agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri
(https)

Beğeni Düzeni63Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-09-2006, 14:46   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Bonsaide, gövde ve dal kalınlaştırmak...

Herkese merhaba,
Gecen gunlerde, sucul bitkilerdeki, poludaryum ve bonsai forumunda, sayin Olmezin agacimin govdesini nasil kalinlastirabilirim sorusuna verdigim cevabi burda bonsai forumunda, yeni bir baslik altinda yazarsam faydali olacagini belirten sayin Bonsaiseverin onerisine katildigim icin. Bu gun agaclarimdan bazi resimler cekip, Govde kalinlastirma tekniklerini sizlerle paylasmak istedim.

Bonsai uzerinde herhangi bir dalin kalinlasmasini istiyorsaniz, o dalin uzerinde hicbir budama yapmayiniz[yaprak ve dalcik] dali buyumeye birakiniz, agacinizin sekli bozuluyor diye uzulmeyin bir iki sene icerisinde dal istediginiz kalinliga gelecektir sonra dali istediginiz yerden budarsiniz[budama forumunda dalin nasil budanacagina bakabilirsiniz]

Bonsaide govdeyi kalinlastirmak icin birkac secenek var:

A/ Agacinizi asagida resimlerde goreceginiz gibi yere dikmek. Yere dikilen agac saksiya dikilen agactan cok daha cabuk buyur, koklerini o sekilde kondraplakin uzerine sabitlestirmekle agacin ileride yerden kolayca sokulmesine, koklerin en az bir sekilde zarar gormesine ve koklerin derinlemesine deyil de yatay olarak buyumesini saglar ki ileride bonsai saksisina yerlestirirken hic bir zorluk cekmezsiniz.

Bonsaide govde kalinlastirmak 001.jpg
Bonsaide govde kalinlastirmak 002.jpg
kontraplak[25x25cm] ve kucuk tahta parcalari ile hazirlanmis punezler

Bonsaide govde kalinlastirmak 003.jpg
asagiya dik buyuyen ana koku budanmis incir fidani

Bonsaide govde kalinlastirmak 004.jpg
agaci kontraplak in uzerine koyup kokleri istedigim yonlerde punezlerle kontraplakin uzerine cakiyorum[civiler koklerin uzerine cakilmiyor kokleri tutan tahta parcalaridir]

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2006, 15:02   #2
Ağaç Dostu

Bonsaide govde kalinlastirmak 005.jpg
punezlerle tuturduktan sonra, agac kontraplakin uzerinde sabitce duruyor.

Bonsaide govde kalinlastirmak 006.jpg
bahcede dikmek icin actigim cukura kontraplak ile birlikte agaci dikiyorum.

Bonsaide govde kalinlastirmak 007.jpg
bir iki ay sonra gubreleyip hic bir budama yapmadan iyice gelismesini bekliyecegim. Iki sene sonra yerden sokup koklere bakacagim budamak gerekiyorsa kokleri budadiktan sonra dallarida derin olmamak kosulu ile budaycagim. Sonra tekrar yere dikip[ayni yontemle] iki sene daha buyudukden sanra bonsai saksisina alacagim.

Eski 10-09-2006, 15:37   #3
Ağaç Dostu

B/ Asagidaki yontem kurbanlik dal veya feda edilecek dal[sacrifice branch]
Burdaki yontem agaci hic ellemeden govdesinin veya govde uzeinde birakilan bir dalin bir iki sene [belki daha fazla] buyumeye birakmak dal buyurken dalin altinda kalan kisim da, kalinlasacaktir.

Bonsaide govde kalinlastirmak 008.jpg
Kokleri kaya uzerine sarilmis tarzda bir bonsai adayi, iki yildan bu yana buyumesine hic mudahale edilmemis istedigi gibi buyumus.

