agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri
(https)

Beğeni Düzeni1104Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-03-2014, 07:01   #31
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Güzel ve heybetli bir ağaç ama JİN uygulaması hatalı yapılarak gövde 2 boyutlu bir görünüm almış ve doğallıktan uzaklaşmış. Bazen ağaç çürümüş oluyor ama bunda sanki bilerek bu şekil verilmiş. JİN çalışmalarında hata yapmamak için en iyisi çok acele etmemek, üzerinde düşünmek. Ağacın 3 boyutlu olduğunu gözardı etmeden yapmak gerekiyor.

İyi çalışmalar dilerim....

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg zeytin JİN.jpg (53.0 KB, 257 views)
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 14:08   #32
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn sagol bence de dediğiniz gibi sharide çok aşırıya kaçılmış ve sonuç olarak sharimiki'ye döndürülmüş bir çalışma
(Jin'den kastınız shari sanırım)

Ben olsam gövde boyunun yarısını geçmezdim shari yaparken. Fakat belki de ağacın gövdesi boyunca tepeye kadar uzanan bir kuruma sorunu vardı, bilemeyiz bunu da.

Son olarak saksısı da masküler görünümdeki bu ağaç için çok feminen ve düşük kontrastta kalmış (eğitim saksısı belki de bilemiyorum). Hafif köşeli ve biraz daha koyu bir saksı daha iyi gider diye düşünüyorum.

pria ve sagol beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 14:14   #33
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sanki Tanuki gibi duruyor.

sagol beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 11:16   #34
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

NC Arboretum da bulunan bir ağaç var. Ağaç dedim çünkü insan boyunda.
Sağdaki ikiz gövde(biraz daha toprağa gömülebilirdi belki. Soldaki yavru kompozisyonu ilginçleştiriyor ama bu şekilde yaparmıydık yapmazmıydık. İçimizden biri buna benzer birşey yapsa ne düşünürdük diye düşündüren bir ağaç.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg surinam cherry NC arboretum.jpg (68.5 KB, 233 views)
Dosya Türü: jpg surinam cherry NC arboretum 1.jpg (64.5 KB, 233 views)
pria ve Cemaleddin beğendi.
Eski 03-04-2014, 11:55   #35
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn sagol,

Tabii ki zevk meselesi ama bana çok da bonsai hissi vermedi bu ağaç. Daha çok salonlarda bakmayı tercih ettiğimiz benjamin'lerin biraz budanarak şekillendirilmiş hali gibi geldi. Bende bu hissi uyandırmasının nedeni büyük ihtimalle gövdenin kalınlığına oranla boyunun çok uzun bırakılmış olması.

oner-01.jpg

Soldaki minik gövdeyi de normalde bırakmazdım herhalde

Eski 03-04-2014, 12:25   #36
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Bu gövde kalınlığına sahip ağaçlarımın ortalama boyu 40 cm kadar.

pria ve sagol beğendi.
nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 13:06   #37
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.Sakaki.
Herhalde bu ağaçlar ilgili yapılabilecek en güzel şeyi yapmışsınız.

pria ve sagol beğendi.
Eski 03-04-2014, 17:16   #38
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Bana da bonsaiden çok bir ağaç gibi geliyor. O soldaki ufaklığı ise apartmanın yanındaki gecekondu gibi görüyorum malesef. Bu bir cins kiraz ağacı(surinam cherry), belki sadece çiçekleri ve meyveleri yüzünden böyle büyük tumuşlardır. Meyveli veya çiçekli ağaçlara biraz daha toleranslı davrananlara rastladım. Çiçeği ve meyvesi güzel de olsa biraz abartmışlar.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg surinam cherry 3.jpg (34.8 KB, 228 views)
Dosya Türü: jpg surinam cherry 2.jpg (30.1 KB, 229 views)
pria ve Sakaki beğendi.
Eski 17-04-2014, 09:32   #39
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

İnternette gözüme çarpan bir çalışmayı paylaşmak istiyorum. Bu kadar uzun bir ağaçtan bu çalışmayı yapmak büyük başarı. Forumda başlangıç aşamasındayken böyle bir ağaçla bu tür bir çalışma başlasa ben dahil birçok arkadaş, olmaz boyunu kısalt derdik. Başka şekilde dizayn edilemezmiydi? Edilebilirdi ama bu haliyle de güzel, estetik olarak hoşuma gitti.

