agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/)
-   -   Sevdalı / Nar (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/39291.htm)

Sevdalı 06-04-2016 08:03

Sevdalı / Nar

1 Eklenti(ler)
Merhabalar
Yaklaşık 1 yıl önce havai köklendirme yaparak toprağa geçirdiğim nar için yardımlarınıza ihtiyacım var.
Fotoğrafı gün aydınlanırken işe giderken sabah çektim.
1 yıl önce bu narı toprağa alırken köklerin altına taş koydum.Bu zamanda köklerin bu taşa bağlanma durumuna bakmak için narı söküp tekrar diksem sorun olur mu?
Ve form olarak Nasıl bir budama yapmalıyım?

david72 06-04-2016 09:53

Ağaç uyanmış şu anda sökmeseniz daha iyi olur. Pek belli olmuyor ancak sağdaki çatallanıp yukarı doğru büyümüş olan dal gövdeye göre daha kalın gibi görünüyor, yol yakınken orayı alsanız iyi olur

Sevdalı 06-04-2016 10:43

Cevap için teşekkürler.
Yalnız tam anlamadım.Sağdaki dalı mı keseyim alt dipten?
Ana dal olarak sol taraf mı kalsın?

reguler 06-04-2016 12:46

Topraktan ayırmayın bence yerde şekillendirin daha hizli sonuc elde edersiniz. Ki zaten geç kaldiniz ağaç uyanmış . Birakin gelişsin. Gövdeyi buyuk ihtimal birisini kesersiniz yafa kisaltip diğerini uzatirsiniz gibi geliyor.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

reguler 06-04-2016 12:47

Nebariye bakmadanntam birsey söylemek doğru olmaz

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sevdalı 07-04-2016 18:10

Merhabalar yeniden
Nereden budama yapmalıyım? Tek dal mı kalsın?
Kesin karara ulaşırsam daha fazla gelişmeden budamayı yapmak istiyorum
Üstadlar acil yardım lütfen.
Teşekkürler

sagol 07-04-2016 20:46

3 Eklenti(ler)
Sayın Sevdalı,

Dallar kalın olduğundan sert budama sırasında ağacı kökünden oynatıp kurutma riski var, bu tür radikal budamaları ağaç uykudayken yapıyoruz. Ağacınız yapraklandığı için şimdi kesmeyin bence(birkaç yıldan beri saksıda olsaydı köklerin oynama riski olmazdı ama kökler henüz narindir). Ocak, şubat aylarına kadar bekleyin bence, o arada kesilecek daldaki sürgünleri koparıp diğer dalın gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Dallar birbirinden çok ayrık o nedenle

- sağdaki dalla devam edip, birdahaki saksılamada yön değiştirmek. İşaretlediğim yerden kesince biraz uzun oldu ama şimdilik bu şekilde başlanıp kısaltılıp kısaltılmayacağına daha sonra karar verilebilir.
- soldaki dalla devam etmek
- ikiz gövde isteniyorsa dallardan birini alttan 2/3 üne kadar V şeklinde kesip
kırmadan birbirine birleştirerek iyileşmesini beklemek(bu işlem tecrübe gerektiriyor)

Not: Fotoğraf çok net değil ve tek yönden o nedenle gövdelerde hasar, kesilen dal veya ters koniklik var mı göremiyorum. Az hasarl, daha az kesik dal olanı tercih etmeye çalışın. Alttan itibaren bakın, alttan itibaren kalınlaşan dak varsa kesilen dal o olsun(ters konik).

Kolay gelsin....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sevdalı (Mesaj 1452472)
Merhabalar yeniden
Nereden budama yapmalıyım? Tek dal mı kalsın?
Kesin karara ulaşırsam daha fazla gelişmeden budamayı yapmak istiyorum
Üstadlar acil yardım lütfen.
Teşekkürler

Sevdalı 07-04-2016 21:25

Sayın Sagol;ilginize çok teşekkürler.
Ben soldaki dalı bırakmayı düşünmüştüm.Yalnız sağdaki dalı tabana yakın bölümden keserek ikiz gövde oluşturma fikriniz çok iyi oldu deneyeceğim.
Ağaç uyanmış olmasına rağmen riske girip sağ dalı 2/3 kalacak şekilde dipten keseceğim.
Kesme esnasında kökleri aşırı zedelemem eminim ki ben bu narı kökten komple söküp tekrar dikmeyi düşünmüştüm.Çünkü havai köklendirmeden toprağa alırken kök altına taş koymuştum.Kökleri tabandan bağlayıp taşı ortada boğumlayıp tekrar dikim düşüncem vardı.Ama bunu yapmak için geç kalmış olabilirim.

