agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-02-2006, 22:46   #1
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Kök Budama

Çeşitli ağaçların köklerini budama konusunda bilgi ve deneyimleriniz buraya aktarırsanız hepimize faydası olur.
Bu gün değişik cinslerde 6 fidan aldım. Bir tanesi şimşir'di. Sakısya dikmek için torbadan çıkarttığımda toprağın yerini neredeyse kökün aldığını gördüm. Büyük saksıya dikmek istemediğim için önce taradım sonra da budama makası ile budadım ve diktim, umarım yaşar. Deneyim oldu ama bilgilenmek istiyorum.

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2006, 23:21   #2
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
...Toprağı iyice sulamınız lazım.Şimşir dış mekandır.Havaların gece eksilere düşmesi durumunda saksılarınızı bolkonunuzun enkuytu köşelerine alıp bir poşetin içine koyup ağzını bağlarsanız korumuş olursunuz.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2006, 23:27   #3
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Adınızı görünce kesin yanıt gelir dedim öyle de oldu. Teşekkürler.
Aldıklarımın hepsi dış mekan. Bu nedenle kapalıa balkona koydum.
Isı eksiye de düşse donmazlar sanırım. Kök budaması doğru mu?

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2006, 16:15   #4
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
doğru.toprağı susuz bırakmayın.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2008, 10:51   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Hepinize iyi gunler, bu gun Kiralicenin dogum gunu ve biz de tatilde idik(aslinda dogum gunu bu gun degil ama bu gun kutlaniyor) Hava soguk deyil ama hafif yagmurluydu yine de disari cikip fidancilari bir gezeyim dedim ve bir yerde fiyatlari indirilmis mazilar gordum. Ileride bir orman tarzi yaparim diye 5-6 agac aldim eve gelince saksidan cikarip koklerine bir bakayim dedim ki kokler saksi icerisinde donup durmus ve nerdeyse hic topraga yer kalmamisti. Hepsinin koklerini budayip tekrar saksilarina diktim ve bir tanesini de fotograflar cekip sizlerle paylasayim dedim.

Mazi kok budamasi 002.jpg
Mazilardan bir tanesi saksisindan cikarilmadan once.

Mazi kok budamasi 003.jpg
Ve saksidan cikarildiktan sonra, yasami boyunca sanki hic kok budamasi yapilmamis ve kokler saksinin her tarafinda donup durmus.

Mazi kok budamasi 004.jpg
Bir cubuk yardimi ile kokleri birbirinden ayirip olan topragi da temizleyip sadece koklerin govdeden ciktigi yerdeki topraklari orda birakmiya ozen gosterdim.

Mazi kok budamasi 005.jpg
Kokler temizlenip birbirinden ayrildiktan sonraki durumlari.

Düzenleyen Ali H. ALI : 24-08-2008 saat 15:02
Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2008, 11:01   #6
Ağaç Dostu

Mazi kok budamasi 006.jpg
Fazla kokleri budadiktan sonra.

Mazi kok budamasi 007.jpg
Budanmis fazla kokler.

Mazi kok budamasi 008.jpg
Ve mazi tekrar saksisina dikildikten sonra, belki bir yil bu saksida kalacak daha sonra da onu kullanmak icin yerinden tekrar cikaracagim.

Buralarda kis ilik geciyor 6 derecenin altinda bir soguk cok ender gorulur o yuzden simdi yaptigim kok budamasi kistan pek etkilenmiyor. Oralarda isinin 0 in altina dusen bolgelerde en uygun kok budamasi kis sonu diye dusunuyorum.
Hepinize guzel bonsai calismalari diliyorum.

Eski 24-08-2008, 15:14   #7
Ağaç Dostu

abelia kok budamasi 001.jpg

3 yi kadar once bonsai saksisina diktigim Abelia'nin nasil kok gelistirdigini, daha once deneyimim olmadigindan bilmiyordum.

abelia kok budamasi 002.jpg

Saksi altindaki telleri kesip onu saksisindan disariya aldim. Kokler tahmin ettigimden de az buyumustu. Ama saksi etrafinda donmiye baslaiyan kokleri asagidaki fotografta gorebilirsiniz.

abelia kok budamasi 003.jpg

O yuzden saksidan cikarmisken koklerin uzerindeki fazla topragi, bir tahta cubukla alip kokleri topraktan ayirdim.

abelia kok budamasi 004.jpg

Sonra da kokleri budadim.

abelia kok budamasi 005.jpg

Kok budamasi yaparken keskin ve temiz bir makas kullanarak koklerai zadelemeden budamaya ozen gosteriniz.

