agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-09-2011, 20:00   #1
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Uygulamada yapılan hatalar

Hepimiz çalışırken kimi hatalar yapıyoruz. Bunların bazıları bilmeden oluyor. Bazıları bile bile. Bazıları da bizi uyardıkları halde, hatada ısrar etmekten kaynaklanıyor.
Yaz ortasında ardıca kabuk soyma yakma budama telleme uygulamasın ağacın sonunu getireceğin bile bile yapma gibi.
Burada, o anki uygulamayı sonra kimse merak etmeyecek nasılsa gibi bir fikir varsa o da çok etik olmaz.

Latif'in selvi başlığında konuyla ilgili biraz konuştuk.
Yani bir konuda devam etmek daha uygun.
Telleme ve budama aslında çok karmaşık uygulamalar değil ama, hatalı uygulamalar kötü sonuçlara neden olabiliyor.
akça.jpg
Öndeki ve arkadaki iki akçaağaç aynı yaşta.
Aslında böyle tohumdan yetiştirme konusu da ayrıca konuşulacak bir konu. Senelerce beklemektense zaten heryerde bulunacak bir akçaağaç alınabilir. Bu da en uygunu olur. Bunu yaparken de uygun bir gövde yapısının olmasına önem vermek gerekir.

Budama da yapılan ağır hatalara iyi bir örnek olması için iki akçaağacın ikisini bir arada fotoğrafladım.

Öndeki fidanın ana gövdesi ağır biçimde budanmış çıkan yan dal da budanmış. Tekrar budanmış.
Sonuç, ağacın artık gelişmesine olanak kalmamış.

Yandallar gövde gibi gelişme ve dallanma eğiliminde olmayacağı için ilk hata yapılmış sonra aynı hata üst üste tekrarlanmış. Gelişmenin arkadaki ağaçla kıyaslanması durumu sanırım izah ediyor.

Budamaların zamanı da uygulama kadar önemli. Ağaçlar kışa hazırlanırken yapılacak ağır budama , ağacın tekrar sürgün vermesini teşvik edecek ki sonu büyük olasılıkla kötü olacak.
Her işi zamanında yapmak en uygunu.

Tabi sürekli söylediğim ince gövdeli ağaçlarla çalışıp vakit kaybetmektense, uygun kalınlıkta gövdeler almak gerek.

Öndeki fidandaki yaprak uçlarında kurumalar hatalı sulamadan ve erken sığ saksıya almaktan. Gövdenin daha net görünmesi için bazı yaprakları aldım, kuruma daha belirgindi.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2011, 21:35   #2
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Bazen Öğrenmenin en etkili olanı hata yapark öğrenmektir.
Bir zamanlar bir dahinin sözlerini okumştum çok etkilenip not almıştım.

1. Merakınızın peşinden gidin
"Benim özel bir yeteneğim yok. Yalnızca tutkulu bir meraklıyım."
Sizin merakınızı çeken nedir? Neyi en çok merak ediyorsunuz?
Benim merak ettiğim neden bazı insanların başarılı olup bazılarının olamadığıdır.
Bu yüzden yıllarca başarı üzerine çalıştım. Merakınızın peşinden giderseniz başarıya ulaşırsınız.

2. Azim paha biçilmezdir
"Çok zeki olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarıyorum."
Belirlediğiniz yolun sonuna ulaşacak kadar sabırlı mısınız?
Posta pullarının gideceği yere varasıya kadar mektuba yapışıp kalmasından ötürü çok değerli olduğu söylenir.
Posta pulu gibi olun ve başladığınız işi bitirin.

3. Bugüne odaklanın
"Güzel bir kızı öperken düzgün araba kullanan birisi, öpücüğe hak ettiği dikkati vermiyor demektir."
İki atı aynı anda süremezsiniz. Bir şeyler yapabilirsiniz ama her şeyi yapamazsınız.
Şimdiye odaklanın ve bütün enerjinizi şu anda yaptığınız işe verin.

4. Hayal gücü güç verir
"Hayal gücü her şeydir. Sizi bekleyen güzelliklerin önizlemesi gibidir. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir."
Hayal gücünüz geleceğinizi belirler. Einstein şöyle der: ‘Zekanın gerçek göstergesi hayal gücüdür, bilgi değil’.
Bu yüzden hayal gücünüzün hantallaşmasına izin vermeyin.

