agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-07-2006, 17:07   #1
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
kurumuş ağaç etkisi çalışmam

Sizlere bugün yaptığım bir çalışmayı anlatacağım.Çok fazla fotoğraf çekme imkanım olmadı.Fotoğraflar cep telefonu ile çekildi(alternatifim yok).Sonuçta sizlere fikir verebilirse ne mutlu bana.

Feyz aldığım çalışma linktedir.

Bu linkten daha öncede burada bahsetmiştim.

Hep bu stili yapmak istiyordum.Kısmet bugüneymiş.Dün bir gezi sırasında aşağıdaki dalı (**** kök herneyse) buldum.Bundan bonsai yapmaya karar verdim.Sabırsız olduğum içinde bugün yaptım.
Evet Tanuki bonsai yapma girişimim :

Bulduğum dal ön yüz:
deadwood (1).jpg

Arka yüzü:
deadwood (2).jpg

Verdiğim linkteki gibi bu dalla birleştireceğim fidanın yerleşeceği oyuğu yaptım(kırmızı ile gösterilen):
deadwood (3).jpg

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2006, 17:14   #2
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Aldığım fidan aşağıdaki mazı.Aslında servi **** ardıç düşünüyordum ama bulamadım.
deadwood (7).jpg

Eski 30-07-2006, 17:17   #3
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Birleştirme işlemi yaparken fotoğraf çekemedim. 3.5 - 4 saat çalışmışımdır.Köklerini ellemedim.Tüpünden çıkardığım gibi menekşe saksısına diktim.Sonuçta aşağıdaki çıktı ortaya.****** daha işi çok.Özelliklede uç alma işlemini çok detaylı öğrenmem gerekiyor artık.
deadwood (10).jpg

Eski 30-07-2006, 17:23   #4
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Alt kısım daha yakından:
deadwood (14).jpg

Üst kısım yakından:
deadwood (15).jpg

Arka taraftan.Kırmızı ile gösterildiği gibi daldaki ovuğa fidanı yerleştirdim:
deadwood (19).jpg

Buda üstten bir resim.Dalların gövdeden çıkışına çok özen göstermeye çalıştım.
1. dal sağ, 2. dal sol, 3. dal arka, 4. dal sağ ön... şeklinde gidiyor.
deadwood (20).jpg

Eski 30-07-2006, 19:08   #5
Ağaç Dostu

gümüş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
çok güzel olmuş kolayda gözüküyor bir denemekte fayda var

gümüş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2006, 22:29   #6
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Reefciğim ellerine sağlık güzel olmuş

Bir yerde izlemiştim fakat hatırlamıyorum.
Ağaca küçük cam çivisi çakarak kurumuş dalla birleştiriyor ve ağaç kalınlaştıkça çivi kayboluyordu.
Çivinin tepesini kerpetenle keserseniz daha çabuk kaybolur

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2006, 23:30   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2006
ellerine sağlık çok güzel olmuş
yanlız bonsaiseverinde dediği gibi galiba vidalayarak yapmak daha matıklı. gerçi senin ağacın henüz çok genç gövdesi ince olsa gerek.
ama zamanla ağaç büyüdükçe diğer dalla kaynaşması gerekiyor sanırım. (sanıyorum sadece yoksa kaynaşması gerekmiyor mu?) Eğer böyle ise bunun için de ağacın ölü gövdeyle sıkı sıkıya kenetlenmiş olaması lazım. yani bunu eğer telle yapmaya kalkarsan tel bir süre sonra ağacı kesecek, eğer teli genişletirsen bu sefer de istediğin sıkılığı kaybetmiş olacaksın gibi geliyor bana.
nasıl olacak bu iş? sen bu konuda ne düşündün?. tabi yukarıda bahsettiğim gibi böyle bir zorunluluk yoksa bir günde bir bonsai sahibi oldun demek. sadece seninde dediğin gibi dallandırmayı arttırmak kalmış. tekrar ellerine sağlık

gallus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2006, 03:37   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Sayin Bonsaireef,
guzel bir calisma elleriniz dert gormesin. Sanirim diger arkadaslarin da benzer calismalarini bu sayfalarda cokca goruruz.Bir iki sene icerisinde iyi bir bonsain olacak.

