agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri
(https)

Beğeni Düzeni1104Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-10-2014, 11:00   #211
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Kütükten yapılan çalışmalardan beğendiğim bir örnek. Dönme hareketi ve kuru kısma sarılırmış gibi verilen görüntü güzel.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1 kütükten.jpg (45.8 KB, 137 views)
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2014, 19:30   #212
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Yol, santral, köprü çalışmaları nedeniyle yokolan ağaçları hep birlikte görüyoruz. İnternette dolaşırken demiryolu çalışması sırasında ağaçların nasıl kurtarıldığını görünce biz kaç yüzyıl sonra bu hale geleceğiz diye düşünmeden edemedim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Trees-relocated-by-KKL-JNF-1024x683.jpg (51.5 KB, 120 views)
Dosya Türü: jpg Tree-conservation-by-KKL 700 years old.jpg (74.3 KB, 121 views)
Eski 10-11-2014, 10:10   #213
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Üçüncü boğaz köprüsü için yok edilen milyonlarca orman ağacından, havaalanı yapmak için yok edilen doğal güzelliklerden, termik santral yapımı için kesilen 6000 zeytin ağacından... sonra bu görüntülere bakmak, şu anda ülkemizde bunun fantastik bir hayalden öteye gidemeyeceği anlamına geliyor maalesef!

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2014, 10:26   #214
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.sagol.
Fotoğraftaki manzarayı görüpte duygulanmamak mümkün değil. Malesef bizim ülkemizde böyle bir kurtarma operasyonuna daha önce hiç şahit olamadık (Atatürk'ün yürüyen köşkkü hariç) ve uzun süre daha olamayacağız gibide duruyor. Rant peşine düşen yöneticilerin ağaçları düşünecek zamanları yok.
"Kapitalizim gölgesini satamadığı ağacı keser" K.Marx
Elbette bu sadece ağaçlar içinde söylenmiş bir söz değildir, çok daha geniş kapsamlıdır. Bunlar insanı bile kesiyor, ağaç ne ki...

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2014, 08:26   #215
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Beğendiğim bir çalışma. Kurallara göre bu kadar aşağıdan dal olur mu? Olsa da fena olmaz sanki.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ilginç 1 (2).jpg (65.5 KB, 103 views)
Eski 18-11-2014, 08:46   #216
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Her ağaçta kurallara uyulacak diye kendimizi şartlandırmamalıyız diye düşünüyorum. Genelde dik tarzlarda kurallara uymak daha yerinde olurken, eğri-büğrü, ne şekilde olduğu ilk anda anlaşılamayan ağaçlarda daha özgün çalışmalar ortaya çıkıyor sanki.
Resmideki ağaçta da tüm kuralları altüst eden sola yatmış olan gövde. Eğer o gövde olmasaydı yine kuralcılık tarafım ayağa kalkardı. Ama bu ağaçtada soldaki gövdeyi kesmek çok büyük bir kayıp. Ağacın çok doğal ve güzel görünmesine neden olmuş.
Bu tip çalışmaları çok seviyorum. Temel şekillendirmelerde iyice piştiğimde bu tür ağaçlara yönelmek çok isterim.
Bu tip örnekleri hep karşımıza çıkarıyorsunuz ve bakış açımızı genişletiyorsunuz. Paylaşımlar için teşekkür ederim.

pria ve sagol beğendi.
Eski 19-11-2014, 10:00   #217
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Bonsai ve Sanat

2014 Filipinler Bonsai Show'unda sergilenen bir ağaç. Oymayı çok beğendim. Adam tam bir sanatçıymış. Tepedeki bayan siluetine dikkatinizi çekerim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Philippine bonsai show 2014-1.jpg (45.7 KB, 97 views)
Eski 20-11-2014, 16:27   #218
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Değerli bonsaiseverler,