sagol 07-04-2016 21:31

Sayın sevdalı,

Kökleri oynatırsanız tüm ağaç tehlikeye girer, karar sizin. 2/3 ü kesildikten sonra kabuklar mümkün olduğunca karşılıklı getirilirve kenarları macunlanır, kıpırdamayacak şekilde bağlanır. Bu işlem de ağaç yapraklanmadan hemen önce yapılırsa işlem sırasında kökler oynasa bile ağacı kaybetme riski azaltılmış olur. Ağaç vidası ile iki kısım birbirine vidalanabilir. Bu sene değilde seneye şubat-mart aylarında yapmak daha iyi olur çünkü havai köklendirmeden sonra köklerin kendini iyice toplamasına, kahverengileşmesine de zaman tanımak gerekiyor.

Kolay gelsin...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sevdalı (Mesaj 1452509)
Sayın Sagol;ilginize çok teşekkürler.
Ben soldaki dalı bırakmayı düşünmüştüm.Yalnız sağdaki dalı tabana yakın bölümden keserek ikiz gövde oluşturma fikriniz çok iyi oldu deneyeceğim.
Ağaç uyanmış olmasına rağmen riske girip sağ dalı 2/3 kalacak şekilde dipten keseceğim.
Kesme esnasında kökleri aşırı zedelemem eminim ki ben bu narı kökten komple söküp tekrar dikmeyi düşünmüştüm.Çünkü havai köklendirmeden toprağa alırken kök altına taş koymuştum.Kökleri tabandan bağlayıp taşı ortada boğumlayıp tekrar dikim düşüncem vardı.Ama bunu yapmak için geç kalmış olabilirim.

Sevdalı 07-04-2016 21:35

Sayın Sagol;
Ben sağdaki dalı 2/3'ten şimdi kessem ama birleştirmeyi bir sonraki uyanış döneminde yapsam olur mu?
Teşekkürler.

sagol 08-04-2016 18:08

Havai köklendirmeden sonra ağacın kendine gelmesi lazım, kökler kahverengileşip sağlamlaşmadan hiçbir işlem yapılmaz. Ağacın kök yaptığını ise dallarından anlarız, normalde kaç metre dal varsa o kadar kök olur, sizin ağacınız daha dallanmadığına göre köklenmemiştir de o nedenle beklemeniz gerekir. Daha önce de yazdığım gibi o işlem için mevsim uygun değil ağaç uyanırken yapılacak bir işlem yani şubat veya martta. Şimdi kesip sonra yapmak gibi bir lüksümüz yok, kesilen kısım açıkta kalınca odunlaşır odunlaşan kısım eğilemez.

Kolay gelsin....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sevdalı (Mesaj 1452511)
Sayın Sagol;
Ben sağdaki dalı 2/3'ten şimdi kessem ama birleştirmeyi bir sonraki uyanış döneminde yapsam olur mu?
Teşekkürler.

Sevdalı 11-05-2016 15:39

Son durum

1 Eklenti(ler)
Narda son durum.
Tavsiyeler bekliyorum.

Sevdalı 14-05-2016 23:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sevdalı (Mesaj 1460701)
Narda son durum.
Tavsiyeler bekliyorum.

Arkadaşlar,üstadlar nasıl bir yol izlemeliyim?
İlginize çok teşekkürler.

sagol 15-05-2016 14:20

Sayın sevdalı,

Bonsai yapmak için ilk gereken şey sabır. Yeni başlayanlar hemen birşeyler yapmak istiyorlar haklı olarak ama bonsai acele edilerek yapılacak bir hobi değil, sabrederseniz ağacınızın bonsai haline gelmesi 5-6 seneyi bulur sabretmezseniz çok yakında ölür gider. En azından sonbahara ve belki ilkbahara kadar onu rahat bırakmanızı öneririm.

Aşağıdaki linkte bir örneğini göreceğiniz gibi sürgünler 75 cm ye ulaştığı halde köklenmesi için serbest bırakıyoruz:
http://www.agaclar.net/forum/baslang...alar/39562.htm

Kolay gelsin....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sevdalı (Mesaj 1461688)
Arkadaşlar,üstadlar nasıl bir yol izlemeliyim?
İlginize çok teşekkürler.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024