agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/)
-   -   a.a. / Limon servi (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/35657.htm)

a.a. 14-10-2014 17:42

a.a. / Limon servi

Merhabalar, bir limon servi fidanı edindim ve bonsai çalışmak hevesindeyim, orta derecede bir budamadan sonra dalları ayırarak yapıyı genişletmeye çalıştım. Fotoğrafları da en kısa sürede yükleyeceğim. Fakat limon serviye bonsai örneği bulamadım latince ismiyle aramama rağmen ve dikkat etmem gereken detaylar nelerdir bilmiyorum.

Bir de yanlış yaptım içim yandı büyük dallardan birini tellerken çıt dedi :) dalın başlangıcında bir çatlama söz konusu.. Ne yapabilirim de kaynatabilirim bu dalı acaba, dışarıdan bir sarkma falan yok yani ciddi bir kırık gibi durmuyor, dal kendi şeklinde durabiliyor.

Şimdiden çok teşekkürler..

a.a. 14-10-2014 18:50

4 Eklenti(ler)
fotoğraflar da burada, okuduğum yerlerde sarılması gerektiği yazıyordu çatlayan yerin.

her konuda fikirlerinizi bekliyorum..

reguler 14-10-2014 22:26

Sayın a.a. öncelikle foruma hoşgeldiniz

Ağacınız çok güzel görünüyor.Sizde benim gibi küçük bir adayla başlamışsınız. Şöyle belirteyim ağacınızın bonsai olup minyatür bir ağaç gibi görünmesi için ağacınızın boyunun gövde kalınlığının 6 katı olması gerekiyor. Genelde bundan bonsai olmaz denilir ama eksik bir tabir olur. Bu ağaçtan çok küçük bir bonsai olur. Bunu geniş bir saksıya alıp gövdesi kalın başka fidanlar alarak bonsai adayı yapmanızı tavsiye ederim. Bonsaiye büyük adaylarla başlamak gerekiyor. Forumdan bolca araştırma yapmanızı diğer kullanıcıların çalışmalarını incelemenizi öneririm.

a.a. 14-10-2014 23:11

Sayın reguler, hoşbulduk =)

Yorumunuz için teşekkür ederim, çok aydınlatıcı oldu, dikkate alarak minik bir bonsai denemesi yapacağım bu ağaç ile. ilerleyen safhaların fotoğraflarını yine buradan paylaşacağım.. beraber izleriz gidişatı. tekrar teşekkürler

a.a. 18-10-2014 15:56

2 Eklenti(ler)
Tekrar merhabalar.

Sn. regulerin tavsiyesi üzerine mini bir bonsai denemesi için dallarını iyice kısalttım, fakat bu sabah farkettim ki diğer dalları kısaltmadan önce arada kalan kısaltmadığım ince bir dalda kuruma var.
Ağacın tümüne yayılmasından endişeliyim.. Güneşte tutuyorum ve toprak kurumadan sulama yapıyorum.

Sol üstte gözüken dal. Ne yapmalıyım?

reguler 18-10-2014 17:00

Keşke budamasaydınız bahar başlangıcını beklemeliydiniz. Direk güneşe koymayın bari. Direk kuruması için elinizden gelenleri yapıyorsunuz gibi geldi bana :D. T
Saksının altında delik var mı onu kontrol edebilirsiniz su birikiyorsa köklerde çürüme yapabilir. Kış ayalarında çok fazla sulama yapılmamalı ağaç bakımı ile ilgili bölümleri okumanızı öneririm.

badrobot 22-10-2014 08:51

1 Eklenti(ler)
Sizin ağacınızla türdeş olan bir bonsai çalışması...

a.a. 25-10-2014 04:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi reguler (Mesaj 1325946)
Keşke budamasaydınız bahar başlangıcını beklemeliydiniz. Direk güneşe koymayın bari. Direk kuruması için elinizden gelenleri yapıyorsunuz gibi geldi bana :D. T
Saksının altında delik var mı onu kontrol edebilirsiniz su birikiyorsa köklerde çürüme yapabilir. Kış ayalarında çok fazla sulama yapılmamalı ağaç bakımı ile ilgili bölümleri okumanızı öneririm.

