agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri
(https)

Beğeni Düzeni38Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-03-2016, 12:41   #1
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2010
Kütükten bonsai oluşturmanın doğrusu, yanlışı

Bana kızıyorsunuz sanırım... Ama ben bonsainin kütükten yapılamayacağını ısrarla söylemeye devam edeceğim. Bu heybetli KÜTÜK sevdasından vazgeçilmezse, hele de Bonsai'ye yeni başlayan arkadaşların hayalkırıklıkları çok olacaktır.

Sayın Reis'in 25 cm lik ağacı:
reis karaağaç.jpg

Yamadori yaparken konikliği olgunlaşmış, ya da olgunlaşmaya müsait ağaçları seçmek bizleri hayalkırıklığından korur diye düşünüyorum...

Dünyaca Ünlü Alman Bonsai Ustası W.Pall'ın
2006-2015 arasında çalıştığı bir KÜTÜK... 9 sene bu ağaç ile uğraşmış... Sonuç bence tam bir hayalkırıklığı...

2006-04-Dsc_3625v.jpg

2008-02-DSC_1863v (1).jpg

2012-04-R2C_0501w W. Pall...acer campestre.jpg

2013-10-R2C_2862of2w.jpg

Benim gözlemlerim kısaca şöyle:

Sağ zirve dal sanki rüzgar yemiş gibi sola doğru gitmiş. Bu hareketi doğal bir görünüm olmamış. Eğer rüzgardan böyle olmuş hareketiyse bu, diğer dallar hiç rüzgar görmemiş gibi duruyor.Kompozisyonda bir bütünlük yok. Hani kafasının ortası alnına kadar kel insanlar vardır, yandan çıkan saçları kafasının üstüne yapıştırır ve kel olduğunu gizler ya, bu ağaçta da öyle yapılmış... Bonsai'deki zirve kavramı hepten hiçe sayılmış...Diğer dallar ise sanki kütüğe dal monte edilmiş gibi duruyor. Gövde ile dallardaki doğal bütünlük hiç oluşmamış. Sağ altta önden çıkan dal ise bakanın gözüne batıyor...

Sürçü lisan ettiysem affola...Çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

Fırtına42 beğendi.

Düzenleyen Cemaleddin : 25-03-2016 saat 11:38
Cemaleddin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2016, 12:05   #2
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Cemaleddin abi.
Söylediklerinde çok haklısın. Koniklik ve dalların gövdeye göre oranını bu tip çok kalın bedenlerde yakalamak çok uzun zaman alır. Ama imkansız da değildir. W.P bu çalışmasında sizinde dediğiniz gibi bir çok açıdan orantısızlıklar var. Ağaç sığ bonsai saksısı yerine derin ve geniş bir saksıda yetiştirilse dediğiniz oranları yakalamak mümkün olabilir. Zirve dalın solunda kalan kısımda daha doğal ve daha iyi bir işçilikle oyulur sa oradaki tipsizlik giderilebilinir. Tabii tüm bunlar için iyi bir gözlem, çok deneyim ve en önemlisi de zaman lazım.
Ayrıca size kızmak yerine sizin fikirlerinizi tüm bonsai severlerin dinlemesini öneririm

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2016, 16:34   #3
Ağaçsever

Tylerdurden's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2014
Bahar görüntüsü varmı acaba ağacın ?

Tylerdurden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2016, 19:33   #4
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Bu Çalışmada bonsai4me.com da yayınlanmış... Tohumdan Acer PALMATUM... 2002-2011 yılları arasında yani 9 yıl çalışılmış... Boy:61cm... Gövde kalınlığı: 6 cm. Nebari:25cm...

Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Japon maple Bonsai 2002-2011.jpg (36.7 KB, 395 views)
Eski 24-03-2016, 21:38   #5
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Aslında bütün yollar Romaya çıkar(burada kastedilen Romanın İstanbul olduğuna dair de yoğun tartışmalar var). Ulaşmak istediğimiz bir hedef var o da Güzel bir bonsaiye ulaşmak.

A Yolu --> Tohumdan bonsai
B Yolu --> Çelikten bonsai
C yolu --> Aşılamayla bonsai
D yolu --> Yamadoriden bonsai
E yolu Kütükten bonsai

Görüldüğü gibi isterseniz Tohumdan başlayın isterseniz kütükten amaç güzel bir bonsaiye ulaşmak.

