agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/)
-   -   x_coder / Acer palmatum (kırmızı) (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/38950.htm)

x_coder 25-02-2016 20:23

x_coder / Acer palmatum (kırmızı)

1 Eklenti(ler)
Yeni bir aday fidan aldım.

-Bodur
-Göz araları kısa
-İlk dallar kendiliğinden yatay çıkmış ve aynı hizada değiller

Bonsai için uygun bir aday. Gövde biraz ince ama.

Yeni getirdiğim için bir süre ellemeyip dinlensin diye balkona koyuyorum.

boguz 25-02-2016 21:13

Sn. xcoder
Ağacınız güzel görünüyor, sanki tellenmiş gibi, biraz tepeden budasanız yetecek sanki.

reguler 25-02-2016 21:34

Ağaç uyanmadan budama toprak değişimini yapın bence.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

reguler 25-02-2016 21:44

1 Eklenti(ler)
Ağacınız aşılı ve aşı yerinde ters koniklik var. Üst dallar güzel gibi görünse de onlar zaten budanacak ve ana gövde de sıkıntı var.

Ağaç uyanmadan budama toprak değişimini yapın. Zaten uykuda olduğundan dolayı yer değişikliğinden çok etkileneceğini sanmıyorum.
Eklenti 597321

x_coder 25-02-2016 22:30

Evet aşılı ve gövdedeki görünüş tek hoşuma gitmeyen şeydi. Fakat gövde kalınlaştıkça biraz iyileşeceğini umuyorum. Akçaağaç biraz hassas olmasa o kısmı boğup genişlemesini Bir süre durdurabilirdim.

O dal o kadar esnemez sanıyorum ama haftasonu alıp karşıma bir düşüneyim.

Bu ağaçların kırmızı yapraklı olanlarını neden aşılıyorlar, bilginiz var mı?

reguler 25-02-2016 22:54

Üstteki dalı kesmeyin kurbanlık olarak bırakın da alttaki gövde kalınlaşsın diye o kadar uzun çizdim ama aşılı ağaçlarda galiba alt kısım aynı kalmaya devam ediyor. bu konuya netliğe kavusturup ona göre budamak lazım. Yoksa odalıda iyice kısaltmak gerekir diye düşünüyorum.

Kırmızı yapraklı olan varyeteyi elde etmek için aşılıyorlar.

x_coder 26-02-2016 00:57

Kök budamasını ve toprak değiştirmeyi yaptım.
Geniş bir alıştırma saksısına ektim ama herzaman yaptığım gibi altında küçük plastik tabak koydum ki kazık kök aşağı doğru uzamasın.

Ön ve arka dalları budadım, üsttekileri şimdilik bıraktım.
Aşı yerine sıkıca rafya saracam.

Kırmızı yapraklı, bildiğim kadarıyla doğal bir cins. Hızlı yetiştirmek için aşılama yoluna gittiklerini tahmin ediyordum. Bu cins, diğer yeşile göre daha zor yetişiyor galiba.

reguler 26-02-2016 22:16

Foto ?

x_coder 04-04-2016 20:57

Güncel durum

1 Eklenti(ler)
Ağacım uyandı

nervus opticus 05-04-2016 20:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi x_coder (Mesaj 1442865)
Kök budamasını ve toprak değiştirmeyi yaptım.
Geniş bir alıştırma saksısına ektim ama herzaman yaptığım gibi altında küçük plastik tabak koydum ki kazık kök aşağı doğru uzamasın.

Ön ve arka dalları budadım, üsttekileri şimdilik bıraktım.
Aşı yerine sıkıca rafya saracam.

Kırmızı yapraklı, bildiğim kadarıyla doğal bir cins. Hızlı yetiştirmek için aşılama yoluna gittiklerini tahmin ediyordum. Bu cins, diğer yeşile göre daha zor yetişiyor galiba.