Bonsainin küçüğü, büğüğü, incesi, kalını, toprakta yetişmişi, saksıda yetişmişi, çekirdekten yetişmişi, kütükten yapılmışı gibi küçük konulara takılmak boşuna. Oran, orantı, estetik, denge, nebari, uyum,... gözetilince her boyda her yöntemle güzel bonsailer yapılabilir.
Türkiyede bonsai çok geç kalmış bir sanat dalı, bizim dünyayı geçmek değil kenarından yakalayabilmemiz, yetişebilmemiz için daha çok örnek görüp, daha çok çalışıp, daha çok denememiz lazım. Tek bir boya takılmayıp, küçük, orta, büyük boylarda ve çeşitli tarzlarda, başta yerel ağaçlar olmak üzere değişik ağaçlar denememiz gerekiyor. Elma, Armut, Kayısı, kiraz, vişne, şeftali, nektarin gibi ağaçlarda daha çok denemeler yapmak lazım. Daha doğru dürüst fındık, kestane, at kestanesi gibi yerel ağaçlarla çalışanımız bile yok malesef.

En güzel bonsailer hepinizin olsun...
Birbirinden güzel görsellerinizle süslü, bonsai sanatına gönül vermiş mesajlarınızı okudukça çok mutlu oldum.

Keşke ülkemiz insanı, gençleri bu güzel alanlara daha çok yönelebilse demeden edemiyor insan, sayın sagol'un yukarıdaki mesajını okuyunca..

Saygılarımla..

Sakaki ve sagol beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2014, 17:27   #219
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Teşekkürler Sayın Pria,

İyi çalışmalar dilerim.....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Birbirinden güzel görsellerinizle süslü, bonsai sanatına gönül vermiş mesajlarınızı okudukça çok mutlu oldum.

Keşke ülkemiz insanı, gençleri bu güzel alanlara daha çok yönelebilse demeden edemiyor insan, sayın sagol'un yukarıdaki mesajını okuyunca..

Saygılarımla..

pria beğendi.
Eski 20-11-2014, 21:43   #220
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Dünyanın en büyük bonsai koleksiyonlarından birine sahip olan Brooklyn Botanical Garden'da sergilenen bu bonsaiye ne diyeceksiniz acaba. Üçgen değil dörtgeni tamamlıyor. Belki 2 hayvan slüeti var diye bu şekilde yapılmıştır ama gövdelerden biri epeyce küçültülse daha iyi olmazmıydı acaba. Bir başka kural ihlali ise gövdeler arasında çıkan dallar. Neyse bu da böyle olsun artık ne yapalım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg brooklyn botanical garden 1.jpg (71.2 KB, 89 views)
Sakaki ve Adem Keskin beğendi.
Eski 21-11-2014, 11:24   #221
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster

Saygılarımla..
Bir arkadaşım bana birkaç sene önce "sanat, karnı tok, bilgi açlığı kalmamış, medeniyet seviyesi yüksek toplumların harcı" gibisinden bir laf etmişti. Bu laf elbette hiç bir toplumun layığı olmadığı gibi, lafın katılacak bir tarafı da yok hani. Bu veya benzeri laflar sadece, sanatla uğraşmayan veya sanata teşvik edici, destekleyici olmayan insan ve toplumların kılıf niteliğinde bir mazereti olabilir.

Binlerce sanatçı görmüş şu dünya, açlıktan sefillik yaşamış veya yaşamakta olan, halkı fakir veya cahil... Ölmüş olanlarının da bir kısmı öldükten sonra zengin olan... Yapamayacak veya başaramayacak hiçbir şey yok bir toplum için, yeter ki halk birey için değil, birey halk için var olsun.

Hepimiz elimizden geldiğince bu sanatı yaymaya ve geliştirmeye çalışıyoruz sn pria. Yeter ki insanlar iligli olsun. Uzun lafın kısası sizi de en kısa zamanda aramızda görmek isteriz doğrusu