Bonsaide govde kalinlastirmak 009.jpg
Bu gun govdenin yeteri kadar kalinlastigini dusunup, agaci resimde gordugunuz yerden budadim. Yeni cikacak surgunleri bu sene hic ellemeyip gelen sene o surgunleri telleyip agacima istedigim sekli verecegim.

Bonsaide govde kalinlastirmak 010.jpg
Koklerin ve govdenin yakindan gorunusu

Bonsaide govde kalinlastirmak 011.jpg
Iki sene sonra govde kalinlastigi zaman, kesilecek olan, feda edilecek dali ile buyuyen baska bir agac.

Bonsaide govde kalinlastirmak 012.jpg
Govdenin yakindan gorunusu

Eski 11-09-2006, 13:39   #4
Ağaç Dostu

Herkese iyi gunler, kaldigim yerden devam ediyorum.

C/ Telle govdeyi bogarak onun kalinlasmasini sagliyan yontem. Bunu baharda yaparsaniz kis girene kadar sonucu gorebilirsiniz. Bu yontemdeki cok onemli bir iki noktaya deginmek istiyorum. Cok ince tel kullanmayin, agacin kabugunu cabuk keser,govdeyi bogdugunuz yer topragin uzerinde kalmasin,govdenin cirkin bir gorunusu olur, teli surekli kontrol ediniz, tel agacinizi keser ve farkina varmazsaniz AGACINIZ OLEBILIR. Teli bir seneden fazla govde uzerinde birakmayiniz. Tel ile bogdugunuz yerden yukarisi kalinlasacaktir.

Bonsaide govde kalinlastirmak 020.jpg
Telle bogulan agac govdesi[agacin kabugunu kesmeycek kadar teli iki ucundan bir pens ile kiviriniz]

Bonsaide govde kalinlastirmak 021.jpg
Telle bogulan yerin toprak altinda kalmasina dikkat ediniz.

Eski 11-09-2006, 13:53   #5
Ağaç Dostu

D/ Bu yontem plastik bir cekicle, agacin govdesinde kalinlastirmak istediginiz yerler, orta siddette vurursaniz agac kabugu, icten zedelenecektir[bu zedelenme distan gorunmez] agac bu zedelenmeyi onarirken govde kalinlasacaktir. Bu islemi uc dort ayda bir tekrarlayabilirsiniz.

Bonsaide govde kalinlastirmak 022.jpg
Plastik cekicle agacin govdesine vururulur.

Bonsaide govde kalinlastirmak 023.jpg
Plastik cekiciniz yoksa, agacin govdesine bir bez sarip demir cekicle de vurabilirsiniz.

falcon00, Belli re ve ctrn08 beğendi.
Eski 11-09-2006, 14:14   #6
Ağaç Dostu

E/ bu yontem de sonuncusu, [daha baska yontemler ogrenirsem sizlerle yine paylasirm]bu yontemde agacin govdesi dikey olarak keskin bir bicakla her yonden cizilir, agac bu cizikleri kapatirken govde kalinlasacaktir.[govdedeki kabugu puruzlu olmayan, duz kabuklu agaclara bu yontem uygulanirsa cirkin durabilir]

Bonsaide govde kalinlastirmak 013.jpg
Govdesi ince bir alic fidani. govdeyi bicakla cizerek, onu kalinlastirmaya calisacagim.

Bonsaide govde kalinlastirmak 014.jpg
Agacin govdesi her yonden bicakla dikey olarak cizilir.

Bonsaide govde kalinlastirmak 015.jpg
Daha onceleri bicakla cizilerek govdesi kalinlastirilan bir agacim.

Mutlaka sorularniz olacaktir. Onlarin hepsini cevaplamiya calisacagim.
Yapacaginiz calismalarin sonuclarini, paylasmayi da unutmayin.
Hepiniz sevgi ile kaliniz.

