agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/)
-   -   msks996 / Ardıç (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/27589.htm)

msks996 27-05-2012 12:28

msks996 / Ardıç

3 Eklenti(ler)
Acemi ARDIÇ çalışmam.

Eklenti 301204

Eklenti 301205

Eklenti 301206

Yorumlarınızı bekliyorum.

tekomusti 27-05-2012 12:35

msks 996 bu ağaç susuz galiba birde dışı plastik tel zarar verbilir dallarına.
bakır veya aliminyum tel kullansan daha iyi olur bence tabi ustalar daha iyi aydınlatacaklardır seni ellerine sağlık
hoşcakal

msks996 27-05-2012 12:44

tekomusti abi;

değerli bilgilerin için teşekkür ederim.Tellerini en kısa zamanda düzelteceğim.

yamadorian 27-05-2012 15:37

Selam,
Öncelikle ağacınız bir ardıç.Ve maalesef yanlış toprak ve yanlış tellemeden ötürü stres ibreleriyle dolu.Bu durumda yaşaması bir mucize.Keşke önce ağacınızın ne olduğunu öğrenip hangi uygulamayı ne zaman ve nasıl yapacağınızı araştırsaydınız.Bu forum bunun için var.Ama siz de haklısınız çünkü bu işte tecrübesi olanlar bile hala aynı hataları yapıp burdan paylaşarak yeni başlayan arkadaşları yanlış yönlendirmiş olabiliyorlar.
tekomusti nin dediği gibi yanlış tel kullanmışsınız.Bu telleri çözerek çıkarmaya çalışmayın,yan keskiyle dallara zarar vermeden her boğumu tek tek kesin.Kullandığız toprak bu ağaç için hiç uygun görünmüyor.Bahçeniz varsa ağacı bu saksıdan dikkatlice çıkarıp yere ekin.Ve uzun bir süre bu ağacı unutun.

Sakaki 27-05-2012 15:38

Sn. msks96,

Size özetle yardımcı olmak adına şunları söyleyebilirim:

1) Toprağınızın kalitesi gördüğüm kadarıyla çok kötü ama şu an saksı ve toprak değiştirmek için de geç. Sonbahara kadar bitkinizi haricen güzel beslemeye özellikle dikkat edin bu açıdan.

2) Tellemeyi bitkiye istediğimiz tarza göre form vermek amacıyla ve uygun zamanda ve uygun teller kullanararak, uygun şekilde/açıyla yapıyoruz. Tabi herşeyden önce tarza karar verip sonra tellemeyi buna uygun yapmalıyız. Bu hususlar sizin çalışmanızda hatalı olan noktalar gördüğüm kadarıyla.

Hepsinden önce elinizdeki ağaçların toprak, gübre, iz element, diğer katkılar, sulama, ısı, güneş, vs. gibi konularda bilgi edinin. Bir bonsainin gereksinim anlamında normal boyutlarındaki hemcinsinsinden farkı yoktur. Bonsai yapmak istediğiniz ağaç hangisi ise önce o ağaç hakkında bilgi edinmek sonra bonsai hakkında bilgi edinmek daha güzel bir önem sıralaması olacaktır.

Başarılı çalışmalar dilerim.

msks996 27-05-2012 15:50

Öncelikle bilgilerinize teşekkür ederim.Ben bu siteyi tanımadan önce yapmıştım bu bonsaiyi.O yüzden çok hatalarım var.Toprak konusuna gelecek olursak aslında bonsainin toprağı bildiğimiz bahçe toprağından.Üzerine şekil olsun diye çakıl taşları atmıştım.Bu çakıl taşları sizi yanıltmış olmalı.Ağacın ismi konusundada sizlerden özür dilerim.Yanılmış olmalıyım.

msks996 27-05-2012 15:54

Bu arada telleri çıkarsam.Telsiz stresini atlatmayı beklesem nasıl olur?

yamadorian 27-05-2012 17:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi msks996 (Mesaj 974137)
Sevgili hocalarım.

Öncelikle bilgilerinize teşekkür ederim.Ben bu siteyi tanımadan önce yapmıştım bu bonsaiyi.O yüzden çok hatalarım var.Toprak konusuna gelecek olursak aslında bonsainin toprağı bildiğimiz bahçe toprağından.Üzerine şekil olsun diye çakıl taşları atmıştım.Bu çakıl taşları sizi yanıltmış olmalı.Ağacın ismi konusundada sizlerden özür dilerim.Yanılmış olmalıyım.

"Hoca" sıfatını kullanmazsak sevinirim zira henüz ülkemizde bir bonsai hocası bulunmamakta. Dünya da ise bir elin parmaklarını geçmez.Kendi adıma sizden tek farkım biraz dafa tecrübeli olmamdır.Başarılar.

msks996 27-05-2012 18:26

sn yamadorian;

Kusura bakmayın lafın gelişi öyle söylemek istemiştim.

msks996 30-05-2012 18:49

Ardicin tellerinin bogumlarini teker teker yan keskiyle kestim.Zarar verm ed en cikardim.İnsallah atlatir.

memet 30-05-2012 18:52

Bir litre suya bir tatlı kaşığı hesabı oksijenli su ayarlayın. Ardıcı bununla bir kere sulayın. Düzenli sulamayı sürdürün. Onbeş gün sonra aynı biçimde sulayın. Yaz boyunca gübrelemeyi sürdürün.

msks996 30-05-2012 20:27

Tamam memet abi.Kaç günde bir sulamam gerekiyor.Ardıcım güneş alan bolkonda duruyor.

memet 30-05-2012 20:42

Gün hesabıyla değil de toprağın durumuna göre sulamak gerekir. Toprak kurumaya başladıkça sulamalı.

tekomusti 30-05-2012 21:06

Sn msks birde telsiz halinin resimlerini eklerseniz daha aydinlatici bilgi alırsınız ustaların bilgileri ışığında iyi çalısmalar

msks996 31-05-2012 21:22

Anladim memet abi.
Mustafa abi en kisa zamanda koyacagim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024