agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/)
-   -   bonsade / Begonvil (Sarkık tarz - Mini boy) (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/34409.htm)

bonsade 21-04-2014 00:08

bonsade / Begonvil (Sarkık tarz - Mini boy)

2 Eklenti(ler)
Sarkiktarz burgulu mini.

bonsade 03-05-2014 18:12

2 Eklenti(ler)
Guncel ...

ozdemir53 04-05-2014 22:56

Burguyu siz yaptınız sanırım.
Bence bonsai anlamında uygun durmuyor...

Uzayan dalları kısaltıp daha kompakt yaparsanız daha da hoş olur.

Çok güzel elinize sağlık...

meetoo 04-05-2014 23:16

Sn bonsade güzel bir çalışma ...başarılar iyi çalışmalar dilerim ...

badrobot 05-05-2014 09:01

Sn.bonsade.
Dipten gelen 3 sürgünü birbiri etrafında dödürerek burgulu tek bir gövdeyemi ulaşma çabasındasını?

bonsade 05-05-2014 09:18

Sn.badrobot iyice kaynayip tek govde olmasini istiyorom .Ayni zamanda govdeyi kalinlastirmayi amacliyorum .

bonsade 05-05-2014 09:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ozdemir53 (Mesaj 1279599)
Burguyu siz yaptınız sanırım.
Bence bonsai anlamında uygun durmuyor...

Uzayan dalları kısaltıp daha kompakt yaparsanız daha da hoş olur.

Çok güzel elinize sağlık...

Haklisiniz bende bunu govdeyi kalinlastirmak amaci ile yapiyorum , birbirine kaynayinca hos gorunecegini saniyorum .

bonsade 07-08-2014 10:19

3 Eklenti(ler)
Hızlı gelişiyor .

bonsade 07-08-2014 10:28

1 Eklenti(ler)
Kışa yeni saksisina alacağım

bonsade 17-11-2014 09:04

2 Eklenti(ler)
Ev ici bonsai olarak yeni saksisina aldim .

badrobot 17-11-2014 09:28

Bu 3. saksı. Her defasında kökleri açıyormusunuz? (Bence öyle yapmıyorsunuz.) Toprağı bozmadan saksı değişimi yapmak yinede kolay.
Bence bu kadar sık saksı değişimide yinede iyi değil, hemde ağacın aktif dönemlerinde. Beni izlediğim yol; ağacı en başta cinsine, gelişim hızına boyutuna göre büyük sayılabilcek bir saksıya alıyorum. Eğer gelişim süreci 3-4 yılda tamamlana dek ve aksi bir durum olmazsa bir daha ellememeye özen gösteriyorum.
Ağacın maşallahı var. Çok güzel bir gelişim.

bonsade 17-11-2014 10:43

Tartışma mız gerekir . Sizin yöntem Ilk yillarda yaptığımız hatalardan .

bonsade 02-12-2014 09:34

5 Eklenti(ler)
Otamatik sulamak icin alt havuzu yagmur suyu ile doldurdum .

badrobot 02-12-2014 17:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsade (Mesaj 1334079)
Tartışma mız gerekir . Sizin yöntem Ilk yillarda yaptığımız hatalardan .

TARTIŞALIM; Peki ben şu an sizin en başta yaptığınız hatayı yapıyor olabilirim ama sizin saksı değişimizdeki mantık nedir? öyleyse.
Boyut olarak hemen hemen aynı boyutta saksılara ekmişsiniz ağacınızı. Saksılar büyümemiş bile, sadece renklenmiş ve seramik olmuş. Eğer şekilini, rengini beğendiğiniz için saksı değişimi yaptıysanız o zaman diyecek bir şeyim yok zaten. Zevk sizin.
Ama bana kalkıpta ağaç gelişsin veya sağlığı için gibi bir şey söylemeyin lütfen. Tüm bitkiler ne kadar çok toprak bulursa o derece hızlı gelişirler. Hatta bahçede toprağa ekmek en hızlı gelişimi sağlar. Kaldı ki sizin ağacınızın daha çok gelişime ihtiyacı var.
Benim size anlatmaya çalıştığım; gelişmesi gereken ve bonsai formunu daha henüz bulamamış ağaçların olabildiğince geniş ve derin saksılarda daha hızlı bir gelişme gösterdiklerini anlatmaktı. Benim şu an ısrarla ve sizinde en başlarda yaptığınız bu uygulamanın nesi hata? anlamış değilim.