Not: Çalışmayı yapanın adı yoktu ama Bonsaiempire.com un bir sergisinde yayınlanmış.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Bonsaiempire.jpg (65.8 KB, 215 views)
Eski 18-04-2014, 11:22   #40
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Kokufu-ten 2013

Kokufu-ten de sergilenmiş ve dereceye girmiş bir ağaç. Çiçeksiz hali yok malesef.
Böyle bir ağaç gelse üstteki 2 daldan birini kestirmeye/kesmeye çalışırdık zannediyorum. Sağ alttaki dal üstteki daldan ince. Çok estetik duruyor, çok beğendim. Gelişmiş dalları kesmeden önce daha fazla düşünmemiz gerekiyor.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg kokufu-ten-2013.jpg (74.1 KB, 206 views)
Eski 18-04-2014, 21:35   #41
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Kokufu-ten de sergilenmiş ve dereceye girmiş bir ağaç. Çiçeksiz hali yok malesef.
Böyle bir ağaç gelse üstteki 2 daldan birini kestirmeye/kesmeye çalışırdık zannediyorum. Sağ alttaki dal üstteki daldan ince. Çok estetik duruyor, çok beğendim. Gelişmiş dalları kesmeden önce daha fazla düşünmemiz gerekiyor.
"Ten" konseptine uygunluk bakımından ödül almış da olabilir.

Şaka bir yana siz ödül almış deyince şaşırmadım dersem yalan olur sn sagol. Evet çok harika bir görsele sahip ama dürüst olmam gerekirse yine de bir gariplik var gibi (ödüle layıklık anlamında). Belki değişik bir değerlendirme kategorisinde ödül almış olabilir mi?

Bana sorsalar ben hemen sağ alttaki dalı götürün derdim
Şaka elbette, hiç dermiyim.... dermişim

pria ve sagol beğendi.
Eski 19-04-2014, 06:11   #42
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Ödül almasa bile jüriyi geçip sergilenmek için seçilmesi bile çok kolay değil KokuFu da. Dalların 1/3 den başlaması kuralı hiç gözönüne alınmamış gibi görünüyor. Belki çiçekleri nedeniyle kabul edilmiştir desek bile dip sürgünlerine izin verilen acerler de görüyorum. Bunları serbest tarz olarak mı yoksa doğal tarz olarak mı görüyorlar bilmiyorum.

İyi çalışmalar dilerim...

pria, Sakaki ve Cemaleddin beğendi.
Eski 23-04-2014, 18:28   #43
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Japon Gülü

Bu Japon gülünü sanıyorum çoğu arkadaş görmüştür. Güzel görünüyor mu? Bence evet. Hataları var mı? Var --> en alt dal hariç hepsi arkadan çıkıyor ve gençken sert bir şekilde bükülmüş.
Elimizde böyle bir malzeme olsaydı bu hale getiririrmiydik emin değilim, normal olarak ters dallar nedeniyle bu ağacı budayıp yeni sürgün beklerdik.

İtiraf edeyimki ben bu çalışmayı gördükten sonra Japon gülünden aday arayışına girdim ve geçen yaz 1 taneye başladım, bu yaz 1 yeni aday daha düşünüyorum.

Not Bu çalışma da Walter Pall imzalı

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg hibiscus 4 4 5.jpg (60.0 KB, 187 views)
Dosya Türü: jpg hibiscus pall 1.jpg (68.0 KB, 187 views)
pria ve Adem Keskin beğendi.
Eski 25-04-2014, 09:13   #44
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2010
Bu çalışmayı yarıladıktan sonra yayınlamayı düşünüyordum, bu tartışmayı görünce düşüncelerinizi , eleştirilerinizi öğrenmek istedim...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Karaağaç 23nisan2014 sürreal çalışma.jpg (68.5 KB, 184 views)
pria beğendi.
Cemaleddin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2014, 10:21   #45
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Cemaleddin Bey,

Estetiklikten uzaklaşır diye düşünüyorum. İlla değişiklik istiyorsanız biraz daha çalışıp sal tarzına dönüştürülebilir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemaleddin Mesajı Göster
Bu çalışmayı yarıladıktan sonra yayınlamayı düşünüyordum, bu tartışmayı görünce düşüncelerinizi , eleştirilerinizi öğrenmek istedim...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Karaağaç 23nisan2014 sürreal çalışma.jpg (45.2 KB, 175 views)
pria beğendi.
Eski 25-04-2014, 13:18   #46
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Cemaleddin Bey,

Dizayn eksik oldu bir gölet ilave ederseniz daha şık olur. Çalışma tamamlanıp, gölete suyu doldurduğunuzda işlem tamam olur. Böyle göletli bir çalışma düşünüyorum siz daha önce başlamış olursunuz.

