agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-12-2011, 16:11   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-12-2010
Trident Trunk Tekniği

Daha önce bir arkadaşımızın paylaştığı Trident Trunk tekniği Trident Trunk - Tour ile çevremizde çok yetişen ve arsız bir bitki olan ingiliz sarmaşığı veya türevleri olan sarmaşık türleri ile uygulama yapılabilirmi,başarı şansı ne olabilir.

e1hun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2011, 16:48   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Kastınız hedera ise ,
hedera.jpg
denenebilir.
Açıkçası benim de aklımdan geçiyor.

Bu uygulamada iki farklı yol denenmiş birinde dallar bir ağaca sarılmış diğerinde tel iskelete.
Sanırım hedera ile ağaç gövdeye sarmayı denemek daha uygun. Tutunmak için uzantıları ağaca yapışabilir böylece.
Sanırım ortalama bir gövde için otuz kırk kadar gövde gerekecek. Aslında aynı uygulamaya birlikte başlayıp deneme sonuçlarını karşılaştırabiliriz.

Hederanın farklı çeşitleri var. Bazıları yaprak küçültmeye o kadar da hevesli olmuyor. Seçerken buna dikkat etmekte yarar var.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2011, 19:55   #3
Ağaçsever

evet bu tür hedera sarmaşıkları çevremde bol miktarda ürün konusunda sıkıntı çekmeyeceğim gibi.Ancak önemli olan hederalar çelikle köklenebiliyormu eğer bu mümkünse bu bölgede (ordu) çok kolay uygulama alanı olur.deneme maksatlı 2 adet 30 cm civarında çeliği suya koydum bile köklenmesine bakıp ağaç gövdeye sarmaya başlarım.dediğiniz gibi ağaç gövdeye tutunması çok dafa kolay.

Eski 27-12-2011, 19:59   #4
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Hedera çabuk kökleniyor, belki mevsimden ötürü sorun olabilir.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2011, 20:15   #5
Ağaçsever

o halde ben ilk adımı atmış olyorum yarın bi kaçtane daha çelik alıp oda sıcaklığı ve dış havada köklenme sürelerini ve etkilerini denemeye başlıyorum.

Eski 07-01-2012, 11:44   #6
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın e1hun
Alıntı:
Daha önce bir arkadaşımızın paylaştığı Trident Trunk tekniği Trident Trunk - Tour ile çevremizde çok yetişen ve arsız bir bitki olan ingiliz sarmaşığı veya türevleri olan sarmaşık türleri ile uygulama yapılabilirmi,başarı şansı ne olabilir.

Trident Trunk tekniği

Olarak isimlendirdiğiniz uygulama da öncelikle bir yanlışlık var.Bu konuda sizi anlıyorum.
Bu başlığı takip eden diğer dostlarının da yanlış anlamasını ve doğrusunu aktarmak için açıklama yapmak istiyorum.

Trident kelimesi ile Trunk gelimesi Dilimize cevrildiğinde 3 lü gövde anlamına gelir.

Lakin çalışmasını sergileyen "Doug Philips, " burada "Trident" kelimesi şunun için kullanıyor.

"Trident Maple " yani 3 yapraklı Çİn Akçaağaçı latincesi "Acer buergeranum"

Bir ana temel üzerine bir çok gövdeyi sardığı türün adı 3 yapraklı Çİn Akçaağaçı olduğu için konu başlığında bunu vurgulamak istemiş tekniğin adını belirtmemiştir.

BU yüzden Sunumunu yaptığı konun başlığında Üç yapraklı akçaağaçı gövdelerinde oluşturduğu bir uygulamayı bizlere aktarıyor.

www.agaclar.net Ülkemizin en geniş bitki bankası ve bir çok bitki dostu ile dalında uzman izleyici ve takipcilerinin yer aldığı kapsamlı bir forum sitesidir.

Bu yüzden içeriği bakımından doğru ve bilimsel bilgileri forum içersinde paylaşmak ve aktarmaktadır.

İLgi ve anlayışınız için size teşekkürederim.

Umarım ki çalışmanız ile güzel bir bonsai elde etmenzi mümkün olur saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024