaşarsınız. Birçok meyve ağacı, o iklimde belki de binlerce yıldır yaşayan, o coğrafyaya mükemmel uyumu yakalamış, yabani, fakat aşılanacak kaliteli meyve ağacı ile aynı aileye üye bir türe aşılanır. Buradaki amaç ağacın kök sistemini olabilecek en güçlü halde tutabilmek, dolayısı ile aşılanan meyveyi en kaliteli şekilde büyütebilmektir.

Siz bu ağacın dalını köklendirip ayıdığınızda yeni oluşan kök yapısı, o kültüre alınmış meyve ağacının öz kökleri olacaktır, o ağacı beslemekte olan gerçek, yerdeki kök yapısı değil.

Bu çeşitli sorunlar doğurur, başta yeterince iyi beslenemeyen ağacın veriminin düşük olması gibi.

Eğer havai köklendirme yapacağınız ağaç aşılı değil de kendi kök sistemi üzerinde büyüyen bir ağaçsa, ayıracağınız dalın anaçla tamamen aynı özelliklere sahip olacağı söylenebilir. Fakat bu durumda da anaç ve yavru ağaçların yetiştikleri toprak yapılarının birebir aynı olması, aynı suyu, gübreyi, güneşi, rüzgarı almaları gibi alt faktörler bir miktar ayrım yaratabilir.

Yani aslında, evet anaçtan alacağınız çelik ya da havai köklendirme yapılmış dal ana ağacın genetik bir kopyasıdır. Fakat akılda bulundurulması gereken konu, ortam ve bakım şartlarının verim ve meyve kalitesini etkileyebileceğidir.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2016, 12:23   #82
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

nicholai hel konuyu çok anlaşılır ve net anlatmış.
Bende küçük bir şey eklemeden geçemeyeceğim.
Amaç Bonsai mi yapmak yoksa meyve bahçesimi kurmak. Bonsai formatına getirmek ve hatta formu korumak adına ağaçlar devamlı budanıyor. Bu kadar yoğun budanan ağaçlardan meyve beklemek? Bukadar sık budama ağaç dalları üzerinde meyve vermemesine neden olacaktır elbet.
Meyve ağaçlarından yapılan bonsailerde ağaç üzerindeki bir-iki komposizyona ayrı bir renk katabilir elbette. Şunuda unutmamalı tamamen kimyasallar yoluyla beslediğiniz ağaçtan elde etiiğiniz bu meyveler yenmemeli diye düşünüyorum. En azından ben bu meyveleri asla yemem.

Eski 25-06-2016, 14:50   #83
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
nicholai hel konuyu çok anlaşılır ve net anlatmış.
Bende küçük bir şey eklemeden geçemeyeceğim.
Amaç Bonsai mi yapmak yoksa meyve bahçesimi kurmak. Bonsai formatına getirmek ve hatta formu korumak adına ağaçlar devamlı budanıyor. Bu kadar yoğun budanan ağaçlardan meyve beklemek? Bukadar sık budama ağaç dalları üzerinde meyve vermemesine neden olacaktır elbet.
Meyve ağaçlarından yapılan bonsailerde ağaç üzerindeki bir-iki komposizyona ayrı bir renk katabilir elbette. Şunuda unutmamalı tamamen kimyasallar yoluyla beslediğiniz ağaçtan elde etiiğiniz bu meyveler yenmemeli diye düşünüyorum. En azından ben bu meyveleri asla yemem.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetmesut Mesajı Göster
Merhaba üstadlar, konu uzun zamandır uyumuş, uyandırmak bana düştü herhalde. Kestane ağacı için havai köklendirme yapılabilirmi, ama amaç bonsai elde etmek değil normal kestane fidanları ve sonrasında kestane ağaçları. Soruyu doğru yerde soruyorum umarım.

Sn. ahmetmesut'un amacı bonsai elde etmek değil.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2016, 15:49   #84
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Bu Havai Köklendirme (Dalda Köklendirme) mesajı okumamışım. Ama ozmanadan konu yanlış yerde.
agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri
yerine başka bir başlıkta yazılmalı.

