agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-11-2006, 00:53   #61
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
yeni tanukim

Bugün yeni bir tanuki (zümrüt-ü anka stili) çalışması yaptım. Geçen yaptığımın fotoğrafını koymuyorum çünkü telim olmadığı için telleyemedim. Bunu da telleyemedim ama telsiz azbuçuk şekil verdim. Sizlerle paylaşmak istedim.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2006, 01:03   #62
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

İmageshack'e çok büyük yüklemişim. Tek sayfada tamamı görünmüyor. Daha küçüğünüde siteye ekleyeyim bari.
tanuki.jpg

Eski 03-11-2006, 01:06   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2006
Şimdiden şeklini almış. Güzel bir çalışma. Ellerine sağlık! Tanuki için bulduğun Türkçe karşılık da güzel ama yine de bir oylama yapalım derim.

Tanuki için kullanacağın, küllerinden doğan ağaç parçasının türü ile onu yeşertmekte kullanacağın ağacın türü aynı mı oluyor? Bu teknikte hep bunu merak etmişimdir.

Şule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2006, 01:09   #64
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Teşekkür ederim.
Zümrüt-ü anka güzel değil mi? Benim bulduğum isim değil, Ali hocamız buldu.

Ağaçların aynı olmasına gerek yok.

Eski 03-11-2006, 01:16   #65
Ağaç Dostu

Ağaçların aynı olmasına gerek yok diyorsun da; her ağacın kuruduğunda aldığı şekli ve rengi farklı oluyor. Doğallıktan uzak bir görüntüye sebep olmaz mı bu? Mesela bu çalışmandaki kuru ağaçla canlı ağacın türü aynı mıydı?

Eski 03-11-2006, 01:21   #66
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Bu kuru ağaca lime sülfür uygulamadım daha doğrusu uygulayamadım. Lime sülfür uygulayınca renk hemen hepsinde aynı olacak. Aldığı şekle gelince bu şekilde yan dalları fazla olan kurumuş ağaçlar genellikle juniperlerde kullanılıyor. Fakat bu şekilde yan dalları olmayanlar diğer türlerde kullanılabilir. Ali hocamızda bir sürü kuru gövde birleştirmesi yapmış birçok değişik türe.

Benim canlı ağaç juniper. Kuru ağaçta juniper ama türleri farklı.

Eski 03-11-2006, 01:28   #67
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Bu konunun başındaki ilk tanukimde canlı ağaç bir mazı, kuru ağacı bilmiyorum. Ama mazı olmadığını biliyorum. İkisinin birleşiminde bir yapaylık yok bence.

Dediğim gibi kuru ağaçtan çıkan yan dallar juniperlere yakışıyor. Başka türlerde kullanılırsa çok yapay olur bu gerçek.

Eski 03-11-2006, 01:37   #68
Ağaç Dostu

Verdiğin şekil konusunda yorum yapmıyorum. Zaten beğendiğimi söylemiştim. Ve stilleri çok iyi bilmediğim için genelde gözüme hoş görünene güzel diyorum. Aslında dediğiniz gibi farklı türler bir arada kullanılabilir. Doğada farklı türlerin birbiri içine girerek oluşturduğu şekiller de var sonuçta.

(Aslında ben kuru daldaki sarılıklara takıldım da o ne diye soramıyorum. Şekil güzel, çalışma güzel ama; canlı ağaçla kuru gövdenin renk uyumu yok gibi. Ya da bana öyle geliyor.)

Eski 03-11-2006, 09:12   #69
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

şule haklısın şu an göze hoş görünmeyen bir renk var. Mersindeki yağmurları duymuşsundur. Bu ağaç 1 haftadır yağmurun altında, iyice ıslandı ondan dolayı rengi böyle görünüyor. Kuruyunca bu koyu renk kaybolacak.
2 hafta önce bunu kestiğimde beyaz görünüyordu. Bu önemli değil asıl önemli konu ağaç hangi renk olursa olsun zaten lime sülfür uygulama zorunluluğu var. Ben lime sülfür uygulamadım çünkü yok.
Daha önce tartışıldığı gibi lime sülfür uygulamasında beyaz oluyor ya da fazla beyaz istenmiyorsa çini mürekkebi ile biraz koyulaşırılıyor. O zaman bütün ağaçların gövde renkleri aynı rengin açığı **** koyusu olacak, emin ol göze batmayacak.

Eski 03-11-2006, 09:37   #70
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Tanuki ve yamadori konusunda bayağı bir yol aldın doktor. Artık yaptığın herşeyi yakıştırıyorsun, umarım bizde kısa zamanda böyle güzel şeyler yaparız. Yaşayan ağacı telle sarmışsın diğerine, merakımdan soruyorum neden cam çivisi gibi birşey kullanmadın. Ağacı kesip büyürken boğulmasına sebep olmasın o teller. Şekline gelince şakil güzel ama ağaç bir tuhaf duruyor ölü ağaçtaki o kuru dallar farklı duruyor. Ama gerçekten güzel çalışma.

murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2006, 09:54   #71
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Murare bu tel konusu baştada konuşuldu. Yaparken tellemek zorundasın çünkü tek başına hem ağacı oraya yerleştirip hem çivi çakamıyorsun. İkinci nokta bende çivilemek istiyorum ama ardıç hiç işledinmi bilmiyorum son derece sert. Çivi işlemez. Onun için ince bir matkap ve ince vidalar lazım. Aklımda, edindiğim zaman vidalayacağım.