("Selam verdik, borçlu çıktık" diye tam da buna denir herhalde)

pria, sagol ve Adem Keskin beğendi.
Eski 21-11-2014, 11:29   #222
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Dünyanın en büyük bonsai koleksiyonlarından birine sahip olan Brooklyn Botanical Garden'da sergilenen bu bonsaiye ne diyeceksiniz acaba. Üçgen değil dörtgeni tamamlıyor. Belki 2 hayvan slüeti var diye bu şekilde yapılmıştır ama gövdelerden biri epeyce küçültülse daha iyi olmazmıydı acaba. Bir başka kural ihlali ise gövdeler arasında çıkan dallar. Neyse bu da böyle olsun artık ne yapalım.
Bu ağaç aynı zamanda malzeme israfı gibi olmuş sn sagol. En az iki ağaç daha çıkarmış bundan

sagol beğendi.
Eski 21-11-2014, 15:34   #223
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Yine Brooklyn Botanical Garden da sergilenen bir ağaç gözüme çarptı. Boyu gövdenin 10 katı ve daha kalınlaştırma gayreti yok, bonsai saksısına alınmış ve sergileniyor. Aslında boyunun uzunluğu gözümü çok da rahatsız etmiyor ama benim ağacım olsa başlangıçta biraz daha aşağıdan keserdim, konikliği de daha iyi olurdu.

Tepede soldaki anadal kalınlığındaki dal göze çok hoş görünmüyor. Sağ en alt dalın yeşil kısmı soldaki en alt dalla aynı seviyeye çıkarıldığından biraz simetri hissi uyandırıyor, biraz daha aşağıda tutulmasını tercih ederdim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg brooklyn botanical garden 8-1.jpg (66.8 KB, 76 views)
pria, Sakaki ve Adem Keskin beğendi.
Eski 21-11-2014, 15:43   #224
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Yine Brooklyn Botanical Garden da sergilenen bir ağaç gözüme çarptı. Boyu gövdenin 10 katı ve daha kalınlaştırma gayreti yok, bonsai saksısına alınmış ve sergileniyor. Aslında boyunun uzunluğu gözümü çok da rahatsız etmiyor ama benim ağacım olsa başlangıçta biraz daha aşağıdan keserdim, konikliği de daha iyi olurdu.

Tepede soldaki anadal kalınlığındaki dal göze çok hoş görünmüyor. Sağ en alt dalın yeşil kısmı soldaki en alt dalla aynı seviyeye çıkarıldığından biraz simetri hissi uyandırıyor, biraz daha aşağıda tutulmasını tercih ederdim.
Sn sagol,

Geçenlerde bir Amerikan forumunda gözüme enteresan bir şey ilişmişti bu konuyla ilgili olarak: Avrupa ve Amerikalılar bu tip ağaçlar için Moyogi-Literati, Chokkan-Literati gibi format isimleri uydurmaya başlamışlar.

Tarza göre ağaç biçimlendirmek ve eğitmektense, ağaca göre tarz uydurmak bonsai felsefesiyle ve temel ilkeleriyle ne derecede bağdaşıyor orası tartışılır tabi...
Bir şekilde işin kolayına kaçma gibi geliyor bana.

Sanatsal/estetik değerinin yanı sıra, zor olanı ve emek gerektireni her zaman daha değerli olanıdır, yaşamın ve sanatın diğer her dalında olduğu gibi... diye düşünüyorum şahsen.

pria ve sagol beğendi.
Eski 21-11-2014, 15:48   #225
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Haklısınız Sayın Sakaki,

Biraz daha emekle daha güzel, daha estetik bir şey olurdu. Biraz kolayına kaçmışlar diyelim.

İyi çalışmalar dilerim....

pria beğendi.
Eski 21-11-2014, 15:50   #226
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Şimdi tekrar baktım da, bu ağaçtaki tek sorun bu da değil gibi sanki

Dalların tamamı yere paralel de değil aynı açıda da değil, ne de birbirleri arasında paralellik arz ediyor. Bunun yanı sıra bazı kısımlarında aynı noktadan çıkmış birden fazla dal var. Hatta ve hatta en üstte sola bakan kalın bir dal var ki aşağıdakilerden hepsinden daha kalın...

pria ve sagol beğendi.
Eski 21-11-2014, 15:54   #227
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Evet bir karmaşa var o da sadelik kuralıyla çelişiyor. Bakınca gözü rahatsız eden çok şey var. Avrupada yapılmış olsa Walter Pall milleti kışkırtmak için yaptı diyeceğim.