bonsade 02-12-2014 20:27

Iyi aksamlar bedrobot:
Derin saksilarda ic ice 3 saksi değiştiriyorum ,Kesinlikle koklerin saksi etrafinda dolasmasina musade etmiyorum . Kokler saksiyi doldurmadan yukari gelisme saglamiyor .Dolasmasini beklemek zaman kaybi na sebep oluyor .Dediginiz gibi alabildigine genis saksilarda seneler kaybeder siniz .Derin olmiyan saksilarda benim yaptigim dahada kolay .Dedigim gibi zamanlama cok onemli .Derin olmiyan saksilarda 3lu sisteme gerek olmadigini fark ettim .Once bu begonvilde oldugu gibi az toprakla saksinin tabanina dikiyorum .Sene icinde 3 defa yukari kaldirarak altini besliyorum koklere dokunmuyorum .Saksinin etrafini dolasmdikca kesim yapmiyorum .Bu islemi yaparken agacin kokleri yeterli okjsisen aldigindan cok hizli gelisme sagliyor .Derin saksilarda güneş gormedigi icin tabandan baslayamiyorum 3 lu sistemi uyguluyorum .Düşündüğün gibi begovilin fazla gelismesini istemiyorum . Benim icin yeterli kalinlikta ve tasinabilir olmasi onemli .Daha once begovilleri bulundugum bolge itibari ile tasina bilir ve istedigim yere sığar buyuklukte olmasini istedigimi belirtmistim

badrobot 02-12-2014 20:47

Sn.bonsade.
Sizede iyi akşamlar dilerim.
Bu işlemi balkon gibi kısıtlı alanlarda ağaç ve bonsai yetiştirmek için uyguluyorsunuz sanırım.
Kendi yetiştirdiğim sayıları 20yi bulan 9 renkte anaç begonvillerim var. Bunların toprak karışımlarının içinde %25 taş volkan tüfünün yanısıra %10 kadar steril ağaç kabuğu ekliyorum. Bu köklerin 3-4 yıl boyunca hava alması için yeterli oluyor. Benim yaşadığım bölgede kış ayları begonviller için uygun değil, yani büyümenin neredeyse hiç olmadığı ölü bir dönem. Hatta soğuktan ölmesinler diye ağır saksıları kapalı ortamlara aldığım dönem. Ama bahar ve yaz aylarında hepsi 3-4 metre boy ve yaklaşık 1-1,5 cm çap yapmaktalar. (geleceğin bonsaileri olabilirler.)
Buda benim yöntem.
Elbette farklılıklar olacaktır. Sizde kendi yolunuzu çizmişsiniz.
Başarılar ve kolaylıklar dilerim. Sağlıkla, mutlulukla kalın.

bonsade 02-12-2014 21:02

Uguladiginiz yontemde bir begonvilim var .Simdi tas ustu yapacagim şunu da belirteyim büyük saksida seneler geçti siteye yukledigimde (onceki resimleri sitede var ) goreceksin . Bu begovil kadar bile digil .Derin saksilarda 3 lu sisteme bu begonvilden sonra gectim .Çiçekciler ufak saksidan baslayip her sene bir büyük saksilara almalari bilinen yontemlerden .Onlarin yaptiklar dogru fakat sene kayiplari var .

badrobot 02-12-2014 21:44

Ağaçların gelişimleriyle ilgili bir problemim yok ama yinede bu 3lü sistemi anlatan bir site veya bir link varmıdır? Araştırmak ve öğrenmek isterim. Yeni şeyleride denemek gerekir.

bonsade 02-12-2014 22:28

Gelistirdigim bir yontem sitesi yok .Ic ice 3 saksimiz var tabi bitkinin büyüklüğü ile orantılı .Birinci saksida ilk koklenmeyi sagladigimiz icin akdama , lav tasi , dere kumu vs..kesinlikle hazir saksi topragi digil cünkü bu topraklar gubre karisimli .Agacimizin yen çıkan köklerini yakmamali .Nebaride köklerin kac tane olacagi pilanlanip koklerin istikametinde belirtilen sayida biraz genisce delinir .Ikinci saksi daha cok delikli olabilir kalite saksi topragi lavtasi dere kumu, akdama ile doldurulur .3. Saksi zenin organik karisim .Saksidan bitkiyi cikarip dikeceksek zedelemeden yeri hazir .
Modaretor kabul ederse bana ait bilgileri silebiliriz tecrubeli bonsai sanatcilarina bilgiclik taslamis olmayi istemem .

