agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/)
-   -   Agacsevdalisi / Portulacaria Afra Bonsai Adayı (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/29593.htm)

AgacSevdalisi 29-12-2012 17:05

Agacsevdalisi / Portulacaria Afra Bonsai Adayı

5 Eklenti(ler)
Yaz başlarında sayın Sakaki'nin hediye ettiği Afralardan bir tanesi. bonsai olmaya en yakın olanı buydu.bana geldikten sonra biraz budama yaptım son hali fotoğraftaki gibi önerilerinizi bekliyorum.baharın yeni saksısına almayı düşünüyorum.Saygılar.

AgacSevdalisi 29-12-2012 17:08

5 Eklenti(ler)
Resimlerin devamı...

AgacSevdalisi 29-12-2012 17:11

3 Eklenti(ler)
resimlerin devamı...

Sakaki 30-12-2012 00:47

Merhaba sn Agacsevdalisi,

Afranın köklendiğine sevindim, zaten köklenmeme ihtimali çok zayıf olan bir tür :)
Bence baharda hızlı gelişebileceği bir saksıya aldıktan sonra 1 sene daha ellemeden gelişmeye bırakın. Geçen yaz fazla gelişmemiş olması normal ama önümüzdeki bahar ve yaz, hatta sonbaharda ne kadar hızlı geliştiğini göreceksiniz.
Bu süre içinde sadece istenmeyen sürgünleri uzaklaştırın bence.

Bir sonraki baharda yani 2014 baharında çekillendirmeye başlarsınız yavaş yavaş.

Kolay gelsin & başarılar dilerim.

AgacSevdalisi 07-01-2013 16:17

teşekküğr ederim sayın sakaki mevcut olan bu fidanla nasıl bir şekillendirme yapabilirim şu anda?Yoksa telleme yapmadan bu sene sürgün vermesinimi bekleyim.

Sakaki 07-01-2013 17:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AgacSevdalisi (Mesaj 1081960)
teşekküğr ederim sayın sakaki mevcut olan bu fidanla nasıl bir şekillendirme yapabilirim şu anda?Yoksa telleme yapmadan bu sene sürgün vermesinimi bekleyim.

Bence önümüzdeki ilkbaharın ortaları gibi istediğiniz tarza uygun pozisyon ve açıda saksılamasını yapın ve 1 yıl ellemeyin, bırakın rahat rahat süğrgünler verip gelişsin. Çok hızlı büyüyecek zaten emin olun (eğer uygun genişlikte bir saksıda olursa). Bir sonraki sene daha rahat hareket edersiniz.

Başarılar dilerim.

AgacSevdalisi 14-01-2013 16:08

Aslında bir hayli sürgün vermişti sayın sakaki ama ben budama yaptım. keşke budamasaydım daha iyi olurdu. Önümüzdeki sezon daha büyük bir saksıya alıp hiç dokunmadan gelişmesini bekleyeceğim. Başarı dilekleriniz için teşekkür ederim. Size de kolaylıklar dilerim.

iocaktan 18-09-2013 22:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1082029)
Bence önümüzdeki ilkbaharın ortaları gibi istediğiniz tarza uygun pozisyon ve açıda saksılamasını yapın ve 1 yıl ellemeyin, bırakın rahat rahat süğrgünler verip gelişsin. Çok hızlı büyüyecek zaten emin olun (eğer uygun genişlikte bir saksıda olursa). Bir sonraki sene daha rahat hareket edersiniz.

Başarılar dilerim.

Sayın Sakaki,
Afra konusundaki tecrübeniz fazla. Benim aldığım afra saksılarının içinde 2-3 ayrı köklü adaylar var. Bunlar bir aradayken çalışma yapmak zor oluyor doğal olarak. Bir yerde saksı değiştirmek için mevsim çok önemli değil afralar için diye okumuştum. Bunun gerçekliği konusunda ne dersiniz. Ayırmak riskli mi olur yoksa sabredip riske girmeden kış sonunu mu beklemek daha doğru.

memet 19-09-2013 09:16

Ben olsam bu aralar saksı değiştirmeyi PA için de düşünmem. Bütün bitkiler gibi onlar da mevsim değişikliğne hazırlanıyor.
Bu günlerde hızlı bir büyüme girecekler, kökleri oynatmamak daha uygun.

Sakaki 19-09-2013 21:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi iocaktan (Mesaj 1200699)
Sayın Sakaki,
Afra konusundaki tecrübeniz fazla. Benim aldığım afra saksılarının içinde 2-3 ayrı köklü adaylar var. Bunlar bir aradayken çalışma yapmak zor oluyor doğal olarak. Bir yerde saksı değiştirmek için mevsim çok önemli değil afralar için diye okumuştum. Bunun gerçekliği konusunda ne dersiniz. Ayırmak riskli mi olur yoksa sabredip riske girmeden kış sonunu mu beklemek daha doğru.

Merhaba sn iocaktan,

Aslında bazı bitkilerimin saksı değişimini Eylül-Ekim gibi yapıyorum ama genelde sonbaharda yapıyorsam köklerine çok fazla müdahale de etmiyorum.
Antalya'nın sonbaharını düşündüğümde afranın çok sorun çıkaracağını düşünmüyorum ama eğer dediğiniz gibi köklerine müdahale edecekseniz ve henüz yeterince deneyim kazanmadıysanız bence de Memet beyi dinleyin derim :)

iocaktan 19-09-2013 21:29

Aslında tek bir aday için düşünüyor olsam beklemek çok da sorun değil ama aynı saksı içinde 2-3 ayrı aday olunca ufacık saksı içinde sıkış tepiş halleriyle ne tarz belirlemek ne de bir çalışma yapmak mümkün olmuyor. Saksıyı açtığımda tabi doğal olarak kökler birbirine girmiş halde olacak ve onları birbirinden ayırırken yerinden oynayacaklar.
Memet bey ve sizin söyledikllerinizden çıkardığım sonuç 4-5 ay gibi bir süre daha bu şekilde idare etmek. Ya da elimdeki 3 saksıdan en azından bir tanesini riske atıp diğerleri için sabırlı olmak.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024