agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/)
-   -   bonsaikon / Portulacaria Afra (http://www.agaclar.net/forum/baslangic-asamasindaki-calismalar/26907.htm)

Sakaki 23-04-2012 12:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsaikon (Mesaj 952008)
Bir dahaki saksı değişimini kesinlikle gölgede ve kökleri nemli tutarak yapacağım, kışın ağaçları dondan koruyacağım, sığ saksıya erken geçmeyeceğim. Bu sezon edindiğim en önemli tecrübeler bunlar oldu sanırım. Teşekkürler.

Birazcık "andımız" gibi olmuş :)
Tabii ki latife yapıyorum.
Sevgili bonsaikon, elbette hepimiz yanlışlar yaptık ve halen yapıyoruz. Yaptığım yanlışlar sonucu ben de çok ağacımı kaybettim şu ana kadar.
Gönül ister ki yanlış olmasın ve hiçbir ağacımız ölmesin ama oluyor malesef.
Bence yapılacak en büyük yanlış, bu gibi durumlarda bonsaiyi bırakmak olur.
Ancak bu sezonu kaybetmiş de sayılmazsınız henüz. Şimdi satın alabileceğiniz veya bulabileceğiniz birkaç uygun fidanı bahar-yaz boyunca bakımını yapıp hazırlayarak sonbaharda uygulamalara tekrar geçebilirsiniz.
Unutmayın, bonsai = sabır!

Saygılar

bonsaikon 23-04-2012 15:17

Bırakmak gibi bir niyetim yok. Sezonu kaybetsem de bırakmam. O kadar maymun iştahlı değilim, sebatkarımdır da biraz üzerinize afiyet. Yani artık bonsai hayatımın bir parçası. Elbette ilk denemelerde mükemmel sonuç alacak değiliz, deneyeceğiz, yanılacağız, öğreneceğiz. Yavaş yavaş...

memet 23-04-2012 15:47

Gübre rejiminde kışa doğru potasyum ağırlıklı bir karışım uygulayacaksınız bu kış donlarından korunmada bitkiye destek sağlayacak.

Latif 23-04-2012 21:03

Mehmet arkadaşın hediye ettiği yamadori Sakız kurudu gibi. Siz kuruyan ağacın nedenini çözmüşsünüz. Ben onu da beceremedim.

bonsaikon 18-05-2012 12:54

Ficus Ginseng ve Acerler

Ficuslarım çok hızlı ve yoğun şekilde yapraklandı, sanırım yerlerini çok sevdiler. Dün gece yapraklarını azalttım ve küçülttüm, sıkışıklık yapan dalları aldım, biraz ferahlattım, güneş ve hava alması için iyi gelir diye umuyorum.

Ficusların dibindeki sarmaşıkları da dekoratif bir çalı görünümüne sokmak için iyice küçülttüm, onlardan bonsai havasında bir şey olmaz, sağa sola sarıp zarar da vermesinler diye en iyisi sanırım bu.

Diğer yandan Tourkana kardeşim büyük bir kıyak yaptı ve bir yeşil bir kırmızı acer gönderiyor bana. Sabırsızlıkla bekliyorum. Rüyalarıma giren ağaçlardı inşallah iyi bakabilirim.

Sakaki 18-05-2012 13:20

Bence tourkana sana büyük değil çok devasa bir kıyak yapmış! :)
Konya için seçilebilecek en ideal adaylardan bence Acer.

bonsaikon 18-05-2012 13:26

Aynen öyle, son anda bir de mugo eklendi acerlerin yanına:) Kaymaklı kadayıf oldu :) Burdaki fidanlıklarda çok aradım uygun bir acer bulamadım. Müşteri olunca da kıymete biniyor. Keyfimi kaçırdılar almadım. Ama Tourkana sağolsun burda bulamayacağım kadar güzelini seçmiş gönderiyor.

bonsaikon 18-05-2012 13:29

Bu arada yine Tourkana'nın gönderdiği portulacaria afram da nihayet canlandı ve hızla yeni yapraklar vermeye başladı. Durdu durdu birden coştu, bakmaya doyulmaz halde şu an. İnşallah o da iyi yolda. Önümüzdeki hafta Tourkana facebook sayfasında p.afra bakımı ile ilgili videolar yayınlayacakmış, onu izledikten sonra gerekli işlemleri yapacağım daha da iyi olacak inşallah. Merak edenler için ilgili sayfa adresini de vereyim;

http://www.facebook.com/agacsanatibonsai

bonsaikon 05-06-2012 13:51

İzzeterisen'den gelen P. Afra'lar...

2 Eklenti(ler)
İzzeterisen arkadaşın gönderdiği p.afra'ların son durumları gayet iyi, bugün birini başka bir saksıya almam gerekti, gördümkü çok güzel köklenmiş. Diğerlerini 2-3 kısıma ayırıp bir büyük, bir küçük saksıya geçici olarak dikmiştim. Onlarda yeni yapraklarla coşmuş durumdalar. Uygun büyük bir kaya veya saksı bulabilirsem bir orman çalışması yapacağım.

Yeşim ağacı da güneşle birlikte kırmızımsı yaprak uçları ile harika görünüyor. Gövdesi de büyüyor.

bonsaikon 02-07-2012 11:08

Şekil verme önerilerinizi bekliyorum !

4 Eklenti(ler)
Aşağıdaki fotoğraflar üzerinde budama önerilerinizi gösterirseniz sevinirim...

kamil79 02-07-2012 13:28

Bonsailerinizi göremedim? Yeni üye olduğum için mi göremiyorum acaba?

bonsaikon 02-07-2012 14:09

Olabilir. Mesajımın altında fotoğraflar görünür durumda olması lazım şu an.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024