Resimlerde o kuru dallar kötü görünüyor benim de gözüme batıyor ama burada gerçeğine bakarken o kadar kötü görünmüyor hatta güzel görünüyor. Bunu anlayabilmiş değilim. Birde şimdi canlı dallardaki dalcıklar bağımsız dağınık görünüyor. Zamanla sıkıştırma yaptıkça ve dallar düzene girdikçe o kuru dallar daha hoş görünecek emin olun.
Durun abileri ablaları bu bebek, daha bir günlük

Eski 03-11-2006, 10:03   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Bonsaireef güzel bir çalışma olmuş şellerine sağlık.Kuru ağacın gövdesi ile yan dallar arasındaki renk farklılığı yan dallar tamamen kurumuş ,gövde ise sanki tam kurumadığı için daha fazal suyu bünyesine emmiş.Böyle olunca da renk farklı görünüyor.Bir kaç gün sonra kuruduğu zaman bu farklılık kaybolur diye düşünüyorum.bir de kuru yan dalları zımparaladığın zaman o siyahlıklar da kaybolunca aynı rengi alırlar kanatindeyim.Lime sülfür gönderebilirim ,kendi yapımım.

albiza Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2006, 10:05   #73
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Olmaz, sayılmaz öyle O zaman canlısını göreceğiz sen mi alıp geliyorsun benmi kalkıp geleyim oraya?

murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2006, 10:10   #74
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Albiza çok memnun olurum ama sana zahmet vermek istemem. Düşünmen yeter, çok teşekkür ederim.

Dediğin gibi bu renk ıslaklıktan kaynaklanıyor. Bu kuru ağacı kesitiğimde rengi güzeldi. Yağmur yedi 1 hafta, olacak o kadar. Zaten hep diyorum yine diyeyim bu tür çalışmalarda lime sülfür kullanılmasının amacı ağacı korumak olduğu kadar güzel bir renk vermek.

Eski 03-11-2006, 10:11   #75
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murare
Olmaz, sayılmaz öyle O zaman canlısını göreceğiz sen mi alıp geliyorsun benmi kalkıp geleyim oraya?
Bizim şimdi iki kişi gelmemiz zor olur. Zaten bebek kucakta olacak. En iyisi sen gel.

Eski 03-11-2006, 10:37   #76
Ağaç Dostu

Zahmet de ne demek. O kadar zahmetten bir şey olmaz.Zaten zahmetin çoğunu kargo çekeceği için Sen de bana zeytin gönderirisin:

Eski 03-11-2006, 10:47   #77
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Anlaştık o zaman. Ben sana zeytin gönderirim (istersen mine de) sen bana lime sülfür gönderirsin. Zeytini şimdi söker tutacağına inanınca gönderirim. Boşu boşuna kuru zeytin göndermeyeyim.

Eski 03-11-2006, 11:23   #78
Ağaç Dostu

Tamam anlaştık.Ben de mine arıyordum zaten.İsabet olur Ne zaman göndereyim.Bir de adresini verirsen.

Eski 03-11-2006, 12:27   #79
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Hemen.
Özelden adresi veriyorum

Eski 03-11-2006, 21:32   #80
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Reefciğim ellerine sağlık çok güzel olmuş

Arka yüzünün de bir resmini istiyorum

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2006, 22:21   #81
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Teşekkürler bonsaiseverciğim.

Şansa daha makineyi teslim etmemiştim. Hemen bir resim çektim.

Eski 04-11-2006, 03:48   #82
Ağaçsever

pinkwisteria's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2006
Bonsaireef Tanuki çalışman çok güzel olmuş, ellerine ve gönlüne sağlık . Gerçekten çok hoş görünüyor...

pinkwisteria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2006, 14:07   #83
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Teşekkürler pinkwisteria. Beğendiğine sevindim.

Eski 20-05-2007, 13:28   #84
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Bende kuru bir dal buldum çok beğendim ama sizce bu çalışmadan yapabilirmiyim.Daha doğrusu 2 adet buldum isteyen varsa birini yollayabilirim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Resim 353.jpg (42.4 KB, 111 views)
ceviz ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2007, 14:51   #85
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Iyi gunler cevizagaci, zumrud u anka [tanuki] tarzini buldugun bu kuru govde uzerine uygulayabilirsin ve de guzel olur. Ardic fidanlari ile bu isi guzelce yapabilirsin. Fidancidan alacagin uygun ardic fidanlarini kurumus govdenin kivrimlarina uyum icerisinde kivirip, kivirdigin yerde kalmalarini saglamak icin de seritler halinde kesecegin seritlerle baglayabilirsin. Sabitledikten sonra istersen ice uclu bir matkapla fidanlari ve kurumus govdeyi delip sonra basi kesilmis icecik civiler cakabilirsin civilerden acilan kucuk yaralar, zaman icerisinde kapanacak ve yasiyan fidanlarla olu govde tek bir agac gibi olacak.
Masaldaki zumurd u anka kusu gibi olu govde de tekrar can bulacak.
Basarilar kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2007, 18:05   #86
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Kurumuş dalımı beğenmenize çok sevindim hemen dalıma uygun fidan bulup dediklerinizi yapmaya çalışacağım.Aşama aşama fotoğrafları ekleyeceğim.İlginize teşekkür ederim sizin gibi bir ustanın fikirleri benim için çok değerli ve bulunmaz , sizlerle tanıştığım için kendimi çok şanslı hissediyorum .

ceviz ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024