5. Hata yapın
"Hiç hata yapmamış bir insan yeni bir şey denememiş demektir."
Hata yapmaktan korkmayın. Eğer nasıl okuyacağınızı bilirseniz hatalar sizi daha iyi bir konuma getirebilir.
Başarılı olmak istiyorsanız yaptığınız hataları üçe katlayın.

6. Anı yaşayın
"Ben geleceği hiç düşünmem, ne de olsa gelecektir."
Geleceği ayarlamanın tek yolu olabilidiğiniz kadar şimdide olmaktır.
Şu anda dünü ya da yarını değiştiremezsiniz. Önemli olan tek an şimdidir.

7. Değer yaratın
"Başarılı olmaya değil, değerli olmaya çalışın."
Zamanınızı başarılı olmak için harcamayın, değerler yaratın.
Eğer değerli olursanız başarı kendiliğinden gelecektir.

8. Farklı sonuçlar beklemeyin
"Delilik: Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek."
Hergün aynı rutinde yaşayarak farklı görünmeyi bekleyemezsiniz.
Hayatınızın değişmesini istiyorsanız kendinizi değiştirmelisiniz.

9. Bilgi deneyimden gelir
"Bilgi malumat değildir. Bilmenin tek yolu deneyimlemektir."
Bir konuyu tartışabilirsiniz ama bu size sadece felsefi bir anlayış kazandırır.
Bir konuyu bilmek istiyorsanız onu deneyimlemelisiniz.

10. Kuralları öğrenin, daha iyi oynayın
"Oyunun kurallarını öğrenmek zorundasınız. Böylece herkesten iyi oynayabilirsiniz."
Yapmanız gereken iki şey var. Birincisi oynadığınız oyunun kurallarını öğrenmek.
İkincisi ise oyunu herkesten iyi oynamayı istemek. Bu iki şeyi yaparsanız başarı sizinle olur!

Albert Einstein

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2011, 22:12   #3

memet's Avatar

Tekin bey yeniden bir polemik deniyorsunuz sanırım buyrun. Bence sakıncası yok. Başkaca bir şey yapmıyor gibisiniz bu aralar.

Öğrenmenin yolu hatada ısrar değildir.

Başarılı olmak için hatanızı üçe katlayın.. Bence bunu biri uydurmuş altına Einstein imzası atmış . Nette böyle sahte metinler milyonlarca bulunabiliyor. Ama bu kadar saçmalık az bulunur cinsten .
Bilgi malumat değilmiş deneyimmiş ömrümde bir fizikçiden böyle laf duyacağımı düşünmezdim şimdi de düşünmem, bu bütün teorik fizik yoktur diyen bir fizikçi olmasını gerektirir. Kısaca metin altındaki imzaya ait değil, siz de dahil herhangi birisine ait olabilir . Siz bu metni sorgulamadan okuyup kabul ettiyseniz. Başka da ne diyeyim. Zaten daha önceki gibi sadece polemik denemesi yapmışsınız.

Okuyanların şöyle sonuç çıkaracağına dair hiç aklınızdan birşey geçti mi. "Eyvallah aklıma estiği gibi kesip doğrayayım saçmaladıkça öğreneceğim." Ne güzel yol. Kaybınız ne. Geri kalan herşey kaybınız. Bilgi birikim adaam sende ne önemi var. Yap hatayı öğren doğruyu.

"Bir konuyu tartışabilirsiniz ama bu size sadece felsefi bir anlayış kazandırır.
Bir önerme olarak da tam bir felaket de felsefi bir anlayış kazanmanın nesi kötüdür açıklayabilir misiniz.

Size de kısaca polemik yapmaya devem edecekseniz bir hisse çıkarayım sizin için, hatada devam etmek size ilginç geliyorsa meydan geniş istediğiniz kadar yapın. Bir sonucu yukarıda.

""Delilik: Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek.
"
Şu önermenize odaklanın.
Delilik yerine hatayı koyun.
Süreki hata yaparak doğruyu bulamazsınız, biraz, aşağıladığınız felsefeyle ilgilenseniz bunu kolayca anlarsınız.

