agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/)
-   -   Sagol / Ahlat (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/39447.htm)

sagol 29-04-2016 10:05

Sagol / Ahlat

5 Eklenti(ler)
Armudun sonbahar renkleri acerlerden pek geri kalmaz, extrası ise hem çiçek açıyor hem de meyve veriyor. İthal türlere çok para verip iklime uydurmak için aşırı çaba yerine yerine yerel türlerle çalışmak daha kolay.

Fidanlıkta dolaşırken 50 kadar armutun içinde bir taneyi seçtim, tenekeyi kenara çektim. Satıcı hemen alttaki sürgünleri kesmek için eğilmişti ki durdurdum. Adam şakın şaşkın bakarken aşılı kısmı kesip attım, aslında meyve de tutmuştu yazık oldu ama o haliyle taşıyamazdım, taşıyabilseydim sezon sonuna kadar aşılı kısmı kesmeyebilirdim.

Aslında sağdaki sürgünle çalışacağım ama ana gövdede 3-4 sürgün daha var. 3 dala Matkap aşısı(thread graft) yaptım. O dalları kullanmasam da gövdeyi kalınlaştırırlar gelecek sene o kısmı keserim. Belki de daldırma yöntemiyle köklendirip taşüstü veya neagari yaparken kullanırım.

Bu armudu seçmem sadece ahlat nedeniyle değildi, kök yapısı da çok ilginç. Neagari veya taşüstü olabilir.

17 litrelik yağ tenekesindeydi, mevsim uygun olmamasına rağmen dikkatlice yan ve alttan toprak azalttım ve yeni bir saksıya aldım ki İstanbula giderken kolaylıkla taşıyabileyim(Bu mevsimde bu işlem ölümcül olabiliyor o nedenle yapmanızı önermem). 1 Hafta geçti çok etkilenmedi.

Not: yanımda aşı macunu yoktu. Bakkaldan 1 kutu sakız aldım, ikişer ikişer çiğneyip aşının etrafına yapıştırdım, kuruyunca pek oynamasın diye yapışkansız bantla bantladım.

Eklenti 608830

seneye kesilecek kısmı işaretledim:

Eklenti 608831

Hepinize iyi çalışmalar dilerim...

nicholai hel 29-04-2016 12:06

Satıcının şaşkınlığı gözümde canlandı. O "sen delisin galiba! :eek:" bakışına aşinayım. :D :D

Güzel bir yolculuk olacak gibi...
İyi çalışmalar.

boguz 29-04-2016 18:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1457767)

Not: yanımda aşı macunu yoktu. Bakkaldan 1 kutu sakız aldım, ikişer ikişer çiğneyip aşının etrafına yapıştırdım, kuruyunca pek oynamasın diye yapışkansız bantla bantladım.

Sn.sagol, ağacınızda başarılar. Bu tip başlıklar çok öğretici oluyor öncelikle, armut ahlat ağacını bilirim ama dediğiniz gibi gözlemlememişim, çalışmanızı takip edeceğim.

Bu aşı yerini kapatma yönteminize bayıldım, aklıma bizim zamanımızda Mac Gyver vardı, bilen bilir elinde olan malzemelerle icatlar yapardı, onu anımsadım:D

sagol 29-04-2016 18:58

Teşekkürler Sayın nicholai hel,

Evet araba şimdiden doldu, sera gibi gideceğim....

Kolay gelsin....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel (Mesaj 1457776)
Satıcının şaşkınlığı gözümde canlandı. O "sen delisin galiba! :eek:" bakışına aşinayım. :D :D

Güzel bir yolculuk olacak gibi...
İyi çalışmalar.

sagol 29-04-2016 19:12

Teşekkürler Sayın boguz,

Malesef pek meyveyle çalışan olmuyor. Biraz daha fazla ilaç istiyorlar. Halbuki Türkiye Kayısı, Vişne, Kiraz, ayva ve Fındıkta Dünya birincisi, elmada dünya üçüncüsü, Narda dünya dördüncüsü, armutta ve şeftalide dünya altıncısı. Bu türlerle illa çalışmak gerek. Bizde olmayan meyve ağacı pek yok. Sürekli olarak ağaçlarımın yanında olmadığımdan meyve ağaçlarından uzak duruyorum elma, erik,dut, nar ve kiraz dışında meyve ağacı çalışmam yok fakat hep aklımdalar. Meyve Lordu 2. Mac Gyver ünvanını alayım bari!!!

İyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi boguz (Mesaj 1457870)
Sn.sagol, ağacınızda başarılar. Bu tip başlıklar çok öğretici oluyor öncelikle, armut ahlat ağacını bilirim ama dediğiniz gibi gözlemlememişim, çalışmanızı takip edeceğim.

Bu aşı yerini kapatma yönteminize bayıldım, aklıma bizim zamanımızda Mac Gyver vardı, bilen bilir elinde olan malzemelerle icatlar yapardı, onu anımsadım:D

sagol 29-04-2016 19:39

5 Eklenti(ler)
Armutun sonbahar renklerini gösteren birkaç çalışma ilave edeyim.. Son çalışma ise ilkbahardan...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024