Eski 31-10-2006, 21:25   #7
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
bonzaide gövde ve dal kalınlaştırmak

bu yontemde agacin govdesi dikey olarak keskin bir bicakla her yonden cizilir, süper ötesi çalışmalar insan görünce iyice hevesleniyor benim aklıma takılan soru ben yeni yaptığım 2 bonzaimin sargılarını açınca agacımın kabuğunu çizeyim mi ,sargıların açılmasına nasıl karar veriyoruz.

zevraki beğendi.
Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2006, 13:24   #8
Ağaç Dostu

Merhaba Zerrin uslu, BONSAI sevdalilari arasinda yeni, yeni arkadaslar gormek bizleri mutlu ediyor. Aramiza hos geldiniz.

Agacinin, sargilarindan soz ediyorsun pek anliyamadim. Agacin zedelenmesin diye tellemeden once sargilarlami sardin?

Agacinin cinsi nedir? bicakla cizmek icin bu onemlidir, cunku cizecegin cizigler agacinin govdesinde bir omur kalacaktir. Yani govdesi duz olan kabuklanmiyan agaclarda pek hos bir goruntu olmaz [ornegin akcaagacin govdesinde] bu durumda cekicle vurma yontemini belli araliklarla uygulayabilirsin. Agacin cinsini
dogada gorme imkanin varsa, dogadakilere bir bak govdesi kabuklaniyorsa, kabuklari yarilip catliyorsa bicakla cizmende bir sakinca yoktur.

Kolay gelsin

falcon00 ve sedag beğendi.
Eski 01-11-2006, 19:16   #9
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
bonzaide,gövde ve dal kalınlaştırmak

ilginiz için teşekkür ederim Ali Bey yaptığınız güzel çalışmaları görünce insan çok hevesleniyor doğrusu .doğada inceledim evet bonzaimin biri mazı diğeri servi iki ağacın gövdesi de kabuklu.Sargıları spanç beziyle yaptım tıpta kullanılıyor ağacın gövdesini tel kesmesin diye yapmıştım.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2006, 23:15   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-06-2006
keçi boynuzu

Merhaba,
İki yıl kadar önce tohumdan yetiştirdiğim keçi boynuzu fidanlarımda tamamen cahillik eseri budama yapmıştım. Aslında mini bonsai yapmak gibi bir fikrim vardı. Sonradan bu konuda ne kadar hatalı davrandığımı gördüm. Fazla dallanma da oluşmadı. Sadece budadığım kısımdan birkaç dal oluşturmayı başardım. Ancak fidan hem ince hem de uzun. Bu konuda neler yapabilirim? Çok mu geç?

keçiboynuzu1a.jpg

keçiboynuzu2a.jpg

Düzenleyen bonsaisever : 21-11-2006 saat 23:38 Neden: Resimler görünmediğinden :)
banzay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2006, 08:41   #11
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Banzay geniş bir saksıya al ve hiç elleme büyüsün. Şimdiden gövdeye şekil verebilirsin. Gövde kalınlaşırsa bunu yapamazsın.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2006, 11:32   #12
Hasan Cihad

hasancihad's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2006
Yukarıda Ali Sensein anlattığı sitillerden bir kaçını bebaber uygularsak ne olur? Hem çizse,k hem boğsak, hem ezsek diyorum yani...Ağaç daha hızlı cevap verir mi?

hasancihad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2006, 11:45   #13
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Ağaçlar canlıdır. Bu kadar işkenceyi kaldıramazlar. Ayrıca işlemi kademeli olarak yapmalısın. Ağaç iyileşirlen ezilen **** kesilen bölgeyi kalınlaştırır. İyileşmesi için ona zaman tanımalısın. Ayrıca senin ateş dikenine kesik atma işini yapamazsın. Çirkin görünür. Çünkü pürüzsüz bir kabuk yapısı var. Ayrıntılar önemlidir. Ali Hocamız saolsun tüm ince detaylara kadar anlatır usanmadan..

falcon00 beğendi.
turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2006, 12:56   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Hasancihad çizip,boğum,ezmekten daha kolayı var. Dök üstüne benzini, çak kibriti. Sonuç aynı olacaktır bence Ne yapıyorsun öldüreceksin yaratığı.

ağaççı35 beğendi.
murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2007, 17:07   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2005
Galeri: 66
Bonsai'de uygulanan tekniklerin bir çoğu doğayı taklitten başka bir şey değil ağaç zaten tabiatta bu tip zorluklara maruz kalıyor.