Bonsai bir oyun değil herkesten iyi olmak için de yapılmıyor. Biraz gayret edin işin özünü anlamaya çalışın. Bu son cümle son maddenize gönderme.

Yarabbi hayal gücü ve bilgi ile ilgili inanılmaz cümleyi atlamışım ki işte orada nutkum tutuldu. Dördüncü madde.
İyi polemikler. Böyle başka metinler varsa elinizde, sık sık ekleyin.
Bonsai ile ilgili bir kaç bilginiz varsa onu da eklerseneniz benim için o da makbuldür.

Size yardımcı olmak için biraz okumanızı önereceğim ( felsefe )bilmem yararı olmaz gibi. Öğrenme, bilgi deneyim tecrübe hata yapmada ısrar değil hatalardan ders çıkarma biçimindedir. Bu dersin de başka hata yapmak değil aynı hatayı tekrarlamamak biçiminde olması gerekir. Sizden önce biri aynı hatayı yapıp ders çıkarmışsa ve size bak bu böyle oluyor diyorsa, bir lafını dinlemek size çok şey kazandırır, aynı hatayı yapmış olması da gerekli değil, öğrenmek de iyi sonuç almaya yarar. Deneyin göreceksiniz.

Baktıkça başka inciler de gördüm de metinde bonsai konusuna bir açılım getirmiyor bu kadarı yeterli.

Yukarıdaki hatalı uygulamayı onaylıyor gibsiniz bunu mu anlamalıyız şimdi. Uygulama umrunuzda değil fırsat buldum bir polemik konusu yakaladım diyorsunuzdur belki.

Lüften bir karşı argümanınız olacaksa içeriği polemik biçiminde değil bonsaiye birşeyler ekleyebileceğiniz bilgileriniz biçiminde olsun.
Bugüne kadar yapmadığınız bir şeyi istemiş oluyorum ama, denedim.

Eski 26-09-2011, 22:42   #4

memet's Avatar

"...hangisi olursa olsun denge, estetik, felsefe konularında gerekli çalışmalar yine bize kalıyor.

Eh, o zaman herkese bol şans ve sabır dilerim..."

Rasgele bir başlık açtım herhangi bir mesaj seçtim. Bu cümleye denk geldim.
Bonsaide odaklanılacak konular bunlardır. Hatalar değil.
Hata bir daha yapmamamız gerekeni gösterir.
Biraz dikkatli olsak bir yerlerde bize bunu yapmayın diye uyaran bir bilgiyi de aslında önceden görürüz.

Eski 26-09-2011, 22:55   #5
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Yaz ortasında ardıca kabuk soyma yakma budama telleme uygulamasın ağacın sonunu getireceğin bile bile yapma gibi.

Budama da yapılan ağır hatalara iyi bir örnek olması için iki akçaağacın ikisini bir arada fotoğrafladım.

Öndeki fidanın ana gövdesi ağır biçimde budanmış çıkan yan dal da budanmış. Tekrar budanmış.
Sonuç, ağacın artık gelişmesine olanak kalmamış.

Yandallar gövde gibi gelişme ve dallanma eğiliminde olmayacağı için ilk hata yapılmış sonra aynı hata üst üste tekrarlanmış. Gelişmenin arkadaki ağaçla kıyaslanması durumu sanırım izah ediyor.
Yukarda budamadan dolayı gelişme göstermedi dediğiniz akcağaç bence budamadan dolayı değil sığ saksıda kaldığı için gelişme göstermemiş.
Mehmet bey sizinle ne polemik ne de sohbet etmenin bana bir şey kazandırmayacağını biliyorum.
Hata yapmak insana mahsustur hatalarımız elbet de olacak önemli olan hatalardan ders çıkarmaktır.

Yaz ortasında soyma kesinlikle yapılamaz değildir Ali beyinde bir yerlerde yazdığını sanırım okumadınız. Yazın aktif dönemde yapılan soyma işleminden sonra yaraları daha hızlı iyileşiyor. Yazın aktif dönemde dikkatli sarılmış gözetim altındaki dalların tellenmesi sakıncaları olmasına rağmen daha iyi sonuçlar da almak mümkün.

Yakma işlemine gelince eğer ağaç önceden hazırlanmış sa kuru ve ölü gövde oluşturulmuş ise burada da oyma ve yakma işlemi yapılabilir.

