agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/)
-   -   Nervus Oopticus / Zeytin 1 (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/39495.htm)

nervus opticus 05-05-2016 19:19

Nervus Oopticus / Zeytin 1

5 Eklenti(ler)
İyi akşamlar,
mevcut zeytin adaylarından bir tanesini bugün saksısından çıkardım.köklerini ayıkladım, gövdenin devamı olan kök yapısını mümkün mertebe uzaklaştırıp saçak köklerden faydalanıp bonsai saksısına aldım.Gövdede bir parça oyma işlemide yaptım ama sonra hata yapmamak adına şimdilik bıraktım.Gövdeden çıkıp toprağa kadar ulaşan köklerinin varlığıda hoşuma gitmişti.
Şimdi vakit bulup değerli görüşlerinizi benimle paylaşırsanız memnun olurum.
saygılarımla

zeki_d 08-05-2016 11:34

merhaba

1 Eklenti(ler)
Ben olsam; bu fidana daha büyük bir saksıda bakmaya devam ederdim zira daha yolu uzun;), belki şuna ulaşmaya çalışırdım.

zeki_d 08-05-2016 13:27

1 Eklenti(ler)
Çok Bob ross vari olacak ama belki şuradan yeni kökleri toprağa uzanıyordur. :D havai kökkendirme de denerdim.

nervus opticus 10-05-2016 18:52

Teşekkür ederim Sayın zeki d,
Ağacın kötü bir toprağı vardı o sebeble de kurcalamıştım baktım uygunsuz bir odunsu kök mevcuttu.Kökü küçültünce dışardan gelen kökleride hoş görünüyor düşüncesi ile köklerini budayıp saksıya aldım.Hatta yolu uzun diye düşünerek biraz büyük olan bu saksıya almıştım,
Tabi birde biran önce saksıya alıp görsel anlamda mutlu olma çabamızda buna eklenince böyle aceleci davranabiliyorum.havai köklendirme zeytinde başarabilirmiyim bilmiyorum araştırayım ama önerileriniz gerçekten hoş ve aklıma yattı.
Gerçi geçen gün ölü gövdeyi uçtan biraz daha kısalttım ve saksısını değiştirdim.
hayırlısı artık yeni gelen sürgünlere göre örneklere yaklaşmaya çalışırım.
teşekkür ederim

sagol 12-05-2016 15:47

Sayın nervus opticus, zeki d,

Zeytinde malesef aerial root ve açıkta kök pek mümkün değil, açıkta kalan kökler doğa şartlarından etkileniyor. Matkap aşısıyla ince fidan aşılanarak o tür bir görüntüye ulaşılabilir. Saksı biraz daha büyük olsa daha hızlı bir gelişme sağlanabilir.

Kolay gelsin...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nervus opticus (Mesaj 1460421)
Teşekkür ederim Sayın zeki d,
Ağacın kötü bir toprağı vardı o sebeble de kurcalamıştım baktım uygunsuz bir odunsu kök mevcuttu.Kökü küçültünce dışardan gelen kökleride hoş görünüyor düşüncesi ile köklerini budayıp saksıya aldım.Hatta yolu uzun diye düşünerek biraz büyük olan bu saksıya almıştım,
Tabi birde biran önce saksıya alıp görsel anlamda mutlu olma çabamızda buna eklenince böyle aceleci davranabiliyorum.havai köklendirme zeytinde başarabilirmiyim bilmiyorum araştırayım ama önerileriniz gerçekten hoş ve aklıma yattı.
Gerçi geçen gün ölü gövdeyi uçtan biraz daha kısalttım ve saksısını değiştirdim.
hayırlısı artık yeni gelen sürgünlere göre örneklere yaklaşmaya çalışırım.
teşekkür ederim

nervus opticus 15-05-2016 19:25

sayın sagol,
havai köklendirme konusundaki paylaşımınız için teşekkür ederim.Bugün zeytin adayımı önerilerinize uyarak büyük bir saksıya aldım.Bakalım kendi halinde gelişimi nasıl olacak.
saygılarımla

sagol 15-05-2016 19:44

Sayın zeki_d,

Air layering ile aerial roots kavramını genelde havai kök diye çevirsek de. aerial roots ficus, sheflera, asma, orkide, sarmaşık,.. gibi bazı türlere özgü bir köklenme şekli(havadaki nemle kökler, gövdeden, dallardan aşağı uzamaya başlıyorlar).

Havi köklendirme(air layering) ise toprak seviyesinden yüksekte dal veya gövdede yapılan bir köklendirme yöntemi.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zeki_d (Mesaj 1459890)
Çok Bob ross vari olacak ama belki şuradan yeni kökleri toprağa uzanıyordur. :D havai kökkendirme de denerdim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024