Yalniz o teller agaclarini kisa bir zaman sonra kesmiye basliyacak .
agaci teller tarafindan kesilmeden asagidaki seceneklerden birisini deneyebilirsin:

1-Eletrikcileri ciplak tel sarmak icin kullandiklari bir yuzu yapiskanli plastik seritle tellerin alt ve ya ust tarafindan sarip sonra telleri kesebilirsin.

2-Eski bir bez parcasindan 2-3cm seritler kesip o serirlerle agaci baglayip sonra telleri kesebilirsin.

3-Veya incecikcamcilarin kullandigi bassiz gibi olan civieri kullanip agaci kuru dal uzerine cakabilirsin, civileri cakmadan once cakacagin yerleri azacik daha ince bir matkapla delersen civi cakimi daha rahat olacak. civileri caktiktan sonra daha uzun ve daha kalin bir civinin ucunu korlettikten sonra o uzunca civi ile kucuk civileri agacin icine dogru az daha derine cakabilirsin boylece agac civiler kabugunun altinda oldugu icin o kucuk yaralari daha cabuk iyi edip kapatacaktir

[Boyle bir tarzda canli agacin kurumus dala temas edecek yerlerden kabuklari keskin ve temiz bir bicakla soyulursa kuru dalla daha iyi kaynasacaktir]

kolay gelsin der basarilar dilerim.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2006, 17:42   #9
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Çok teşekkürler. Beğendiğinize sevindim.

Tel konusunda haklısınız. Yalnız linkteki gibi vidalama şansım yoktu çünkü mazı çok genç ve en kalın yeri serçe parmağımdam daha ince. Belki alt taraflarına cam çivisi olabilirdi ama açıkçası ağaca zarar vermekten de korktum.

Ali hocam tel harici başka bir şeyle sarma fikriniz güzel en kısa zamanda bu konuyla ilgileneceğim.

Hocam birde ağacın birleşme noktasının kabuğunu soymaktan bahsetmişsiniz. Bunu düşündüm ama uygulamak gerçekten zor. Çünkü zaten kullandığım kuru dal çok kıvrımlı ve dallı bir ağacı kıvrımlı kuru bir dal ile birleştiriyorsunuz. Birleştirirken kullanacağınız bir dalı kesmemek için gövdeyi tümden çevirmek gerekebiliyor. Kuru dal ile ağacın hangi noktasının temas edeceğini kestirmek oldukça güç. Belki bir yardımcım olsaydı yapabilirdim ama tek başıma biraz güç olacaktı. Başka denemelerimde daha iyi olacaktır elbette.

Gallus mazı ile kuru dalın birleşmesi gerekiyor. O yüzden ona bir oyuk açıyorsun. Fakat linkte dikkat ettiyseniz adam matkapla oyuk açmış ve ağaca göre oldukça derin bir oyuk açmış. Bende matkap şimdilik yoktu.Maket bıçağı ile en fazla bu kadar oyuk açabildim. Gerçi kök kısmı ağaç biraz kalınlaşınca kesinlikle birleşecek çünkü ağacın kendi oyuğundanda faydalandım. Üst kısımlar beni de düşündürüyor. Belki ilerde üst kısımları çivi ile çakabilirim ama şimdi ağacın yaşaması birinci planda.

Dostlar bunu el alışkanlığı olsun diye yaptım. Uzun zamandan beri planladığım birşeydi. Aklınızda bişey varsa illaki bunu uygulayın. Uygulama sırasında çok şey öğrendim. Hala da sizlerden gelen geri dönüşlerle öğrendiklerim artıyor. Çok iyi bir pratik oldu benim için.

