agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/)
-   -   sagol / Japon Ayvası (Kaynaştırma-fusion) (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/34185.htm)

sagol 31-03-2014 20:07

sagol / Japon Ayvası (Kaynaştırma-fusion)

4 Eklenti(ler)
İnce fidanları kaynaştırarak konik bir gövde elde etmeyi uzun süredir denemek istiyordum. Uygun fidanlardan yeterli sayıda elde edemedim. Kalınlaşması için bahçeye diktiğim japon ayvasını sökünce çalı şeklinde 40 kadar fidan oluşturduğunu gördüm ve denemeye karar verdim. Japon ayvası yavaş geliştiğinden bu iş için çok uygun değil ama şu an imkanları değerlendirerek bununla deneyeyim başka tür fidanlar bulursam yine denerim.

Alt tarafa tahta parçalarıyla konik bir şekil sağladım ve fidanları etrafa sardım. İnce bakır telle sardım. Üst taraftan birkaç fidanı daha kısa keserek üst kısma doğru daralmayı artırdım. Saksıya dikdim. Üst kısmı rafya ile sıkıca sardım.

İşlemleri yaparken fazla vaktim yoktu ancak 1 fotoğraf çekebildim.

Eklenti 479887

3 hafta sonrası:

Eklenti 479888

Eklenti 479889

Eklenti 479890

badrobot 31-03-2014 20:22

1 Eklenti(ler)
Sn.sagol.
Küçük bir önerim olacak ama elbette uygulanabilirmi diye düşünüyorum. Tüm minik ağaçlar dik bir şekilde yanyana dizmişsiniz. Şöyle hafif bir burgu yapsanız daha iyi olmazmı? Gurubu bir elinizle alt kısımdan bir elinizle üst taraftan tutup ağaçlara zarar vermeden az miktar çevirseniz amaca ulaşabilirsiniz.
Benimkisi sadece bir fikir, uygulanabilirmi bilmiyorum.

sagol 31-03-2014 20:47

Sayın Badrobot,

Haklısınız sayın Badrobot. Yaparken niyetim burarak yapmaktı ama burmadan saksılamışım, dün fotoğraf çekerken farkettim. Şimdi ise dikeli 3 hafta oldu çok geç. Kökler sağlamlaşsın seneye burabilirim zannediyorum. Japon ayvası bu iş için en zor örneklerden belki seneye başka türle bir deneme daha yaparım.

İyi çalışmalar dilerim..

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1265503)
Sn.sagol.
Küçük bir önerim olacak ama elbette uygulanabilirmi diye düşünüyorum. Tüm minik ağaçlar dik bir şekilde yanyana dizmişsiniz. Şöyle hafif bir burgu yapsanız daha iyi olmazmı? Gurubu bir elinizle alt kısımdan bir elinizle üst taraftan tutup ağaçlara zarar vermeden az miktar çevirseniz amaca ulaşabilirsiniz.
Benimkisi sadece bir fikir, uygulanabilirmi bilmiyorum.

badrobot 31-03-2014 21:12

Sn.sagol.
Benimkisi sadece küçük bir öneriydi ve aynı fikirde olduğumuza sevindim. Elbette başka bir çalışmanızda uygularsınız.

sagol 01-05-2014 12:06

1 Eklenti(ler)
Biriki gövde kurusa da çoğunluğu canlı.

Fırtına42 10-01-2018 11:20

Bu çalışmanızın son durumu nedir ?

sagol 13-01-2018 18:48

malesef kaynaşmıyor, kardeş kardeş yanyana büyüyorlar. Trident maple gibi daha yumuşak ve kolay kaynayan ağaçlarla denemek gerekiyor. Karaağaçla da bir deneme başlattım bu sene, bakalım o nasıl sonuçlanacak.

iyi çalışmalar dilerim...

bonsade 19-01-2018 08:25

zakkum denedim oda öyle . Bir dalı( yeni çıkan olabilir) etrafına sararak devam ettirebilir .

renkliart 20-01-2018 22:33

Aralarında birbirine değen kısımların kabuklarını hafif soyup bir de öyle deneyin derim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024