agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/)
-   -   david72 / Acer palmatum bloodgood (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/38836.htm)

david72 07-02-2016 23:04

david72 / Acer palmatum bloodgood

4 Eklenti(ler)
Bugün amacsız bir fidanlik ziyareti yapmakti niyetim. Zira amaçlı olanlarindan hep elim boş döndüm. Iyi de oldu çünkü ilgilenmiyormus gibi yapip türü hakkinda bilgim yokmuş gibi oynayarak gayet makul bir fiyata asagidaki güzelim fidani aldım. Boyu yaklaşik 1.60 m gibi. Gövde kalinligi en altta 6-7cm gibi. Bu sene seyrine doyup topragini ve saksisini geliştirip, üst dallarinin birinden havai köklendirme yapmak niyetim. Ikincisini de ayirdiktan sonra agaci kisaltip tekrar form ve yan dal gelistirmeyi amacliyorum. Bakalim benim balkonda keyfi nasil olacak ?

caglarxx 08-02-2016 12:40

selamlar
hayırlı olsun.köklendirmeyi nisanda başlatın ,haziranda bir kontrol edin.Güzel bir tür ,yaprakları biraz büyük çıkar boğum aralarıda biraz uzundur ama sorun değil halledilir.
Birde bu tip aşılı varyeteleri alırken dip aşı bölgesine dikkat etmek lazım tümseğin altından kesseniz kırmızı yapraklar gider yukardan kesseniz gövdede kabarıklık kalır vs.

reguler 08-02-2016 14:22

Aşı yeri neresi tam kestiremedim ama köklendirmeyi yaparken gövdenin en kalın yerinden yapmanızı tavsiye ederim. Oda şu anda 3 dalında kesiştiği nokta gibi görünüyor. Köklendirmeden sonra ağacı kısaltmanız gerekecek çünkü ters koniklik başlıyor hemde gövde düz boru gibi uzuyor.

Bu işlemlerden sonra uzun bir yol sizi bekliyor :D

Bu arada balkonunuz kapalı . Hava sirkülasyonu önemli karşılıklı 2 camı açmayı ihmal etmeyin sakın.

david72 08-02-2016 16:42

Sayın caglarxx teşekkür ederim, aşı yeri ben göremedim doğrusu. Satıcıya sorduğumda da aşılı değil dedi ama bana sanki toprak yüzeyinin az üstünde varmış gibi geliyor.Toprak değişimi ile beraber biraz altına inip bakacağım.
Sayın regüler acemi olmama rağmen düşüncelerimiz paralel diyebilirim. Bu ağaçtan 3 tane sağlıklı ağaçcık çıkarabilirim diye umut ediyorum lakin üstteki çatallanmalar görsel olarak alt kısmından daha güzel. Balkon meselesinde ise şimdilik kapalı balkonumda duruyor olmasına rağmen baharden itibaren açık balkona uygun bir yer ayarlanacak. En alt kısmın en kalın yerinden yapacağım kıaltma sonrasında yeşil yapraklar çıksa dahi problem değil zira bu ağacın yeşil yapraklı halini de çok sevdim.
Güzel düşünceleriniz ve desteğiniz için teşekkür ederim.
Bir soru: Bu bahar iki yerden havai köklendirme yapmam ağacı yorar mı ? Yapılır mı ?

caglarxx 08-02-2016 18:03

4 Eklenti(ler)
Aşı yerini işaretledim.Kültivarların %90 ı aşılı diyebiliriz neredeyse.(en azından bizim karşıyaka böyle)
Ben fotoda gördüğüm kadarı ile işaretlemeye çalıştım köklendirme noktalarını ,ama siz ne tarz elde etmek istediğinize göre boğum altından veya daldan yapabilirsiniz(ikili gövde vs.gibi)
Bir gövdede birkaç havai yapılabiliyor ,aynı hat üzeri biraz riskli.Bana göre kırmızı işaretlediğim yerlerden yapılabilir,ya da sadece maviden.Aynı baharda kök budaması saksı toprak değişimi ve köklendirmeler fazla olabilir.Ama kökleri budamadan ve fazla oynamadan saksı toprak işi yapacaksanız köklendirmeleri yapın derim.

Yaprak rengi ve büyüklüğü açısından benimkilerden birini ekliyorum ki bu foto bilinçsizce 2 kere tam yapraksızlaştırma sonucu neredeyse %40 küçük hali.