Demek istediğim şudurki sebze yazın yetiştirilir kışın olmaz. Ama gerekli şartlar oluşturulursa kışın da sebze yetiştirebilirsin. Bonsai de yaz döneminde kesinlikle yapılmaması gereken tek işlem Kök budaması ve ağır budamalardır. Diğer işlemleri deneyimli bonsai yetiştirmek de botanik bilgisi olan arkadaşlar yapabilir.

Eski 27-09-2011, 07:27   #6

memet's Avatar

Hata yapın durumundan hatamızdan ders çıkaralım aşamasına gelmenize sevindim.

İnsanoğlu herşeyi anlar, yanlış anlar diye bir espri vardır.
Eğer baktığımızı bildiğimiz kadar anlar bununla da yetinirsek. Kabuk soymanın felaketiyle de yüzleşiriz. Jin yapmak istiyorsunuz ağacın üzerinde çalıştınız kabuğunu soydunuz yazın, yapacağınız şey başkaca uygulama yapmamak ağaçta yarattığınız ağır stres nedeniyle dinlenmeye almaktır. Yara kapanır kışın uygulamya devam edersiniz. Eyvallah.
Ağacı soyar, oyar,yakar budar teller işte oldu derseniz ölür. Zaten olan da bu.
Yani canlı dokuya uyguluyorsunuz işlemlerin tümünü. Oyduğunuz yaktığınız daha kabuğunu yeni soyduğunuz doku. Sizin dediğiniz gibi değil, böyle yapılan uygulamalar da gördüm, ama aynı ağacı daha sonra görmedim. Uygulamanın da mevsimsiz yapıldığını söyleyemem gördüğüm videodan.

Ben gardenyaya yazın ortasında toprak değiştirdim kök budaması yaptım. Yerine koydum. Yapmasam ölecekti. Hiç bir şey yapılamaz değildir. Zamanında yapılmalıdır. Gardenyaya zamansız denemem gerekti. Böyle yapılması gerektiğinden değil, yapacak şey kalmadığından.

Yeni başlayanlar ne gübre kullanalım dediklerinde hemen20 20 20 diyorum. Ben kullanmıyorum. Şimdi sen yapmadığın şeyi neden başkasına öneriyorsun diyeceksiniz. Başlarken yapılacak yapılamayacak şeyler var.

Hızlı büyüyen ağaçlar var yavaş büyüyenler var. Sonbaharda hızlı büyüyen bir sukulenti tellerseniz besbelli iz bırakır birkaç günde.

Bunları söyleyebilmek için, yazın telleme yapıp denediğim fidanlar zamansız budadığım dallar, vs var, sonuçlarını zarar görmeden öğreneceğim, başkasına aktarabileceğim çok uygulamam var.
İzmir'de acer. Bir sürü palmatum var elimde. Ne akıyor ne kokuyor yazın da yapraklar yanıyor.
İşte merak eden Hasanali'nin acerlerine baksın. Ben aman yaprağı yandı yanmadı derken onunkiler gelişiyor.
Gece serinliği uygun nem, kış soğuklaması yaratamıyorsam, bölgeye uygun değil. Acerpalmatum. Sırf sonucunu göreyim diye bir dünya para verip sıcak yanmasından koruyan bir de ilaç alıp uyguladım. Sonuç çok başarılı. Gölgede durmasına rağmen yandı yapraklar.
Grip salgınları sırasında bolca maydonoz yeyin demek ne kadar işe yararsa, uygun olmayn iklimde yaprakları güneşten ilaçla koruyacağım demek de o kadar işe yarar.
ilacı ilk sorduğum ziraat mühendisi çöle Norveç'te yetişen çam dik sonra yapraklarını ilaçla ben de gelir gölgesinde bira içerim dedi.
Bunu herkesin birer kere denemesi şart değil.

Eski 27-09-2011, 18:19   #7

memet's Avatar

" Ağaçlarında demir eksikliği var."

Yok o demirden değil gölgede kaldı, Çinko eksikliği de olabilir.

"Ağaçlarında demir eksikliği var sen beni dinle zaçı kıbrıs karaboya ikisinden birini kullan."
Yok ben hümik asit verdim, içeriğine baktım demir de varmış.
"Ya şu ağaçlarına söylediklerimi bir uygula."

