agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-12-2008, 22:30   #31
Ağaç Dostu

ardentlion's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
Ağacın türü Gürgen(Carpinus)

ardentlion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2008, 00:29   #32
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Çok acemice oldu ama buda benden, saksıya felan koyup durumu kurtarmaya çalıştım.

bonsai%20tree.jpg

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2008, 00:31   #33
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Aslında şu sağdaki dalın 30 derece kadar daha aşağıya bakması gerekiyordu ama paintte bu kadar oluyor..

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2008, 19:02   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
ben olsam bu ağacı ya kırmızı çizgiye kadar derin dikerek köklenmesini sağlardım **** iki kırmızı çizgi arasında hava köklendirmesiyle ağacın boyunu öncelikle kısaltırdım. 1. dalı kaybetmek istemiyorum çünkü. Yeşille çizilen yere kadar telleyip boyunu kısaltırdım. Mavi ile çizilen yerlerden kesip yeni dallar çıkana kadar beklerdim. Siyah çizgilerde yeni dal oluşmasını istediğimiz yerler. Yani ağacı düzeltip kıvrımlı dik tarzda birşeyler yapmaya çalışırdım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ff%20%287%29.JPG (57.5 KB, 420 views)
seckayn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2008, 22:56   #35
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın ardentlion

Fidana uzun uzun baktım.Normalde şekilendirmede çok fazla müdehale isteyen bir fidan değil aslında 3 boyutlu görmediğim içinde sadece sizin fotoğraflarınıza göre bir cizim yaptım.2 yıl gibi bir süreçde güzel bir ağaç olma olasılığı yüksek.
Umarım beyenirsiniz.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2008, 09:19   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Gurgen benim agacim olsa, asagida eklenen cizimdeki gibi bir calisma yapardim.
Onerilen calismalar bir agac uzerinde calismak icin ne kadar secenek oldugunu gosteriyor.

Sayin ardentlion sanirim onerilerden yararlanip agacin uzerinde calisip onu guzel bir bonsai yapacaksin. Calismalarini bu sayfada bizlerle paylasmayi unutma

Ardentlion, gurgen.jpg

Kirmizi isaretli yerler budanacak dallardir.

Not: bu oyuna katilmak istiyen arkadaslar tek, tek agaclarinin fotograflarini ekleyebilirler. Yorum yapilacak agac uzerinde yapilan yorumlar bittigi zaman bir baska agac eklenebilir. (agaca yapilan yorumlardan sonra 3-4 gun gibi bir zaman icerisinde agac hakkinda artik yorum yapilmiyorsa yeni bir agac yorum almak icin eklenebilir.)

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2008, 10:45   #37
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
BU çamın boyu 60 cm ileride alaçağı şekli şu an için belirlemesemde öncelikle sağlık bir saksı değişimi yapmayı düşünüyorum.

Sizce nasıl bir form vermek gerekir.
Yeni bir form oyunu için düşüncelerinizi merak ediyorum.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2008, 22:23   #38
Ağaç Dostu

ardentlion's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
Orçun abi müsadenle son bir tasarım eklemek istiyorum
Ayrıca tasarım konusunda fikir veren arkadaşlara çok teşekkürler hepsi çok güzel saolun.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg tasarım 1.jpg (8.6 KB, 375 views)
Dosya Türü: jpg tasarım2.jpg (19.1 KB, 372 views)
ardentlion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2008, 13:20   #39
Ağaç Dostu

Ardentlion, guzel bir tasarim agacinda uyguladiktan sonra da buraya fotograflarini eklemiye unutma.

Bu ara bonsaisanin agaci icin dusunduklerini eklemiye basliyabilirsiniz.

Eski 03-01-2009, 11:21   #40
Ağaç Dostu

Arkadaslar bonsaisanin agaci icin kimse dusuncelerini daha belirtmemis. Yoksa daha yeni yil tatili bitmedimi?

Unutmayin bu oyundan, hepimizin bonsai hakkinda ogrenecegi cok sey olacaktir.

