agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 5 Gönderen tourkana
  • 1 Gönderen Harun Parlak
  • 1 Gönderen tourkana

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-02-2012, 15:24   #1
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Mugo Çamı Bonsai Videosu

4 Şubat 2012 de çektiğim videoda,

Bonsai fidanlığımdan aldığım bir mugo ağacı üzerinde önce iğne uzaklaştırma işlemi ,sonra telleme işlemlerini uygulayarak yeni bir şekil kazandırdım.

Videonun bağlantısı :
Mugo Çamı Bonsai -1 - YouTube

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2012, 11:07   #2
Ağaçsever

ferba266's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2012
emeklerinize sağlık güzel olmuş )

ferba266 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 12:18   #3
Ağaçsever

iceberg_534's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2011
usta keşke açıklama yaptığın yazıları kırmızı renkle yazsaydın

iceberg_534 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 20:24   #4
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Moviemaker'da düzenlerken önce sesi ekleyemedim, sonra yazdığım yazılar hem sarı renkli hem de animasyonluydu ama maalesef video sonlandırırken böyle oldu .

Eski 16-01-2014, 17:04   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
sayın tourkana sormak istediğim bir şey var. videoyu izlerken dikkatimi çekti. bonsai kurallarından bahsedilirken ön yüzden bakana doğru dal çıkmamalı deniyor. sizin tellemeniz de ağacın her yanına dallanmalar var. bu tarzla alakalımıdır.

murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2014, 13:50   #6
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan Mesajı Göster
sayın tourkana sormak istediğim bir şey var. videoyu izlerken dikkatimi çekti. bonsai kurallarından bahsedilirken ön yüzden bakana doğru dal çıkmamalı deniyor. sizin tellemeniz de ağacın her yanına dallanmalar var. bu tarzla alakalımıdır.
Evet ,tarzla alakalı olarak bazı genel kurallar farklılaşabilir (Şelale stilinde zirvenin en altta olması veya açıkta kök stilinde köklerin gözükmesi gibi) ama biraz da benim en başta belirlediğim kıvrımlı dik tarzı yapmaktan vazgeçmemle oluşan bir durum oluştu.
Siz bu videoda en çok iğne kesim işlemlerine odaklanın derim. En iyisi diğer videolara gözatın

Eski 17-01-2014, 14:17   #7
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Böyle bir kural yok. 5 ana tarzın hangi tarzda düşünürseniz düşünün ilk dal ön yüzde olmamalı. İdeali 3 . ya da 4. dal ön yüzde olabilir ama 2 de olabilir.
Ön yüze bakan dal olmamlı diye bir şey söz konusu değil. Doğadaki ağaçların etrafında dolaştığınızda her yönde dal olduğunu göreceksiniz. Siz ağcın en güzel görünen yüzünü ön yüz olarak belirlediğinizde ilk dalın bakan kişiye dönük olmamasıdır.

tourkana beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2014, 17:16   #8
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Süpürge tarzında ilk dalın nerden çıktığı çok farketmiyor bence .
https://www.google.com.tr/search?q=b...w=1280&bih=596

Harun Parlak beğendi.
Eski 17-01-2014, 17:53   #9
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
Süpürge tarzında ilk dalın nerden çıktığı çok farketmiyor bence .
İstisnalar kaideyi bozmaz . Bu istisnai bir durum.

Eski 17-01-2014, 23:44   #10
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Harun Parlak Mesajı Göster
Böyle bir kural yok. 5 ana tarzın hangi tarzda düşünürseniz düşünün ilk dal ön yüzde olmamalı. İdeali 3 . ya da 4. dal ön yüzde olabilir ama 2 de olabilir.
Ön yüze bakan dal olmamlı diye bir şey söz konusu değil. Doğadaki ağaçların etrafında dolaştığınızda her yönde dal olduğunu göreceksiniz. Siz ağcın en güzel görünen yüzünü ön yüz olarak belirlediğinizde ilk dalın bakan kişiye dönük olmamasıdır.
tekin bey Bonsai kuralları ben buradan aldığım bilgiye göre bunu yazmıştım. tabii ki doğada böyle bir kural yok. olamazda. daha yeni başlayan biri olarak sizlerin bilgilerini sınamak gibi bir durumum olamaz tabii ki böyle algılamayın lütfen. ama ön yüzde yer alacak bir dal kaçıncı dal olursa olsun ağacın görselini kapatacağı için bakana doğru ön yüzde bir dalın olamaması gerektiğini düşünmüştüm. bu bilgim konusunda biraz daha araştırma yapmalıyım anlaşılan.

Eski 17-01-2014, 23:53   #11
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Tam olarak nerede okudunuz bilmiyorum. Sanıyorum okuduğunuz o bilgi cümle düşüklüğü yüzünden yanlış algılamaya sebebiyet vermiş olabilir. Bu konu ile açıklama yapmamın sebebi de yanlış algılamaları giderme adına idi. Bilgilerimizi sınadığınız düşüncesine kapılmadım. Zira bizlerde sizinle beraber her geçen gün kendimizi geliştiriyoruz. Bu gelişme deneyimlerimizden olduğu gibi yanlış yaptıklarımızdan ve bonsai ile hiç ilgisi olmayan bir çok arkadaşların botanik ve deneysel bilgilerinden de faydalanıyoruz. Elimden geldiğince kısa ve öz anlatmaya çalıştığımdan sakın sert dille konuştuğumu düşünmeyin. Kolay gelsin.

Eski 18-01-2014, 00:18   #12
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Alıntı:
tekin bey Bonsai kuralları ben buradan aldığım bilgiye göre bunu yazmıştım.
Sanıyorum oradaki makeleyi çeviri yapılırken bir hata oluşmuş. İnternet te bu şekilde tamamen ters çeviri cümlelere denk geldim.
Örneğim bir kızıl ağaçtan bahsedliyor deniyor ki genç taze (yapraklar özellikle yapışkan değildir.)
Halbuki bu ağcı çok iyi tanırım çocukluğumdan beri tarlalarımızın her yerinde haşır neşiriz. Taze sürgün yaprakları gerçekten özellikle çok yapışkandır. Ellerinizi sürdüğünüzde yapış yapış olur.
Biri bir makele yazarken neden özellikle desin ki özelliği zaten yapışkan oluşu her ağcın yaprakları yapışkan değil ki bunun özellikle yapışkan değlidir desin.

Eski 20-01-2014, 23:47   #13
Ağaç Dostu

Harun bey şimdi sayenizde güzel bir yere geldik. Şöyleki. Ben hep önden bakana çıkan dal olmamalı kuralı var diye hareket ediyorum. Mantıklı bir kural gibi gelmişti bana. Çünkü önden bakana doğru çıkacak dal çalışmanın görünüşünü kapatacak, dengesiz duracak diye düşünmüştüm. Sizden ricam murat doğan / Mugo çam bu linkdeki çalışmamı bu yönü ilede değerlendirip fikrinizi paylaşır mısınız. Nasıl olmuş ne olmalıydı, ne yapılabilir vesaire

Eski 21-01-2014, 00:03   #14
Ağaç Dostu

Şimdi kontrol ettim. İlgili konuda düzeltme yapılmış. Sanırım siz düzelttiniz. Teşekkür ediyorum. Yol yakın iken yanlış bir bilgiyi düzeltmiş oldum.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024