agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 4 Gönderen bonsaikon
  • 2 Gönderen badrobot

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-05-2014, 15:09   #1
Ağaçsever

bonsaikon's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2012
Kayısıda Yaprak Küçültme Denemesi

Öncelikle havai köklendirme ile elde ettiğim ağacın önceki serüvenini görebilmeniz için ilgili linki vereyim.

Kiraz-Kayısı Havai Köklendirme Denemelerim

Bu durumda 1 sezon geçirdikten sonra ağacı kök budaması ve gövde budaması yapıp küçülttükten sonra sığ saksıya aldım. Çiçek açtı, yaprakları verdi. Sığ saksıda yapraklı fotoğraf almamışım ancak büyük saksıdaykenki yapraklardan farklı değildi.

Sonrasında tüm yaprakları saplarından budayıp gölgeye alarak 3 hafta kadar beklettim. Sapların dökülmesi gerekiyor diye bilgi almıştım ancak saplar kuruyup dökülmeyince daha fazla güneşsiz bırakmamak için tekrar güneşli normal ortamına aldım.

Yeni yapraklar verdi ve bu yapraklar öncekilere göre şu an dörtte bir boyuta inmiş durumda. Eğer tam anlamıyla küçülmezlerse bir sonraki veya iki sonraki sezonda tekrar denenebilir diye biliyorum. Gerek olursa tekrarlayacağım ancak şu anki boyuttan memnunum.

Yaprakların küçülmesiyle ağacın şekli daha bir ortaya çıktı, dallarda telleme ile başladığım çalışmayı devam ettirip yana doğru kıvrılarak giden bir uzun dal ile şekil vermeye devam edeceğim. Orta ve üst bölümde kalan diğer dalları budayacağım veya küçülteceğim. Ağacın bunca strese yenik düşmemesi için budama işini şimdilik erteliyorum. Görüşlerinize sunulur...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Fotoğraf0618.jpg (74.4 KB, 187 views)
Dosya Türü: jpg kayısı mart 2014.jpg (69.0 KB, 186 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf1453.jpg (42.0 KB, 186 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf1762.jpg (65.8 KB, 183 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf1866.jpg (50.3 KB, 188 views)
bonsaikon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2014, 09:34   #2
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.bonsaikon.
Çalışmalarınız ve verdiğiniz emekler ortada, güzel şeyler yapıyorsunuz. Ama sıralama hatası yapıyorsunuz gibi geliyor bana, ve ya benim anlayamadığım şeyi anlatabilir, aydınlatabilirsiniz.
Benim anlayamadığım ve sizin uygulamalarızda ayrıldığım nokta şu; Ağacı tıpkı usta bir bonsaici gibi havai köklendirme yöntemiyle elde etmiş ve yaşatmışsınız. Gerçektende büyük iş. Fakat işte bu noktadan sonra sizin yaptığınız uygulamalara katılamayacağım.
Ağacınızın kök gelişimi devam ederken ve ayrıca ağacınız halen bir bonsai görünümüne sahip değilken siz ağacınızı kök budaması, yaprak küçültmesi gibi uygulamalarla ağacınızı yoruyorsunuz. Oysaki ağacınızın Bonsai sürecinde daha önünde çççoookkk uzun bir yol varken.
Sizin yaptığınız kök budaması ve yaprak küçültmesi gibi uygulamalar ağacınızın gelişimini (aslında çok hızlı büyüyen bir tür) çok önemli ölçüde yavaşlatır. Belkide bonsai ağaç formuna hiç bir zaman ulaşamamasına bile neden olabilir. Çünki siz ağacın gelişmesine yaptığınız uygulamalarla izin vermiyorsunuz. Ağacın esas formunu bulduktan sonra artık gelişiminin şekil olarak pek bir önemi kalmadığı süreçte bu yaprak budaması vb. işlemleri yapmanız doğru olurdu.
Şu an formu, şekli ve gidiş yolu belli olmayan ağacınızda yapraklar küçük olsa ne olur, büyük olsa ne olur.
Oysaki şu an yapılacak en güzel şey; dalların gelişime izin vermek. Onlar gelişirkende sizde eğme, bükme, şekil verme gibi işlemleri yaparak bitkinize ağaç (Bonsai) görünümüne girmesini sağlamak olurdu.
Umarım eleştirim ben dahil, herkes için aydınlatıcı ve öğretici olur.
İyi çalışmalar dilerim.

Sakaki ve bahceseven beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
yaprak küçültme, yapraksızlaştırma

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024