Walter Pall'in medyatik bir kişiliği var, ve showlara bazen öyle ağaçlarla katılıyorki elinde binlerce ağacı olan adam bu hilkat garibesiyle neden katıldı acaba diye tartışmalar oluyor ve bazen ağaç çirkin deyip Show'a almıyorlar ama ağaç yine de aylarca tartışılıyor. Avrupada binlerce kişi bonsai ile uğraşıyor ama Walter Pall kadar para kazananı var mı acaba?

Örnekteki ağacı konikleştirmek isteseydi Pall için çocuk oyuncağı olurdu ama konikleştirmeyip hem reklam yapıyor hem de daha kısa zamanda para kazanıyor.
Amaç sadece konikleştirmekse yarım saatlik bir çalışma ile o ağacı kesip konikleştiririm, başlangıçtan itibaren konikleştirmek isteseydi inanın çok başka formlara da ulaşırdı bu ağaç.

Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış hesabı havanda su dövüyoruz, elimize bir kütük geçse de bizde çalışsak, ağaç sonunda birşeye benzemese de ne tecrübe edinirdik. İnşallah bize de kısmet olur böyle ağaçlarla çalışmak. 3. köprü çalışmasından birkaç kök de çöpe gitmek yerine bize geldi, çok hasar görmüşlerdi yeşerirlerse deneyeceğiz.

Ağacın dallarına dokunmadan nasıl hızlıca konikleşir diye ilk bakışta şu hale geldi(çok güzel olmamış olabilir ama hazır ağacı yontmaktan başka bir şey değil yaptığım), arkadaşlar konikleştirmek için eminim daha güzel fikirler üretebilirler.
Keşke ülkemiz daha planlı olsaydı da milyonlarca ağacın kökü hafriyatla çöpe gidip ziyan edileceğine kulupler kurulup bu köklerin bir kısmı dağıtılabilseydi. Ne tecrübe edinirdik bir düşünün.

İyi geceler....

2012-04-R2C_0501w W. Pall...acer campestre 2.jpg

Hep kötü örneklere değil de biraz da kütükten yapılmış güzel örneklere bakalım

kütükten.jpg

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2016, 08:41   #6
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sayın Sağol, örneklediğiniz ağaç zaten yamadori yapıldığında konik bir ağaçmış. Gövdenin tabanı 20 cm ise, ilk kesildiği tepesi 5 cm gibi... Buna kütük diyemeyiz ki... Yukarıda belirttiğim gibi konikliğe son derece elverişli bir ağaç... Ve doğru seçim bu işte...

Yani sizin anlatımınızdan şunu anlıyorum ben: W.Pall 9 yıl önce bu kütükle çalışmaya başladığında şöyle düşünmüş size göre; '' ya ben bu ağacı saçma bir hale sokayım da herkes bana gülsün... reklamın iyisi kötüsü olmaz, çok güzel reklamım olur, ben de para kazanırım'' ... Ama aslında olan şu: W.Pall bile düz ve ''heybetli'' bir kütükten bonsai yapamaz...

W.Pall'ın kütüğünü da iki dakika da konik hale getirmişsiniz... Teoriniz mükemmel görünüyor, ama hayat pratik akar sayın Sağol... Büyük ihtimalle Çizminizde solda kalan dalsız taban bir zaman sonra çürüyüp yok olacak... İlk heybetli kütükten eser kalmayacak... Olması gereken ölçülere gelecek...

Bu tartışmaları yaparak gerçekten havanda su dövdüğümüzü mü düşünüyorsunuz? Bence üzerinde hiç çalışma yapılmamış ne olacağı bile belli olmayan hayalkırıklığına mahkum KÜTÜK'lere beğeni yapmaktan çok daha önemli ve gerekli olduğunu düşünüyorum bu tartışmaların...

Unutmadan, böyle ağaçları uluslararası sergilere almamaları da bu tür saçma çalışmaların kabul görmediğini gösterir...

Herkese çalışmalarında başarılar diliyorum...

tourkana beğendi.

Düzenleyen Cemaleddin : 25-03-2016 saat 13:42
Eski 25-03-2016, 09:12   #7
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Art of Bonsai sitesinde, Min Hsuan Lo, Budi Sulistyo ve Robert Steven dünyanın çeşitli yerlerinden gönderilen çalışmaları değerlendirip puanlıyorlar. Her ustanın bir çalışmaya verebileceği en yüksek puan 10...

Bu ustaların değerlendirdiği iki ağacın aldığı puanlar şöyle:

1.ağaç:

Min Hsuan Lo: 4
Budi Sulistyo 7
Robert Steven 7
Toplam 18 puan almış...