sagol 05-12-2014 16:37

Sayın Bonsade,

Bence kalsın, denemek isteyen arkadaşlar dener. 2 kademeli bir çalışma görmüştüm ama şu an bulamadım, fırsat bulursam tekrar bakıp linkini ilave ederim.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsade (Mesaj 1337478)
Gelistirdigim bir yontem sitesi yok .Ic ice 3 saksimiz var tabi bitkinin büyüklüğü ile orantılı .Birinci saksida ilk koklenmeyi sagladigimiz icin akdama , lav tasi , dere kumu vs..kesinlikle hazir saksi topragi digil cünkü bu topraklar gubre karisimli .Agacimizin yen çıkan köklerini yakmamali .Nebaride köklerin kac tane olacagi pilanlanip koklerin istikametinde belirtilen sayida biraz genisce delinir .Ikinci saksi daha cok delikli olabilir kalite saksi topragi lavtasi dere kumu, akdama ile doldurulur .3. Saksi zenin organik karisim .Saksidan bitkiyi cikarip dikeceksek zedelemeden yeri hazir .
Modaretor kabul ederse bana ait bilgileri silebiliriz tecrubeli bonsai sanatcilarina bilgiclik taslamis olmayi istemem .

sagol 05-12-2014 17:08

1 Eklenti(ler)
Bahsettiğim örneği bulamadım ama Japon Iwakiri ustanın kullandığı iki süzgeç yöntemiyle geliştirme çalışması var. Linkini ilave ediyorum. Bir başka çalışma daha görmüştüm bulursam onu da ilave ederim.

Eklenti 528649

In praise of colanders | Bonsai Tonight

badrobot 05-12-2014 17:38

İç içe geçmiş 2 veya 3 süzgeç...Deliklerden kökler rahaylıkla geçebilir ve bir sonraki kabın içine kök salabilir. Bunu çok net anladım ve aklıma yattı ama sn.bonsade saksı kullanmış.

sagol 05-12-2014 18:01

Anladığım kadarıyla sayın Bonsade saksılara delikler açıyor dolayısıyla gelişen kökler 2. ve 3. saksıya ulaşıyor. Süzgeç ile yapmanın en iyi tarafı 3. saksıdan taşan kökler güneşin etkisiyle doğal budamaya uğrar. Süzgeçte yetiştirmeyi İstanbulda yapabiliyorum ama Akdeniz bölgesinde en dıştakinin süzgeç olması zor.

bonsade 07-12-2014 11:06

1 Eklenti(ler)
Tamam... Benim gayem birincisini nebaride kok siralamasini dogru yonde yapmak ve yeni koklenen agaca dıştaki buyuk saksidan gelecek olan gubre akışını onlemek amaciyla saksi kullandim .
Otamatik sulamada suyun kokusmasini onlemek icin begonvile ikinci küçük hava veren akvaryum motoru ilave ettim .

bonsade 22-02-2015 10:38

1 Eklenti(ler)
Tepeyi oluşturmak icin daha çok dallanmasini bekliyorum . Tabi -Jakop -rahat verirse .

ozancolak 23-02-2015 10:31

elinize sağlık

bonsade 23-02-2015 17:20

Sn . Ozan colak :
Bonsai ile yakindan ilgilendiginizi görüyorum Ve ilerde sizinde güzel bonsaileriniz olacağına inanıyorum .

bonsade 09-05-2015 11:19

1 Eklenti(ler)
Guncel .

bonsade 19-08-2015 18:01

2 Eklenti(ler)
Guncel..

boguz 19-08-2015 19:50

Sayın bonsade, tebrikler adayınız çok hoş duruyor.
Benimde ağabeyimin bahçesinden kaçırmayı planladığım saksılı bir begonvil var (aman duymasın :D ), ilk fırsatta resimleyip burada paylaşacağım, oldukça kalın ve güzel bir gövdesi var. Forumda okuduğumda çiçeklerini toplayarak hızlı gelişim tavsiye etmişler, siz neden öyle yapmadınız? Birde mümkünse otomatik sulama ve telleme ile ilgili daha detaylı resimler paylaşabilirseniz benim gibi yeni üyeler çok şey öğrenebilir sizden.
Teşekkürler

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024