İyi çalışmalar dilerim...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Karaağaç 23nisan2014 sürreal çalışma-1.jpg (45.2 KB, 175 views)
Eski 25-04-2014, 20:26   #47
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sayın Sagol, amacım sıradan bir değişiklik yapmak değil. Bir tarz yaratma sancısı olsa gerek...
Nicedir, bonsai tarlalarında üretilen ağaçların bonsaiyi sıradanlaştırdığını düşünüyordum... Bunu kırmanın yolunun ise özgün, sıradışı tasarımlar olduğunu düşünüyorum. Bu süreçte elbette epey sancılar çekeceğiz. Yalnız şuna inanıyorm ki bonsai tarlalarında üretilen tek tip ''meta bonsai'yi'' aşamazsak bizlerde sıradanlaşacağız...

Görüşleriniz için teşekkür ediyorum...
Saygılar...

bonsai tarlası.jpg Bonsai tarlası

bonsai-trees-1_2340238[1].jpg Bu ağaç içerinden hangisi? Farkedebildiniz mi?

Eski 25-04-2014, 21:09   #48
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Cemaleddin Bey,

Kurallara aşırı takılarak doğadaki bazı ağaçları bonsai olarak ifade edemeyeceğimizi ben de inanıyorum. Mesela çam gibi şekillendirilmiş bir leylak beni de rahatsız ediyor. Çinlilerin üstüste birsürü S çizdirdikleri ağaçlara bonsai demek mümkün mü? Türkiyede daha tarlada sıra sıra bonsai yetiştirmeye yıllar var. Genelde aşı yapanımız da çok az olduğundan düşündüğünüz kadar tekdüze değil bence bonsai adaylarımız, sürgün patlasın diye bekleyip ona göre şekillendiriyoruz genellikle. Yine de ağaçlarımızı dizayn ederken denge, oran, mümkünse altın oran, sadelik, mümkünse koniklik gözetilirse gözümüz gönlümüz açılır zannediyorum.

Bu başlıktaki amacım zaten biraz beyin fırtınası yapmak, irdelemek, düşünmeye zorlamak. Göre göre, eleştire eleştire, deneye deneye daha güzele ulaşacağız, hepimizin daha güzel bonsaileri olacak..

İyi geceler dilerim.

Alıntı:
Sayın Sagol, amacım sıradan bir değişiklik yapmak değil. Bir tarz yaratma sancısı olsa gerek...
Nicedir, bonsai tarlalarında üretilen ağaçların bonsaiyi sıradanlaştırdığını düşünüyordum... Bunu kırmanın yolunun ise özgün, sıradışı tasarımlar olduğunu düşünüyorum. Bu süreçte elbette epey sancılar çekeceğiz. Yalnız şuna inanıyorm ki bonsai tarlalarında üretilen tek tip ''meta bonsai'yi'' aşamazsak bizlerde sıradanlaşacağız...

Görüşleriniz için teşekkür ediyorum...
Saygılar...

Eklenti 486294 Bonsai tarlası

Eklenti 486295 Bu ağaç içerinden hangisi? Farkedebildiniz mi?

pria, Cemaleddin ve badrobot beğendi.
Eski 01-05-2014, 10:53   #49
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Hadi bakalım buna ne diyeceksinz?, sevgili dostlar. Bu bir bonsai mi yoksa güzel bakımlı bir ağaçmı? Eğer bonsai olarak kabul görüyorsa hiper boyutuyla sıradanlıktan uzaklaşmış bir çalışma.
Benim fikrim bu bir bonsai değil. Üzerinde Bonsai teknikleri uygulanmış, bakımlı bir ağaç. Bu bana bonsai'deki heyecanı vermedi. Belki bu bir tad alma meselesidir.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 10336726_1503350243226570_3805128401794783746_n.jpg (61.4 KB, 155 views)
pria, Sakaki, sagol ve 1 kişi beğendi.

Düzenleyen badrobot : 01-05-2014 saat 11:05 Neden: yazım hatası
Eski 01-05-2014, 15:31   #50
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Badrobot,

Genelde Çin ve Tayvanda böyle büyük boy bonsailer yapıyorlar. Bunlar zaten ya o işi yapan firmaların gösteriş yapıp adını duyurma merakından ya iş yerleri için ya da parklar, müzeler veya malikhaneler için bir anlamı olan şeyler. Bildiğim kadarıyla şu ana kadar Harun Beyin Alıcı haricinde saksıda çok büyük ağaç çalışan yok içimizde.
Çok büyük bir bir bahçede, sarayda, şatoda bir anlamı olabilir. Dev saksılar gerekir, ağacı vinç ile kaldırıyorlar. Sevsek bile bizleri aşar.
Tanım olarak saksıda olduğu sürece bonsai sınıfına alınabilir.

