agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/)
-   -   dusunenadam / Mugo (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/36776.htm)

dusunenadam 15-03-2015 21:50

dusunenadam / Mugo

1 Eklenti(ler)
Hasan Ali Bey'in 10 numaralı mugo çamı bende :)

dusunenadam 15-03-2015 21:55

Aralık ayında budama yaptım. Mart ayı başında telleme yapıp yeni saksısına aldım. Ağaç kazık kök oluşturmamıştı. Bol miktarda saçak kök vardı. Eski, geniş saksısında kökler neredeyse 1 metre sarmal yapmıştı.

dusunenadam 15-03-2015 21:58

1 Eklenti(ler)
Fotoğrafın tam orta kısmında çok iri bir boğum yapmıştı. Ters konikliğe sebep oluyordu. Budama yaparken bu boğumu da aldım. Ağaç çok zedelendiği için yeni saksısına geçirmek için 2 ay bekledim.

dusunenadam 15-03-2015 22:04

1 Eklenti(ler)
İnceltme yaptığım kısımlar.

dusunenadam 15-03-2015 22:07

1 Eklenti(ler)
Son durum böyle... Göze çarpan bir hatam varsa ustalarımızın uyarılarını rica ediyorum.

murat doğan 16-03-2015 00:07

sn düşünen adam, ağacın tam üstten ve arka taraftan birer fotoğrafınıda koyar mısınız. o zaman dal dizilimi daha net belli olacak sanki.Usta değilim ama söyliyeyim. Telleme işleminde sıkıntı var gibi gördüm fotoğraflardan. bir kaç bölgede birbirinin üzerine binen teller var, yanılıyor muyum. orta bölgede tel trafiği baya bi karişmiş sanki

dusunenadam 16-03-2015 19:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan (Mesaj 1363629)
sn düşünen adam, ağacın tam üstten ve arka taraftan birer fotoğrafınıda koyar mısınız. o zaman dal dizilimi daha net belli olacak sanki.Usta değilim ama söyliyeyim. Telleme işleminde sıkıntı var gibi gördüm fotoğraflardan. bir kaç bölgede birbirinin üzerine binen teller var, yanılıyor muyum. orta bölgede tel trafiği baya bi karişmiş sanki

Sn murat doğan, ilginiz için çok teşekkür ederim. Bahsettiğiniz fotoğrafları yarın çeker yüklerim. Dal dizilimi konusunda çok zorlandım. İlk defa bir çamla çalışıyorum. Telleme konusunun "sıkıntılı" değil şu anda tam bir felaket göründüğünün farkındayım :)
Telleme yapalı 20 gün oluyor. 3 kalınlıkta tel kullandım ve ilk yaptığımda gayet muntazamdı. Şu günlerde dalın durumuna göre bazı telleri keserek alıyor. Bazılarını gevşetiyorum. O yüzden şu anda tel trafiği karışık görünüyor. Ama sizi temin ederim. Hiç tel izi kalmayacak.

dusunenadam 17-03-2015 21:29

1 Eklenti(ler)
Üstten görünüm

dusunenadam 17-03-2015 21:30

1 Eklenti(ler)
Arkadan görünüm

dusunenadam 17-03-2015 21:31

1 Eklenti(ler)
Bize göre ağacın sağ tarafı.

dusunenadam 17-03-2015 21:32

1 Eklenti(ler)
Soldan görünüm

dusunenadam 17-03-2015 21:58

1 Eklenti(ler)
Bu kök tam nebarinin başladığı yere sarılmış ve boğmuştu. Düzeltip telledim.

dusunenadam 11-05-2015 13:07

Ağacım tepeden itibaren kurumaya başladı. Moralim çok bozuk :(

badrobot 11-05-2015 13:39

Çamlar hakından hiç bir bilgim yok. Ama bu şekildeki ani kurumalardan hep mantar hastalıklarından şüphelenmek lazım. Bakır içerikli Fungusit öneririm. Ayrıca Ph düşürerek ağacı rahatlacak olan suda eriyen Kükürtle birlikte verin. Gerçi ağaç bir kere kurumaya yani bedendeki suyu toprağa vermeye başladımı pek kurtuluşu olmuyor. O yüzden yine burada bir kez daha söylemek zorundayım; ağaçlarınızı hastalık veya böcekler geldikten sonra değilde, hiç neden yokken bile periyodik olarak ilaçlamak ve takviye maddeler vermekte çok fayda görüyorum.

dusunenadam 11-05-2015 14:09

Bakır içerikli fungusit ve suda eriyen kükürt. Tamam Şafak Hocam notumu aldım. Bana pek mantar gibi gelmedi lakin.. Mart başında saksılamıştım. Havalar bir türlü ısınmak bilmedi. Saksılandıktan sonra iki ay -10, -12 dereceleri gördü ağaçlarım. Hala da hava 15-18 derece arası. Bir acer, bir erguvan, bir ateş dikeni ve bir ardıcımı kaybettim. Diğer ağaçlarım hala uyanmaya çalışıyor.