Hümik asitte demir var dedim ya

Şimdi bu diyalog aslında gerçekten oldu.
Burada benim hatam madem söyledin dinlemiyor, neden ısrar ediyorsun biçimindedir.
Sanırım bu da benim hatada ısrar etme biçimim oldu.

Eski 27-09-2011, 22:18   #8
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Türkiye de bonsai adına yeni yeni yol almaya başladık. Hiç bir çocuk düşmeden yürümeyi öğrenemez. Siz ne kadar tarif ederseniz edin o yürümeyi deneyecek düşecek kalkacak tekrar deneyecek. Sonra koşmaya başlayacak arada tekrar düşecek ama tekrar ayağa kalkacak.
Teori elbet gerekli ama asıl olan deneyimdir. Siz insanlara onu yapmayın bunu yapmayın tehlikeli vs Bonsai de deneyim kazanmak için elbet de hatalar yapacak insan eğer hiç hata yapmıyorsa gerçek ten deneme yapmıyordur.

Hangi sanatkar çıraklık döneminde hata yapmamıştır ki her şeyi bilse bile eli yatkınlaşması için alıştırma yapması lazım. Diyeceksiniz şimdi eli yatkın hale gelmesi için illada ağaç ölmeli mi değil elbet ama ölebilirde.
Amaliyat masalarında insanlar bile ölebiliyor.
Bence insanları deneme yapmadan bukadar korkutmayın.

Bu ara deneyim kazanmak için denek dallar da kullanılabilir tabi ki. Denek dalları telleyip, deneyim kazanabilirsiniz

Eski 28-09-2011, 04:44   #9

memet's Avatar

Aslında linkiniz beni doğrıuluyor biraz.
Denem yapmaktan korkutma gibi bir tavrım yok.
Kendim ne gibi denemeler yapıyorum yazdım.
Demir eksikliğini gidermenin de denem yanılma ile öğrenilecek bir yanı yok bu arada.

"Bu nedir demir eksikliği ne, yapmak gerek, zaçıkıbrıs ver, dur ben hümik asit deneyeceğim" demenin bir anlamı yok yani.
Aslında snatkarlıkta çırkaların hata yapamsıan ço kzin de verilemz. Buan rağmen hatalr yaptığında çırka ustadan sürekli doğrusu budur biçimindeuyarı gelir.

Deneyim, deneme yapma birikim çalışmamın toplamıdır.

Muhakkak ki her şeyer ağmen hatalar yapıyoruz. Kaçınılmaz oluyor. Ama, doğrusunu bile bile yapılan hata değildir.

Güllerimden biri yandı en çok da üzerine titrediğim. Dikkat etmemişim az su vermişim.
Ama, arasıra sulama genel bir eğilim olursa ağaçlar yanmasa bile gelişmez.
bunu denemek gerekli değil. Öğrenmek yeterli.

Bonsaide gelenek, estetik işin felsefesine inmek özellikle önemli olan yeri. Bunlar denyimden çok bilenden aktarılan(malesef bu konuda ülke olarak işin başındayız) bilgi kendi çabamızla edinilen bilgi ile olur.

Yirmi ağaç telledim gövdenin iç tarafından çıkan dal görsel olarak iyi durmuyormuş demeye gerek yok, önceden bunu denemiş bir genel fikre sahip olmuşlar. Onu izlemek en uygunu.

Eski 29-09-2011, 18:24   #10

memet's Avatar

Konu biraz dağıldı. Örnek üzerinden konuşmaya devam edecektim.
Burada budama hataları daha belirgin.
İlk budama aslında yapılmamalıydı ama, açısı da uygun değil. Yukarı yönelen yan dal budanarak yan dal sürmesi engellenmiş bu da artık ağacın bir şekle girmesini imkansız kılmış. Ama sonra bir budama daha yapılmış. İnce dallarda son bir budama daha var fotoğrafta görünmüyor.

Bu hata değil. Hata aslını öğrenirsiniz de, bir yanlışlıktır olur ona denir. Öyle yapma dendiği halde yaptığınız hata değildir.