İstediğiniz kadar görün **** okuyun uygulamadığınız zaman bir işe yaramıyor.Dediğim gibi bu denemeydi. Ama çok zevk alarak yaptım. Sonuçta karşınızda gördüğünüz insanı oldukça tatmin ediyor. Bitirip karşına geçtiğinizde çok büyük bir haz alıyorsunuz. Bu tür çalışmalardan daha fazla yapacağım.Kısa sürede bu kadar küçük bir ağaçtan böyle bir görüntüyü başka bir yöntemle elde edemezsiniz. Kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.

Eski 31-07-2006, 17:54   #10
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
bence bonsai için Türkçe en uygun karşılık "insanı hayran bırakma sanatı "olmalı.
bir teknik bu kadar basit görünürde bu kadar güzel sonucu olabilir mi?
çok beğendim ..

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2006, 19:54   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
bu teknikte benim görüşüm olumsuz...
Yani bir nevi aldatma var,ağacın kendi gövdesindeki eskitme işlemini bir dereceye kadar olumlu bakıyorum ama bu tekniği yapamam.Ağaca her baktığımda garip bir durum hissederim.

Son söz:Zevkler ve stiller tartışılmaz

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2006, 20:32   #12
Ağaç Dostu

merhaba deniz akvaryumu
ben senin görüşüne pek katılmıyorum. çünkü eğer biraz düşünecek olursak bonsai sanatı başlıbaşına bir hile sayılır aslında. çünkü tamamıyla doğal bir bonsai istiyorsan bu ancak yamadori edinerek oluyor. kaldı ki senin görüşüne bu da pek uymuyor. çünkü o ağacı sen yetiştirmemeiş oluyorsun. aslında ona bile müdahele etmek zorundasın çünkü onunda şekillendirilmeye ihtiyacı var bazı dalların budanmasına tellenmesine gerek var. Ağaca eninde sonunda müdahele etmek zorundasın.. her tarzın kendine göre bir güzelliği olduğu gibi zorluklarıda var. bu zorluklardan yukarıda bahsedildi zaten. önemli olan yeni birşeyler daha farklı tarzlar olması bence
eğer senin bu tarza daha sıcak bakmanı sağlayacaksa şu benzetmeyi yapmak istiyorum. Ağacın ölü gövdeyle kaynaşmasını birleştirilmesini aynıköklerinin bir kaya üzerine sardırılması gibi düşünmelisin. sonuçta kaya üzerine kök stilide doğal değil ama ortaya mükemmel bir görünüm çıkıyor. sakın yukarıdaki ağacın işinin bittiğini zannetme. merak etme onun önünde daha uzun seneler var. yıllar geçtikçe daha da güzelleşecek.
sevgiyle kal

Eski 31-07-2006, 20:39   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Hımmmm
kaya üzerine kök sardırma ile başka bir dal ile kaynaştırma arasında bağlantı kurman iyi bir örnek ....

Son söz:Herkes hoşlandığı stili uygulasın ben stilsizlikten yanayım.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2006, 22:29   #14
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Son sözü söylemeyi seviyorsunuz.Son sözü(Zevkler ve stiller tartışılmaz ) söylediğinize göre bu konuda daha fazla konuşmanın anlamı yok.

''Herkes hoşlandığı stili uygulasın'' şeklinde emir cümlesine de gerek yok zaten herkes istediği stili uygulayacak.

Merak etmeyin sizin stilsizlik dediğiniz stillerinde mutlaka bir stil adı vardır.