En sonda eklediğimde bu sonbaharda aldığım bir aday oda aşılı ama çok çaktırmıyor.Fidan alırken ne kadar alttan dallanma varsa okadar öndesiniz ,Yanlış anlamayın aynı şeyleri bende yapmış olduğum için yazıyorum,altta saplam bir dal oluşturmak en az 2-3 sene:)

selamlar.

david72 08-02-2016 18:28

Aşı yeri toprağa yakın seviyedeki şişkinlikse benim için güzel. İlk aşamada yukardaki iki yerden köklendirip sonraki senede gövdeyi 3/2 oraında kısaltmayı düşünüyorum. Böylece sayın reguler in dediği gibi ters konikliği de bertaraf etmiş olacağım.

reguler 09-02-2016 10:05

1 Eklenti(ler)
Bende acemiyim tavsiyelerimi bunu göz önünde bulundurarak değerlendirin

Anladığım kadarıyla aceleniz yok. Öyle ise işaretlediğim yerlerden yani gövdenin olabildiğince en kalın yeri yukarıda kalacak şekilde kabuğu kaldırıp (Bu kısım önemli) o kısımdan köklendirin. Köklendirme öncesinde ve sonrasında alttaki dalları kesmeyin. Öncesinde kesmeme sebebi ne kadar fazla dal olursa köklendirmede o kadar başarılı olma ihtimaliniz artar. Sonrasında kesmeyin dememin nedeni ise ince olan dalları serbest bırakarak nebariyi geliştirmede kullanmanız içindir. Kurbanlık olacak dallar üst kısımda kırmızının altında kalan 2 ince olan dallar, alt kısımda ise ortadaki dal. Acer İzmir iklimine nasıl tepki verir bilmiyorum ama. ağaç sağlıklı olması koşulu ile aynı anda 2 köklendirme yapın derim.

Bu arada açık alan konusunda ısrar ediyorum. 1 ay içinde ağaç sağlığını kaybedecek dolayısı ile köklendirmeye başlamanızın bir anlamı kalmayacaktır. Hava sıcaklıkları acerin dayanamayacağı aralıklarda değil ise hemen dışarı alınız.

bu arada aşının yere yakın olması avantaj toprak seviyesini şu anda görüldüğü şekilde ayarlarsanız görüntü ters koniklik açısından sıkıntı çıkarmaz. Hatta bu seviyeden köklenmesini bile sağlayabilirsiniz.

david72 10-02-2016 18:31

Sayın reguler ev Ankara'da, ağaç ise zaten balkonda, şu an dışarda 0 derece iken kapalı balkon 5 derecede. Ama kapalı balkonda bile kalmasın diyorsanız ağaç uyanmadan açık balkona alacağım merak etmeyin. İlerki günlerde ağacı gündüz tekrar fotoğraflayıp sizden görüşlerinizi isteyeceğim tekrardan. Şimdi baktığımda çok iyi resimler olmadığını görüyorum.
Bir konuda daha fikirlerinize ihtiyacım var : IBA kullanıyorsunuz diilmi havai köklendirmede, öyleyse nerden alıyorsunuz, toz mu alıyorsunuz jel mi ? Hazır kullanılabilir çözelti mi alıyorsunuz yoksa lendiniz mi yapıyorsunuz ?
Hepinize teşekkür ederim, tüm saygımla

dusunenadam 10-02-2016 23:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi david72 (Mesaj 1438976)
Sayın reguler ev Ankara'da, ağaç ise zaten balkonda, şu an dışarda 0 derece iken kapalı balkon 5 derecede. Ama kapalı balkonda bile kalmasın diyorsanız ağaç uyanmadan açık balkona alacağım merak etmeyin. İlerki günlerde ağacı gündüz tekrar fotoğraflayıp sizden görüşlerinizi isteyeceğim tekrardan. Şimdi baktığımda çok iyi resimler olmadığını görüyorum.
Bir konuda daha fikirlerinize ihtiyacım var : IBA kullanıyorsunuz diilmi havai köklendirmede, öyleyse nerden alıyorsunuz, toz mu alıyorsunuz jel mi ? Hazır kullanılabilir çözelti mi alıyorsunuz yoksa lendiniz mi yapıyorsunuz ?

Sn david72, bence de dışarıda dursun. Hatta "eksi" sıcaklıkları yesin. Acer seviyor soğuk havayı. Ayrıca acerler için 6000-7000 lik İBA öneriyorlar. (Rakamların ne anlama geldiğini bilmiyorum ama 3000-4000'likleri de var) Bende bu IBA'dan var ama (sıvı, mavi renkli) nereden aldığımı hatırlamıyorum.

reguler 11-02-2016 00:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi david72 (Mesaj 1438976)

Açık balkon muhabbeti hava sirkülasyonu olması lazım ondan dolayı söyledim.
Köklendirme hormonu bende sıvı mavi İBA 3000-4000 kullanıyorum. İnternetten aldım ama nerden aldığımı bilmiyorum . Toz kullananlarda açıkcası farklarını çok bilmiyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024