Eski 03-01-2009, 18:02   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Bonsaisan üstadım bence bu ağacın tam bir rüzgar stili olabilir. Hemen hemen hiç değişiklik yapmaya **** budamaya gerek bile yok. Sadece tellemeyle güzel bir rüzgar stili olur bence.

Saksıya alırkende sanki bir kayanın arkasından çıkmışta sonradan rüzgara mağruz kalmış gibi bir hava verilebilir. Yani düz bir saksı değilde mini doğa stili gibi ağacın önüne bir kaya konulabilir. Yapabildiğim kadar resminide ekliyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg adsız.jpg (74.5 KB, 353 views)
seckayn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2009, 13:42   #42
Ağaç Dostu

Bonsaisan bence de guzel bir ruzgar yatigi olabilir.

Agcin govdesi uzerindeki ilk dallari belki budaman gerekecek(govdenin kavis cizdigi yer) ve govdeyi az daha sola yatirip tum dallari da hep sola dogru yonledirirsen guzel bir ruzgar yatigi bonsai elde edecegini dusunuyorum.

Eski 10-01-2009, 16:38   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Yapraklı kısımları dalların çok uçlarında değil mi? Bir yerde görmüştüm böyle uç sürgünleri yapraksız kısımlara aşı yapıyordular. Buna da uygulanırsa sanki daha yoğun bir görünümü olacak gibi...

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2009, 15:02   #44
Ağaç Dostu

Uzunca bir zaman oldu buraya kimse agac fotografi ekleyip "siz olsaniz ne yapardiniz" diye sormamis.

Bildiginiz gibi buralarda kis bitti ve baharin ilk gunleri. Agaclar uzerinde calismak icin en uygun mevsim. Ben de firsat buldukca agaclarim uzerinde calisiyorum. Bu gun de bir incir (Ficus macrophylla) uzerinde calistim.

Asagidaki 3 fotografa bakip, bu agac sizin agaciniz olsa ve mevsim de uygun olsa nasil bir calisma yapardiniz.

siz olsaniz. Incir 001.jpg
incirin onden gorunusu.

siz olsaniz. Incir 002.jpg
Arkadan gorunusu.

siz olsaniz. Incir 004.jpg
Koklerin yakindan gorunusu.

siz olsaniz. Incir 003.jpg
Saksinin alti.

Herkesin yapacagi oneriler onemlidir. Herkesin gorusu baska olabilir. Bu da bir agacin uzerinde calisma yaparken, ne kadar secenek oldugunu gosterir.

Yapacaginiz onerileri yanlis olur diye yazmaktan cekinmeyiniz. Onerileriniz yanlis olsa bile, yanlislardan da ogrenildigini unutmayiniz.

2-3 gun icerisinde bu agac uzerinde gorus ve onerileri birlikte gorelim ve ogrenelim.

Eski 12-09-2009, 16:44   #45
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Selamlar Sayın Ali bey. Güzel bir fidan çokda güzel kök yapısı. Nasıl çizim yaparda anlatabilirim bilmiyorum.
Fidana ilk bakışda bana mevlana yı hatırlatdı. yan dalları hafif yanlara biraz da yere paralel şekilde telleyip üst dalıda dönerek tamamlanan yarım kıvrımla yeni bir tarz denemiş olursunuz. (Mevlana)

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 09:34   #46
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2008
Galeri: 30
Merhaba Ali Hocam, ben olsam agacin arka yuzunu on yaparim, kokleri biraz daha toprak ustunde kalacak sekilde saksiyi degistiririm. Cunku koklerin yapisi cok guzel. Agacin dallarini biraz budayarak kisaltip, baharda daha cok yapraklanmasini beklerim.

Gülşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 13:41   #47
Ağaç Dostu

Bu agac gecen yil son sali toplantisinda piyangodan bana cikmisti. Uzerinde bir calisma yapmak icin uygun zamani bekledim.