Merhaba,
sırf bende bu yüzden elimdeki iki akçaağacı havai köklendirmeyle çoğaltmaya çalışıyorum.Malesef benimkilerinde aşı yerleri sıkıntılı.
Hayırlısı artık.

x_coder 06-04-2016 02:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nervus opticus (Mesaj 1451993)
Merhaba,
sırf bende bu yüzden elimdeki iki akçaağacı havai köklendirmeyle çoğaltmaya çalışıyorum.Malesef benimkilerinde aşı yerleri sıkıntılı.
Hayırlısı artık.

Ben akçaağaca havai köklendirme denedim, tutturamadım. Üstelik tutturmaya çalıştığım dallar kurudu. Thread gafting denedim, o da tutmadı. Tohumunu ektim, çimlenmedi. Çelikledim, önce filiz vedi, sonra kurudu. Hata neydi bilemiyorum.

Ama denemelerim devam ediyor. Resimde, arkada iki tane çelik var ve onlarda uyanıp filiz açmış. Zamanlama farklı bu defa. Bakalım tutacakmı.

nervus opticus 08-04-2016 22:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi x_coder (Mesaj 1452037)
Ben akçaağaca havai köklendirme denedim, tutturamadım. Üstelik tutturmaya çalıştığım dallar kurudu. Thread gafting denedim, o da tutmadı. Tohumunu ektim, çimlenmedi. Çelikledim, önce filiz vedi, sonra kurudu. Hata neydi bilemiyorum.

Ama denemelerim devam ediyor. Resimde, arkada iki tane çelik var ve onlarda uyanıp filiz açmış. Zamanlama farklı bu defa. Bakalım tutacakmı.

bende başka türlerde havai köklendirmede üstte kurumalarla karşılaştım.Geçen sene 2 tane yetişkin nar ağacından başarılı köklendirme gerçekleştirince birçok fidanıma(süs kirazı,süs elması,oya ağacı,salkım söğüt vb) bu dönemde havai köklendirme denemesi yaptım hayırlısı artık.
Sayısız acer tohum denemem oldu.Geçen yıl çimlenen iki tohum bu sene malesef yeşermedi.Ama yinede devam.Bunları çelik üretim için sisleme yaptıklarını okumuştum ama nasıl yapıldığını bende bilmiyorum.
iyi çalışmalar

mehmetpolat 08-04-2016 23:11

bonsai ağaç türleri akçaağaç (acer) başlığı altında çimlendirme vs paylaşımlar yaptık, yardımcı olabilir sanırım bu türle ilgilenenler için

x_coder 14-10-2016 23:40

Aşı yeri

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar, boğma işe yarıyor. Aşı yerindeki şişkinlik net şekilde düzleşmiş biraz.
Ama sardığım rafyayı ayda bir söküp yeniden bağlasam iyi olurdu sanırım. İzi çıkmış.
Fakat tekrar sardığımda o izler de kaybolur muhtemelen.

x_coder 16-10-2016 23:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi reguler (Mesaj 1442823)
Ağacınız aşılı ve aşı yerinde ters koniklik var. Üst dallar güzel gibi görünse de onlar zaten budanacak ve ana gövde de sıkıntı var.

Ağaç uyanmadan budama toprak değişimini yapın. Zaten uykuda olduğundan dolayı yer değişikliğinden çok etkileneceğini sanmıyorum.
Eklenti 597321

Geçen bahar fidanı aldığımda sert bir kök budaması ve ön ile arkaya uzayan dalları budadım. Aşı yerini boğup ters konikliği biraz giderdim, ve boğmaya devam ediyorum.
Şimdi kökler sığ ve güçlü oldu. Önümüzdeki bahardan önce tavsiye ettiğiniz şekilde budamayı düşünüyorum. Buna hazırlık olarak kullanacağım dalı şimdiden telleyip, becerebilirsem keseceğim kalın dallara havai köklendirme uygulayacağım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024