caglarxx 11-05-2015 14:46

Sn düşünenadam iç anadolu havası bizi yordu bu bahar.Benimde bikaç kaybım oldu.bir sıcak bir soğuk derken.

dusunenadam 11-05-2015 14:54

Evet gerçekten yordu sayın caglarxx. Zaten parasıyla bile fidan bulmakta zorlanıyoruz, olanı da kaybedince insan ruhen göçüyor. Umarım sizin güzel acerlerinize bir şey olmamıştır.

caglarxx 11-05-2015 15:01

Umutsuz olduklarım vardı beni yanıltmadılar ne yazıkki.Ama bazı çok umutlu olduklarımdan da darbe yedim.
Kalan sağlar bizimdir diyeceğiz artık.
Benim balkonlar ne yazıkki fazla esiyor birde kuzey cephe güneş çok az alıyor.İlerleyen yaz için iyi bir durum belki ama yeni uyananlar biraz daha fazla sabah güneşi alsalar daha iyi olacaktı.

Bu tür rüzgarı hiç sevmiyor.

dusunenadam 11-05-2015 15:32

Evet, rüzgar direkt yaprakları kurutur. Sizinle sıkıntılarımız tamamen aynıymış Sn caglarxx. Benim de balkon kuzeye bakıyor. Bu zamanlarda saat sabah 08, 08:30'a kadar güneş alıyor. Ağaçlara güneş göstermek için duvara raf yaptım. Gerisini siz düşünün. Apartmanın bahçesine iyilik olsun diye diktiğim acer coştukça coşuyor. Üzerine titrediğim balkondakiler ise bir türlü tat vermiyor. Bahçe şart yani. Bir an önce bahçeli bir eve geçmek lazım. Yoksa bu iş zevk vermek yerine eziyet olacak.

dusunenadam 21-01-2016 15:52

Bu ağacımı kaybettim. Sebebi, Mart ayı da olsa, havaların birazcık daha ısınmasını beklemeden saksılama yapmam. Havaların durumuna göre mayıs ayı daha uygun olurdu. Biraz da şans meselesi tabi. Mart ayında don vurdu.

caglarxx 21-01-2016 19:15

2 Eklenti(ler)
sn.düşünenadam
Bu ara çok fazla çam okuyor izliyor kafa yormaya çalışıyorum.Hatta birkaç mugo aldım biraz büyükler ama.Anladıklarım kışın budama yapılırsa koçan bırakmak şart,baharda ise dipten götürülebilir.Saksılama sonbaharda olur diyor bir kısım ,bir kısım baharda .Saksılamada mutlaka kend toprağından yeni saksıya koymak lazımmış yararlı mantarlar için veya dışardan mikoriza eklemek gerekmiş.
Biraz puzle gibi enerji dağılımı yönetimi ,yaprak dökenler gibi değil.Çamı öğrenmemiz şart, becerebilirsek heryerde bulunablir, kanaatkar, ucuz vs..

Şimdi diyeceklerki yaprak dökenleri bitirdiniz de çama geçtiniz :))))Bol okuyup izleyip büyüklerin fikirlerini almak şart ama denemeden nereye kadar değilmi:)

instagrm kullanıyorsanız yusuke hamamoto var takip edin bir oturuşta sanatı konuşturuyor.

Benim mugolardan birisini telledim çok estetik değil ama ne yapalım.ilk fotoda yerdeki olan bu.

dusunenadam 22-01-2016 17:57

Bence gayet güzel sn çaglarxx, tebrik ederim. Gerçekten de bu çam işini öğrenmemiz lazım. Çamlardan inanılmaz güzellikte bonsailer mevcut. Bizim buralarda da aslında üzerinde uzmanlaşmamız gereken bir tür.
Yalnız bu mugo gibi birkaç çamı hakkın rahmetine kavuşturduktan sonra şunu farkettim: Çamlarda, teori ve pratik arasında fazlaca bir mesafe var. Pratik şart. Ağacı, mevsimi, havayı iyi okumak ve ona göre müdahale etmek gerekiyor. Zamanında müdahale etmezsen de iş işten geçmiş oluyor. Çamlarda telafi çok zor. Örneğin zamanında mum alımıyla geriden sürgün verdirmezsen, iğneler dökülüp dallar uzadı mı, geçmiş olsun. (Sizin bu tellediğiniz çam çok başarılı) Ayrıca aynı iklimde olduğumuz için paslaşmamız da şart :) Selam ve sevgiler...

Alper 26-01-2016 21:16

Sn Düşünenadam ;
Bu sıralar yeni bir ağaç alasım var bende Sn Tourkananın mugo çamlarına baktım acaba kargo ücreti ne kadar tuttu ona göre bir hesap yapmam lazım :)

dusunenadam 26-01-2016 22:42

15-20 tl civarında tutmuştu sanırım. Geçmiş zaman aklımda kalmamış.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024