agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/)
-   -   dusunenadam / Şimşir-1 (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/40699.htm)

dusunenadam 05-03-2017 22:08

dusunenadam / Şimşir-1

4 Eklenti(ler)
Geçtiğimiz sonbaharda aldığım 4 adet şimşirle bugün çalışmaya başladım. Bu birinci adayım. Nebariden ilk dala kadar gövdenin en ince kısmı yaklaşık 2,5-3 cm, nebari 10-12 cm. İlk budamaları yaptım. Bir iki gün sonra veya tavsiye edilen tarihte kazık kök varsa kesip, bahçeye dikeceğim. Şimşirle ilk defa çalışıyorum. Bilgisi olan ustalarımız varsa tavsiyelerini beklerim.

dusunenadam 05-03-2017 22:12

1 Eklenti(ler)
İkiz gövde düşünülebilirdi ama bir saatten fazla incelememe rağmen gözüme hoş görünmedi. Ben de ana gövdelerin birini kesip, konikliğe çalıştım.

dusunenadam 05-03-2017 22:13

1 Eklenti(ler)
Arka yüz...

badrobot 06-03-2017 14:14

Müthiş. Tek kaygım çok yavaş gelişim.

dusunenadam 06-03-2017 21:20

Bahçeye dikip unutacağım Şafak hocam. İstediğim gibi gövde gelişimi tamamlanmış. 1-2 senede de folyajı doldurur herhalde.

david72 07-03-2017 07:25

1 Eklenti(ler)
Adayınız hayırlı olsun nebarisi çok güzelmiş. Soldaki kalın dal gözü rahatsız ediyor gibi geldi bana. Ben olsam şöyle yapardım. Doğru mu olurdu bilmiyorum. Bir de siz bakın.

dusunenadam 08-03-2017 21:09

1 Eklenti(ler)
davit72 teşekkür ederim. Önerinizi düşüneceğim. Yarın gündüz gözüyle bir bakayım. Aslında kafamdan geçen şöyle bir çalışma. Tepeyi kısaltmak, sağdaki iki daldan birini almak ve ok yönlerinde tel...

sagol 08-03-2017 21:51

Sayın düsünenadam,

Şimşirleriniz hayırlı olsun, kazık kökü kesip sonra dikseniz iyi olur. Pazardan alacağınız bir plastik sepete dikip onula gömmeniz daha iyi olabilir ilerde sökerken daha kolay olur. Malesef çok yavaş büyüyor, özellikle dallar çok yavaş kalınlaşıyor.

Not: Büyük yaraları çok zor iyileştiriyor o nedenle keserken JİN yapmayı gözönüne almak fena olmazdı ama kesilmiş artık.

Kolay gelsin...

nervus opticus 10-03-2017 19:44

sn dusunenadam,
ben evvelki sene ve geçen sene bir 10 tane kadar şimşiri bahçeye dikip unuttum,(arasıra baktım tabi görmeden edemedim)
bahar gelince alıcı gözle baktım tabi ve malesef henüz kayda değer bir gelişme göremedim.Sanırım sn badrobot gerçekten tecrübelerinde haklı, gelişim hakikaten yavaş **** ben geliştiremedim.
selamlar

david72 11-03-2017 09:50

BU durumda 2 numaralı dalı almak daha doğru olur kanısındayım. Şimşir çok sert ve ince kabuklu maalesef eğme bükmede daha dikkatli olmak lazım. Gerçi senelerinizin olacağını göz önüne alırsak pek aceleye gerek yok : )

dusunenadam 13-03-2017 21:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi david72 (Mesaj 1498596)
BU durumda 2 numaralı dalı almak daha doğru olur kanısındayım. Şimşir çok sert ve ince kabuklu maalesef eğme bükmede daha dikkatli olmak lazım. Gerçi senelerinizin olacağını göz önüne alırsak pek aceleye gerek yok : )

2'nci dal jin de olabilir değil mi? Ben aslında onu kesmeyi düşündüm ama o zaman da 1'inci dal 3'üncü daldan daha ince kalıyor. Ağacın gelişimine göre karar vermek en iyisi. Şimdilik böyle kalsın bakalım.

dusunenadam 13-03-2017 21:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nervus opticus (Mesaj 1498540)
sn dusunenadam,
ben evvelki sene ve geçen sene bir 10 tane kadar şimşiri bahçeye dikip unuttum,(arasıra baktım tabi görmeden edemedim)
bahar gelince alıcı gözle baktım tabi ve malesef henüz kayda değer bir gelişme göremedim.Sanırım sn badrobot gerçekten tecrübelerinde haklı, gelişim hakikaten yavaş **** ben geliştiremedim.
selamlar