Eski 31-07-2006, 23:01   #15
Ağaç Dostu

bir de şunu eklemek istiyorum
aslında stilsizlikten yanayım deseniz bile bonsaireefin dediği gibi aslında bir stili uyguluyor olarak göreceksiniz kendiniz **** bir benzerini. çünkü zaten bu sanat yıllardan beri büyük ustaların birikimleriyle oluşmuştur. ve meydana getirilen stiller zaten ağaçlara olmadığı görünümleri bahşetmiyor. hepsinin bir hikayesi ve doğada benzerleri var yani doğla olan taklit edilmeye çalışılmış.

mesela şimdi aklıma geldi gülmeyin kendisine yıldırım çarpmış bir ağaç bile taklit edilebilir ben pek örneğine rastlamadım ama
yani ağacın gövdesinin bir kısmı oyulur yakılarak falan **** başka bir teknikle bu görüntü verilerek( bakın burası önemli: bu sahtekarlık değildir. benzetme sanatıdır) bazı dallar da ölü dala dönüştürülerek . gayet güzel bir stil oluşturulabilir! ve buna bir ad konur.
biraz derin bir araştırma yaparsanız bonsai de sadece bu sitede anlatılanlarla sınırlı stiller olmadığını daha onlarca stilin olduğunu göreceksiniz. burada anlatılanlar sadece ana stiller. bunu sakın unutmayalım
önemli olan tartışmaktır. tartışarak belki fikirler akla yatkın hale gelebilir.
herkes bildiğini yapsın dememek lazım burada forumda tartışarak kendimize birşeyler katıyoruz . bonsai sanatını insanlara sevdirmeye yaygınlaştırmaya çalışyıoruz. o yüzden sevgili deniz akvaryumu lütfen katı düşünmeyelim aklınıza yatmayan birşey olursa şimdi olduğu gibi lütfen söyleyin beraber tartışalım karar verelim bizler belki senin daha farklı yönlerden bakmanı sağlayabilrisek bu bize mutluluk verir
sevgilerle kalın

Eski 01-08-2006, 00:36   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2005
Galeri: 2
Arkadaşlar
Bonsai doğayı taklit etmek etmektir. Sanıyorum bu fikre herkes katılıyor. Sayın gallusun örneğide bunu pekiştiriyor. Doğada kurumuş veya kurumamış başka bir ağacdan destek alarak yaşamaya çalışan ağaçların en dikkatsiz gözler bile farkındadır. Başka ağaçlara tutunarak ayakta duran sarmaşıklarda farklı bir örnek olabilir. Sayın Ali hocamın bu konuda geçtiğimiz günlerde okuduğum bir yazısında; bonsai sanatında taklit etmek doğaldır diğer sanatlardaki gibi kötü karşılanmaz demişti. burada sayın bosaireef in taklit ettiği doğanın kendisidir. Ben kendi adıma kendisini tebrik ediyorum. Tüm bu işleri yaparken kazandığı tecrübede cabası.
Şimdi bırakalım stili stilsizliği daha çok değil bir yıl önce yine bizbizeydik ve ağaç nasıl sulanırı konuşuyorduk. O zamanlar şimdiki gibi bizlere pratik bilgiler veren uzun zaman harcayarak birçok ağacın ölümüne sebep olarak öğreneceğimiz püf noktaları bize hiçbir karşılık beklemeden öğreten Türkiyede bonsainin gelişmesinden başka hiç bir kazançları olmadığı halde saatlerini verip bize çalışmalarını aktaran Sayın ade1 ve sayın Ali beylerde yoktu. Daha önce sayın adenin bir yazısında dediği gibi şu anda Türkiyede bonsainin gelişmemesi için kimsenin bir bahanesi kalmadı.
Bizler hiç tartışmasız Türkiyede bonsainin gelişmesi için uğraşan insanlarız burada farklı tecrübelerimizi aktarırken aslında kendi ağacımızdan çok bizden sonra yetiştirilecek yüzlerce ağacı da kurtarıyoruz. çenem düştü herhalde fazla dramatize ettim farkındayım.
Tartışalım ama bu şekilde değil diye düşünüyorum. Yakında Türkiyede şu sitili beğenenler ,bu stili beğenenler veya stilsizler diye gruplaşmalar olsa kime faysası olur.
Uğur KANLI

acerpalmatum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2006, 00:59   #17
Ağaç Dostu