Iki kisiden iki guzel oneri geldi. Baska kimsenin gorus ve onerisi yokmu?
Gelecek olan diger onerileri de bir iki gun bekledikten sonra calismami sizlerle paylasacagim.

Bu sayfaya herkes agaclarini ekleyip diger uyelerin gorus ve dusuncelerini alabilirler.

Eski 13-09-2009, 22:18   #48
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
Ali bey acele etmeden geliştirmeye razı olursanız ilerde harika bir bonsai olabilir. Öncelikle sizin arka yüz diye tanımladığınız yüzü ön yüz yapmak istediğinizi anlıyorum ve aynı fikirdeyim.

Ağaç en önce kök budama ve toprak değişimi istiyor diye düşünüyorum. Ben olsam gövdenin toprak altındaki uzantısını budayıp kökleri bir taş üstüne yerleştirirdim. O güzel kökleri taş üzerinde biraz daha görünür yapmak çok hoş olur. Sonra ağacı taşla beraber bir saksıya dikerdim.

Kırmızı ile işaretli dalları budayıp, mavi işaretli dalları teller ve aşağıya doğru eğerdim. Dalları turuncu ile işaretlediğim gibi olacak şekilde şekillendirir ve tekrar gelişmesini beklerdim.

msgurkan önerisi001.jpg

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2009, 16:05   #49
Ağaç Dostu

myndos's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2008
Galeri: 58
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Bu sayfaya herkes agaclarini ekleyip diger uyelerin gorus ve dusuncelerini alabilirler.
Merhabalar,
Geçen kış yapmaya niyetlendiğim bonsai çalışmasını başarı ile tamamlayamamış ve kendi cesaretsizliğim ve beceriksizliğim adına sükut-ü hayale uğramış bir acemi olarak, yarım kalan çalışmam hakkında görüşlerinizi rica edeceğim.

Köklendirme ve dalları eğip bükme açısından, Yeşim üzerinde çalışmanın daha kolay olacağını düşünerek, yıllardır saksıda beslediğim 6-7 yaşındaki bu bitkiyi;
yesim1.jpg
Mart ayı sonunda, gövdesini açığa çıkaracak şekilde, kalın kollar hariç birçok dalını budadım. Yeni görüntüsü aşağıdakiler gibi oldu.
yesimon.jpg

yesimgovde.jpg

yesimkok2.jpg
Bu aşamada takıldım kaldım. 'Ya ölürse' diye, kökleri de budayıp, küçük saksıya almaya cesaret edemiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?

myndos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2009, 16:13   #50
Ağaç Dostu

myndos's Avatar

Budadığım dallardan bazılarını da küçük saksılara alıp mini çalışmalar ürettim.
yesimduz.jpg
Bir tanesi çiçek açtı ve beni hayrete düşürdü, zira daha önce çiçek açmış bir yeşim görmemiştim.
yesimcicekli2.jpg
yesimcicekli.jpg
Bunlar hakkında da görüş bildirirseniz çok sevinirim.

Eski 14-09-2009, 16:18   #51
Ağaç Dostu

Mehmet Salih bey guzel bir oneri getirdiniz. onerilen 3 sekilde de agac uzerinde calisilabilir.

Sayin myndos ben de dusncelerimi soyliyeycegim ama hemen degil. yalniz sunu soyleyim guzel bir yesim agaciniz var.

Eski 14-09-2009, 17:47   #52
Ağaç Dostu

myndos's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
... Sayin myndos ben de dusncelerimi soyliyeycegim ama hemen degil. yalniz sunu soyleyim guzel bir yesim agaciniz var.
Tesekkurler...