Düzenleyen Ali H. ALI : 02-09-2008 saat 14:57
Eski 24-08-2008, 15:21   #8
Ağaç Dostu

Agaci cikardigim bonsai saksisini, iyice yikadiktan sonra, saksi altindan yeni teller gecirip, yeni toprak ekleyip onu tekrar ayni saksisina diktim.
Usten de gerekli hafif budamalar yaptim.

abelia kok budamasi 006.jpg

Saksi icerisine yerlestirdigim yosunlari topraga iyice bastirip onu suladaim ve golge bir yere aldim. Uzerinde yeni acilmis tomurcuklar gorene kadar ona hic bir gubre veya besin vermiyorum.

Baharda bol cicek acacagini dusunuyorum. O zaman da bir cicekli fotografini eklerim.

Eski 25-08-2008, 12:46   #9
Ağaç Dostu

Ayşe Özdil's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Galeri: 5669
Ali Bey sizin bu fotoğraflı kök budaması bilgilerinden çok yararlandım. Benim Ficusta uygulayacağım. Çok teşekkürler..

Ayşe Özdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2008, 13:12   #10
Ağaç Dostu

Ayse hanim iyi gunler, biliyorsunuz aramizda mevsim farki var ben simdi yaptip cunku burada kisin sonuna geldik. Sizler de agaclarinizin koklerini budarken en uygun mevsim olan kis sonunda yapiniz. Burada kis sonu sicaklik gece 5-6 gunduz de 15-16 dereceye kadar yukseliyor oradaki kimi bolgelerde kis sonu daha soguksa kok budamasi icin havanin isinmasini bekleyebilirsiniz. bitki uzerindeki tomurcuklar patlayip acilmadan kok budamasini gerceklestirmelisiniz.

Tomurcuklar acildiktan sonra yapilacak kok budamasinda yeni buyumeye basliyan koklere, budama sirasinda zarar vereceginizden bitkiyi olumsuz etkilemis olacaksiniz. O yuzden gec kalirsaniz kokbudamasini erteleyiniz.

Eski 01-09-2008, 11:32   #11
Ağaç Dostu

Ayşe Özdil's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Galeri: 5669
Ali Bey ,
Bir süredir Ankara dışındaydım. Onun için geç cevap verdim , kusura bakmayın.Söylediklerinizi harfiyen uygulayacağımdan emin olabilirsiniz. Çok teşekkürler..

Ayşe Özdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 14:22   #12
Ağaç Dostu

Bonsaide kok budamasi, agaci kucuk tumaz ama oldukca onemlidir.

Dogada bitkiler her yil koklerini yeenileyip toprakta istedikleri kadar uzayip yayilip topraktaki besin ve mineralari istedigi olcude alir. Saksilarda yasiyan bitkilerde ise kokler uzayip gidecek yayilacak yer bulamadigi icin saksi icerisinde dolanip durur, firsat bulursa kimi kokler saksinin altindaki, suyun suzulmesine yariyan deliklerden uzamiya baslar, ya da koklerin artik gidecek bir yeri yoksa yeni kokler agaci saksisindan yukariya kaldirmaya baslar.

Bonsai de saksida yetisen bir bitki oldugu icin onun saksisinda saglikli buyumesini, gelismesini saglamak icin belirli zamanlarda onlari saksilardan cikarip kok budamasi yapmaliyiz.

Kok budamasi, agacin ust taraflarini budamaktan daha zor gorundugu icin, yeni basliyanlar agacin ust taraflarini cekine cekine budasa da kok budamasina gelince pek bir cesaret edemezler. Agacimi acaba oldururmuyum edisesi var ve haklidirlar da.

Bonsai kok budamasi yapan birini gorup budamayi ondan ogrenmek belki cesareti artirir. Ama uzgunum oralarda boyle bir imkan pek yok. Sansli biri iseniz , kimi sehirlerde yapilan bonsai atolye calismalarinda bir kok budamasini belki gorebilirsiniz.

Sonucta bir cogunuz, kok budamasini ogrenmeyi, kendi kendinize deneyimlerle elde etme durumundasiniz. Biliyorum yazilarla ve fotograflarla ne kadar anlatilsa yine de zor gibi gorunuyor ama baska seceneginiz yok, bonsai yapacaksaniz kok budamasini ogrenmelisiniz.