2.ağaç:

Min Hsuan Lo 2
Budi Sulistyo 5
Robert Steven 2
Toplam 9 puan almış...

Yorumsuz...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 16.. na105_chamaecyparis_pisifera_filifera[1].jpg (48.1 KB, 380 views)
Dosya Türü: jpg 44.. na070_bougainvillea_glabra[1].jpg (39.0 KB, 378 views)
Eski 25-03-2016, 09:32   #8
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Art of Bonsai sitesinde incelenen başka bir kütük, yükseklik 25 inç, kütüğün genişliğini de siz tahmin edin, ve aldığı puan:

Min Hsuan Lo: 3
Budi Sulistyo: 5
Robert Steven: 3

Robert Steven'in kısa yorumu ise şöyle: ''ikebana gibi görünüyor''

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 46.. na072_bougainvillea_glabra[1].jpg (71.9 KB, 378 views)
Eski 25-03-2016, 12:58   #9
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Gerçekten de öyle yapmış aşağıdaki linke bakın o ağacı göreceksiniz, hilkat garibesi gibi ağaçlar yaratıyor istekli olarak. Walter Pall sadece hilkat garibesi tarzında yaratmıyor, doğal tarzda ve normal bizim anlayışımızda da bonsai yaratıyor.

Walter Pall Bonsai Adventures: The Fairy Tale Bonsai Style

Not: Karaağaç, trident gibi çok hızlı büyüyen ağaçların kütüklerinden 10 senede çok şahane konik bonsailer yapılır istenirse. Elinde 15-20 cm lik karaağaç kütüğü olup satmak isteyen arakadaş olursa 10 senede kütükten nasıl konik bonsai yapılabileceğini ispatlayacağıma garanti veriyorum.

Sayın Reis, sizin konuyu çok işgal ettik biraz daha tartışılsın sonra başka yere taşırım...

Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemaleddin Mesajı Göster
Sayın Sağol, örneklediğiniz ağaç zaten yamadori yapıldığında konik bir ağaçmış. Gövdenin tabanı 20 cm ise, ilk kesildiği tepesi 5 cm gibi... Buna kütük diyemeyiz ki... Yukarıda belirttiğim gibi konikliğe son derece elverişli bir ağaç... Ve doğru seçim bu işte...

Yani sizin anlatımınızdan şunu anlıyorum ben: W.Pall 11 yıl önce bu kütükle çalışmaya başladığında şöyle düşünmüş size göre; '' ya ben bu ağacı saçma bir hale sokayım da herkes bana gülsün... reklamın iyisi kötüsü olmaz, çok güzel reklamım olur, ben de para kazanırım'' ... Ama aslında olan şu: W.Pall bile düz ve ''heybetli'' bir kütükten bonsai yapamaz...

W.Pall'ın kütüğünü da iki dakika da konik hale getirmişsiniz... Teoriniz mükemmel görünüyor, ama hayat pratik akar sayın Sağol... Büyük ihtimalle Çizminizde solda kalan dalsız taban bir zaman sonra çürüyüp yok olacak... İlk heybetli kütükten eser kalmayacak... Olması gereken ölçülere gelecek...

Bu tartışmaları yaparak gerçekten havanda su dövdüğümüzü mü düşünüyorsunuz? Bence üzerinde hiç çalışma yapılmamış ne olacağı bile belli olmayan hayalkırıklığına mahkum KÜTÜK'lere beğeni yapmaktan çok daha önemli ve gerekli olduğunu düşünüyorum bu tartışmaların...

Unutmadan, böyle ağaçları uluslararası sergilere almamaları da bu tür saçma çalışmaların kabul görmediğini gösterir...

Herkese çalışmalarında başarılar diliyorum...

nicholai hel beğendi.
Eski 25-03-2016, 13:20   #10
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

W.Pall Masal bonsai kavramını 2014 de ortaya atmış... Kütüğüyle çalışmaya başlaması ise 2006... Yani Beceremediği çalışmalarını bir isim uydurarak piyasalaştırmaya çalışmış... Verdiğiniz linkteki, Doğadaki örnek ağaçların hemen hepsinde bonsainin olmazsa olmazı olan koniklik mevcut, sadece (inverse taper)ters konik olan ağaçlar da koniklik az... Bir de siz W. Pall'ı eleştiriyormusunuz övüyormusunuz anlayamadım ben...

casperia beğendi.

