agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/)
-   -   rrrahmet / Zeytin (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/39074.htm)

rrrahmet 10-03-2016 14:30

rrrahmet / Zeytin

2 Eklenti(ler)
Merhaba. Tohumdan yetiştirmek için çok uğraştım. Bir çok tohumum patlamadı, patlayanlar öldü. İçlerinden 1 tanesi 1 yaşına kadar geldi geçti hatta :p 2 tane de banyan tohumu patlamış, o da ayrı mutlu etti. Bonsai yetiştirme niyetiyle ekmiştim hepsini. Önerilere her zaman açığım hatta mutlu olurum, bir çok tecrübeli kişiler gördüm faydalanmak isterim. Belli zaman aralıklarıyla yeni resimlerini eklerim. (Zeytinin yanında birşeyler çıkmış ama bilemedim ne olduğunu.)

reguler 10-03-2016 14:38

Valla hocam bonsaiye bunlarla başlamanız çok zor . Her başlayan böyle bir hisse kapılıyor ama bence çok zor. O çekirdek yıllarca büyüyecek kalınlaşacak da siz çalışmalara öyle başlayacaksınız. Ha yok illede ben devam edicem derseniz sizin tercihiniz .
Artık bu yöntemi kimsenin kullandığını da sanmıyorum. Yeni başlayanlar bölümünü bi gezin araştırın sonra gidip kalın bir fidan alıp şekillendirmeye başlayın. Hiç kalınlaşmasını beklemenize gerek yok ki zaten zevklide değil. Sadece bekleyeceksiniz.

Eğer tamam derseniz fidan seçilirken dikkat edilecek hususlar kısmını okuyun.

caglarxx 10-03-2016 15:09

1 Eklenti(ler)
Reguler arkadaş çok doğru demiş.
Ama sabrım ve zamanım var tohum işine azimliyim derseniz üyelerin çalışmaları bölümünde cemaleddin beyin çalışmalarını inceleyin derim.
Not:zeytin yavaş gelişen bir tür.Hızlı büyüyen türlerden tercih etseydiniz (karağaç ,kurtbağrı vs.) belki bir derece idi.

Mesela alttaki fotoda 10-15 yaşında denmiş satılan zeytinler için.

rrrahmet 11-03-2016 12:52

2 Eklenti(ler)
Yavaş büyüdüğünü biliyordum ama bu kadar zor olduğunu bilmiyordum. Havai köklendirme ile köklendirmeyi denemiştim ama domuz parçalamış hep. Tohum ile deneyeyim demiştim. Sevdiğim bir çeşit olsun istediğim için özellikle zeytini seçmiştim. Vakit pek olmayınca bir de nerede o şekilde fidan satılır bilmediğim için tohum demiştim. Yazıları güzelce okudum üstüne bir düşündüm, çok hatalı olmuş seçimim. :/
Teşekkür ederim cevaplarınız için.

Konuyu biraz dağıtmış olacam ama şunu da göstereyim ve sorayım izninizle. Çalışma yapılabilir mi üstünde resimdekinin?
Karıştırdıysam konuyu, hatamız varsa affola.

reguler 11-03-2016 21:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi rrrahmet (Mesaj 1446148)
Yavaş büyüdüğünü biliyordum ama bu kadar zor olduğunu bilmiyordum. Havai köklendirme ile köklendirmeyi denemiştim ama domuz parçalamış hep. Tohum ile deneyeyim demiştim. Sevdiğim bir çeşit olsun istediğim için özellikle zeytini seçmiştim. Vakit pek olmayınca bir de nerede o şekilde fidan satılır bilmediğim için tohum demiştim. Yazıları güzelce okudum üstüne bir düşündüm, çok hatalı olmuş seçimim. :/
Teşekkür ederim cevaplarınız için.

Konuyu biraz dağıtmış olacam ama şunu da göstereyim ve sorayım izninizle. Çalışma yapılabilir mi üstünde resimdekinin?
Karıştırdıysam konuyu, hatamız varsa affola.

Hocam abu ağacınız için ayrı başlık açınız . Benjamin güzel bir tür hızlı da büyüyen bir tür.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024