Ağaçlarınızı budamadan önce bir amacınız olur ona yönelik budarsınız.
Bir yapalım bakalım biçiminde yapılmamalı işlem.
Ben bilirim bu işi durumu ise, bonsainin kaldıracağı bir durum hiç değildir.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg budama.jpg (55.2 KB, 355 views)
Eski 29-09-2011, 23:40   #11
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Alıntı:
Aslında linkiniz beni doğrıuluyor biraz.
Denem yapmaktan korkutma gibi bir tavrım yok.
Kendim ne gibi denemeler yapıyorum yazdım.
Demir eksikliğini gidermenin de denem yanılma ile öğrenilecek bir yanı yok bu arada.
Linkim Sizi doğrulamıyor. Bilakis yapılacak hataları denekler üzerinde bol bol yapıp deneyim kazanmayı sağlıyor.
Bizlerin bonsai tasarım ve el becerisini geliştirmeliyiz Fidan yetiştiriciliği ayrı bir iş.
Bana göre bonsaiclerin dr.kadar bilgin olması şart da değildir. Demir Bakır Çingo Kalsiyum vs eksikliğini bilemeyen zirat mühendis leri de vardır.

Alıntı:

Aslında snatkarlıkta çırkaların hata yapamsıan ço kzin de verilemz. Buan rağmen hatalr yaptığında çırka ustadan sürekli doğrusu budur biçimindeuyarı gelir.
Haklısın çok izin verilmez ama usta hem anlatır hem tarif ederek nasıl yapılması gerektiğini yanında yapar sende böyle yapacaksın der. Bonsai bilenlerin de bence böyle anlatması lazım. Yazılı bilgi zaten dolu internet de.

Alıntı:

Deneyim, deneme yapma birikim çalışmamın toplamıdır.
Usta olarak yetiştirdiğim oğlumu bir işe bırakmıştım işler çok güzel yolunda gidiyordu işi yaptıran çok da memnun du. birgün kontrol etmeye gittiğim de mal sahibi hep gelip kaçıyorsun oğlunu seyret ustalık öğren dedi. Bunu duyan oğlum, Benim ustam zaten babam dedi. İş sahibi görmem lazım dedi. Evet Birikim ve çalışmaları anlatmak yetmiyor göstermek de gerekebiliyor.

Alıntı:
Muhakkak ki her şeyer ağmen hatalar yapıyoruz. Kaçınılmaz oluyor. Ama, doğrusunu bile bile yapılan hata değildir.

Güllerimden biri yandı en çok da üzerine titrediğim. Dikkat etmemişim az su vermişim.
Ama, arasıra sulama genel bir eğilim olursa ağaçlar yanmasa bile gelişmez.
bunu denemek gerekli değil. Öğrenmek yeterli.
Evet bazen nekadar dikkatli olsak da hatalar yapabiliyoruz. Bilen biri olarak hat da çok çok önem verdiğiniz türkçe yazım konusunda bile hata yapabiliyorsunuz. Doğrusunu bildiğinize eminim doğrusunu bilmenize rağmen siz neden bu hatayı yaptıysanız hata yapanlar aynı etkenlerle yapmış olmaz mı.
Sulama konusunda da haklısınız bunu hepmiz yapıyoruz bazen başkalarına teslim ediyoruz bazen de kendimiz çeşitli sebeplerden dolayı ihmal ediyoruz bu da elbet olumsuz sonuçlar getiriyor.

Alıntı:

Bonsaide gelenek, estetik işin felsefesine inmek özellikle önemli olan yeri. Bunlar denyimden çok bilenden aktarılan(malesef bu konuda ülke olarak işin başındayız) bilgi kendi çabamızla edinilen bilgi ile olur.
Bu konuda size tamamen katılıyorum Estetik bakışı zenginleştirmeliyiz. Bunu da ancak her kişi Estetik bakışını anlatp göstersin ki hepimiz esin kaynağı olarak değerlendirelim.
Bu da zamanla olacak birşey tabi ki.

Alıntı:

Yirmi ağaç telledim gövdenin iç tarafından çıkan dal görsel olarak iyi durmuyormuş demeye gerek yok, önceden bunu denemiş bir genel fikre sahip olmuşlar. Onu izlemek en uygunu.
Bunu burada söylemek yerine yazılıp gösteridiği yerde yazmanız daha doğru ve isabetli olmaz mı.