Bu kadar büyük saksıda çalışmıyorum ama bahçede Erik, kayısı, sedir ve çam ağaçlarını bonsai gibi şekillendirmeye çalışıyorum. 3 yıldır çalıştığım kayısım bu sene az da olsa ilk meyvelerini verecek, cinsi şekerpare, gövde kalınlığı 12-13 cm kadar. Saksısız yani bahçede olunca tanım olarak bonsai olarak adlandırılmıyor bonsai gibi görünseler de biçimlendirilmiş ağaç diyebiliriz.

İyi çalışmalar dilerim.....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Hadi bakalım buna ne diyeceksinz?, sevgili dostlar. Bu bir bonsai mi yoksa güzel bakımlı bir ağaçmı? Eğer bonsai olarak kabul görüyorsa hiper boyutuyla sıradanlıktan uzaklaşmış bir çalışma.
Benim fikrim bu bir bonsai değil. Üzerinde Bonsai teknikleri uygulanmış, bakımlı bir ağaç. Bu bana bonsai'deki heyecanı vermedi. Belki bu bir tad alma meselesidir.

Sakaki beğendi.
Eski 03-05-2014, 07:14   #51
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Bonsai merakı insanda biraz takıntı yapıyor galiba. Parkta, kaldırımda gezerken hayalinde ağaçları budayıvermeye başlıyor insan.

İnternette dolaşırken bulduğum güzel bir delice çalışmasını da hayalimda aşağıdan köklendiriverdim. Hem daha dengeli oldu hem de nebari genişledi hem de ters koniklik önlendi Bir taşla üç kuş. Ama yine de hakkını vermek lazım güzel bir çalışma yapılmış.

Orjinali:

delice.jpg

Hayalimde köklendirdiğim:

delice-1.jpg

Eski 06-05-2014, 10:50   #52
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sadelik

Bonsaideki sadelik kuralı da önemli. İlla bütün dalları kullanmaya çalışmak sadelikten uzaklaşmaya neden olabiliyor.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg begonvil tt-1.jpg (65.5 KB, 147 views)
Dosya Türü: jpg begonvil tt--3.jpg (63.0 KB, 147 views)
Dosya Türü: jpg begonvil tt-2.jpg (48.9 KB, 147 views)
pria, Sakaki ve Adem Keskin beğendi.
Eski 06-05-2014, 13:53   #53
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Bence havai köklendirmeyle bundan iki ağaç çıkarmak en mantıklısı gibi

sagol beğendi.
Eski 06-05-2014, 20:18   #54
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Bonsai'de hedeflediğimiz estetik görüntü hangisi olmalı?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Bonsai%20Spring%202012%20(27)[1].jpg (56.6 KB, 145 views)
Dosya Türü: jpg elm%20bonsai%20feb14[1].jpg (64.6 KB, 145 views)
Dosya Türü: jpg chinese_elm_bonsai[1].jpg (35.1 KB, 145 views)
Eski 06-05-2014, 20:41   #55
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Cemaleddin Bey,

Bu üçünden hangisi daha estetik derseniz bence 3. daha estetik duruyor. İlk 2 si daha bonsai değil, zamanla emekleyip bonsai olacaklar.
1. fotoğrafta alt dallar kalınlaşsa estetik bir bonsai olabilir. Bu haliyle bonsai olmasa da estetiği oldukça iyi, başlangıç aşamasındaki bir çalışma.
2. fotoğrafın bonsai olması için daha çok yıl var ve estetik bulmuyorum, başlangıç aşamasında bir çalışma.

Not: 3. daha estetik ama o da penjing sınıfına girebilir

İyi akşamlar dilerim...

pria, Sakaki ve nicholai hel beğendi.

Düzenleyen sagol : 06-05-2014 saat 21:28 Neden: Not eklendi
Eski 06-05-2014, 22:27   #56
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Katılıyorum Sn. sagol.

İlk ağaçta, çok değerli usta elbette en iyisini biliyordur ama, alt dalların uç alımlarına başlamadan önce birkaç sezon daha kalınlaştırılsa sanki daha iyi olurdu gibime geliyor.

İkinci ağaç zaten daha 10 aydır üzerinde çalışılan bir ingiliz karaağacı.
Ama 50 cm nebari çapıyla çok iddialı bir başlangıç olduğu kesin. Dallanması konusunda ise daha çok yolu var.

