agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/)
-   -   boguz / mazı (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/40805.htm)

boguz 25-03-2017 14:37

boguz / mazı

4 Eklenti(ler)
Merhabalar
Bizim burada komşunun apartman önünde park yerinde tuttuğu bir mazı vardı. Yıllardır belki 10 yıldır hatırlıyorum bu ağacı. Sokakta durduğu için genelde bakımsız, yazın özellikle susuz kalıyordu. Geçen haftalarda yanından geçerken köklerine, nebarisine takıldım, oldukça hoşuma gitti. Kaynanam bu hastalığımı farketmiş haberim olmadan komşuya parasını verip almış :D

Sonuçta bir ardıç değil, çok fazla mazıdan yapılmış bonsai örneği yok ama bakalım nasıl gelişecek. Şimdilik diğer ağaçlarımdan oldukça uzun bırakıp üstten kestim. Baharın bol gübre ile gelişimini takip edeceğim.

boguz 25-03-2017 14:42

3 Eklenti(ler)
Bu 2 mazı bonsai resmi sanırım bu ağaçla yapılmış en güzel örneklerden, hedefimiz bunlar olsun :)
En alttaki resimdeki gibi alt dalcıklarını gövdeye yakın yerlerden şekildeki gibi koparıp dallanmasına çalışacağım.

dusunenadam 26-03-2017 22:20

Güle güle büyütün. Yaklaşık sizinkinin kalınlığında 2 mazı da bende var. Kökleri çok güzel olduğu için almıştım. Sonbaharda epeyce budayıp bahçeye dikmiştim. Şu anda sağlıklılar. Forumda mazı hakkında yaptığım araştırmada suyu ve gübreyi pek sevmediğinden bahsedilmişti. Mazı tozu diye bir şey varmış. Bir tek bunu seviyormuş. Siz de bir şeyler öğrenirseniz burada paylaşırsanız sevinirim.

boguz 26-03-2017 23:26

Mazı tozunu duymamıştım, bir araştırayım.
Beslenmesi ile ilgili değil formu ile ilgili bir şeyler öğreniyorum. Genelde tepesi ölü dal efektli (candelabra) formları tutuluyormuş. Yaprakları düzlem şeklinde olmasından dolayı tellemesi biraz zor olacak :confused:

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam (Mesaj 1500400)
Güle güle büyütün. Yaklaşık sizinkinin kalınlığında 2 mazı da bende var. Kökleri çok güzel olduğu için almıştım. Sonbaharda epeyce budayıp bahçeye dikmiştim. Şu anda sağlıklılar. Forumda mazı hakkında yaptığım araştırmada suyu ve gübreyi pek sevmediğinden bahsedilmişti. Mazı tozu diye bir şey varmış. Bir tek bunu seviyormuş. Siz de bir şeyler öğrenirseniz burada paylaşırsanız sevinirim.

sagol 27-03-2017 00:16

Sayın boguz,

En altdaki dalcıkları almakla dallanmayacak mazınız zannediyorum. Uç almadan olmaz ama mazıda uç almanın püf noktası var. Gövdeden çıkan dalları takip edin hepsinde bir ana dal vardır, onu aklınızda tutarak ondan çıkan diğer dalcıkların uçlarını budayıp bir ana daldan çıkan orantılı dallar gibi bir şekil vermeniz lazım. Ana daldan da uç alırsanız büyüme durur, dalı kalınlaştırmanız zorlaşır. Tepe kısımda da aşağıdaki dallar gibi çalışılıyor ama alt dallar gelişsin diye tepede biraz daha gaddar, alt dallarda biraz daha hafif budama yapmak gerekir.

Dalların hespsi için Budamayı aynı anda yapmayın ki ağacınız büyümeyi yavaşlatmasın.

Fevzi Hocam, yere saksı veya sepetle dikseydiniz daha iyi olurdu. Topraktan sökerken köklere çok dikkat etmek gerekiyor çünkü mazı kanallar kalinde besliyor yeşil kısmı, yani bir kanalın kökkü hasar görürse ona bağlı dal kuruyabilir.