Düzenleyen Cemaleddin : 28-03-2016 saat 19:01
Eski 25-03-2016, 14:14   #11
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Ben Almanyada Walter Pall ın BMW için açtığı sergiyi gördüm, şahane çalışmalar vardı, sergide kötü hiçbir çalışma görmedim diyebilirim(sergilenecek ağaçları, ağaçlarının içinden sergiyi düzenleyen bir yetkili seçiyormuş). İnternette çok kötü ağaçlarını da görüyorum o nedenle Water Pall'ın her çalışmasına iyi veya kötü diyemem. Sansasyonu seviyor, medyatik, politikacı, iyi bonsaici, kötü bonsaici sıfatlarını yakıştırabilirim. Adam hem işini yapıyor hem hakkında bütün dünyayı konuşturuyor hem de hobisinden milyonlar kazanıyor, başarılı bir işadamı.

Ben yine iddia ediyorum kalın bir karaağaç veya trident bulursam 10 senede konik bir bonsai yapabileceğime garanti veriyorum.

Kolay gelsin.....

Alıntı:
W.Pall Masal bonsai kavramını 2014 de ortaya atmış... Kütüğüyle çalışmaya başlaması ise 2006... Yani Beceremediği çalışmalarını bir isim uydurarak piyasalaştırmaya çalışmış... Doğadaki örnek ağaçların hemen hepsinde bonsainin olmazsa olmazı olan koniklik mevcut, sadece (inverse taper)ters konik olan ağaçlar da koniklik az... Bir de siz W. Pall'ı eleştiriyormusunuz övüyormusunuz anlayamadım ben...

nicholai hel beğendi.
Eski 25-03-2016, 20:53   #12
Ağaçsever

Tylerdurden's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2014
Kütükten

Tylerdurden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2016, 07:54   #13
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sayın Sağol , konu başlığı doğruyu yansıtmıyor... Bence doğru başlık ''KÜTÜK ten bonsai olur mu?'' olmalıydı... Ve tartışılan Kütüğün de bir fotoğrafını koyarsanız konu daha iyi anlaşılabilir...

Tohumdan bonsainin tartışılacak bir tarafı yok... Bonsai tarihinde tohumdan yetiştirilmiş Ağaçlar hep saygın yerini korumuştur... Tartışılan konu; düz ve heybetli kütükten bonsai yapılabilir mi? dir...

Eski 26-03-2016, 23:54   #14
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Bonsai bir sanat dalıdır.

Peki "sanat" nedir?
"Sanat, en genel anlamıyla yaratıcılığın ve hayal gücünün ifadesi olarak anlaşılır. Tarih boyunca neyin sanat olarak adlandırılacağına dair fikirler sürekli değişmiş, bu geniş anlama zaman içinde değişik kısıtlamalar getirilip yeni tanımlar yaratılmıştır. Bugün sanat terimi birçok kişi tarafından çok basit ve net gözüken bir kavram gibi kullanılabildiği gibi akademik çevrelerde sanatın ne şekilde tanımlanabileceği, hatta tanımlanabilir olup olmadığı bile hararetli bir tartışma konusudur." Kaynak

rose-meditative.jpg

Yakın bir akrabamız çizmiş olsa ve bize gösterse bilmiyorum tepkimiz ne olur.
Ama Salvador Dali çizdiği için belki milyon liralar değerinde.

Tanımı daraltıp "bonsai sanatı" dersek eğer, kimine göre "doğadaki ağaçların minyatürleştirilmiş kopyalarını şekillendirme" iken kimine göre "kişinin iç dünyasının dışa vurumu" olarak karşımıza çıkar.

Günümüz bonsai dünyasının en aykırı "sanatçısı"dır Walter Pall. Geçmişte Masahiko Kimura idi, günümüzde kendisi.

Yüzlerce ağacı vardır, batı dünyasının hayranlığını kazanmış, onlarca ağacı vardır dünya çapında kabul görmüş.

Yine onlarca ağacı var ki herkesçe hilkat garibesi.

Örneğini verdiğiniz ağaç da onlardan bir tanesi, hatta marjinal uçlara yakın bir tanesi.

İşin aslı biraz da şu...

Hadi geçelim o "sanatçının iç dünyasının dışa vurumu" mevzusunu, sadece "doğadaki ağaçların minyatür kopyalarını şekillendirme" konusuna bakalım.

Meiss Meadow Junipers.jpg

2013-08-17-16.37.32.jpg

2014-06-02-11.57.22.jpg

mountain.jpg

Bunlar da doğanın enfes güzellikteki ağaçlarından bazıları.