Son çalışma ise efsane penjingler arasında zaten yerini almış durumda.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2014, 08:01   #57
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Bu örnekte aslında elma ile armutu karşılaştırıyoruz. 3. belki 4. çatallanmalarını yapmış bir penjing ile yeni başlanmış 2 bonsai çalışmasını karşılaştırmak çok kolay değil. Üçünü bir yarışmadaya soksaydık biri penjing kategorisinde derece alabilirdi. 1. fotoğraftaki emerging kategorisinde 3. ise gelecek vaat eden bonsai adayları kategorisine yer alırlardı zannediyorum.

1. Örnekteki adayda alt dallar gelişmeye bırakılıp kalınlaştırılsa daha iyi olurdu belki ama bu şekilde de olmaz diye birşey yok. Üst dallar yapraksızlaştırılarak alt dallarda kalınlaşma sağlanabilir fakat daha uzun sürer. Bazen ticari kaygılarla bu yola gidiliyor.
Tabiatta bu şekilde alt ve üst dalların yaklaşık aynı kalınlıkta geliştiği durumlar olamaz mı o da olabilir. Bu tür bazı örnekleri mısırda gördüm. Argan ağaçlarında(bizim delicelere benziyor, keçi ağacı diyorlar) onlarca keçi dalların ucunu yiyor dolayısıyla uç alımı ve yaprak küçültme yapıyorlar. Bazı ağaçlarda alt dalların kalınlaşmasına da müsade etmiyorlar. Buna benzer örnekleri dağlarda keçilerin bol olduğu yerlerde bizde de görmek mümkün olabilir.

5-10 yıl sonra bu 3 örneği yeniden karşılaştırsak. 1 ve iki bonsai formuna girmiş olur.
3. örnek zaten gelişmiş ama biraz daha çatallanma olur fazla bir değişiklik olmaz zannediyorum.

Hepinize Güzel bonsailer, penjingler dilerim...

Sakaki ve Adem Keskin beğendi.
Eski 07-05-2014, 08:06   #58
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

3. görsel, yani penjing çalışması yanlış örnekleme olabilir...Peki bu ağaç ? Oranları, estetiği, konikliği, dal yapısı, nebarisiyle değerlendirildiğinde, hangi ağaca varmak isterdiniz?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg W.Pall.jpg (64.1 KB, 147 views)
pria ve sagol beğendi.
Eski 07-05-2014, 08:25   #59
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

1.ağaç dallarında bir düzensizlik ve karmaşa hakim. O nedenle güzel görünmüyor. Fakat 1 gelişme döneminde düzeltilir. ağacın ön yüzü doğru durmuyor ve nebari yok.
2.ağaç; kalın, eğri gövdesi ve nebarisiyle çok idialı bir beden. Ucundaki oyma işlemide fena sayılmaz ama biraz daha fazla olmalı ve daha başarılı olabilir. Dallar gelişmemiş olduğu için kalın gövde çok kaba kalmış. Tel üzerinde yürüyen bir fil gibi...
3.ağaç; bu tür çalışmalara saygın olmasına rağmen kendime yakın hissetmiyorum. Bana göre değil.
4.ağaç; Çalışma tüm oranlamalarıyla güzel, bitmiş bir ağaç.
Böyle bir çalışmaya biraz farklılık olsun diye sahip olmak isterim ama elbette benim zevkim biraz daha farklı.
Şu an itibariyle en güzel ağacı 4.ağaç olduğunu düşünüyorum.

Cemaleddin ve sagol beğendi.

Düzenleyen badrobot : 07-05-2014 saat 08:39 Neden: yazım hatası
Eski 07-05-2014, 08:26   #60
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Cemaleddin Bey,

Ağacın boyu bonsai kurallarına göre uzun olmasına rağmen bu ağaç benim olsaydı sanırım bu şekilde geliştirirdim. İlk dala kadar olan kısım biraz daha kalın olsaydı ideal bir durum olurdu(belki kurbanlık biriki dalla zaman içinde o bölgeyi kalınlaştırmaya çalışırdım). Fakat nebarisi olmasa toprakta da gövde çapı gibi olsa illa kısaltırdım.

Alıntı:
3. görsel, yani penjing çalışması yanlış örnekleme olabilir...Peki bu ağaç ? Oranları, estetiği, konikliği, dal yapısı, nebarisiyle değerlendirildiğinde, hangi ağaca varmak isterdiniz?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024