peki arkadaşlar,
şimdi gelelim eğitici sorulara bu tarz ölü gövdeyle birleştirme işleminde ölü kısma lime sulphur uygulaması yapmak gerekli miydi ?galiba sen yapmamışsın çünkü. eğer yapmak gerekliyse; tüm yüzeylere mi uygulayacağız yani ölü kısımdaki ağacın kaynaşmasını iztediğimiz noktalara da sürmek gerekir mi?
şimdiden teşekkürlerimi sunarım.
bonsaireef seni tekrar tebrik etmek isityorum bu arada. şu aralar sağda solda gözüm hep kaya falan arıyordu (ki bulamadım) artık bide başıma bu ölü dal hikayesini çıkardın. en kısa zaman da ben de (bulabilirsem) bu tarzı deneyeceğim. tabi gelişmelerden bizi haberdar etmeyi unutmazsın artık.

Eski 01-08-2006, 05:49   #18
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Sevgili gallus ,
lime sülfür uygulaması gerekiyor fakat elimde lime sülfür yok.Yapmak için de uğraşmadım.Zaten Eskişehirin yabancısıyım.O karışım yapmak için gerekli malzemeleri bulabileceğimi sanmıyorum.Bir Ankaraya gideyim sevgili Uğur abi bana bir sıkımlık verir sadece bu ağaç için değil mi Uğur abi

Lime sülfürü kaynaşmasını istediğimiz noktaya sürmüyoruz sanırım.

Gallus bu stili denemeni sağlayacaksam çok mutlu olurum.Değişik stillerin denenmeye başlaması artık Türkiyede bonsainin iyi bir yerlere gelmeye başladığının göstergesidir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gallus
mesela şimdi aklıma geldi gülmeyin kendisine yıldırım çarpmış bir ağaç bile taklit edilebilir ben pek örneğine rastlamadım ama
Gallus gülünecek birşey yok rahat ol.Ben doğada olupta bonsaiye uygulanmayan bir örnek görmedim.Dediğin gibi bizim bildiğimiz bir sürü stil var bir o kadarda bilmediğimiz.

Eski 01-08-2006, 12:59   #19
Ağaç Dostu

Bonsaireef Lime sülfür ünü ağacında bil.
Ben daha önce böyle bir şey denemedim ama mantığım limesülfürün sadece kuru ağacın dış bölümüne sürülmesi gerektiğini söylüyor. Zira kuru ağaçla ağacımızın temas ettiği noktada ağacımızın canlı kalıp kuru ağaca doğru hareket gösterip kuru ağacı sarmasını ve kaynaşmasını istiyoruz. Ali hocamda bu konuda ağacın kuru ağaç yönünde hareket etmesi için ağacın kabuğunu biraz soymak gerekir diye değinmiş. Temas yüzüne limesülfür sürersek o kısmı fikse etmiş sabitlemiş oluruz. Hatta bana göre ağacın kabuğu Ali hocamında belirttiği gibi keskin bir bıçakla kesildikden sonra ağaca tutturulup temas yüzeyinin kenarlarına aşı macunu sürülmesi kaynaşmayı hızlandıracaktır.

Uğur KANLI

Eski 01-08-2006, 13:13   #20
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaireef
bizim bildiğimiz bir sürü stil var bir o kadarda bilmediğimiz.
Gallusun ortaya attığı, doğal hayatta da var olan, dalın kök salması ''Gallus tarzı '' gibi

Eski 01-08-2006, 13:16   #21
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
arkadaşlar ben ağaç yontarken bazen eski görüntüsü vermek için amonyak kullanıyorum.koruyucu oluyormu bilmiyorum ama.yıpranmış tahta görüntüsü veriyor.bu konuda bir çalışma yapan olmuşmu..bonsai konusunda.
(suyla iyice seyreltmek gerek simsiyah olur denemeyi düşünürseniz)

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2006, 13:19   #22
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

acerpalmatum, lime sülfürü dışarıdan mı getirttiniz?

