agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/)
-   -   caglarxx / Japon Akçağacı (Aday No. 11) (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/36416.htm)

caglarxx 27-01-2015 19:22

caglarxx / Japon Akçağacı (Aday No. 11)

2 Eklenti(ler)
selamlar

Bu aday adaylarımda üstten tamamen kurumuş ve atıl durumdaki 2 adet agaccıktı.
İkiside acer palmatum (katsura) .Bu tür küçük ve biçimli yapraklarıyla bonsai için çok uygun .ilkbaharda sarı turuncu,yaz ortası açık yeşil ve sonbaharda yine turuncu yaprak rengi ile çok hoş bir tür.

Üstler kurumuş olduğundan neredeyse aşı yerlerine kada ağır budadım.
Üzerlerinekonuşacak çok bişey yok aslında ,kütük biraderler deyip geçicez ,bahara kadar:))

badrobot 27-01-2015 21:38

ilk ağaçta sağa ve sola ayrılmış ince dalla canlı ama. sanki süpürge tarzı olacağım diye bağırıyor. Siz nedersiniz?

murat doğan 28-01-2015 13:29

1 Eklenti(ler)
ikinci adayınızdaki üst tarafta kalan şişkinlik ileride size sıkıntı yaratacak. o yüzden tam o şişkinliğin bulunduğu bölgeden, şişkinliği giderecek şekilde verev bir kesim yapsaydınız, o şişkinliğide gidermiş olurdunuz. bence vakit varken yapın. **** ağacınızın vereceği sürgünleri takip edin bahar başında o bölgede uyanan göz var mı iyi takip edin. o bölgeden vereceği sürgünlere göre şişkinliği giderecek kesiye karar verirsiniz.

Eklenti 534949

caglarxx 30-01-2015 10:24

1 Eklenti(ler)
arkadaşlar bu adayların üstü kuruydu ama budadığım noktalardan itibaren ikiside canlılar.

bence ikiside süpürgeye doğru giderler.
sn. Murat bey bu adaylar aşılı,o yüzden estetik olmayan gövedeler mevcut .
Ama aşılı kısım bonsai için çok cazip olan Katsura türü.Yaprak biçimi,büyüklüğü ve renklerin güzelliği yüzünden aşının altına inmedim.Bilmem ne yapıcaz.

murat doğan 30-01-2015 10:46

1 Eklenti(ler)
hımmm o zaman yapacak çok bi şey yok. o bölgeyi ön yüz belirledikten sonra oymak dışında bir alternatif yok gibi duruyor. umarım vereceği sürgünler uygun olurda bir c formu yakalayabilir siniz. kabaca çizmeye çalıştım. şişkinlik olan bölgenin birazını oyarak hem güzel bir efekt vermiş hemde şişkinliği almış olursunuz. tabii ki ağacınız buna izin verecek mi onu görücez.

Eklenti 535170

Sakaki 11-02-2015 15:32

Merhaba sn caglarxx,

Maşallah bolca Acer edinmişsiniz. Umarım güzel ve sağlıklı bonsailer yetiştirirsiniz.
Diğer bir adayınızın başlığında da belirttiğim gibi, eğer her adayınız için ayrı bir başlık açarsanız çok iyi olur. Şimdi sorun değil gibi görünse de ilerleyen zamanda hayli karışıklığa neden olacağından emin olabilirsiniz.

Başarılar diliyorum.

caglarxx 12-03-2015 19:24

1 Eklenti(ler)
Kütük biraderlerin birisinde hayat belirtileri başladı :))

reguler 13-03-2015 00:07

Valla bi senin akçaları kıskanıyom bide murat doğanın ficusları. Budak çıkarmaktan delik deşik olsun ağaçlarınız her yerini dal bassın. Şişmanlasın toprağın ustune göbekleri düşşün ağaçlarınızın :D

dusunenadam 19-03-2015 21:33

Sayın caglarxx, hepsi çok güzel acerler. Umarım yakın zamanda harika acer bonsaileriniz olur.

caglarxx 20-03-2015 14:12

sn.düşünenadam

teşekkürler..%10 fire vermeyi göze aldım bakalım ne olacak,hepimizin güzel ağaçları olsun .

selamlar

caglarxx 01-04-2015 14:45

2 Eklenti(ler)
uyanan şimdilik iyi gidiyor gibi,nokta nokta sürgün belirtileri var.

diğerinde hareket yok henüz ,ilk fireyi verdikmi acaba.

caglarxx 06-05-2015 14:36

2 Eklenti(ler)
Bir tanesinde hiç hareket yok ümidi kestim gibi.
diğeride enerjiyi bir tarafa verdikçe veriyor,orayı biraz yavaşlatsammı yoksa nekadar sürgün okadar iyimi dersiniz.?

not:alt tarafta ve çıplak olan üst tarafta tomurcuklanmalar var.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024