Eski 30-09-2011, 01:04   #12

memet's Avatar

Tekin bey can çıkar huy çıkmaz mı demek istiyorsunuz deneme yoluyla bunu mu kanıtlamaya niyetlendiniz . Ne demiş oldunuz şimdi, bu alıntılar verdiğiniz cevaplarla neyi gösterdiniz.
Yani polemik olsunda ne olursa olsun fikrini mi kanıtlama bu yaptığınız.
Bonsai Memet'in yazdıklarına verdiğim cevaplarla ilerleyecek gibi bir fikriniz mi var.
Sizin yaptığınız hatalara gönderme yaptığımı mı düşündünüz? Bu mu bu polemik yapma çabanızın temeli.

"Bunu burada söylemek yerine yazılıp gösteridiği yerde yazmanız daha doğru ve isabetli olmaz mı."
Neyi nerde söyleyeyim, nerede yazılmış da bu söz orada söyleyeyim. Bir yerde böyle bir cümle vardı da bende oraya yazacak cesaret falan mı yoktu, buraya yazdım. Bu zaten benim buraya yazdığım bir cümle.

Bir fotoğraf ekleniyor çok güzel olmuş geleceği çok iyi olacak vs vs. Bunlar yorum falan değil.
Bir başlık açayım hatalar üzerinden olması olmaması gereken üzerinden biraz bir şeyler yazayım dedim. Yani maşallah elinizden geleni arkanıza koymadınızbaşlığı provoke etmek için.

Ağaçlarınzdaki besin eksikliğini bilemeyecek durumdaysanız ona bir şey diyemem. Herkes demir eksikliğini bilemeyebilir. Size biri bu demir eksikliğidir çaresi de budur, diyorsa siz de hümik asit iyi gelir diyorsanız bunda diyecek söz yok. Burada deneme ile elde edilecek bir durum da yok. Sizin de bu konu üzerinden elde edebileceğiniz bir şey yok.

Şimdi mümkün müdür polemiğinizi artık kesmeniz?

Eski 30-09-2011, 18:42   #13

memet's Avatar

Tekin bey izniniz olursa yapılan hatalar konusuna devam etmek istiyoruım.

Bu kış istersen saksısını dahada büyüt.Ama kökleri düzenle ve eski toprağını doğru bir oranda onuda strese sokmadan azalt.Bu sayede ileride kök sistemi daha düzenli ve gövde olarak daha gelişmeye müsait bir aday elde edebilirsin.

Neden başlıkta cevap vermedin derseniz; Buradan takip edebilirsiniz. Özelikle fidanın inceliği konusund Orçuna' birşey söyleme gereği duyabilirsiniz.

Şimdi konuya döneyim.
Uygulama dışında akıl verme konusunda hata da mümkün, bu daha da vahim sonuçlara neden olabilir. Okuyan buradan sonuç çıkarmak isteyecek çünkü.

Alınıtda kökleri düzenleme ne anlam geliyordur? Sordum aslında da ben. Kök düzenleme diye bir durum aslında her ne kadar yoksa da. Belki bir anlam taşıması istenmiştir.

Toprak doğru oranda nasıl azaltılır? Toprak azaltma ne anlama gelir. Bunun stresle nasıl bağlantısı vardır. Toprak azaltılınca kökler açığa çıkacak gibi bir durum var bu durum nasıl çözülecek.

Görüldüğü gibi akıl vermekte de dikkatli olmak gerek.

Yoksa ne anlama geldiği belirsiz durumlar ortaya çıkıyor. Toprak değiştirmenin nasıl olacağı bellidir.
Eski toprak alınır yeni karışım uygulanır.

Eski 01-10-2011, 23:18   #14
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Söylemek istediğim hatalardan ders çıkarmaktır. Siz deneyip görmek istemiyor olabilirsiniz. Ama görmek deneyim kazanmak el becerisini geliştirmek isteyen çok arkadaşlar olacaktır.
ne kadar çok deneme okadar tecrübe diyorum.

Bir fotoğraf ekleniyor çok güzel olmuş geleceği çok iyi olacak vs vs. Bunlar yorum falan değil.

Ne yazık ki Türkiyede yıllardır bu böyle umarım bundan sonra değişir.

Orçuna' birşey söyleme gereği duyabilirsiniz.

Görebildiğim yalnış ve doğrulara yorum yazmak istediğimde yazıyorum zaten. Siz söylediniz diye yazacak değim. Başlık sizin buyurun devam edin.