Eski 01-08-2006, 14:53   #23
Ağaç Dostu

Evet üstadım belçikadan getirttim. Resim de sağ da görülen.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Image203.jpg (5.8 KB, 587 views)
Eski 01-08-2006, 18:50   #24
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever
Gallusun ortaya attığı, doğal hayatta da var olan, dalın kök salması ''Gallus tarzı '' gibi
Aynen dediğin gibi bu olsa olsa gallus stili olur.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acerpalmatum
Bonsaireef Lime sülfürünü ağacında bil.
Çok teşekkür ederim Uğur abi.Eksik olma.

Eski 01-08-2006, 23:06   #25
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Çalışma çok güzel görünüyor. Başarılarının devamını dilerim.

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2006, 00:54   #26
Ağaç Dostu

hay Allah, o zaman şimdiden iki stilim oldu
gallus stili
yıldırım çarpmış ağaç stili
sağolun arkadaşlar sırf sizin için bu stilleri uygulamaya karar verdim. beni gaza getirdiniz. inşallah güzel birşeyler ortaya çıkar. tabi bunlar biraz daha uzun vadede olacak şeyler. önce baya bir pişmem gerekecek. elimizdeki mevcut stillere iyice bir hakim olalım gerisi gelir. çok uzak değil o günler. inşallah Türkiye' den de bonsai sanatına katkılar olacak yenilikler eklenecek. biz bu hızla gidersek dediğim gibi o günler uzak değil.

Eski 02-08-2006, 14:07   #27
Ağaç Dostu

Herkese iyi gunler.
Bir iki gun var bu sayfadan sohbetlerinizi izliyor ve sevincinize buradan katiliyorum. Cunku Turkiyede de bonsai var, sizler varsiniz
Yalniz sohbetinize katilip ben de birseyler eklemek istiyorum izninizle,
Oncelikle sayin Bonsaireef,i yaptigi calismadan dolayi bir daha kutlarim ve umarimki bonsai yapanlara ve bonsai yapacak olanlara ornek olur. Daha oncede soyledigim gibi gerekli teorik birikiminiz var is o birikmis bilgileri ellerinize ogretebilmek bu da korkmadan defalarca denemekle olur.Birsyler yapmiya calistiginiz her bonsai calismasi sonunda Sayin Bonsaireef,in hissettiklerini ancak anliyabilirsiniz. Oyle resimlere bakildigi gibi deyil, bu bam baska bir duygudur, baska bir sevinctir insanin yureginden cikar butun benligini sarar. Bunu kelimelerle anlatmak olanaksiz yasayip o duygulari anlamak gerekir. Abartigimi dusunebilirsiniz ve dusunmekte haklisiniz ama hele sizlerde bonsai yapmaya baslayin kismetse yine konusuruz.

Sayin Denizakvaryumu,
Bu tarz icin dusunduklerinizi anliyabiliyorum. Agaclari cok sevdiginizden oyle dusunuyorsunuzdur.Yazacaklarimi okuma firsatin olursa belki bu tarzi sevmene **** en azindan hosgoru ile bakmana faydali olur diye dusunuyorum.
Bircok meyve agaclari daha iyi, daha lezzetli meyve versinler diye insanlar tarafindan cesitli yontemlerle asilaniyorlar ve daha guzel meyveleri hepimiz yiyip midemizi dolduruyoruz ve bunda bir yanlislik yoksa ki kanimca yokur.
Peki mide deyilda goz, gonul dolduracak bir cesit asi gibi baktigim bu isleme[Sayin Bonsaireef,in yaptigi tarz]niye yanlis bir islem diye bakayim? sonucta meyve agacinada kuru dalada yapilan islem bence ayni biri mideye digeri goze hitap ediyor ve su an yalniz resimlerde gorme imkaninin oldugu bu tarzi gercek bir bonsai olarak gorseniz[Sayin bonsaireef,in bonsaisi daha baslangis asamasinda o agaci belki iki uc sene sonra gorme firsatin olur o zaman yazdiklarimi daha iyi anlarsiniz] inanin yureginiz yerinden oynar ve gunlerce de o agaci unutamazsiniz.Bunlarin hicbirisi aldatmaca deyildir bu bir yaraticilik sanatidir ne agac aldatiliyor nede karsi taraftan agaca bakanlar.Zaman icinde yasayan agac sevgi ile ,sevda ile kuru govdeye sarilip omur tuketecek hic birsey sevmeden hic birseye boyle sarilamaz diye dusunuyorum. Agacin sahibide agacinin yasayan ve kuru bir govdeden olusan bir agac oldugunu gizlemiyor dogal olarak ortada aldatilan hicbirsey yok.
Bu tarzda dogada bircok agac gorebilirsiniz sehir disina ciktiginiz zaman cevrenizi iyice gozleyin doganin sundugu tarzlara parmak isiracaksiniz.Iste ustalik dogadaki o tarzlari bir sihirbaz gibi "okus, bokus" yaparak kucuk bir bonsai saksisina aktarmaktir. Bunu yapabildiginiz zaman tarz ne olursa olsun
agac seven biri bunu gormemezlikten gelemiyecektir.

