agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/)
-   -   Mabe / Tohumdan bonsai denemeleri (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/37562.htm)

Mabe 29-06-2015 21:14

Mabe / Tohumdan bonsai denemeleri

Sa arkadaşlar bende aranıza bugün katıldım. Sizlerin yardımlarınızı beklihorum şimdiden ***

Mabe 30-06-2015 00:59

Yardımlarınızı bekliyorum

5 Eklenti(ler)
Arkadaşlar bonsainin keyifli dünyasına yeni katıldım. Kendi ektigim tohumlardan 5 adet cıkarmatı başardım ama bundan sonrasını tek başıma yapmam imkansız. Resimleri koyuyorum. 2 adet limon, 3 meşe var. Büyümeleri durdu gibi. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler

taisenberg 30-06-2015 07:56

Büyümelerini bekliyceksiniz. Başka yapacak birşey yok malesef.

sagol 30-06-2015 09:35

Hoş geldiniz.

Önce okuyup sonra Ligustrum(kurtbağrı) ile başlamanızı öneririm.

Kolay gelsin...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mabe (Mesaj 1392028)
Sa arkadaşlar bende aranıza bugün katıldım. Sizlerin yardımlarınızı beklihorum şimdiden ***

Mabe 30-06-2015 14:03

Ama gelişimleri durdu ne yapmalıyız saksısını mı değiştiriyim vitaminim veriyim ?

sagol 30-06-2015 21:24

Mevsim saksı değiştirmeye uygun değil, kış sonunda, ilkbahar başında değiştiriyoruz. Sağlıkları bozulduysa vitamin, gübre vermiyoruz. Sağlıkları yerindeyse büyüme mevsiminde 2-3 haftada bir kadar azar azar vitamin veriyoruz.

Kolay gelsin ...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mabe (Mesaj 1392219)
Ama gelişimleri durdu ne yapmalıyız saksısını mı değiştiriyim vitaminim veriyim ?

badrobot 30-06-2015 22:13

Sn.Mabe.
Bonsai gibi çok özel bir hobi/sanat dünyasına ve aramıza hoşgeldiniz. Uzun soluklu ve bol paylaşımlar dilerim.
Bonsai uzun soluklu bir iş, öyle hemen sonuç almak, hele güzel bir şeyler elde etmek hiç kolay değil. Sakın yanlış anlamayın bunları sizin şahsınız söylemedim, sadece genel olarak dile getirmiş oldum.
Sizin seçtiğiniz yolda bu işte çok uzun bir yol. Tohumdan başlayıp yetiştirilen tohumunda ağaç olana dek her evresine şahit olmak ağacı tanımak adına çok kutsal ve değerli bir davranış.
Meşe ve Limon; iki çok yavaş gelişen ağaç türüdür. Onları geliştirmek sizin için çok uzun süreç olacak. Hele bonsai olabilecek kıvama gelmesi 8-10 seneyi bulur. Ama diğer bir sorunda; YER. Sadece saksıda gelişimleri işi daha da uzun kılacak, oysaki küçük bir bahçe olsa, saksıdan kurtulsalar da bahçede yerde gelişseler bu süre çok önemli ölçüde kısalır.
"Gelişimleri durdu" demişsiniz; endişelenmeyin bu dönemde hava sıcaklıklarının artmasıyla tüm ağaçlarda bir durgunluk, yarı uyku dönemi başlar. Eylül ayında tekrar gelişimlerine Kasım ayına kadar devam ederler.

Mabe 01-07-2015 03:22

ilgi ve yardımlarınıza çok teşekkür ederim. Tecrübelerinize daha çok ihtiyacım olacak.

Mabe 01-07-2015 03:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1392337)
Ama diğer bir sorunda; YER. Sadece saksıda gelişimleri işi daha da uzun kılacak, oysaki küçük bir bahçe olsa, saksıdan kurtulsalar da bahçede yerde gelişseler bu süre çok önemli ölçüde kısalır.

Ya bahçe gibi bir imkanım yok ama balkonumda çok büyük saksıların var orda büyütmeye devam edebilirim. Sizlerde uygunsa Hemen uygulayım.

sagol 01-07-2015 07:57

Bitkiler genelde 40 derecenin üzerinde büyümeyi durduruyorlar(yarı uyku) o nedenle saksısı büyük olsa da farketmez büyük olasılıkla. Bazı türlerde ve kurallara uygun olarak saksı değiştirilebilse de sizin fidelerin bu mevsimde saksılarının değiştirilmesi ölmelerine neden olabilir, Marta kadar beklemeniz gerek.

Kolay gelsin...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mabe (Mesaj 1392430)
Ya bahçe gibi bir imkanım yok ama balkonumda çok büyük saksıların var orda büyütmeye devam edebilirim. Sizlerde uygunsa Hemen uygulayım.

Mabe 01-07-2015 22:46

Çok teşekkür ederim .

Mabe 02-07-2015 02:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1392443)
Bitkiler genelde 40 derecenin üzerinde büyümeyi durduruyorlar(yarı uyku) o nedenle saksısı büyük olsa da farketmez büyük olasılıkla. Bazı türlerde ve kurallara uygun olarak saksı değiştirilebilse de sizin fidelerin bu mevsimde saksılarının değiştirilmesi ölmelerine neden olabilir, Marta kadar beklemeniz gerek.

Kolay gelsin...

Inşallah bir sorun olmaz ama ben bugün dayanamadım büyükçe bir saksıya ektim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024