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2007, 02:05   #16
Ağaçsever

nihal_es's Avatar

Giriş Tarihi: 10-01-2007
Galeri: 23
Bende ağaçların gövdesi nasıl kalınlaşır diye merak ediyordum. Çok güzel anlatmışsınız, teşekkürler.

zef beğendi.
nihal_es Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2007, 03:38   #17
Ağaç Dostu

Sayin Nihal Paylasim icin sizi bonsai forumlarinda daha fazla gormek bizleri sevindirir, bonsai buyulu renklerle goz olan bir dunyadir, uzakta durmayin buyurun aramiza katilin.

Eski 20-01-2007, 00:57   #18
Ağaçsever

nihal_es's Avatar

Giriş Tarihi: 10-01-2007
Galeri: 23
Beni aranıza aldığınız için teşekkür ediyorum. Mayıs ayında saksılara 2 tane fıstık çamı dikmiştim ama bonsai yetiştirmek için cesaret edememiştim, fidanlar kendi hallerinde büyüyorlardı. Anlattıklarınızdan destek alarak bende bonsai yetiştirmeye karar verdim.

vega3206 beğendi.
nihal_es Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2007, 21:30   #19
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Çizme yöntemi ayrıca ağacı yıllar boyunca çeşitli dış etkenlere maruz kalmış yıpratmış gibi gösteriyor.Bence düz kabuklu ağaçlarda da uygulanabilir sırf yaşlı göstersin diye.

hasan1970 beğendi.
nemesisx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 23:03   #20
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Galeri: 2
Ahşap boyamada kullanılan bir vernik var. Bilen bilir. Önce yatay, sonra dikey olarak sürüyorsunuz. Rastgele çok doğal çatlaklar oluşturuyor. Acaba onu kullansakmı ? Ağacı bir kerede öldürelim. Ömür boyu Ölü dal efekti oluşturalım. :P

Acaba gerçekten ağaç ölürmü, yani vernikten sonra...

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 23:35   #21
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
herkese merhaba
seneler once 10 yasinda bir bonsai almistim fakat bakamadim ama sizlerin anlattiklarina gore okadar zor degilmis benim evin durumu musait bahcemde var ali beyin yaptigi bonsai resimlerini gordum ve etkilendim bilhassa ogrenmek istedigim govdenin altina o tasi nezaman koyuyorsunuz fide kac yasindayken

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2007, 14:57   #22
Ağaç Dostu

Sinanici1 merhaba mesajinizi simdi gordum. Anladigim kadari ile kokleri kaya uzerine sarilmis agacin. Bu islemi yapmak icin, fidanin yasini soruyorsunuz.
2-3 yas arasi kokleri iyi gelisen agaclarla boyle bir calisma yapabilirsiniz.
Kolay gelsin.

falcon00 beğendi.
Eski 02-10-2007, 10:08   #23
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Arkadaşlar bir tecrübemi paylaşmak istiyorum.Bonsai adaylarında çiçek ve meyvalar bitkinin gelişmesini yavaşlatıyor **** durduruyor.Bunun en bariz örneğini süs narında yaşadım.Çiçekleri ve meyvaları güzel olduğu için bunları koparmıyordum.Fakat bitki hiç gelişemiyordu.Fakat bu sene meyveye ve çiçeğe izin vermedim.Bitki gövdesi ve dallarında gelişme oldu.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2007, 11:18   #24
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sevgili cemboa

Bonsailerde çiçekli **** meyveli ağaçlarda gelişim için uygulama yöntemi farklı bir yoldadır çiçek **** meyve gelişimi sağlamak için ağaçın üstünde l,kalması **** kesilmesi ile ilgili bir konu değildir.