Sayin Gallus,
bonsai sanati bir hile sanati deyildir. Bir guzel sanattir ve bir yaraticilik isidir.
BIr benzetme yaparak soyle anlatmaya calisayim.
Bonsai bir siir gibidir, siirde kelimeler orta yerde vardir is o kelimeleri yerli yerine dizip, bir sihir bir buyu olusturup misralarla yureklere girebilmektir. Bonsai de oyle butun kullanilacak malzeme canli cansiz ortadadir ustalik bir sihir bir tilsimla her seyi yerli yerine kucuk saksilara oturtup yurekleri hoplatmaktir.

Sayin Gallus , aklina gelene niye gulunsun. Aklina gelen yildirim carpmis agac bonsaide vardir uygulaniyor, dogadan bansaiye uygulacagin hicbirsey gulunc deyildir.ve zorluklarina ragmen denemeye deger simdiden basarilar dilarim.

Sayin Acerpalmutum,
Soyledikleriniz cok dogru artik Tukiyede bonsai yapilmali[satin alinmamali Zaten o satilanlar da ticari maksat icin yapilmis saksidaki kucuk agaclardir estetik hic bir guzellikleri yok gibi herkesin kendi yapacagi bonsailer bak gorun nasil birer sanatci elinden ciktigi belli olacak] bonsai yapmak icin her gerksinim var [tel saksi ve lime sulphur onlarda yakinda olur sanirim].
Sayin ade1 de sanirim benimle ayni dusuncededir. Sizlere birseyler verebilmek bizleri mutlu eder sizlerden geri gelecek calismalarinizin resimlerini ve haberlerini duymak bizler icin cok guzel bir duygu. Bu isten kazancimiz ise sizleri dostlugu bundan guzel kazancmi olur.
biraz sonra dogadan resimledigim bazi kurumus agac ve govdelerinin bir kismi kurumus agclari gonderiyorum .Sayin Galuus bunlarin hic birine lime sulphur surulmus deyil hepsini doga beyezlatmis.
Butun bonsailerniz dilediginiz gibi olsun

Eski 02-08-2006, 14:13   #28
Ağaç Dostu

dogadan kuru agaclar 004.jpg

dogadan kuru agaclar 005.jpg

dogadan kuru agaclar 007.jpg

Eski 02-08-2006, 14:25   #29
Ağaç Dostu

dogadan kuru agaclar 010.jpg

dogadan kuru agaclar 011.jpg

dogadan kuru agaclar 012.jpg

dogadan kuru agaclar 019.jpg

Eski 02-08-2006, 14:30   #30
Ağaç Dostu

dogadan kuru agaclar 015.jpg

dogadan kuru agaclar 016.jpg

dogadan kuru agaclar 020.jpg

dogadan kuru agaclar 021.jpg

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024