agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/)
-   -   boguz / sakız ağacı 2 (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/39857.htm)

boguz 22-07-2016 21:50

boguz / sakız ağacı 2

4 Eklenti(ler)
Merhaba
Yoğun ülke gündemi ve sessiz forum günlerinde, önceden alıp bahçemde saksıda tuttuğum sakız ağacıma göz gezdirdim. Diğer sakızıma göre daha kalın bir gövdesi var 4-5cm civarı. Toprak altında da güzel bir nebari var gibi duruyor. Çok fazla dallanmış, soldaki kalın dalı ilk dal, sağdaki inceyi 2.dal yapıp tepesinden budayabilirim mart nisan gibi.

badrobot 23-07-2016 15:17

Kesim yerleri güzel.

reguler 23-07-2016 21:24

1 . Dal cok kalın olmayacak mi

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

badrobot 24-07-2016 12:56

reguler'in dediğine katılıyorum. Önce sert budamayı dediğiniz gibi yapın. Ağaç bize yeni sürgünlerle ne olacağını bir söylesin. Sonra yine tartışırız.

boguz 24-07-2016 20:28

1 Eklenti(ler)
Bu sakızlarda sanki dallanmalar gövdeyi diğer ağaçlara göre daha hızlı kalınlaştırıyor, resimlerden pek belli olmuyor ama alt taraftaki çokça dallanma gövedeyi konikleştirmiş oldukça.
Evet, 1.dal biraz kalın, ama öyle hazır kalınlaşmış dalı kesmeye elim gitmez:) Sizce kalın dal üzerindeki dalları keserek daha da kalınlaşmasını engelleyeyim mi?
Bu arada resimde belli olmuyor ama arkada bir dal daha var, belki onu 1.dal yapar, kalını 2.dal yapıp kısaltabilirim toplam boyu.

reguler 02-08-2016 23:28

Bence lider haric hepsini budayin.cok tiosiz zaten kalin olan dal

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

enuma elish 23-10-2016 22:50

Sakizlariniz cok guzel.. merak ettim islah mi diye.. hastaliklara cok acik bir tur.. in vitro'da bile ari elde etmek cok zor.. saglikli mutlu sakizlar dilerim, herkese nasip olmaz..

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi boguz (Mesaj 1473846)
Bu sakızlarda...

boguz 15-02-2017 21:25

2 Eklenti(ler)
Geçen haftasonu bahçedeki sakız ağacımı söküp, dere çakılı-curuf-torf karışımına ektim. Tam kafamdaki gibi olmadı budadıktan sonra. Belki sağ alttaki kalın dalı kesebilirim ileride.

sagol 18-03-2017 11:06

sayın boguz,

Sol alt dal şimdilik kurbanlık olarak kalıp koniklik sağlayabilir ama ters koniklik yapmaya başlayınca kesmek iyi olur. Bu ağaçta sadece sağdaki dalla da çalışılabilir, tepe ve sağdakiyle de çalışılabilir. Sakız ağacına da heveslenmeye başladım, yolum izmire düşerse 1 fidan alacağım.

Kolay gelsin.

boguz 26-03-2017 22:31

1 Eklenti(ler)
2. sakızımın güncel hali. Her yerden patladı fakat şekli pek olmadı bu ağacımın. Şekildeki gibi budayım diyorum. Acaba bahardayken direk budasam mı bilemedim.

dusunenadam 26-03-2017 23:10

1 Eklenti(ler)
Bence, sol alt dal koniklik için kalsın, hiç dokunmayın. Sağ alttaki kalın dal ve yanındaki minik dal alınmalı. Çünkü ters konikliğe yol açacaklar ve soldaki dalın bir faydası olmayacak. Tepedeki kesik yer için acele etmeyin, nasıl olsa her zaman düzeltilir.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024