Sn. Reguler, şunu anladım ki bir ağaç için en tehlikeli canlı, bonsai yapmak isteyen bir acemiymiş. :)

Mesajınızı aldığım andan beri ağacı güneşe çıkartmıyorum ve hiç dokunmadan kendi haline bırakmaya karar verdim, bu aylarda sulamayı seyrek yapıyor saksı altında su birikmesinden kaçınıyorum.

Hatta bu ağacı bahçeye dikip onu iyice huzura kavuşturmak niyetindeyim, siz ne dersiniz?

badrobot 25-10-2014 08:13

Sn.a.a.
Bence ağacı bahçeye dikme düşünceniz çok yerinde olur. Çünki Bonsai olarakta çok iyi değerlendirilmiş bir çalışma olmadı malesef. Yanlış anlamayın ve hayal kırıklığına uğrayıp moralinizi bozmayın. İlk başlarda yapılan hataları yapıyorsunuz şu an.

reguler 25-10-2014 13:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi a.a. (Mesaj 1327660)
Sn. Reguler, şunu anladım ki bir ağaç için en tehlikeli canlı, bonsai yapmak isteyen bir acemiymiş. :)

Mesajınızı aldığım andan beri ağacı güneşe çıkartmıyorum ve hiç dokunmadan kendi haline bırakmaya karar verdim, bu aylarda sulamayı seyrek yapıyor saksı altında su birikmesinden kaçınıyorum.

Hatta bu ağacı bahçeye dikip onu iyice huzura kavuşturmak niyetindeyim, siz ne dersiniz?

Bence de uygun bir zamanda bahceye dikseniz iyi olur. Ama korunakli bir yere dikmenizi tavsiye ederim.

a.a. 25-10-2014 14:10

Pekala Sn badrobot ve Sn reguler karar verilmiştir. Teşekkürler..

Fakat ağacı bu mevsimde dikmekte bir mahsur var mı acaba? İkinci sorum ise Sn regulerin değindiği korunaklı yer hususunda, bahçe duvarının kenarı uygun mudur mesela? günün istediğim saatlerinde direkt güneş alacak şekilde konumlandırabilirim, onun için en uygun yer olmasını istiyorum.

badrobot 25-10-2014 14:23

Bence bu mevsimde duvara 50-60cm kadar mesafe bırakarak dikin. Tam duvar dibine sakın dikmeyin. Yerde gelişimi hızlı olan bir türdür. Yılda 60 cm kadar boy atar ve orantılı biçimde genişler. Bazen tam duvar dibine dikilmiş olan ağaçları görünce içim cız eder.

badrobot 25-10-2014 14:33

Yalnız saksıdaki toprak galiba sadece torftan oluşuyor. Bu ağacı saksıdan çıkarırken toprağın dağılma riski çok yüksek. Toprağı dağıtmadan bu işi yapmak zorundasınız. Eğer olmayacak gibiyse köklerin hava alması durumunda ağacın ölmesi riskini en aza indirmek için Mart ortasını bekleyin.

a.a. 25-10-2014 23:07

Teşekkür ederim sn. badrobot, sanırım toprağı dağıtmadan halledebilirim. ağacı dikip fotoğrafını yine paylaşacağım. Böylelikle belki sizin paylaştığınız fotoğraftaki türdeş bonsai gibi olmaya bir adım yaklaşmış oluruz :)

viebelle 27-12-2014 19:57

5 Eklenti(ler)
Merhaba sayin a.a,

Bende dün tesadüfen bu ağacı görüp aldim. Türünü eve geldigimde öğrendim. Bende bu türden bi bonsai yapmayi başarmak istiyorum o yuzden de baya araştırdım bulduğum bir kaç örneği sizinle paylaşmak isterim.

viebelle 27-12-2014 20:05

4 Eklenti(ler)
Burda da sizin yaptığınız çalışmanın örneği var. Ben daha çok acemi olduğum için telleme konulari hakkinda bi bilgim yok. Umarim bu fotoğraflar bi fikir edinmenize yardımcı olur.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024