Eski 14-09-2009, 19:15   #53
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi myndos Mesajı Göster

Bu aşamada takıldım kaldım. 'Ya ölürse' diye, kökleri de budayıp, küçük saksıya almaya cesaret edemiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?
Sayın Myndos,

Bu ağaçta güzel bir şelale tarzı deneyebilirsiniz bence..Buna çok uygun ve hızlı sonuç alabileceğiniz bir yapıya sahip..
Bence cesaretinizi toplayıp derin bir kök budaması ile güzel bir şelale tipi saksıya geçirebilirsiniz, hatta aynı saksıda bile kalabilir, o zaman kök budamasına belki gerek kalmaz. (Budayacağınız dallara talip olurum )
Tarzda kararınızı verirseniz , nasıl bir şelale olacağı konusunda yardımcı olurum size.
Gerçekten çok güzel ağaçlara sahipsiniz.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2009, 19:24   #54
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Ben de bu P.afranın sonuna kadar takipçisiyim.
Başarılar dilerim.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2009, 20:19   #55
Ağaç Dostu

myndos's Avatar

Arkadaşlar, devam etme noktasında, verdiğniz coşu için çok teşekkürler.
Ben de, 'şelale tarzı' olabilir diye düşünerek ilk budmayı yapmıştım. Ve hala yanlarda budanması gereken dallar var diye düşünüyorum. Ama hangileri??? diye düşündüğümde -kırmızı ile gösterilen- dalları mı almalı acaba? diyorum.

yesimon2.jpg

Düşünceyi fotoğrafla gösterebilmek çok da kolay olmuyor. Anlatmak istediğim; yukarıda bir üçgen bırakıp, öne doğru dökülen bir su biçimde birkaç dal... Kenarlardakiler tamamen temizlenmiş. Ya da kenarlardaki dalları kesmeyip, biraz aşağı doğru eğilecek şekilde tellemeli mi? Ya da, siz nasıl hayal edersiniz?

Saksı ve kök budaması aşamalarını da, sırası geldiğinde konuşmak dileği ile.

Eski 14-09-2009, 21:55   #56
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2008
Galeri: 30
Merhaba Myndos; yesimleriniz cok cok guzel. Ortaya cok guzel bonsailer cikaracaginiz simdiden belli

Cicekli yesiminizi, soldaki dali biraz kisaltararak(4. yan dalin hizasindan) asagiya dogru telleseniz, en sagda kalan dali da, digerine paralel olacak sekilde sola yatirsaniz. Ortadaki kucuk dali budamak gerekiyor tabii. Elips veya yuvarlak bonsai saksisina ekseniz. Ben kucuk yesiminizi boyle hayal ettim

Ah bi de cizebilsem bilgisayarda anlatmaktan daha etkili olacak.

Basarilar diliyorum.

Gülşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2009, 14:50   #57
Ağaç Dostu

Myndos'un, yesim agacini iyice inceleyip ona onerilerde bulunmaniz icin ben incir agaci uzerinde yaptigim calismayi sizlerle paylasmadan once oneride bulunan arkadaslara tesekkur ederim goruslerin hepsi de guzeldi.

siz olsaniz. Incir 005.jpg

siz olsaniz. Incir 006.jpg

Incir agacinin saglikli bir yasam surdurmesi icin ona mutlaka bir kok budamasi yapmaliydim. Kok budamasi yani sira birbirine karismis bir biri ile kesisen kokleri de ayirdim. Ilk fotograftaki agacin sol taraftaki yukaridan asagiya inen ve sag tarafa kivrilip topraga giren koku de cikarip tamamen sol tarafa aldim icte kalan kucuk kokcuk de daha guzel gorunur oldu.

siz olsaniz. Incir 007.jpg

Ilk fotograftaki agacin sagda gorunen tarafini on yuz yaptim, yeni on yuzden de bakildigi zaman agacin daha once kesilmis buyuk yara izi de agacin arka tarafinda kalmis oldu.

siz olsaniz. Incir 008.jpg
siz olsaniz. Incir 011.jpg

Agacin istenmiyen dallarini ve yapraklarini budayip, onu telledim golge bir yere alip onu gozlem atinda tutuyorum. Gelismeleri sizlerle paylasacagim.

Eski 27-09-2009, 12:50   #58
Ağaç Dostu

Myndos'un yesim agaci, eklenen fotografalara bakildigi zaman, diger arkadaslarda olusan fikir gibi, ben de bir selale tarzi olabilecegini dusunuyorum.
Agacin baska acilardan cekilmis fotograflari eklenirse belki baska dusunceler de uretilebilir.

