agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/)
-   -   Milamber / Ficus Benjamina (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/39349.htm)

Milamber 15-04-2016 08:28

Milamber / Ficus Benjamina

4 Eklenti(ler)
Bu adayı bir ay kadar önce atıl vaziyette buldum. Saksısız ve toprağı tamamen kurumuş haldeydi. Yeterince sağlıklı olmadığı için toprak değişimi ve kök budaması yapmadan, mevcut toprağıyla elde bulunan yoğurt kovasına diktim. Yüzey kısmına bir miktar yeni toprak ekleyip bolca suladım. Geçen bir ay içerisinde uç kısımlardan yeni yapraklar vermeye başladı. Geçen hafta ilk budamasını yaptım. Alttan sürgün verdikçe boyunu biraz daha kısaltacağım, araştırdığım kadarıyla kolay kolay geri sürgün veren bir tür değilmiş, biraz zaman alacak. Bu aday iki fidandan oluşup kök kısımları birbirine kaynamış durumda. Zamanla gövde kısımlarının da kaynamasını sağlayacağım. Saygılar.
Eklenti 605563

Eklenti 605564

Eklenti 605565

Eklenti 605566

sagol 15-04-2016 13:11

Sayın milamber,

2 fidan aldım türü tanımak için denemeler yapıyorum. Çok kolay geriden sürgün vermiyor, sera ortamında verdirilebilir. Yanaştırma aşıya çok çabuk cevap veriyor. Dalların veya gövdenin birbirine kaynaşması çok kolay oluyor.

Kolay gelsin...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Milamber (Mesaj 1454254)
Bu adayı bir ay kadar önce atıl vaziyette buldum. Saksısız ve toprağı tamamen kurumuş haldeydi. Yeterince sağlıklı olmadığı için toprak değişimi ve kök budaması yapmadan, mevcut toprağıyla elde bulunan yoğurt kovasına diktim. Yüzey kısmına bir miktar yeni toprak ekleyip bolca suladım. Geçen bir ay içerisinde uç kısımlardan yeni yapraklar vermeye başladı. Geçen hafta ilk budamasını yaptım. Alttan sürgün verdikçe boyunu biraz daha kısaltacağım, araştırdığım kadarıyla kolay kolay geri sürgün veren bir tür değilmiş, biraz zaman alacak. Bu aday iki fidandan oluşup kök kısımları birbirine kaynamış durumda. Zamanla gövde kısımlarının da kaynamasını sağlayacağım. Saygılar.
Eklenti 605563

Eklenti 605564

Eklenti 605565

Eklenti 605566

boguz 15-04-2016 20:52

Peki kaynaşmaları için o yüzleri soymak mı gerek acaba?
Sadece sıkı sıkı sarmak yetiyor mu?

Milamber 15-04-2016 21:29

Sayın boguz, ficus türlerinde dal veya gövdeleri kaynaştırmak için birbirine yaklaştırmak yeterlidir. Örneğin bu adayda budadığım dallardan bazıları birbirine yakın geliştiği için kendiliğinden kaynaşmıştı.

boguz 22-04-2016 19:20

1 Eklenti(ler)
Ne dersiniz, benim ince ficuslar 3ü birarada nasıl olurlar sizce :)

sagol 22-04-2016 20:39

Sayın boguz,

kalın tel yerine bisiklet lastiği veya çöp poşeti ile sarıp sicim gibi bir şeyle bağlasanız daha iyi olurdu çünkü şu an gelişme dönemindeyiz, yakında o teller kabuğa saplanacak ve hem çirkin bir görüntü verecek hem de ters koniklik oluşturacaktır. Sadece altta kullandığınız bandı sarıp uçlarını bağlamanız bile yeterli olabilir.

Kolay gelsin....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi boguz (Mesaj 1456160)
Ne dersiniz, benim ince ficuslar 3ü birarada nasıl olurlar sizce :)

Milamber 04-06-2016 10:59

güncel

1 Eklenti(ler)
Beklediğimden daha hızlı gelişiyor. Birçok geri sürgün verdi.
Eklenti 616127

reguler 21-06-2016 15:37

Sayın Milamber benjaminler antalyada çok hızlı gelişiyorlar. Altında dal kalacak şekilde budaya bilirsiniz bence. ayrıca kökleri dallardan daha hızlı büyüyor saksısını geniş tutmakta fayda var.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024