Walter Pall'ın düşünce yapısında şöyle bir fark var aslında, "Bonsai dünyası doğadaki mükemmel güzelliğin peşinde. Bunu anlıyor ve saygı duyuyorum. Benim de bu doğrultuda ortaya koyduğum yüzlerce eserim oldu. Ama doğada sadece bizim anlayışımıza uyan "mükemmel güzellik" yok, bunun çok ötesinde şartlar da var. Hatta güzellik şöyle dursun, çirkinlik, korkutuculuk, rahatsız edicilik de var. Peki madem doğada bunlar var ve bonsai sanatı da doğayı minyatür boyutlarda kopyalama sanatı, neden bunlara da yer vermiyoruz?"

Onun bu görüşüne ek olarak, "ses getiren aksiyonlarda bulunma" ve "kişinin iç dünyasının dışa vurumu" konseptini biraz abartma eğilimleri olduğunu da söyleyebiliriz pek tabii.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2016, 00:25   #15
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Konuyu Walter Pall özelinden çıkartıp "kütükten bonsai elde etme" kısmına getirirsek eğer, dümdüz ve çok aşırı kalın ağaç kütüklerinden çok inandırıcı bonsailer oluşturabilme konusunda ben de, sizin kadar olmasa da, olumsuz görüşteyim.

Çünkü inandırıcı olması çok zordur. Eğer koniklik isteniyorsa da bunu sağlamak, belki tohumdan bir bonsai çalışmasına başlamakla aynı sürelerde tamamlanabilecek bir süreci gerektirir.

Fakat doğadaki bazı fenomenler eğer başarıyla taklit edilirse, kütükten inandırıcı bonsailer elde etmek de mümkündür.

Çok iyi bir örnek olmasa da, hem sizin paylaştığınız "tohumdan acer palmatum" örneğinin sahibi olan sanatçının eseri olması, hem de daha bu hafta paylaştığı çok güncel bir çalışması olması nedeniyle kolay eriştiğim şu ağacı ekleyebilirim;

2010
Carpinus betulus - Hornbeam 2010.jpg

Mart 2016
Carpinus betulus - Hornbeam 2016.jpg

Son söz olarak eklemem gerekirse; tartıştığımız konu bir "sanat" dalı. Nasıl ki zevkler ve renkler tartışılmazsa, sanatı da tartışmak biraz "havanda su dövmek" gibidir. Size göre doğal değildir, başkasına göre de değildir, bana göre doğal olabilir, ve hiçbirimiz bunu diğerimize ispatlayamayız. Bu nedenle her birimizin belki de kendimize göre doğru olanı icra etmesi en doğru çözümdür. Kendi doğrularımıza, ve hatta dünya çapında kabul görmüş doğrulara göre elbette birbirimizi uyarabiliriz. Fakat önemli olan sanatçının ne yaptığını biliyor olması, nereye ulaşmak istediğini kendi kafasında şekillendirmiş olmasıdır. Eğer zamanında Walter Pall kendisini bu konuda uyaranlara kulak verip düşünce yapısını kısıtlamış olsa, biz belki şu anda onun çalışmalarını tartışıyor olmazdık.

Elinde "dümdüz ve heybetli bir kütük" olup da ne yapacağını bilemeyen bir hobiciye elbette yardım edip "bizce" olması gerekenleri anlatmalıyız.
Fakat eğer kişi ne yapacağını biliyor ve bu yönde ilerliyorsa da, onun yaratıcı dünyasına saygı gösterip kendini özgür hissetmesine mani olmamalıyız.

Alper beğendi.
nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2016, 10:30   #16
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Ben bonsai yapmak için tek yol olduğunu düşünmüyorum. Kütükten şahane bonsailer yapılacağını da iddia etmiyorum. Tohumdan yapılan her bonsai kurallara uygun ve şahane mi ki kütükten yapılan her bonsai de kurallara uygun ve şahane olsun. Kütükten yapılmış bir sürü dandik bonsai örneği olduğu gibi tohumdan yapılmış da bir sürü dandik denebilecek bonsai örneği var internette.

Bonsai sanatında tek şart koniklikmidir ki kesin olarak kütükten bonsai olmaz diyebilelim. Tohumdan yapıldığı halde estetik olmayan, oran ve orantıya önem verilmemiş bir sürü çalışma da var.

Sanatcı bonsai yaparken elindeki malzemeye göre uygulanabilecek kuralları uygulayıp sonunda estetik bir çalışma çıkarandır. Yoksa ister tohumdan yapsın ister kütükten ortaya estetik bir eser çıkmamışsa iş yerine gelmemiştir.