Dogru zamanda yapilan bir kok budamasi genelde hep iyi sonuclar verir.
Deneyimlerinizden ogreneceklerinizle, yasadiginiz bolgenin iklim kosullarina gore son baharda da kok budamasi yapabileceginizi goreceksiniz. Ama su an kok budamasi icin en saglikli zaman agcinizin en az stresli oldugu, tekrar buyumeye hazirlandigi, kis sonu, bahar basidir(Yeni surgunler patlayip acilmadan once.
Kok budamasindan sonra agacinizi dogrudan gunes isini gormiyen,ruzgar tutmiyan bir yere alin. En az dort hafta besin ve gubre vermeyin, topraginin kurumasina izin vermeyin, ama topragin camurlasmamasina da dikkatediniz, bunun icin de suyu suzen bir toprak karisimi kullaniniz.
)

Bonsai yapmak icin fidancilardan alacaginiz ve ya bahcesi olanlar bahcelerinden fidan sokup bonsai yapacaksaniz, fidanlar yeni saksilara dikilmeden once kok budamasi yapmalisiniz.

Fidanlar buyuk kalin kokleri ile degil ince sacak kokleri ile topraktaki besinlere ve minerallere ulasir bonsaide de istenen sacak koklerdir. uygun zamanda budaycaginiz kalin koklerin budanan yerlerinden bircok sacak kok cikacak ve bitkinizin daha saglikli gelistigini goreceksiniz.

Asagida kokleri saksi altindan uzamiya basliyan bir Japon akcaagacinin kok budamasini goreceksiniz( Hangi tarzda oldugunu sormayin, bu benim ilk bonsai calismalarimdan biridir. Su an bildigim yontemlerle onun tarzini degistirebilirim ama ben oldugu gibi kalmasini istedim. Hani cocukluk ve ya genclikte yazilan siirler var ya, yillar sonra onlara goz attiginizda bunu soyle yazsaydim daha guzel olurdu dersiniz yine de o eskiden yazdiklarinizi degistirmez, oldugu gibi
birakisrsiniz, iste onun gibi birsey bu Japon akcaagacim)

Japon akcaagaci 001.jpg
Tomurcuklar patlayip acilmadan once.

Japon akcaagaci 002.jpg
Saksi altindan cikmaya baslayan kokler.

Japon akcaagaci 003.jpg
Saksidan cikarilan Japon akcaagaci.

Japon akcaagaci 005.jpg
Kokler uzerinden fazla toprak bir tahta cubukla taranip alininca.

Eski 04-09-2008, 14:28   #13
Ağaç Dostu

Japon akcaagaci 006.jpg
Kokler budandiktan sonra

Japon akcaagaci1.jpg
Japon akcaagaci tekrar saksisina dikilip, usten de hafif budandi.

Onunuzdeki kis sonu hepinize basarili kok budamalari.

Alper beğendi.
Eski 15-12-2008, 13:44   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merkabalar!

Evvelki yıl ağustos ayının 20 sinde bende memleketten getirmeyi kafama koyduğum bir orjinal porsuğa ormanda olduğu yerde kök budaması yaptım ve 15 gün sonra uyandırmadan aldım Yalovaya getirdim. Başarııda oldu. Yaklaşık bir metre bir fidandı.Ali beyin tarifleri harika. Bonsailerde çok güzeller zaman zaman bakıyoum sağ olsun.

Ali bey! Her dem yeşil fidanınız nasıl oldu son halini görebilirmiyiz. Diger çiçek açanlardan kök budamasının zaman olarak farkı varmıdır? Bilgileriniz için teşekkürler.

Saygıyla.

Düzenleyen cemal.S : 16-12-2008 saat 00:23
cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2008, 10:29   #15
Ağaç Dostu

Cemal bey iyi gunler.
Dogadan fidan sokmeden once YAMADORI basligina isterseniz bir goz atiniz.

Zaman icerisinde sizinde, bircok guzel bonsailerinizin olacagini dusunuyorum.
Bu da ogrendiklerinizi pratikte uygulamakla hiz kazanacaktir.

Kok budamasi, yapragini doken ve dokmiyen agaclarda genelde kis sonu yapilir.

Istediginiz agacin fotografini ilk firsatta buraya ekliyecegim.

Eski 23-12-2008, 12:08   #16
Ağaç Dostu

Callitris rhomboidea(port Jackson pine) 009.jpg
Cemal bey sordugunuz mazi, kok budamasindan sonra yukarida gordugunuz gibi sagligi yerinde, yasamini surduruyor.

Eski 25-12-2008, 10:29   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Eklenti 56965
Cemal bey sordugunuz mazi, kok budamasindan sonra yukarida gordugunuz gibi sagligi yerinde, yasamini surduruyor.
Harika duruyor ellerinize sağlık. Yeni gördüm bağışlayın. Teşekkürler.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2013, 12:47   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2011
Merhaba, uzun suredir üye olmama rağmen araniza yeni katildigimi dusunuyorum. Dun marketten aldigim turunun fukein tea olduguna kanaat getirdigim bonsaimi incelerken koklerinin tahliye deliklerinden ciktigini gordun. Acikcasi topraginida degistirmek istiyorum bu asamada bana ne onerebilirsiniz.( Sadece telefondan nete girdigim icin suan resim ekleyemiyorum ve harf hatalari icin simdiden ozur dilerim) Saygilar.

by_asi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2013, 13:00   #19
Yeni Üye

Sanirim resim eklemeyi basaracagim.