pria ve Sakaki beğendi.
Eski 21-11-2014, 17:31   #228
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster

Hepimiz elimizden geldiğince bu sanatı yaymaya ve geliştirmeye çalışıyoruz sn pria. Yeter ki insanlar iligli olsun. Uzun lafın kısası sizi de en kısa zamanda aramızda görmek isteriz doğrusu

("Selam verdik, borçlu çıktık" diye tam da buna denir herhalde)
Hani ben de boşuna girmiyorum bu güzel bilgilerle dolu sayfalara sayın Sakaki..
İçim gitmiyor, özenmiyor değilim..
Aslında bir ucundan başlaşam mı acaba demiyor da değilim..
Ben çalılıklarda ormanlık alanlarda gezip dolaşmayı çok seven bir insanım..Belki de bonsai için uygun bitkilerin yanından bile çok geçmişimdir..

Bu sene fidanlıkta kendiliğinden, çekirdekten çıkan yabani zeytinler yani deliceler var..Onları eğip bükerek şekil vererek büyütmeğe çalışsam fena olmayacak gibi..
Bunu kafadan attım biraz, biraz daha okuyayım bonsai sayfalarını bakalım, nasıl, nereden başlamak gerekir, bonsai tam olarak nedir iyice anlıyayım; belki minik bir rota çizebilirim bu konuda..
İnanın gördüğüm güzellikler karşısında özenmiyor değilim..İnsan zaten sevdiği şeyleri güzel yapar, yapmağa çalışır, değil mi ?

Saygı ve selamlarımla.
Keyifli çalışmalarınızda başarılar diliyorum sizlere..

Sakaki, sagol ve Adem Keskin beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2014, 18:04   #229
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Pria,

Yıllarca bonsailere özenle bakarken, 3 yıl önce başladım ve bir tutkuya dönüştü. Biraz daha okuyup başlamanızı destekliyorum. Delicelerle çalışmak zevkli, bahçede daha çabuk geliştirebilirsiniz. Kurtbağrı(ligustrum) ve ardıç da başlangıç için uygun türlerden.
Aramıza katılmanızı bekleriz.

Güzel bonsailer dilerim...

pria, Sakaki ve Adem Keskin beğendi.
Eski 23-11-2014, 07:58   #230
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Bir Alman forumunda( Bonsaifachforum.de ) rastladığım bir ligustrum(kurtbağrı)
çalışması, doğallığı ve hareketiyle ilgimi çekti. Çalışmayı yapan Josef Knieke.

Ben dahil çoğumuz büyük olasılıkla koniklik için ikiye çatallandığı yerde dallardan birini keserdik, adam kesmemiş ama böyle de güzel olmuş. Daha çok örnek görüp üzerinde düşünmek gerekiyor.

40 cm yüksekliğinde, 2008 den beri eğitiliyor, toplam yaşı 18. Kalınlığını yazmamış ama 5-6 cm zannediyorum, nebari ise belki 8-10 cm o da yan yatırlarak sağlanmış, yani fazla kalın da değil.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ligustrum b-1.jpg (59.5 KB, 63 views)
Dosya Türü: jpg ligustrum b-2.jpg (57.3 KB, 62 views)
Dosya Türü: jpg ligustrum b-3.jpg (61.9 KB, 66 views)
Dosya Türü: jpg ligustrum b-4.jpg (62.4 KB, 66 views)
Eski 23-11-2014, 09:23   #231
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

bence bu çalışmada birbirine kaynamış iki ağaç var.

sagol beğendi.
Eski 23-11-2014, 09:27   #232
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

2 hatta belki 3 ağacın kaynaşmasıyla yapılmış olabilir ama tek ağaçtan da bu tür bir çalışma yapılabilir. Bu sene birkaç ligustrum daha başlatmayı planlıyorum, çalıştıkça hoşuma giden bir tür.

İyi bir pazar günü dilerim....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
bence bu çalışmada birbirine kaynamış iki ağaç var.

