agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/)
-   -   Sthammer/şimşir (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/40573.htm)

sthammer 07-02-2017 12:05

Sthammer/şimşir

2 Eklenti(ler)
Ağaci geçen yıl almıştım. Telleme ve budamadan sonra 1 yıl kenarda kaldı. Yakın zamanda biraz daha duzeltip geçici olarak içeri aldım. Malesef ilk halinin fotoğrafı yok. Uygun saksi bulamadığım için altını deldigim bir toprak sutlac kabına koydum. Bir sonraki saksi degisiminde belki saksisini değiştirebilirim. Dalların kalinlasmasini bekledigim için son formunu vermedim.

dusunenadam 09-02-2017 17:54

Sayın Sthammer, şimşirinizin formu güzel. Güle güle büyütün. Şimşir çok yavaş büyüyen bir tür. Kabuklarına dikkat ederseniz iyi olur. Diğer ağaçlar gibi değil. Çok ince kabuğu vardır ve hemen zedelenir. Başarılar dilerim.

badrobot 09-02-2017 19:45

1 Eklenti(ler)
Gereksiz bir uzunluk var. İşaretlediğim gibi kesin. Bazı dallarda yaprak ve yeşil folyaj kalamayacak ama baharla birlikte yeniden yapraklanınca çok güzel olacak. Kalınlaşmasını hiç beklemeyin yıllar sürer hele bu saksıda...

sthammer 10-02-2017 11:54

Onerileriz için teşekkür ederim. Isaretlediginiz gibi budayacagim.

david72 10-02-2017 13:51

Sayın sthammer ağacı geçen yıl alıp budadığınızı söylüyorsunuz. Budamaya nasıl tepki verdi ? Yeni dal ve folyaj oluşturdu mu ?

sthammer 10-02-2017 19:15

Budamaya iyi tepki verdiğini düşünüyorum. Fotoğraftaki aslında yakın zamanda biraz daha düzeltilmiş hali(2. Kere budanmis hali). İlk budamadan sonra yeni sürgünler de verdi, yapraklari da bir yilda oldukca artti. dallar istediğim şekli almaya başladığı için tellerin cogunu çıkarıp gereken yerleri yeniden telledim. Son budamasini biraz daha agresif yapacaktım ama bazı dallarında tomurcuklar görünce elim fazla kesmeye gitmedi aslında.

dusunenadam 10-02-2017 22:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1494863)
Gereksiz bir uzunluk var. İşaretlediğim gibi kesin. Bazı dallarda yaprak ve yeşil folyaj kalamayacak ama baharla birlikte yeniden yapraklanınca çok güzel olacak. Kalınlaşmasını hiç beklemeyin yıllar sürer hele bu saksıda...

Şafak Hocam, Ankara'daki arkadaşlar bilirler; 4-5 tane şimşir aldım geçtiğimiz sonbaharda. Gövde kalınlıkları 3-4-5 cm, nebariler çok iyi. Siz şimşirle çalıştınız mı? Şimdilerde kessek 1 ay sonra da kökleri azaltsak nasıl olur?

badrobot 10-02-2017 22:09

dusunenadam
Baharın gelmesine çok az kaldı. Sizin oralarda durum az farklı olabilir. Hava sıcaklığı 10 derece gibi olmaya başladımı kök ve dal budamalarını yapabilirsin. Şimşir yavaş gelişen bir tür olsada genel anlamda dayanıklı bir bitki.
Ben Şimşiri yavaş gelişmesi ve Ülkemizde en çok çalı versiyonları bulunabildiğinden bıraktım.

dusunenadam 10-02-2017 22:17

Teşekkür ederim. Benim şimşirler epey gelişkin hocam. Yakında hepsini yüklerim foruma.

reguler 11-02-2017 22:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam (Mesaj 1495014)
Teşekkür ederim. Benim şimşirler epey gelişkin hocam. Yakında hepsini yüklerim foruma.

yuklede foruma biraz can gelsin.

david72 13-02-2017 07:32

Ankara nın baharı gelene kadar bence saksı çalışmalarını koysun çok başarılı gerçekten. Seramiğe başlayacak kaç tane forumdaş çıkar. Bu arada sthammer ın başlığını kirlettim kendisinden özür dilerim. Tanışmak dileğiyle ( Yakın tarihte fidanlık gezimiz olabilir)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024