agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen Tavsanoglu
  • 1 Gönderen Tavsanoglu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-05-2020, 18:33   #1
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2010
ultralaca / Mazı

Merhaba arkadaşlar. Herkese hayırlı ramazanlar. Yeni bonsai adayına şekil vermek istiyorum. Dallarının gövdesinin formunu tam olarak görebilmek için gereksiz dalların budamasını yaptım. Şimdi ise şekil verme konusunda kararsız kaldım. Nasıl bir tarz bu adaya yakışır ve tarzına göre budanması gereken dallar hangileri olmalı düşüncülerinizi almak istedim.

ultralaca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2020, 01:22   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2020
Merhaba UltraAlaca, Hayırlı ramazanlar. Yeni ağacın hayırlı olsun. Bu gönderiyi yazdığın gün benim de elime bir mazı geçti. Herdem yeşil ağaçlarda çok güzel duran upright tarzları ne yazık ki yaprak tarzı sevebiyle mazıya yakışmıyorum ya da en azından ben beğenemedim. Benim elimdeki mazı elindekine göre daha yaşlı ve 3 adet gövdesi var bugün gövdelerinin birini diğerlerinden ayırdım ve literati tarzına göre şekil vermeye çalıştım. Kalanlarından bir tanesini ise tamamen yan yatırıp orman tarzını uygulamaya çalışacağım. 3. sü için ben de
kararsızım. Senin elindeki ağaç da orman tarzında gayet güzel durabilir dal kalınlıkları çok güzel. https://youtu.be/rWTxEUSlcAE Bu vieoda bahsettiğim orman tarzının yapılışına ait bilgikeri bulabilirsin.

ultralaca beğendi.
Tavsanoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2020, 16:25   #3
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tavsanoglu Mesajı Göster
Merhaba UltraAlaca, Hayırlı ramazanlar. Yeni ağacın hayırlı olsun. Bu gönderiyi yazdığın gün benim de elime bir mazı geçti. Herdem yeşil ağaçlarda çok güzel duran upright tarzları ne yazık ki yaprak tarzı sevebiyle mazıya yakışmıyorum ya da en azından ben beğenemedim. Benim elimdeki mazı elindekine göre daha yaşlı ve 3 adet gövdesi var bugün gövdelerinin birini diğerlerinden ayırdım ve literati tarzına göre şekil vermeye çalıştım. Kalanlarından bir tanesini ise tamamen yan yatırıp orman tarzını uygulamaya çalışacağım. 3. sü için ben de
kararsızım. Senin elindeki ağaç da orman tarzında gayet güzel durabilir dal kalınlıkları çok güzel. https://youtu.be/rWTxEUSlcAE Bu vieoda bahsettiğim orman tarzının yapılışına ait bilgikeri bulabilirsin.
Merhaba Tavsanoğlu. iliginiz için teşekkür ederim. Orman tarzını daha önce orman tarzı yapmayı düşünmemiştim ama öneriniz sonrası düşündüm. Maznın boyu çok kısa ve dalları arasındaki mesafe de oldukça dar. Bu ağacın gelişimi sonrası bu dar mesafe sıkıntı olabilir ve dallarda seyreltme yaparsam da orman tarzı için elimde yeterli dal kalmaz diye düşündüm.

Eski 06-05-2020, 19:03   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2020
****** sonuçta ağaç sizin önüzde ne de olsa daha doğru görürsünü. Formun bu sekmesi altında daha önce açılmış olan Boğuz / Mazı konusuna bakarsanız belki Aklınıza yeni fikirler gelebilir. Tek sorun orada paylaşılan mazılar çok yaşlılardı uzun bir bekleme periyodu gerekebilir. Eğer bir an önce istiyorsanız süpürge tarzı da uygun olabilir.

ultralaca beğendi.
Tavsanoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2020, 03:06   #5
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tavsanoglu Mesajı Göster
****** sonuçta ağaç sizin önüzde ne de olsa daha doğru görürsünü. Formun bu sekmesi altında daha önce açılmış olan Boğuz / Mazı konusuna bakarsanız belki Aklınıza yeni fikirler gelebilir. Tek sorun orada paylaşılan mazılar çok yaşlılardı uzun bir bekleme periyodu gerekebilir. Eğer bir an önce istiyorsanız süpürge tarzı da uygun olabilir.
Bir an önce olsun isteyip de aceleye getirmek istemiyorum. Bakalım süreç neyi gösterecek. Araştırıp iyi düşünmek gerekiyor. Önerileriniz için teşekkür ederim

Eski 12-05-2020, 01:31   #6
Ağaçsever

ultralaca's Avatar

Güncel

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024