Eski 25-06-2016, 18:07   #85
Ağaç Dostu

Sayın nicholai hel verdiğiniz bilgiler için Teşekkür ederim, sayın badrobot, soruyu kestane başlığında sormuştum ama sanırım yeri orasıda değildi-ki kimse cevap vermedi, bende kısıtlı forum geçmişimle burda sormanında uygun olabileceğini düşündüm.

Eski 25-06-2016, 19:11   #86
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

ahmetmesut
Yinede umarım arzu ettiğiniz cevabı alabilmişsinizdir. Önemli olan da bu. Umarın güzel bir bahçe kurar güzel ürünler elde ederisiniz.

Eski 25-06-2016, 19:29   #87
Ağaç Dostu

Çok teşekkür ederim sayın badrobot, niyetim ticari yetiştiricilik değil, Düzce-Akçakoca ormanlarında aşısız olarak yetişmiş çok güzel kestaneler var, amacım onlardan bahçeme bir kaç tane kopya edebilmek.

Eski 20-09-2016, 13:50   #88
Ağaç Dostu

Yazdığım mesajlar ilk andan beri belki yanlış yerde ama yorumların nasıl taşınacağını **** uygun başlığın nerede açılacığını bir türlü bulamıyorum. İlk havi köklendirme denemelerimide kopukluk olmasın diye buradan paylaşıyorum. Sayın yöneticiler eğer başka doğru bir yeri varsa beni uyarsınlar. Denemelerimi üç farklı kalınlıkta kestane ağacıyla yaptım. İzlediğim yöntem; kabuğun dört parmaklık kısmının çıkarılması, gövdenin iyice kazınması, ağacın üst tarafında kalan kabuğa dikine çizikler atılması, yeteri miktar toprakla kaplamak, toprağın dışına nemi sürekli koruyabilsin diye havlu sardım sıkıca bağladım ve havluyu iyice ısladım. Havluyuda koruma altına almak amacıyla naylon poşet ve bolca bantla hava alamayacak hale getirdim. Yaklaşık iki ay sonra deneklerden birini ben orda olmadığım için başkasına açtırdım ve çimlenme olmadığı söylendi. Üçüncü ay dolduğunda ben kendim kalan iki ağacı açtım; havlu gayet ıslaktı, toprak yeterince nemliydi ama sonuç olumsuz çimlenme elde edememişim. Buyrun fotoğraflar. Eklemeyi unuttuğum son birşeyde çimlendirme yapmaya çalıştığım yerin alt kısmından ağacın yeni sürgünler vermesi.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_0166.jpg (30.1 KB, 141 views)
Dosya Türü: jpg DSC_0165.jpg (28.9 KB, 140 views)
Dosya Türü: jpg DSC_0162.jpg (46.9 KB, 139 views)
Eski 20-09-2016, 13:56   #89
Ağaç Dostu

Topraklı hali.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG-20160920-WA0044.jpg (72.5 KB, 140 views)
Eski 20-09-2016, 14:55   #90
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Ağacın köklenmesi kadmiyum tabakası ile olur. Siz kabuğunu aldığınız ağacın gövdenin iyice kazınması, ağacın üst tarafında kalan kabuğa dikine çizikler atılması gibi kök atmasını önleyecek her şeyi yapmışsınız. Naylon içinde kalan havlu ıslak olur. Bir faydası da olmaz. Önemli olan toprak vs. nemli olması. Tabi bu durum nerede ise her gün olması lazım. Toprağın tamamen kuruması durumunda o bölgeden köklenme olması mümkün değil. Zaman zaman naylon torba içerisinde bulunan toprağın sulanması gerekiyor. Kalın dal yerine daha taze ve ince dallardan daha güzel köklenme olabilir. Ağacın tamamı yerine yan dallardan ağaca zarar vermeden köklendirme yapabilirsiniz. Siz büyük bir fidanı daha doğrusu fidanlıktan çıkmış genç bir ağacı kazıyarak ölmesini sağlamışsınız. Sonbaharda onu yerinden alıp dikseydiniz daha iyi olabilirdi. Muhtemelen ağacın üst kısmı da oldukça büyük bıraktınız.

Yapılması gerekenleri isterseniz bir daha okuyun.

Kolay gelsin.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024