Meyve ağaçlarında çiçek eşittir meyvenin kendisinir.

Çiçekli ve meyveli ağaçlarda budama normal ağaçlarda olduğunda farlklı bir uygulama ile gübreleme farklı bir uyuglama şeklinde olur.

Meyve ve çiçekli ağaçlarda budama genelde çiçeklenmeden önce ve çiçeklenme ve meyveden sonra yapılır.
Güğbrelemede aynı şekildedir.
Ağaçın üzeründe meyve veya çiçklenme başladığında gübreleme kesilir.
Meyveler dökülene kadar ağaç gübrelenmez ve budanmaz.
Yanlız meyve ağaçlarında ufak bir sorun vardır meyve ağaçın tüm enerjinisni alır.
Bu yüzden meyve olğunlaçmadan alırnır ise ağaç yaprak gelişimi ile dala gelişimini hızlandırır.
Çoğu bonsai ustası ağaçın enerjisini dengelemek adına ağaçın üzerinde bir ayda iki meyveyi bırakar hem ağaçın meyveli bir görüntüsünü sergiler heme dengeyi korumuş olurç

Genelde bonsaide sık yapılan hata budama ve gübrelemedeki sorunların ağaçın gelişimine etki etmesiidr.
Saygılarımla.

Derya69 beğendi.
bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2008, 12:49   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2008
[QUOTE=Ali H. ALI;40076]
A/ Agacinizi asagida resimlerde goreceginiz gibi yere dikmek. Yere dikilen agac saksiya dikilen agactan cok daha cabuk buyur, koklerini o sekilde kondraplakin uzerine sabitlestirmekle agacin ileride yerden kolayca sokulmesine, koklerin en az bir sekilde zarar gormesine ve koklerin derinlemesine deyil de yatay olarak buyumesini saglar ki ileride bonsai saksisina yerlestirirken hic bir zorluk cekmezsiniz.

Eklenti 3700
Eklenti 3701
Sayın Ali bey, acaba bende şimşirim için aynı yöntemi kulanabilirmiyim?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 3Resim 002.jpg (24.3 KB, 4108 views)
tijeen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2008, 13:07   #26
Ağaç Dostu

Tijen hanim, simsir icin de baska fidanlar icin de bu yontem kullanilabilir. Belki simsirin govdesinin kalinlasmasi uzun bir sure alabilir. Cunku simsirler agac cesitleri gibi cabucak govde gelistirmiyorlar. Vysseranin onerdigi gibi belki simsirinizi bir mini bonsai yapabilirsiniz. Karar sizin .

Kolay gelsin.

Eski 20-03-2008, 01:35   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2008
Ali bey ,açıklama için ******,şimdilik saksıda kalsın (neye karar vermeliyim kara kara düşünüyorum )

tijeen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2008, 10:53   #28
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Karar vermekte tereddüt ettiğinize göre, bırakın bir süre, gelişmesini izleyin.
Bu arada başka bir fidan daha alıp, onun üzerinde düşünün. Bir süre sonra, şimşir için de bir fikir nasılsa bulacaksınız.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2008, 17:46   #29
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Sn. Ali bey bilgiler için teşekkürler,sayenizde iyi bir bonsai yetiştiricisi olacağıma inanıyorum...sağolun...

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2008, 16:06   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2008
herkese merhaba!
gerçekten çok güzel bir forum bu konularda bayağı bilgilendim ,açıkcası sizlere çok da özendim bende sizler gibi değişik bitkiler yetiştirmek istiyorum ama bu konuda çok yeniyim...
2 yaşında bir limon fidem var kendim çekirdekten çimlendirdim bununla bonsaide yapmak istiyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. birde limon bitkisinin bakımı hakkında neler yapmam gerekiyor, püf noktaları nelerdir kısaca belirtirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler!

cann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024