Not: aşağıdaki videoda budama hakkında biraz bilgi veriyor ama ingilizce:

Kolay gelsin...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi boguz (Mesaj 1500302)
Bu 2 mazı bonsai resmi sanırım bu ağaçla yapılmış en güzel örneklerden, hedefimiz bunlar olsun :)
En alttaki resimdeki gibi alt dalcıklarını gövdeye yakın yerlerden şekildeki gibi koparıp dallanmasına çalışacağım.

dusunenadam 27-03-2017 00:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1500428)
Sayın boguz,

En altdaki dalcıkları almakla dallanmayacak mazınız zannediyorum. Uç almadan olmaz ama mazıda uç almanın püf noktası var. Gövdeden çıkan dalları takip edin hepsinde bir ana dal vardır, onu aklınızda tutarak ondan çıkan diğer dalcıkların uçlarını budayıp bir ana daldan çıkan orantılı dallar gibi bir şekil vermeniz lazım. Ana daldan da uç alırsanız büyüme durur, dalı kalınlaştırmanız zorlaşır. Tepe kısımda da aşağıdaki dallar gibi çalışılıyor ama alt dallar gelişsin diye tepede biraz daha gaddar, alt dallarda biraz daha hafif budama yapmak gerekir.

Dalların hespsi için Budamayı aynı anda yapmayın ki ağacınız büyümeyi yavaşlatmasın.

Fevzi Hocam, yere saksı veya sepetle dikseydiniz daha iyi olurdu. Topraktan sökerken köklere çok dikkat etmek gerekiyor çünkü mazı kanallar kalinde besliyor yeşil kısmı, yani bir kanalın kökkü hasar görürse ona bağlı dal kuruyabilir.

Not: aşağıdaki videoda budama hakkında biraz bilgi veriyor ama ingilizce: https://www.youtube.com/watch?v=2ZDYn3f8QZY

Kolay gelsin...

Hocam, çok açıklayıcı olmuş. Teşekkür ederim. Ben mazı hakkında hiçbir şey bilmediğim için köklere hiç dokunmamıştım. Saksıdan çıkardığım gibi bahçeye diktim. Maksadım, önce gövde ve dalları toparlamak, daha sonra köklere kafa yormaktı. Mazının kanallar halinde beslendiğini bilmiyordum. Bu kış yerinden çıkarıp sepetle tekrar dikmek lazımmış demek ki...

sagol 27-03-2017 08:06

Kök budamasını yapıp sonra dikmek mantıklı olur, söküm sırasında veya kök budamasında bilerek veya bilmeyerek bir dalı besleyen kök tümden giderse o dal kuruyacak ama hiç olmazsa boşa ümitlenmeden devam edebileceksin. Genelde bonsai amacıyla bahçeye diktiğim ağaçlarda kök budamasını yapıp altına bir fayans koyarak dikiyorum. Mevsimsiz alma nedeniyle Kök budaması yapılmadıysa saksıdan kaçak yaptırmak daha iyi olur.

Kolay gelsin....

Kolay gelsin...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam (Mesaj 1500429)
Hocam, çok açıklayıcı olmuş. Teşekkür ederim. Ben mazı hakkında hiçbir şey bilmediğim için köklere hiç dokunmamıştım. Saksıdan çıkardığım gibi bahçeye diktim. Maksadım, önce gövde ve dalları toparlamak, daha sonra köklere kafa yormaktı. Mazının kanallar halinde beslendiğini bilmiyordum. Bu kış yerinden çıkarıp sepetle tekrar dikmek lazımmış demek ki...

boguz 14-08-2017 21:48

1 Eklenti(ler)
Mazı güncel hali.
Güzel gelişti, bolca yapraklandı.
Budama döneminin gelmesini sabırsızlıkla bekliyorum :D

boguz 24-04-2018 22:34

1 Eklenti(ler)
Bu ağacım bir boya kutusunda öylesine tutturulmuş haldeydi, geçen ay toprağını temizledim, köklerin 3/1 ini budadım. Boyu çok uzun kaldı kısaltamadım. Daha budanacak tellenecek ama bu ağacımda ağırdan almak istiyorum, kendisinden umutluyum yüzümü kara çıkarmayacak :D

ultralaca 10-05-2020 00:48

Bu ağacınız şuan ne durumda. Yaşıyorsa eğer son halini merak ettim açıkçası.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024