Sn nervus opticus, şimşiri aydınlık ama gölge bir ortamda, mümkünse sera ortamında tutmak gelişme hızını olumlu yönde etkiliyormuş. Şimşir pek havadar yerleri sevmiyormuş. Daha önce oturduğum apartmanın bahçesinde 4 yıl bir şimşiri gözlemledim. İki sene hiçbir gelişme olmadı ama 2015 sezonunda birden bire çıldırdı. Hacim olarak neredeyse 3 katına çıktı. 2016'da yine gelişme olmadı. Nedenini bilmiyorum. Ben bahçede bir sera ortamı sağlayabilirsem gelişimini paylaşırım. Bir değişiklik olmazsa artık kendi haline bırakacağım.

nervus opticus 14-03-2017 17:06

sn dusunenadam,
benim bahçemde kendi çapımda bir seram mevcut olmazsa söküp oraya büyükçe saksılayayım benimkileri, bakalım durum ne olacak.Akıbetlerini bende paylaşırım inşallah güzel olur.
teşekkürler

dusunenadam 13-04-2017 19:23

4 Eklenti(ler)
25 Martta diğerleri gibi bu şimşirin de köklerini %50-60 oranında budayıp bahçeye dikmiştim. Hiçbir şimşirimde kazık kök çıkmadı. Normal makasla kökleri kısaltıp dikim yaptım.

dusunenadam 13-04-2017 19:28

1 Eklenti(ler)
Bugün itibarı ile bu şimşirimdeki son durum bu. Henüz geriden sürgün yok ama tepedeki sürgünlerin bu kadar kısa zamanda gösterdiği gelişim şaşırtıcı. Umarım hep bu hızda büyürler.

dusunenadam 13-04-2017 19:30

1 Eklenti(ler)
Budamadan itibaren yaklaşık bir aylık değişim ve gelişim bu şekilde. Tepe sürgünler büyüyor.

david72 14-04-2017 08:29

Kılcal köklenme muazzam haliyle gelişmeye de yansıyordur. Toprağa kavuşmanın sevinci de olabilir : )

sagol 14-04-2017 10:07

1 Eklenti(ler)
Sayın DüşünenAdam,

Bu adayı bir sonraki dikiminizde yine çuvaldaki gibi hafif eğimli dikerseniz daha iyi olur. Şimdiki haliyle üst kısım biraz uzun görünüyor. Kökler toprağı kavradıktan sonra iki tarafa direk çakarak bir telle veya ince halatla(kabuğu korumak şartıyla) sola çektirip tepedeki sonradan kesilecek kısmı ise sağa çekmek denenebilir. Şimşirde eğmek yıllar alıyor o nedenle başarılı olur mu bilemiyorum ama denemeye değer. Başarılı olsa da olmasa da tepeden biraz kısaltılabilir zamanla.
Eğme başarılı olursa aşağıdaki gibi bir yola girilmiş olur.

Not: Şimşir inatcı bir ağaç sizin sabrınızı yıllarca test edecek.
Kolay gelsin...

dusunenadam 14-04-2017 10:55

1 Eklenti(ler)
Aslında tam şu kırmızı okun olduğu yerden eğebilsem şahane olur değil mi? Birinci ve ikinci dal da hazır. Eğmeyi düşündüğümüz yerde gövde kalınlığı 2 cm ama yine de deneyeceğim. Bu sene sadece yeşil okla gösterdiğim dalları aşağı eğerim. Gövde seneye artık...

dusunenadam 14-04-2017 10:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi david72 (Mesaj 1503019)
Kılcal köklenme muazzam haliyle gelişmeye de yansıyordur. Toprağa kavuşmanın sevinci de olabilir : )

Geçen sene aldığım ve köklerinde hiç budama yapmadan direkt aynı ortama diktiğim şimşirde hiçbir gelişme yok. Şimşirin püf noktası kök kısaltması olabilir. Takipteyim. Çözeceğim bu şimşir olayını :)

sagol 14-04-2017 11:07

Eğmeden önce dremele takacağınız ince matkap uçlarıyla gövdeye 2-3 delik açmak iyi olur.

Kolay gelsin....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam (Mesaj 1503051)
Aslında tam şu kırmızı okun olduğu yerden eğebilsem şahane olur değil mi? Birinci ve ikinci dal da hazır. Eğmeyi düşündüğümüz yerde gövde kalınlığı 2 cm ama yine de deneyeceğim. Bu sene sadece yeşil okla gösterdiğim dalları aşağı eğerim. Gövde seneye artık...

dusunenadam 14-04-2017 11:10

1 Eklenti(ler)
Sn sagol. Aslında tepe olarak düşündüğüm yer bu sürgün hocam.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024