Eski 02-10-2011, 06:33   #15

memet's Avatar

Başlık benim değil. Fikrimi açıklamak için açtım herkese, yani foruma ait. Sizin bir polemiktir merakınız var anladığım kadarıyla size de bir Tekin'in polemik başlığ açayım orada yazın. Anlamadığım ne gibi bir yarar umuyorsunuz, ikidir bu anlamsız polemikleri sürdürmede.

Sizce yazdıklarınız bonsaiye, başlık içeriğine ne kattı.
Ben söyledim diye yazmanıza gerek yok zaten bu polemik için yazmamış olmasanız epeydir yazmıyordunuz Şimdi ben söylediğim için bu gereksiz duruma son verebilirsiniz.

Amaçlanan nedir onu bir anlasam. Bir başlıkta bir konunun konuşulmasına mı engel olmaktır niyet. Başkaca bir başka niyet mi var.

Deneyip görmek istemiyormuşum nereden uyduruyorsunuz böyle şeyleri ne fayda elde edeceğinizi düşünüyorsunuz.

Başlığı açıp denenmiş sonucu görülmüş bir fidanı koyuyorum bir denemedir bir hata yapmadır tuttunuz gidiyorsunuz. İşte denenen ortada kaç deneme yapıp aynı hata tekrarlanmalı bunu anlamanın bir yolu olsa.
El becerisi elde etmek sürekli hatalı olanı uygulamak değildir. Sonuç ortada iken siz daha neyi öneriyorsunuz, hatalı uygulamalar yapın mı demeye çalışıyorsunuz, ben öyle yapıyor hatamda ısrar ediyorum mu demek istiyorsunuz.

Ne anlam çıkaracağız gereksiz ısrarınızdan acemilere deneyeceğim diye ille de size gösterildiği halde hatalı olana yönelin anlamı mı çıkaracağız.
Buraya ilk mesajda eklediğim hatanın geri kalan bütün fidanlarda tekrarlandığı beş altı fotoğraf daha koysam hata yapa yapa doğrunu öğrenilmeyeceğine dair ikna olacak mısınız?
Hata doğrunun gösterilmesiyle anlaşılır.Yoksa hatanızda devam edersiniz. Aslına bakarsanız bu herkeste de işe yaramıyor hatasını bile bile devam ediyorlar.

Sözgelimi siz geçen sefer kimseyle polemik yapmak istemiyorum diye kesmiştiniz tartışmayı aynı şeyi şimdi tekralıyorsunuz. Demek hata yapmak o kadar da işe yarar sonuç vermemiş sizde.

Şimdi mümkünse bonsai içeriğine yönelik yazmayı deneyebilirsiniz. Bunu da çok yapmıyorsunuz ya neyse.

Düzenleyen memet : 11-10-2011 saat 21:13
Eski 05-10-2011, 17:29   #16

memet's Avatar

Bir kez daha polemik artık bitmiştir diye düşünerek konuya devam etmeyi deniyorum.

Eksik gübreleme genellikle ağacı öldürmez. Kural değildir. Sudan kaynaklanan demir eksikliği geri kalan bütün besinlerin alınmasını engelleyeceği için bu da olabilir.
Düzensiz ve hatalı gübreleme de aynı sonuca neden olabilir.
Gübre konusuna ayrıca girmek istiyorum.

En önemli kayıp sulamadan kaynaklanıyor.

Sıkça söylerim ağacın ihtiyacına göre sulama yapılmalı. Bu mevsime ve ortama göre farklılık gösterir.
Karşınızda duran ağaçların toprağı artık kendini çölde sanacak kadar kurumuşsa, bu sulama hatası değildir. Ağacı ölüme terkediyorsunuz.

Bir seferde ağaca ne kadar su verdiğiniz de önemlidir. Bu saksının boyutuna göre deneyip öğreneceğiniz bir durum.
Ağaç gelişip kurumasına göre size tepki verecek bunu anlamak gerek.

Düzenleyen memet : 06-10-2011 saat 18:31
Eski 07-10-2011, 20:01   #17
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Ben hep parmakla kontrol yaparım bugune kadar bu konuda kaybım olmadı inşallah bundan sonrada olmaz.

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024