agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/)
-   -   Tavşanoğlu / Mazı 2 (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/44022.htm)

Tavsanoglu 08-05-2020 17:18

Tavşanoğlu / Mazı 2

5 Eklenti(ler)
4 Nisan tarihinde almış olduğum mazı. Aynı kök sistemine bağlı 3 gövdeden oluşuyor. Daha önce gövdelerinden birini ayırmış ve bir literati denemesinde bulunmuştum. Kalan 2 gövdeyi başta ayırma planım olsa da daha sonra bundan vazgeçtim.
İşte ağacımın ilk hali.Eklenti 707632

Ama agacım hala istediğimden daha uzundu. Kesmeye gönlüm el vermediği ve bu ağacı eğitim ağacı olarak gördüğüm için kesip atmak yerine havai köklendirme yapmayı seçtim.
Kabuğuna bıçak yardımıyla iki paralel çember şeklinde kesik atıp daha sonra bunlara dik bir kesik attarak kabuğu gövdeden ayırdım.
Eklenti 707628

Elimde bulunan sphagnum yosununu güzelce ıslattıktan sonra kesiğin üstüne sabitledim. Sonrasında ise ışık geçirmemesi ve nemini kaybetmemesi için siyah bir poşetle sıkıca sardım.
Eklenti 707629
Eklenti 707630

Belki yapmamam gerekirdi ama heyecanıma yenik düşüp aldım elime makası. Yaprak boyutlarını küçültmek ve yaprakların daha gövdeye yakın yerden çıkmalarını sağlamak için havai köklendirme yaptığım yerin altında kalan bölgele budadım. Köklendirme kısmının üstünde kalan bölgeyi ise yeni kök gelişimine yardımcı olsun diye bıraktım.

Eklenti 707631

Fikirlerinizi, önerilerinizi veya yanlış yaptığım yerleri belirtirseniz çok memnun olurum. İyi günler.

Tavsanoglu 21-06-2020 21:01

2 Eklenti(ler)
Ağacım son 3 gün içinde havai köklendirme denemsi için zedelediğim yerin üstünden çok hızlı bir şekilde kurumaya başladı. Bu gün artık dayanamayıp açıp bakmaya karar verdim.
Eklenti 710682
Köklenme çok garip bir şekilde zedelediğim yersen değilde bir altındaki gözden olmuştu bundan sonra bu işi yaparlen zedelediğim yere gözün gelmesine dikkat edeceğim.
Artık üst kısmı işime yaramayacağı için ağaçtan ayırmaya karar verdim. Doğal bir görünüm elde etmek için ağacımın arka tarafından kük bir kesik atıp öne doğru kıvırarak ayırmya çalıştım. Ama maalesef hayalimdeki doğal görünüme kavuştuğunu söylemem.
Eklenti 710683
Görüntüyü daha doğal, kırık bir gövde görünümüne kavuşturmak için fikirlerinizi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

ultralaca 25-06-2020 18:30

Çalışmalarınızda kolay gelsin. Havai köklendirme yaptıktan sonra siz ağacınızı köklendirme yapılan yerin üstü ve altı diye iki parça olarak görsenizde ağaç sonuçra tek kök ve bu kök enerjisini havai yapılan yerin üstüne de altına da harcar. Bu yüzden hem köklendirme yapmak hemde alt dalları budamak ağır gelmiş olabilir ağaca. Enerjisini iki bölmüş olabilir. Bu son haliyle ağacın gelişimini ve daha çok dallanmasını bekleyiniz bence. Çünkü az ve zayıf dallarla istediğiniz görüntüye ulaşmak zor görünüyor.

Tavsanoglu 01-07-2020 12:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ultralaca (Mesaj 1591701)
Çalışmalarınızda kolay gelsin. Havai köklendirme yaptıktan sonra siz ağacınızı köklendirme yapılan yerin üstü ve altı diye iki parça olarak görsenizde ağaç sonuçra tek kök ve bu kök enerjisini havai yapılan yerin üstüne de altına da harcar. Bu yüzden hem köklendirme yapmak hemde alt dalları budamak ağır gelmiş olabilir ağaca. Enerjisini iki bölmüş olabilir. Bu son haliyle ağacın gelişimini ve daha çok dallanmasını bekleyiniz bence. Çünkü az ve zayıf dallarla istediğiniz görüntüye ulaşmak zor görünüyor.

Muhtemelen yine aceleci davrandım dediğiniz gib, olsun böyle böyle öğreniyorum. Bahsettiğiniz gibi bu ağacın güzel bir bonsai olabilmesi için önünde çok uzun zaman var bana düşen ağacı katletmede sabredebikmek sanırım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024