İnternete baktığımda çok güzel çalışmalar yanında çok çirkin çalışmalar da görüyorum. Bu sadece gidilen yolla ilgili değil, eldeki ağaçla, bonsaiyi yapan kişinin sanat anlayışı ve becerisiyle de ilgilidir.

Yamadoriyi kendisi yapacak olan bir arkadaşın gidip de onca güzel ağaç varken illa kütük olsun 25 cm olsun 30 cm olsun diye bir arayışta olduğunu düşünmüyorum. Seçme imkanı varsa tabi ki dallanmış konikleşmiş ağacı seçer. Kim gidip gönüllü olarak kütüğü seçer ki.

Ağaçlarla ilgilendiğimi bilen komşularım bahçelerine çağırıp şu ağacı kesip atacağım işine yarar mı diye soruyorlar, bazılarını sadece çöpe gitmesin diye alıyorum, bonsaiye çok uygun olmasa bile. Komşum seç bahçeden bir ağaç al dese önerdiği ağaca yan gözle bile bakmam ki zaten. O nedenle yamadori yapan arkadaşların gözü kapalı kütük arayışında olduğunu da düşünmüyorum.

Elinize kütük geçerse ziyan etmeyin alın çalışın, illa yeni birşeyler öğrenirsiniz. Ben tohumdan da ağaç yetiştiriyorum(yeri gelmişken yazayım geçen yıl ektiğim mor salkımlı Pawlonialardan 6 tanesi fidanlaşma yolunda), pazardan da ağaç alıyorum, komşum kütük atacaksa onu da alıyorum, aşıyla da geliştirmeye çalışıyorum, büyüt kes yöntemiyle de yapıyorum,fidancıdan da alıyorum ve inanıyorum ki hepsinden yeni tecrübeler ediniyorum. İlla şu yöntem doğru bu yöntem yanlış demenin doğruluğuna inanmıyorum. Denemeden öğrenilmez.

Çalışmalarınızda başarılar ve iyi pazarlar dilerim....

nicholai hel ve Alper beğendi.
Eski 27-03-2016, 11:45   #17
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Adı sanı duyulmamış bir bonsaicinin Karaağaç kütüğünden yaptığı bir çalışmasını gördüm. Şu anki gidişle işi zor ama biraz değişiklikle çok şey değişebilir.
O şekilde yaptı diye kütükten konik bonsai yapılamaz diyebilirmiyiz?

Seramik saksılarımdan birine kazıdığım bir Çin atasözü var:

Vazgeçersen her şey biter,
Denersen bir yol bulunur

Yapılan çalışma:
ulmus kütük 4 4.jpg

Biraz değişiklikle:
ulmus kütük 4 4-1.jpg

Biraz daha değişiklikle:
ulmus kütük 4 4-1 deneme.jpg

nicholai hel beğendi.
Eski 27-03-2016, 14:24   #18
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

2009 yılına kadar 'Walter Pall 'Art of bonsai'nin patronlarından biri. Yani kütük çalışmalarına düşük puan veridiğinde Walter Pall'ın parasıyla değerlendirilme yapılıyordu. Artık para katkısı sağlamadığından olacak ki 'Art of Bonsai' 2009 yılından beri aktif değil.

Kolay gelsin....

Alıntı:
Art of Bonsai sitesinde, Min Hsuan Lo, Budi Sulistyo ve Robert Steven dünyanın çeşitli yerlerinden gönderilen çalışmaları değerlendirip puanlıyorlar. Her ustanın bir çalışmaya verebileceği en yüksek puan 10...

Bu ustaların değerlendirdiği iki ağacın aldığı puanlar şöyle:

1.ağaç:

Min Hsuan Lo: 4
Budi Sulistyo 7
Robert Steven 7
Toplam 18 puan almış...

2.ağaç:

Min Hsuan Lo 2
Budi Sulistyo 5
Robert Steven 2
Toplam 9 puan almış...

Yorumsuz...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg art of bonsai.jpg (29.4 KB, 306 views)
Eski 27-03-2016, 19:42   #19
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sayın Sagol, yaptığınız çizimle koca kütüğü bir anda konikmiş gibi gösterdiniz ama ağaca sol yanından baktığımızda ne göreceğiz acaba?

Ayrıca, Art of Bonsai de puanlama yapan değerli ustalar gerçek puanlama yapmamıştır mı demek istiyorsunuz, ben pek anlamış değilim...

