agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/)
-   -   boguz / pitosporum "undulatum" (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/38914.htm)

boguz 20-02-2016 15:20

boguz / pitosporum "undulatum"

3 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar
Bu ağacı hiç bilmiyordum, fidanlıkta geniş nebarileri görünce dayanamadım aldım. Alırken cep telefonundan foruma baktım şafak hocam da met etmiş bu ağacı, dedim kaçırmayayım o zaman:)
Gerçi çok fazla gövde çıkmış yan yana, biraz karışık duruyor, dipten 15cm kadar bırakıp hepsini budamayı planlıyorum.

reguler 20-02-2016 22:17

Nebariyi kalınlaştırmak isterseniz en alttan çıkan dallardan birisini kesmeyin kurbanlık olarak bırakın derim.

boguz 28-02-2016 17:58

2 Eklenti(ler)
Bu ağacı fidanlıkta bakarken beğenmiştim, ama eve gelince ne yapacağımı çok bilemedim. Budadım ama pek bilinçli olmadı :)

dusunenadam 29-02-2016 20:31

1 Eklenti(ler)
Sn boguz, güzel bir ağaçmış. Bence şu şekilde budarsanız zaman kazanırsınız. Tabi farklı bir form düşünmüyorsanız.

badrobot 29-02-2016 21:39

3 Eklenti(ler)
Sn boguz
dusunenadam adam çok güzel düşünmüş; hem gövdeye hareketlilik vermiş hemde koniklik kazandırmış.
Bende üst kendimce ve sevdiğim bir gövde şekli olan Y gövdeyi düşünmenizi istiyorum. Belki bu daha hoşunuza gider.
Pittosporum çok yavaş gelişen bir tür. O yüzden bu kesim size üst folyaj da çok büyük zaman kazandıracaktır.

boguz 01-03-2016 20:05

Şafak hocam ve düsünenadam, teşekkürler fikirleriniz için.
Ağaç çok dallı budaklı karışık bir formdaydı, budarken zorlandım bir forma sokarken. Önerilerinizi dikkate alacağım.

boguz 16-04-2016 21:22

2 Eklenti(ler)
Tüm ağaçlarım baharı karşılamıştı bu arkadaş hariç. Ama sonunda patlaklar verdi etrafında. Fakat sularken kumu eşelenmiş, altında mantar benzeri oluşumlar gözüktü. Fidanı aldığımda kök budaması için geç kalmıştım, kendi toprağı var halen dibinde. Sizce nedir bunlar arkadaşlar, direk elimle temizlesem yeter mi

sagol 17-04-2016 08:04

Sayın boguz,

Mantar türü bir şey var galiba. Elle temizleyip bolca bordo bulamacı spreyleseniz ağaca garanti olur. Bu arada gövde şekli çok güzel. Çiçeklenince kokusu da mest ediyor, bahçede zevkle yetiştiriyorum bu türü.

Kolay gelsin.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi boguz (Mesaj 1454606)
Tüm ağaçlarım baharı karşılamıştı bu arkadaş hariç. Ama sonunda patlaklar verdi etrafında. Fakat sularken kumu eşelenmiş, altında mantar benzeri oluşumlar gözüktü. Fidanı aldığımda kök budaması için geç kalmıştım, kendi toprağı var halen dibinde. Sizce nedir bunlar arkadaşlar, direk elimle temizlesem yeter mi

boguz 08-05-2016 16:40

3 Eklenti(ler)
Pitosporumun güncel hali.
Sert budamadan 3 ay geçti, sadece sıvı gübre arada humic acid veriyorum. Bu ağacı bilmiyordum, pek bir beklentim yoktu fakat yapraklanınca güzelleşti çok. Kenarlardaki dalları aşağı doğru telleyeceğim sadece.

boguz 17-07-2016 18:16

4 Eklenti(ler)
Pitosporumun güncel hali.
Şafak hoca ilk 2 yüzün ön yüz olmasına daha uygun dese de bana son 2 yüz daha hoş gözüküyor, yara izi karizma katıyor ağaca :) Belki saksı değişiminde ağacı yara izinin olduğu yöne doğru biraz eğebiliriz.

boguz 21-08-2016 20:57

1 Eklenti(ler)
Pitosporumu budadıktan 1 ay sonrası.
Ligustrumlar gibi çılgın büyümüyor fakat bir sürü sürgün patlak verdi.
Şimdilik hiç tellemedim, ama şu anki görüntüsüyle favori adaylarımdan biri oldu;)

boguz 13-11-2016 15:14

3 Eklenti(ler)
Pitosporumun güncel hali

Eklenti 633076

Eklenti 633077

Eklenti 633078

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024