Myndos selale tarzi yapmayi dusunuyorsan, agacin on yuzu 3. fotografta oldugu gibi olmali. One dogru uzayan kucuk dali, saga dogru uzayan kalin catalli dali govdeya yakin olarak(budadiginizda en az geriye bir bogum kalsin buyuk bir olasilikla budamadan sonra govde uzerinde kalan bogum da kendiliginden dusup altaki yara cabuk bir sekilde kapanacaktir) budayiniz. Bu budamadan sonra agaciniz bir sure daha ayni saksida kalabilir(1-2 yil kadar ve bu ara siz de ona uygun bir derin saksi bakarsiniz.)

Budaycaginiz dallari cok kolay koklendirebilir ve onlardan da baska bonsailer yapabilirsiniz. Zaten bu konuda deneyimin var o yuzden zorlanaceginizi dusunmuyorum.

Budadiginiz dallardan bonsai saksisina aldiginiz ilk fotograftaki agacinizi daha genis bir saksiya alip dal ve koklerinin iyice gelismasini sagladiktan sonra onun uzerinde calismaya baslayiniz.

Son fotograftaki cicekli yesim'in sola dogru uzanan govdesini budayip orta yerdeki kucuk govdeyi de telleyip sagdaki govde gibi bir egilim verirseniz, ortadaki bosluk kalkacak ve iki govde bir birine yakin bir sekilde guzel bir tarz yakaliyabilirsin.

Diger arkadaslardan gelecek onerileri ve gorusleri de degerlendirip yureginizin soyledigi gibi bir calisma yapiniz.
Kolay gelsin.

Eski 30-09-2009, 14:13   #59
Ağaç Dostu

myndos's Avatar

Hocam, arkadaşlar.., yanıtlarınız için teşekkürler.
Söylediğiniz şekilde; öne doğru uzayan küçük dalı, sağa doğru uzayan kalın catallı dalın gövdeysine yakın olarak budadım. Ona değmiş buna değmemiş derken, çatallı dal üzerinde bulunan birkaç dalı da kestim. Budamadan sonra, saksıyı sola döndürerek çektiğim fotoğraflardan tüm açıları görebilirsiniz.

yesim30Eylul.jpg

Çatallı dalın sağ tarafını, 2 nolu resimde gösterdiğim gibi, tamamen kesmeyi düşünüyorum, ne dersiniz?

Ön yüz olarak, 3 veya 4 nolu fotoğraflar uygun olur mu?

Gövdede 8 nolu resimde gördüğünüz gibi yaralar (budama sonucu oluşan boğum kabukları) var. Bunları ne şekilde halledebilirim?

Eski 30-09-2009, 14:58   #60
Ağaç Dostu

mydos, 2. fotograftaki isaretli yerden budayabilirsiniz.(hatta geriye kalacak zirveyi de biraz kisaltabilirsin.)

Onyuz olarak 2. ve ya 4. fotograftakiler olabilir. 3. fotograftaki govde saksiyi kapatiyor. Govde saksinin sag ve ya solundan asagiya sarkmali.

8. fotograftaki govde uzerindeki budanmis dallar odunsu ve cok gelismis olduklarindan yalniz basina dusmeycelermis gibi duruyorlar. Keskin bir bicakla onlari dikkatlica govdeye en yakin bir sekilde kesmiye calisiniz.(keserken cok dikkatli olunuz bicakla elinizi kesmeyiniz, bostaki elinizi bicakin kesen agzi tarafinda tutmayiniz. Ben elim yanlis yerdedir diye dusunurken birden bicak kacti ve parmaklarimi kestim 8 dikis yil 2006)

Yesim agaclarinin diger bitkilerde olmiyan bir ozelligi kesik yerleri cabuk bir sekilde iyilestirir ve zaman icerisinde kesik yer kaybolur.

Kolay gelsin.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024