Sayın Nicholai Hel; örneklediğiniz çalışma konikliğe elverişli bir yapıya sahip buna sözüm yok ki... Örnek verdiğim W.Pall'ın Kütük çalışmasının eleştirisini yukarıda yaptım... Doğadaki ekstrem ağaçlarda yaşadığı doğal şartları yansıtan bir bütünlük var... Ama W.Pall'ın çaalışmasında ise bir bütünlük yok... W.Pall bence de en iyi Bonsai ustalarından birisidir... Ama bu, ''vardır bir bildiği'', o en doğrusunu bilir diyerek sorgusuz kabullenmemiz gerektiğini göstermez... Bence bu çalışması bir akım değil, tek kelimeyle saçmalamış W.Pall...

Eski 27-03-2016, 22:30   #20
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Cemaleddin,

Walter Pall'a helal olsun kendi kütük çalışmalarını kötületmek için para vermiş demek istemiştim..

Kolay gelsin...

Eski 27-03-2016, 22:45   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2015
Ağacın son hali..Alttan çıkan bazı sürgünleri aldım..Arka yüzde bir kaç yerden daha filiz cıkacak..

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20160327_115539.jpg (76.0 KB, 300 views)
reis5534 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2016, 18:35   #22
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sayın Sagol, W.Pall'ın çalışmasını ben eleştiriyorum...Art of Bonsai sitesindeki ustaların iki ayrı begonvil kütüğüne yaptığı puanlamayı örneklemek için verdim... Onların W.Pall'ın bu kütüğüne eleştirisini görmedim ben.... Kolay gelsin...

Eski 29-03-2016, 09:45   #23
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sayın Sagol; bonsai yapmak için tek yol olduğunu hiç söylemedim ki... Elbette değişik yollar vardır:tohumdan, yamadori, çelikten, kalınlıkları muhtelif fidandan,
uygun gövdelere aşıyla...

Tartıştığımız konu: Heybetli Düz bir KÜTÜK'ten Bonsai olurmu? dur...

Bonsainin temel kriterleri;
-Koniklik
-Denge
-Hareket
-Derinlik
-Sağlık
Koniklik tek kriter değil ama, en önemli kriterdir...

Bu temel kriterlere, her bonsai işçisi, kendi bilgi birikimini, kültürünü, bilinç dışını, deneyimlerini yansıtıp bir çalışma ortaya koyar... Bu kriterler rehberliğinde istediğimiz her yorumu yapmakta özgürüz...

Bonsai konusunda, Ülkemizdeki en önemli ve değerli bir kaynaktır Ağaçlar Net. Bonsai...
Eğrimizle-doğrumuzla uzun yıllardan beri deneyim ve bilgi biriktiriyoruz. Öğreniyoruz hep beraber...
Biz heybetli düz kütüklere beğeni yaptıkça Bonsai ile yeni tanışan arkadaşlarımız da bunun en kestirme ve doğru yöntem olduğu yanılgısına kapılıyorlar. Böyle yapmakla onları baştan hayal kırıklığına itiyoruz diye düşünüyorum...

Noelanders Trophy'de, Japonya Omiya müzesinde, ya da Çin kolleksiyonlarında Kütükten yapılmış bir bonsai varmıdır acaba?

Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum...

[QUOTE=sagol;1449929]Ben bonsai yapmak için tek yol olduğunu düşünmüyorum. Kütükten şahane bonsailer yapılacağını da iddia etmiyorum. Tohumdan yapılan her bonsai kurallara uygun ve şahane mi ki kütükten yapılan her bonsai de kurallara uygun ve şahane olsun. Kütükten yapılmış bir sürü dandik bonsai örneği olduğu gibi tohumdan yapılmış da bir sürü dandik denebilecek bonsai örneği var internette.

Bonsai sanatında tek şart koniklikmidir ki kesin olarak kütükten bonsai olmaz diyebilelim. Tohumdan yapıldığı halde estetik olmayan, oran ve orantıya önem verilmemiş bir sürü çalışma da var.

Eski 29-03-2016, 15:22   #24
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Dikkat ederseniz dönem dönem gözüme çarpan pek çok çalışmaya hatta adaya, fikirlerine katılmasam da tartışmaya beğeni yapıyorum(belki çok beğendim diye ikinci bir seçenek olsa onu ancak birkaç çalışmaya yaparım), kütük, tohum, güzel, çirkin diye düşünmüyorum genelde. Emek verilen, verilecek her çalışmaya saygımı göstermek için.

Kolay gelsin...