Düzenleyen by_asi : 31-08-2013 saat 14:21 Neden: resim boyutunda duzeltme
Eski 31-08-2013, 14:10   #20
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.by_asi.
Fotoğrafların boyutu çok büyük. Boyutlarını 640x480 gibi bir boyuta getirip tekrar yükleyin.
Bu fotoğrafları görüntülemekte zorlanıyorum.
Saygılar.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2013, 14:50   #21
Yeni Üye

İzninizle bir kac resim daha ekleyecegim eger ustalarim yorumlarsa cok sevinirim. Sormak istedigim bir konuda bonsainin yonuyle ilgili on yuzunu saga ya da sola cevirmek mumkunmudur. Ön yuzunden cikan dallari yanlarda kullanmak goze daha hos gelir diye dusunuyorum. Sqygilar.

Düzenleyen by_asi : 31-08-2013 saat 15:02 Neden: resim ekleme
Eski 31-08-2013, 15:06   #22
Yeni Üye

İnanin bu resim yukleme isinin telefonla bu kadar zor olacagini tahmin etmiyordum

Düzenleyen by_asi : 31-08-2013 saat 15:07 Neden: harf hatasi
Eski 31-08-2013, 16:37   #23
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi by_asi Mesajı Göster
Merhaba, uzun suredir üye olmama rağmen araniza yeni katildigimi dusunuyorum. Dun marketten aldigim turunun fukein tea olduguna kanaat getirdigim bonsaimi incelerken koklerinin tahliye deliklerinden ciktigini gordun. Acikcasi topraginida degistirmek istiyorum bu asamada bana ne onerebilirsiniz.( Sadece telefondan nete girdigim icin suan resim ekleyemiyorum ve harf hatalari icin simdiden ozur dilerim) Saygilar.
Bu mevsimde toprak değiştirmeyin.Dışa çıkan kökleri önemsemeyin. Altında su biriken bir kapta tutulmuştur. Toprak değiştirirken kısaltırsınız. En erken kasımdan sonra.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2013, 16:50   #24
Yeni Üye

Tesekkurler. Peki su anda yapmam gereken her hangi bir sey varmidir. Yani budama, cimdikleme, telleme vs.

Eski 31-08-2013, 17:40   #25

memet's Avatar

Yeni başladınız, bu tür uygulamadan kaçının, sulama konusunda çalışın.
Sıvı gübre alın. NPK değerleri birbirine eşit ya da yakın olsun.
Ekim başına kadar on gün ara ile kullanın.
Ağacın yönünü kışa, toprak değiştirirken çevirebilirsiniz.

Eski 31-08-2013, 18:29   #26
Yeni Üye

Tesekkur ederim memet bey. Birde NPK degerlerinin esit olmasi konunu pek anlamadim.

Eski 31-08-2013, 18:41   #27

memet's Avatar

Sıvı gübre kutularında içeriği elementlerin oranları yazılıdır.
N azot, P fosfor, K potasyum.

Şöyle olur, N%15, P%17, K%14 gibi. Bu yüzdeler değişebilir. Rakamların birbirine yakın değerde olmasına dikkat edin.

Eski 31-08-2013, 18:48   #28
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.by_asi.
NPK değerleri olarak o kadar çok çeşit kimyasal gübre varki, akılların karışacağı kesin. Gerek internette gerekse zirai tarım ilaçları satan dükkanlarda bir çok çeşit ve marka bulabilirsiniz.
NPK değerlerinin birbirine yakın olması demek;
N-P-K
10-10-10
7-7-7
12-10-12
gibi ya eşit değerler yahut birbirlerine çok yakın değerler demek istemiş Sn.memet hocam.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2013, 22:00   #29
Yeni Üye

Tesekur ediyorum. Markette bonsai ozel besini vardi NPK 2/5/8 birge genel kullanim bitki besini vardi o ise 5/5/5 hangisini tercih etmeliyim. Saticinin soyledigi 2/5/8 bonsai icin cok ideal bir karisimis fazla azot bonsai icin iyi degilmis

Eski 01-09-2013, 08:04   #30

memet's Avatar

Satıcıların olmayan bilgilerine güvenmeyin. Üstünde bonsai yazdı diye aklına geleni söylemiş.
Gübre konusu başlangıçta biraz kafa karıştırıcıdır. 5 5 5 olanı alın.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024