Sakaki beğendi.
Eski 23-11-2014, 09:27   #233
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

hatta 3 ağaç.

sagol beğendi.
Eski 23-11-2014, 09:31   #234
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

abi bakıyorumda sende erkencisin.
Bu çalışmada olduğu gibi 2 veya daha fazla ağacın uyumlu bir şekilde kaynaştırılmasıla çok güzel çalışmalar yapılabilir. İşin sırrı taa en başta ağaçları uygun bir şekilde birbirine yanaştırılırsa doğal bir görsellik yakalanır. O nedenle ilk başataki kurgu çok önemli.
Bu çalışmadada 3 ağacı yan yana getirilirken öylesine uyumlu bir dizilm yapılmış ki bizler bunu anlamakta zorlanıyoruz. Demekki çalışma çok başarılı ve güzelde.

sagol beğendi.
Eski 23-11-2014, 09:35   #235
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Ben böyle görüyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 527317d1416725601-ligustrum-b-2.jpg (53.8 KB, 62 views)
sagol beğendi.
Eski 23-11-2014, 09:37   #236
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Evet ben de hep erken kalkıyorum.
Ligustrum pek de kolay kaynayan ağaçlardan değil, 5-6 senede ancak bu şekilde bir kaynama olur zannediyorum ama denemeye değer. Çalışmaya başlamadan 12 sene geçtiğine göre tohumdan yetiştirme 3 fidan.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
abi bakıyorumda sende erkencisin.
Bu çalışmada olduğu gibi 2 veya daha fazla ağacın uyumlu bir şekilde kaynaştırılmasıla çok güzel çalışmalar yapılabilir. İşin sırrı taa en başta ağaçları uygun bir şekilde birbirine yanaştırılırsa doğal bir görsellik yakalanır. O nedenle ilk başataki kurgu çok önemli.
Bu çalışmadada 3 ağacı yan yana getirilirken öylesine uyumlu bir dizilm yapılmış ki bizler bunu anlamakta zorlanıyoruz. Demekki çalışma çok başarılı ve güzelde.

Adem Keskin beğendi.
Eski 23-11-2014, 11:45   #237
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Sıradan çalışmaların arasına değişik teknikler denemek güzel bence. Ben de bu sene bu tip bir şey yapmayı planlıyorum ağaç cinsine karar veremedim . Bir de neagari başlatmak istiyorum , bakalım .. Bu arada Sayın Sağol kurtbağrının yaprak döken bir türü heralde örnekte verdiğiniz. İyi çalışmalar .

Sakaki ve sagol beğendi.
Adem Keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2014, 12:14   #238
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Biraz değişik çalışmalar yapmak iyi olur bence de. İstanbula geldiğinizde fırsat bulursak 100 lük(10 cm çaplı) su borusunda geliştirdiğim neagariyi beraber açıp bakarız.

Karlı halinin yapraksız olması dikkat çekmez zannediyorudum, iyi farkettiniz.
Yukarıdaki çalışılan ağaç Ligustrum vulgare, semi-evergreen yani iklime göre yaprak döküyor İstanbul ve Ereğlide yaprak dökmez ama Erzurum, Almanya gibi daha soğuk yerlerde kışın yaprak döker.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adem Keskin Mesajı Göster
Sıradan çalışmaların arasına değişik teknikler denemek güzel bence. Ben de bu sene bu tip bir şey yapmayı planlıyorum ağaç cinsine karar veremedim . Bir de neagari başlatmak istiyorum , bakalım .. Bu arada Sayın Sağol kurtbağrının yaprak döken bir türü heralde örnekte verdiğiniz. İyi çalışmalar .

Eski 23-11-2014, 13:52   #239
Yeni Üye

erdemreyyan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2014
Walter Pall u eleştirmek bize düşmez ama fikrimi sorcak olursanız ağaçtaki oyuk hiş hoşuma gitmedi çünkü doğal deyil hele bide içinin boyanması manzarayı bozmuş ama genel görünümü muazzam Walter Pall u tebrik ederim

sagol beğendi.
erdemreyyan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2014, 17:57   #240
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
İyi olur Sayın Sağol , benim yapacağım çalışmaya ön bilgi olmuş olur .

Sakaki ve sagol beğendi.
Adem Keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024