Eski 01-04-2016, 15:25   #25
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Geçen haftalarda 1000 kadar Acer Buergarianum (Trident Maple) fidanlarında derin budama işlemleri yaparken ikilemde kaldığım bir konu.

Konik gövdelerde iş gerçekten çok kolay , zirve sürgünler istenilen yerlerden çıkınca kısa sürede gelişen ağaç türleri ile başarılı çalışmalar ortaya çıkıyor, ama düz gövdelerde maalesef ne kadar uğraşırsan uğraş o üçgeni , o yaşlı gövdeyi veremiyorsunuz. Bunun için oyma telleme kurutma oldukça uğraştırıyor.

Sonuç olarak her yaşlı, her kalın ağaçtan bonsai yapmaya çalışmak genelde zaman kaybettirir der ve giderim.

Fidanlıktan Buergarianum manzaraları, 2 örneğe ait fotoğraf.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg küt1.jpg (73.0 KB, 259 views)
Dosya Türü: jpg küt2.jpg (66.9 KB, 259 views)
caglarxx ve Cemaleddin beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2016, 15:45   #26
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Tourkana,

1. fotoğraftaki konik olan gerçekten güzelmiş. Büyük olasılıkla Cemaleddin Bey arkada görünenlerin çoğuna kütük der.

Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
Geçen haftalarda 1000 kadar Acer Buergarianum (Trident Maple) fidanlarında derin budama işlemleri yaparken ikilemde kaldığım bir konu.

Konik gövdelerde iş gerçekten çok kolay , zirve sürgünler istenilen yerlerden çıkınca kısa sürede gelişen ağaç türleri ile başarılı çalışmalar ortaya çıkıyor, ama düz gövdelerde maalesef ne kadar uğraşırsan uğraş o üçgeni , o yaşlı gövdeyi veremiyorsunuz. Bunun için oyma telleme kurutma oldukça uğraştırıyor.

Sonuç olarak her yaşlı, her kalın ağaçtan bonsai yapmaya çalışmak genelde zaman kaybettirir der ve giderim.

Fidanlıktan Buergarianum manzaraları, 2 örneğe ait fotoğraf.

Eski 10-04-2016, 15:41   #27
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Çok kalın bir karağaç kütüğü hediye gelince güzel bir çalışma yapmış.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Karaağaç ulmus 1.jpg (63.8 KB, 236 views)
Dosya Türü: jpg Karaağaç ulmus 2.jpg (57.1 KB, 236 views)
Dosya Türü: jpg Karaağaç ulmus 3.jpg (56.9 KB, 235 views)
Dosya Türü: jpg Karaağaç ulmus 4.jpg (70.4 KB, 234 views)
Dosya Türü: jpg Karaağaç ulmus 5.jpg (69.8 KB, 234 views)
nicholai hel beğendi.
Eski 10-04-2016, 15:44   #28
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Karaağaç kütük

devam

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Karaağaç ulmus 6.jpg (71.7 KB, 232 views)
Dosya Türü: jpg Karaağaç ulmus 7.jpg (42.5 KB, 230 views)
Dosya Türü: jpg Karaağaç ulmus 8.jpg (57.8 KB, 231 views)
Dosya Türü: jpg Karaağaç ulmus 9.jpg (40.1 KB, 230 views)
Dosya Türü: jpg Karaağaç ulmus 10.jpg (47.9 KB, 230 views)
nicholai hel beğendi.
Eski 10-04-2016, 15:46   #29
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Karaağaç kütük

devam..

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Karaağaç ulmus 11.jpg (27.6 KB, 229 views)
Dosya Türü: jpg Karaağaç ulmus 12.jpg (48.0 KB, 229 views)
Dosya Türü: jpg Karaağaç ulmus 13.jpg (47.9 KB, 229 views)
Dosya Türü: jpg Karaağaç ulmus 14.jpg (42.1 KB, 229 views)
Dosya Türü: jpg Karaağaç ulmus 15.jpg (38.6 KB, 229 views)
Eski 10-04-2016, 15:47   #30
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Karaağaç kütük

devam...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Karaağaç ulmus 16.jpg (54.8 KB, 228 views)
Dosya Türü: jpg Karaağaç ulmus 17.jpg (43.6 KB, 228 views)
Dosya Türü: jpg Karaağaç ulmus 18.jpg (41.3 KB, 229 views)
Dosya Türü: jpg Karaağaç ulmus 19.jpg (38.1 KB, 228 views)
Dosya Türü: jpg Karaağaç ulmus 20.jpg (62.1 KB, 232 views)

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024